وعده حقوق ۴ میلیون و ۹۰۰ تومانی بازنشستگان محقق می‌شود؟

بانک اول - اگر رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور عهد و پیمان خویش وفادار بماند، بر حسب ماده 30 قانون پنج ساله برنامه ششم توسعه قرار است حقوق بازنشستگان تا سقف 90 درصد حقوق شاغلان افزایش یابد، پس انتظار می‌رود میانگین حقوق بازنشستگان از عدد سه میلیون و 800 هزار تومان به چهار میلیون و 923 هزار تومان برسد.

به اشتراک بگذارید:

۰۸ شهریور ۱۳۹۹  خبر ۸ دیدگاه

به گزارش بانک اول سال 94 بود که دولت یازدهم پس از یک وقفه دوساله، با فشار معلمان، تصمیم به اجرایی شدن نظام رتبه بندی معلمان گرفت، برداشت‌ها از رتبه‌بندی و افزایش ناشی از آن متفاوت بود، یکی از معاونان آن روز وزیر در حاشیه جلسه با نمایندگان مجلس به خبرگزاری فارس گفته بود: قرار است در این طرح، حقوق معلمان بین 3 تا 5 میلیون افزایش یابد! در چنین بلوایی همه چرتکه بدست‌، دنبال چاله کندن برای پولی بودند که قرار بود از محل این رتبه بندی، نصیبشان شود. عاقبت، آنچه دست معلم را گرفت افزایشی بیشتر از 150 تا 500 هزار تومان نبود.

 

خلاصه رتبه بندی داستان هفت دست آفتابه لگنی شد که هیچ شام و ناهاری برای معلمان به‌همراه نداشت. این روزها نیز بیش از 2/5 میلیون بازنشسته کشوری برای اجرا شدن همسان‌سازی حقوق خود مدام لحظه‌شماری می‌کنند.

فضای مجازی پر شده از جداولی که هر کسی از ظن خویش، آن را مناسب‌ترین شاقول برای هم‌تراز کردن دریافتی خود با شاغلان می‌داند. حتی برخی پا را از این فراتر نهاده و به‌دنبال طراحی یک ماتریس چند بعدی با تاثیر مثبت تمامی متغیر‌هایی هستند که تبدیل کردن آنها به عدد و رقم حتی از عهده ابر رایانه‌ها نیز خارج است.

جمعی نیز از التفات نوبخت به بازنشستگان، چنان ذوق زده شده‌اند که سراز پا نمی‌شناسند. گاهی برایش چهل پنبه دود می‌کنند که چشم نخورد. امیدوارم سورپرایز جناب نوبخت مانند سال گذشته که 110 هزار بازنشسته را از هر گونه افزایشی بابت همسان‌سازی ناامید ساخت در مهرماه امسال نیز، همکاران بازنشسته را شگفت زده نسازد.

جمشید انصاری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور اخیرا اعلام کرده‌ متوسط حقوق کارکنان دولت به پنج میلیون و 470 هزار تومان و بازنشستگان کشوری نیز به سه میلیون و 800 هزار تومان رسیده است.

اگر محمدباقر نوبخت بر عهد و پیمان خویش وفادار بماند، بر حسب ماده 30 قانون پنج ساله برنامه ششم توسعه قرار است حقوق بازنشستگان تا سقف 90 درصد حقوق شاغلان افزایش یابد، پس انتظار می‌رود میانگین حقوق بازنشستگان از عدد سه میلیون و 800 هزار تومان به چهار میلیون و 923 هزار تومان برسد که این افزایش به ازای هر نفر بازنشسته حداکثر به طور متوسط چیزی حدود یک میلیون و 123 هزار تومان خواهد بود.

البته تجربه به ما آموخته است که خیلی نمی‌توان به قول دولتمردان اعتماد کرده، روی وعده نسیه جناب نوبخت،حساب باز کرده و خود را بدهکار عام و خاص کنیم.

ای‌کاش دولت روحانی همان حقوق یک میلیون و 730 هزار تومانی کارمندان در سال 92 را افزایشی نمی‌داد اما در عوض قیمت سکه را نیز مانند خرداد 1392 همچنان روی عدد یک میلیون و 266 هزار تومان حفظ می‌کرد تا لااقل با کنترل تورم، دخل و خرج حقوق بگیران با هم به تعادل و توازن برسد. اما اکنون در برابر سکه 11 میلیونی و دلار 23 هزارتومانی، حقوق 200 دلاری توان هم‌آوردی با تورم افسار گسیخته را ندارد.

 

نویسنده: ابراهیم سحرخیز*

امتیاز کاربران:
نظرات کاربران
نظر بدهید

از کار افتاده پزشکی تامین اجتماعی دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۷

۰

بعد از ۱۱سال وعده همسانسازی فقط درصد کمی از بازنشستگان ۳۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند باید کف حقوق سازمان بازنشستگی که درصد بالایی هستند تاثیر گذار شود نه درصد کمی

Hasan haji haji دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۷:۴۶

۰

ا أخر باز نشسته هم خدایی دارد .روزی باید جواب گو باشید .آخه مگه بازنشسته با باز نشسته فرق دارد .هر ظلم است بر سر بازنشسته بخصوص تأمین اجتماعی.حال شماها ای کسانی که در کاخ های آن چندانی زندگی میکنید مگر مرگ دروغ است .ای بیچاره ها چه ضرر بزرکی کردید .

حسین شاکر دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۴:۴۵

۰

باسلام، آقا چرا ی نفرهم بفکر مشاغل آزاد نیس، والله، حداقل کارمنددولت خیالش راحته حقوقشو میگیره، رفیق خودم کارمندشهرداریه همینجوری هفته ای دوروزش رو تعطیل هس، توروزای عادی هم فقط صب میره حاظریشو میزنه،بعدمیره خونه رفیقش تا خود ساعت یک ظهر مواد میکشه، ظهر هم میره 4تا فیش غذا بهش میدن میره 4تا چلوکباب ونوشابه میبره از رستوران مفتی میره خونشون، بعد هم ولش کنی اعتراض هم داره، ما چی بگیم،همینجوری بخور نمیری بود درآمدمون ک این کرونا خوصکل بدبختمون کرد، تازه خداروشکر من کرایه نمیدم، وگرنه باید الان زندان میبودم،

ح ق دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۹

۰

بین بازنشستگان تامین اجتماعی با بزنشستگان کشوری خیلی فرق میزارن،تامین اجتماعی اوضاعشون بهتره، پدر من با ۳۵ سال سابقه و بازنشسته دادگستری ۲۱۰۰۰۰۰ در سال ۹۸ میگرفت، و امسال با این طرح همسانسازی حقوقها تازه به ۲۸۰۰۰۰۰ تومن رسیده، والا به هرکی میگیم بازنشسته دادگستری مستاجره و حقوقش انقدره باورشون نمیشه،۱۵۰۰۰۰۰ اجاره میده و اگه کمک ما بچها نباشه تو خرج خونه کم میارن، این حق بازنشستها نیست که یه عمر با شرافت زندگی کنن،و حروم نخورن، و این حقشون باشه،از این حقوقهای میلیونی به بازنشستها هم بدین.

لاله یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۳:۴۶

۰

چرا بین بازنشستگان تامین اجتماعیی و لشکری و کشوری فرق میگذارید ، ما بازنشسته های تامین اجتماعی حتی تحصیلاتمان هم بالاتر از انهاست ولی به ما ظلم شده ،من با مدرک فوق لیسانس و بیست سال سابقه تازه ۳۶۰۰ میگزرم بعد از کد افزایش ها

محمد نایب سالگی یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۴

۰

باسلام و احترام درآمد اکثرجامعه ایران با ریال است ولی خرج مان با دلار محاسبه می‌کنند پس همیشه اقشار کم درآمد جامعه روز به روز فقیر تر می‌شوند شک نکنید...

عباس بازنشسته لشکری یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۹:۵۹

۰

سلام.انشاالله آقای نوبخت به قولش عمل می کنند.ونام ویاد او همیشه دردلمان به نیکی خواهد ماند

M Kh یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۳:۲۹

۰

دروغ جدیده😐 همین کف حقوق سه تومن بدن سر وقت چهارتومن پیشکش

بانک اول در تلگرام
بانک اول در اینستاگرام
logo-samandehi