یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - 21 July2019
فهرست

تکلیف سهام عدالت و سهامداران در سال ۹۸ چه می‌شود؟

بانک اول - مشمولین سهام عدالت در سال جدید در انتظار تمهیدات دولت برای آزاد سازی این سهام و زمان واریز سود سال مالی ۹۶ برای گروه باقی مانده که شامل کارکنان و کارمندان دستگاه‌های اجرایی و بازنشستگان صندوق‌های بازنشستگی کشوری، تأمین اجتماعی و نیرو‌های مسلح هستند که اگر این سهام در سال جاری قابل خرید و فروش نشود سود سال مالی ۹۷ نیز باید به سهامداران پرداخت شود.

به اشتراک بگذارید:

۱۶ فروردین ۱۳۹۸  خبر ۰ دیدگاه

 به گزارش بانک اول به نقل از میزان سهام عدالت و واریز سود نحوه و زمان آزاد سازی آن موضوعاتی بود که در سال گذشته در دفعات متعدد مورد بررسی مسئولین قرار گرفت تا جایی که سود سال مالی 95 به طور کامل برای تمامی افرادی که شماره شبای خود را به سامانه سهام عدالت ارائه داده اند واریز شد.

به علاوه سود مربوط به سال 96 نیز برای افراد در سه گروه کمیته امداد و سازمان بهزیستی، روستاییان و عشایر و کارگران فصلی و ساختمانی به طور کامل پرداخت شده است، مرحله چهارم پرداخت سود سهام عدالت سال مالی 1396 شرکت‌های سرمایه پذیر مربوط به گروه‌های مشمولان شامل وراث جدید تعیین تکلیف شده، مددجویان تغییر وضعیت یافته، ایثارگران و خانواده‌های ایثارگران، دست‌اندرکاران امر واگذاری سهام عدالت، خبرنگاران، طلاب، بیماران خاص، کارکنان ستاد‌های نماز جمعه، خدام مساجد و اماکن متبرکه امامزاده‌ها و حسینه‌ها، زندانیان آزاد شده، تاکسیرانان، قالیبافان، کارکنان مؤسسات خیریه و فعالان قرآنی از چندی پیش آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

البته رقم آن نسبت به سود سال گذشته دو برابر شد و به حدود 100 تا 150 هزار تومان برای هر یک از مشمولین رسید، اما سود سایر مشمولین که حدود هنوز در مرحله بررسی قرار دارد و زمان واریز آن هنوز مشخص نیست و رقم سود‌ای افراد نیز حدود 100 هزار تومان پیش بینی شده است.

فقط گروه باقی مانده از مشمولان شامل کارکنان و کارمندان دستگاه‌های اجرایی و بازنشستگان صندوق‌های بازنشستگی کشوری، تأمین اجتماعی و نیرو‌های مسلح نیز در اوایل سال آینده و با دریافت سود سهام عدالت از شرکت‌های سرمایه پذیر، این سود نیز به حسابشان واریز می‌شود.

در این میان حدود 7 میلیون نفر را یا متوفیان یا افرادی که هنوز شماره شبای خود را به سامانه سهام عدالت ارائه نکرده اند تشکیل می‌دهد، که سود متوفیان نیز بعد از انجام کار‌های انحصار وراثت به حساب وراث واریز می‌شود و سایر افرادی که شماره شبا ارائه نکرده اند سودشان نزد سازمان خصوصی سازی به صورت امانت تا زمانی که شماره شبا ارائه کنند پس انداز می‌شود.
البته ثبت شماره شبا در پایان مهر ماه سال 97 متوقف شد، ولی پس از آن سازمان خصوصی سازی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مشمولین می‌توانند فعلا بدون محدودیت زمانی اقدام به ارائه شماره شبا کنند تا پس از بررس صحت اطلاعات شخصی افراد سود سهامشان به حساب آن‌ها واریز شود.

پاسخ سوالات متدوال سهامداران:

آیا امکان ثبت شماره شبای بانکی وجود دارد؟

به استناد مصوبه شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی آخرین مهلت ثبت شماره شبا پایان مهرماه 1397 بوده که طی چند روز اخیر سازمان خصوصی سازی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد امکان ثبت شماره شبا مجددا برای مشمولین فراهم شده است.

چگونه می‌توان از واریز یا عدم واریز سود به حساب افراد مطلع شد؟

-در صورتی که در سامانه مبلغی به عنوان واریز سود درج شده است بایستی ضمن مراجعه به شعب بانک مربوطه پرینت حساب از تاریخ قید شده به عنوان ارسال به بانک تا حداقل 3 ماه بعد را دریافت و کنترل کرد و در صورت اطمینان از عدم واریز وجه تخصیصی، پرینت حساب جهت بررسی و کنترل بیشتر به شماره 02188085667 فکس شود.

آیا امکان تغییر شماره شبای وجود دارد؟

در شرایط فعلی امکان تغییر شماره شبای بانکی مشمولین وجود ندارد. صرفاً در صورت بستن حساب بانکی قبلی، ارسال یک دوره پرداخت سود به حساب مذکور و اعلام بانک عامل مبنی بر عدم امکان واریز وجه به حساب مورد نظر او سامانه امکان ثبت شماره شبای جدید را فراهم می‌کند.

خرید و فروش سهام عدالت امکان پذیر است؟

هرگونه معامله برگه سهام عدالت ممنوع و فاقد اعتبار است. در بانک اطلاعاتی مشمولان سهام عدالت فقط ثبت نام شدگان قطعی، سهامدار نهایی سهام عدالت محسوب می‌شوند و هرگونه جابجایی مالکیت و هر نوع معامله سهام و یا خرید و فروش برگه‌های در دست مشمولین غیر قانونی و بلااثر است.

زمان آزاد سازی سهام عدالت چه وقت خواهد بود؟

آزاد سازی و معاملاتی شدن سهام عدالت نیاز به مجوز مراجع ذیصلاح قانونی دارد، زمان و نحوه معاملات سهام عدالت متعاقباً به صورت گسترده به عموم مردم اطلاع رسانی خواهد شد.

ارزش سهام عدالت هر نفر چقدر است؟

ارزش اولیه سهام متعلق به هر شخص مطابق مقررات مربوط تخصیص پیدا کرده و مشمولان می‌توانند صورت حساب خود را از طریق نشانی samanese.ir مشاهده و بدیهی است ارزش روز سهام متعلق هم اکنون بیش از میزان ارزش اولیه است.

نحوه اطلاع از مشمول بودن متوفیان سهام عدالت چگونه است؟

وراث قانونی می‌توانند جهت اطلاع از وضعیت سهام عدالت متوفیان به نشانی اینترنتی samanese.ir مراجعه و با ورود اطلاعات هویتی متوفی از مشمول بودن وی کسب اطلاع نمایند و صورت وضعیت دارایی سهام عدالت مربوط را مشاهده کنند.

تقسیم سهام عدالت مشمولان متوفی چگونه انجام می‌شود؟

وراث قانونی مشمولان متوفی می‌توانند با مراجعه به یکی از دفاتر منتخب پیشخوان خدمات الکترونیک دولت و با ارائه مدارک لازم و امضای تقسیم‌نامه سهام عدالت نسبت به تقسیم سهام عدالت و منافع آن اقدام نمایند.

چه مدارکی برای دریافت سود سهام عدلات مشمولین متوفی لازم است؟

الف- کدملی و تاریخ تولد متوفی
ب- اصل کارت ملی وراث قانونی
پ- اصل گواهی حصر وراثت شخص متوفی
ت- شماره شبای بانکی وراث
ث- نشانی و کدپستی محل اقامت یکی از وراث

افراد جامانده چه زمانی می‌توانند برای دریافت سهام عدالت ثبت نام کنند؟

در حال حاضر به دلیل عدم وجود مجوز قانونی، ثبت نام و تخصیص سهام عدالت به افراد جدید میسر نیست. بدیهی است درصورت صدورمجوز‌های قانونی لازم به منظور ثبت نام متقاضیان دریافت سهام عدالت، مراتب به اطلاع عموم خواهد رسید.

تکلیف مشمولینی که ثبت نام نهایی نکرده اند، چه می‌شود؟

تنها کسانی که در شرکت‌های تعاونی شهرستانی ثبت نام نهایی شده اند و نامشان از طریق شرکت‌های مذکور به سازمان خصوصی سازی ارسال و در آدرس اینترنتی samanese.ir درج شده است مشمول نهایی سهام عدالت هستند و ثبت نام اولیه و یا داشتن دعوتنامه دلیل بر ثبت نام نهایی، نیست.

در این رابطه فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و امور دارایی در خصوص اینکه برای سال جدید یا پیش از آن چه خبر خوشحال کننده‌ای برای مردم دارید، گفت: تلاش داریم تا سهام عدالتی که مردم دارند را آزاد کنیم تا آن را اگر دوست دارند بفروشند و به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل کنند.

همچنین داود خانی معاون سازمان خصوصی سازی درباره نگه داشتن برگه سهام عدالت به مشمولین تاکید کرد: سود شرکت‌های سهام عدالت مبلغ مشخصی دارد که ناشی از عملکرد شرکت‌های سرمایه پذیر است. بر این اساس اگر مشمولان، سهام عدالت خود را نگه دارند طی سال‌های آینده سود بیشتری دریافت خواهند کرد. به عنون مثال مشمولان برای یک میلیون تومان سهام عدالت خود، بابت عملکرد سال مالی 95 شرکت‌های سرمایه پذیر مبلغ 150 هزار دریافت کرده اند که این سود برای سال مالی 96 مبلغ 175 هزار تومان بوده است؛ بنابراین طبیعی است که هر چه زمان می‌گذرد طبیعتا به تدریج این عدد بزرگتری می‌شود.

براساس این گزارش، حال سهامداران پس از گذشته چند سال از زمان ارائه سهام عدالت در انتظار آزادسازی از سوی دولت هستند که در سال گذشته هر یک از مسئولین اظهار نظر خاصی دراین باره داشته اند و ارزش سهام عدالت را دو برابر ارزش اسمی برگه سهام پیش بینی کرده اند، حال باید منتظر بود و دید دولت چه برنامه‌ای برای آزادسازی سهام عدالت و واریز سود سال 97 برای سهامداران مد نظر قرار می‌دهد و تکلیف سهامدارانی که ثبت نام آن‌ها نیمه تمام باقی مانده در سال جاری مشخص می‌شود یا خیر؟

امتیاز کاربران:
نظرات کاربران
نظر بدهید
وضعیت آب و هوا
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
سایر شهرها
اوقات شرعی

logo-samandehi