شنبه, 15 بهمن 1401 2023,February

سیگنال طلای آب‌شده به بازار ارز

10 آذر 1401
سیگنال طلای آب‌شده به بازار ارز

به گزارش بانک اول  دلار نیما برای اولین‌بار به کانال ۲۸ هزار تومان قدم گذاشت و در همان مرز ۲۸ هزار تومانی ماندگار شد. میزان تغییر قیمت و افزایش در قیمت فروش دلار نیما به قدری کم است که نمی‌تواند بر افزایش فاصله میان دلار آزاد و نیما غلبه کند و فاصله این دو بازار کماکان روند صعودی دارد.

IMG_20221201_060452_968

IMG_20221201_060459_030

 
 

میزان نقدینگی در ماه شهریور منتشر شد. حجم نقدینگی در ماه شهریور به ۵۵۹۵ همت رسیده است که نشان می‌دهد سرعت رشد نقدینگی نقطه به نقطه در این ماه از میانگین رشد نقدینگی در 10 سال گذشته بیشتر است. با دلار ۳۵ هزار و ۴۵۰ تومان، ارزش دلاری نقدینگی حدود ۱۵۷ میلیارد دلار است که نسبت به متوسط سال‌های گذشته نشان می‌دهد حجم نقدینگی برای دلار در محدوده خطرناکی قرار ندارد، ولی قسمت نگران‌کننده گزارش پولی کشور، رکوردزنی حجم پول از نقدینگی از اردیبهشت سال ۱۳۹۲ است. این مسأله نشان می‌دهد میزان ماندگاری سپرده‌های مدت‌دار در بانک‌ها کاهش پیدا کرده و مردم ترجیح می‌دهند پول خود را به صورت نقد یا در حساب جاری نگهداری کنند.

با توجه به نرخ بهره واقعی منفی سپرده‌های بانکی، این گزارش ثابت می‌کند که جذابیت سپرده‌های مدت‌دار و سود بانکی کاهش پیدا کرده است و در صورتی که بازارهای دیگر جذاب باشد، حجم پول آماده ورود به بازارهای موازی مانند ارز، رشد پیدا کرده است که برای هر بازاری آسیب‌زا خواهد بود.

اهمیت رکوردزنی حجم پول از نقدینگی در بازار ارز از آن جهت مهم است که تحریم‌ها و فشارهای سیاسی علیه ایران تشدید شده است. بررسی ارزش پول کشورها در برابر دلار نشان می‌دهد که ارزش پول کشورها بعد از اعمال تحریم‌ها در برای دلار کاهش پیدا کرده و  ارزش دلار  نقدینگی در این کشورها با اعمال تحریم‌ها کمتر شده است. به عنوان مثال ارزش پول کشور سوریه با افزایش تحریم‌ها بیشتر از زمانی کاهش پیدا کرده که این کشور در معرض جنگ داخلی بوده است. حال در شرایطی که فشار تحریم‌ها علیه ایران تشدید شده و میزان فشارهای تحریمی در حال افزایش است، افزایش حجم پول از نقدینگی برای  بازار ارز  نگران‌کننده است.

سیگنال طلای آب‌شده به بازار

سخنرانی جروم پاول در روز قبل باعث افزایش ارزش اونس جهانی طلا شد؛ زیرا او اعلام کرد که پس از چهار افزایش ۷۵ صدم درصدی نرخ بهره،  فدرال رزرو  ممکن است در ماه دسامبر سرعت افزایش نرخ بهره را کاهش دهد. به همین دلیل گمانه‌زنی‌ها از افزایش نیم درصدی نرخ بهره افزایش یافت و اونس طلا با امید کاهش سرعت رشد نرخ بهره تا محدوده ۱۷۷۵ دلار بالا رفت. در همین شرایط طلای آب‌شده رکورد جدیدی را ثبت کرد و با یک پله افزایش در محدوده ۶ میلیون و ۷۵۹ هزار تومان قرار گرفت.

شتاب افزایشی معامله‌گران طلای آب‌شده و رکوردشکنی آن، انتظارات را نسبت به بازار طلا و سکه مثبت می‌کند و حتی به عنوان سیگنال افزایشی به بازار ارز تلقی می‌شود، زیرا معامله‌گران طلای آب‌شده، به نوعی معامله‌گران باهوش بازار ارز هستند و رکوردشکنی این بازار انتظارات افزایشی در بازار طلا و سکه را تقویت می‌کند.

خبر منفی بودجه برای بازار سرمایه

همزمان با رشد شاخص کل در روز قبل، ارزش معاملات خرد کاهش پیدا کرده است. ارزش معاملات خرد در یک روند نزولی قرار گرفته است که انتظارات را برای شکست مقاومت شاخص کل تضعیف می‌کند و با توجه به واگرایی بوجود آمده، انتظار اصلاح در بازار افزایش پیدا کرده است.

سهام خودرویی در پایان هفته نیز بازدهی منفی کسب کرد و همزمان با کاهش ارزش معاملات خرد، نگرانی‌ها را برای بازار سرمایه افزایش داد. ارزش معاملات خرد در روز قبل به زیر ۳۰۰۰ میلیارد تومان رسید؛ این در حالی است که کارشناسان بازار سرمایه معتقدند برای آنکه شاخص کل مقاومت پیشروی خود را با موفقیت بشکند، باید ارزش معاملات خرد به بالای ۴۰۰۰ میلیارد تومان برسد ولی این میزان از  ارزش معاملات  خرد زور جا‌بجایی مرزهای پیش روی  شاخص کل  را ندارد.

همچنین، در روز قبل یکی از اعضای  کمیسیون برنامه و بودجه  و محاسبات در مجلس شورای اسلامی گفت که به احتمال زیاد تصویب بودجه به بهار سال آینده موکول شود. این خبر به‌تنهایی می‌تواند بازار سرمایه را به کما ببرد، زیرا  قیمت دلار  بودجه، نرخ خوراک پتروشیمی، نرخ برق و گاز و حقوق مالکانه معادن تعیین تکلیف نمی‌شود و این خبر برای بازار سرمایه خوب نیست و ممکن است با این خبر برای مدتی به کما برود.

اخبار مرتبط
محمدرضا فرزین - رئیس کل بانک مرکزی - در گفت‌وگوی تلویزیونی اخیر خود در این زمینه گفته بود که بازار مبادله ارز و طلا تا دو هفته دیگر راه‌اندازی خواهد شد و در سامانه‌ای که تحت عنوان ناخدا طراحی شده، اگر کسی بیماری در خارج از کشور دارد یا شرکت هواپیمایی و آژانس گردشگری به ارز نیاز دارد، در بازار مبادله ارز و طلا و البته تحت نظارت در قالب سامانه ناخدا نیازش تامین خواهد شد.
شعب منتخب بانک‌های ملی ایران، ملت، تجارت و صادرات ایران با هدف ارائه خدمت به متقاضیان دریافت ارز بابت مصارف ارزی در روزهای تعطیل ۱۴ و ۱۵ بهمن ماه فعالیت می کنند.
بر این اساس شورای پول و اعتبار با پیشنهاد بانک مرکزی مبنی بر اصلاح مقررات مورد اشاره به منظور ساماندهی و توسعه بازار در حوزه ارز و طلا، مرکز مبادله ارز و طلای ایران را تاسیس کرد تا معاملات ارز (اعم از اسکناس و حواله) و طلا به تشخیص رئیس کل بانک مرکزی در بسترهای الکترونیکی مورد معامله و تسویه قرار گیرد.
این کارشناس طلا و سکه در پاسخ که آیا الان زمان مناسبی برای خرید طلاست یا نه، گفت: اتفاقات غیرقابل پیش بینی یا تحولات غیرقابل پیش بینی در دست کسی نیست که بتوانیم تاثیر آن‌ها را بر بازار ببینیم، اما جدا از این مسائل، روند بازار طلا و سکه در کوتاه مدت قابل رصد است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها