شنبه, 5 فروردین 1402 2023,March

پیش بینی بورس شنبه12آذر

09 آذر 1401
پیش بینی بورس شنبه12آذر

به گزارش بانک اول - بورس تهران امروز چهارشنبه 9 آذر 1401 شاهد برتری نسبی خریداران بود. شاخص کل بورس ضمن رشد 0.22 درصدی 3 هزار و 167 واحد افزایش یافت و به ارتفاع یک میلیون و 410 هزار و 188 رسید.

شاخص کل هم‌وزن در روز جاری برخلاف دیروز عملکرد پایین‌تری نسبت به شاخص کل ثبت کرد و با 0.15 درصد افزایش، 623 واحد رشد کرد و به محدوده 413 هزار و 277 واحد رسید. این رشد اندک از آن جهت اهمیت دارد که شاخص کل هم‌وزن روز گذشته موفق به شکست محدوده مقاومتی 410 تا 412 هزار واحد شده بود.


 

کاهش محسوس ارزش معاملات

ارزش معاملات نسبت به دو روز گذشته با کاهش شدید مواجه شد و در محدوده 2 هزار و 667 میلیارد تومانی قرار گرفت. بخشی از این کاهش در ارزش معاملات با توجه اینکه چهارشنبه روز پایانی هفته برای بورس به شمار ‌می‌آید و برخی از افراد ترجیح بر نقد نگه داشتن سرمایه خود برای ورود با شناسایی متغیرهای بیشتر در روز شنبه قابل توجیه است.

تداوم خروج پول از بورس

برای ادامه روند صعودی و بازگشت قیمت‌ها به سطوح دو سال گذشته، نیاز به سرمایه‌گذاری و ورود پول حقیقی است. این در حالی است که بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی نیز حکایت از خروج 39 میلیاردی سرمایه این افراد از بازار سهام دارد.

چهار محور اساسی موثر بر شرایط بورس تهران

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه  مطرح کرد: در حال حاضر 4 محور مهم بر بورس تهران تاثیرگذار است که عبارت‌اند از : موارد لایحه بودجه سال آینده، افزایش بی‌سابقه نرخ بهره اوراق‌ به خصوص اوراق گام، تحولات گروه خودرویی جایی که بحث عرضه خودروها در بورس کالا مطرح است و در نهایت قیمت جهانی نفت و نرخ دلار.

دارابی با تاکید بر اهمیت چهار محور اصلی تصریح کرد: بورس تهران بسته به اخبار مثبت و منفی که حول این چهار محور منتشر می‌شود در در رنج مثبت یا منفی نوسان می‌کند.

وی ادامه داد: آنچه در حاضر به چشم می‌خورد این است که اخبار حول هیچ کدام از این چهار محور نمی‌توانند به طور کلی یک گروه لیدر برای بازار تعیین کنند. در واقع هیچ کدام از قدرت کافی برای شکل دادن به بازار برخوردار نیستند. به همین دلیل ما شاهد یک تعادل نسبی در بازار هستیم. عملکرد نوسانی شاخص و نوسان نمادها در کانال‌های قیمتی خود نشان‌دهنده عدم وجود انگیزه و قدرت کافی برای شکستن سطوح مقاومتی است.

پیش‌بینی بورس شنبه

دارابی با اشاره به تعادل بورس در هفته جاری تصریح کرد: به همین خاطر هفته جاری در تعادل نسبی سپری شد. در خصوص هفته بعد اگر شاهد اتفاق تعیین کننده‌ای نظیر افزایش نرخ دلار نیما، انتشار جزئیاتی در مورد لایحه بودجه سال آتی و یا تغییر محسوس در نرخ بهره نباشیم احتمالا هفته آینده نیز روند ساید خود را ادامه خواهد داد.

این کارشناس در پایان افزود: همچنین تغییر قیمت نفت با توجه به جلسه اوپک پلاس در روزهای ابتدایی هفته آینده می‌تواند بر بورس کامودیتی‌محور کشور تاثیر گذار واقع شود. چرا که افزایش قیمت نفت همواره خبر خوبی برای گروه پالایشی‌ و پتروشیمی‌ به شمار می‌رود.

اخبار مرتبط
تقویم سال ۱۴۰۲ از تعطیلی بورس تا روز جمعه، چهارم فروردین ماه حکایت دارد.
نقوی در پاسخ به این پرسش که با توجه به نوسان قیمت نفت‌خام در دنیا معاملات اوراق گواهی سپرده نفتی چگونه انجام می‌شود گفت:‌افراد فعال بازار بر اساس شرایط بازار جهانی نفت‌خام قیمت‌های پیشنهادی خود را در تابلو ارائه می‌کنند و قیمت‌ها برگرفته نرخ جهانی نفت‌خام است بنابراین تغییرات جهانی نیز در آن اعمال می‌شود. وی دوره معاملات اوراق گواهی سپرده نفت و میعانات گازی را 36 ماهه عنوان کرد و گفت: از فردا معاملات ثانویه بر روی این اوراق در بورس انرژی انجام می‌شود.
سپرده گذارانی که در نماد "سکه0112پ03" مالک گواهی سپرده کالایی سکه طلا بوده و مایل به انتقال دارایی به نماد جدید "سکه0412پ03" هستند باید جهت طی مراحل انتقال، با شرکت کارگزار ناظر خود تماس گرفته و درخصوص نحوه انتقال اطلاعات کسب کنند.
طی معاملات امروز فقط ۳۳ درصد نمادهای بورسی مثبت بودند که از میان آنها صنایع پتروشیمی خلیج فارس و سرمایه‌ گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند. همچنین ۶۷ درصد نمادهای این بازار منفی بودند که توسعه معادل و صنایع معدنی خاورمیانه بیشترین تاثیر منفی را روی بورس گذاشتند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها