پول های فراری از بورس به کجا می روند؟

بانک اول - بازار سرمایه روزهای پرفراز و نشیبی را پشت سر می‌گذارد و کاهش میانگین بازدهی در این بازار، باعث بی‌اعتمادی عده‌ای از سرمایه‌گذاران به‌ویژه مبتدی‌ها شده است.

به اشتراک بگذارید:

۲۹ شهریور ۱۳۹۹  خبر ۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول، به‌نظر می‌رسد بخشی از سرمایه‌ها از این بازار در حال خروج و به سمت بازارهای دیگر است که بعضی تحلیلگران، آن را حرکتی اشتباه از سوی سرمایه‌گذاران کم تجربه‌ عنوان می‌کنند. بر این اساس، همشهری، درباره مسیر حرکت سرمایه‌گذاران و قدم بعدی آنها یک نظرسنجی ترتیب داد.

10نفر چهره اقتصادی و کارشناس بازارهای مالی به‌نظرسنجی همشهری پاسخ دادند و قریب به اتفاق آنها خروج سرمایه‌ها از بازار سهام را تحت شرایط فعلی، اقدام درستی عنوان نکردند. به عقیده آنها، کوچ سرمایه‌ها از بازاری که بعضی التهابات در آن طبیعی است، در قدم نخست، به ضرر تولیدکنندگان و صاحبان بنگاه‌های اقتصادی و در مرحله بعدی به ضرر سرمایه‌گذاران خردی است که سرمایه اندک خود را به امید سود در این بازار نگه‌داشته‌اند. البته که نگرانی برای از دست دادن همان اندک سرمایه باعث خروج عده‌ای از بازار سهام شده است.

کارشناسان اقتصادی، پیش‌بینی و انتخاب یکی از بازارها به‌عنوان مقصد بعدی سرمایه‌گذاران کوچ کرده از بورس را کاری بسیار دشوار و تابع شرایط مختلفی ازجمله میزان سرمایه و دارایی‌های پولی افراد، ریسک پذیربودن یا نبودن آنها، نیاز به نقدشوندگی سریع سرمایه‌هایشان و... دانسته‌اند. در نهایت تحلیل‌ها نیز درباره مقصد بعدی سرمایه‌ها، متفاوت بوده است.

عده‌ای، سپرده‌های بانکی را به‌عنوان محلی امن و بدون ریسک عنوان کردند که برای بعضی از مردم با سرمایه خرد که توان خرید مسکن و خودرو را ندارند، جذابیت ایجاد می‌کند. این در حالی است که عده‌ای دیگر محل سپرده‌های بانکی را با توجه به عقب ماندن سود سپرده‌ها از نرخ تورم، مقصد جالبی برای سرمایه‌های مردم ندانستند و بازار طلا و ارز را به‌عنوان یک دارایی نقدشونده، محل سرمایه‌گذاری مردم پیش‌بینی کردند. یک نفر از 10کارشناسی که از آنها نظرسنجی شد، هدایت بخشی از سرمایه‌های کلان به بازار مسکن را دور از ذهن ندانست و آن را دلیل عمده گرانی‌های روزافزون این بازار عنوان کرد.

امتیاز کاربران:
نظرات کاربران
نظر بدهید
بانک اول در تلگرام
بانک اول در اینستاگرام
logo-samandehi