شنبه, 15 بهمن 1401 2023,February

حذف بیمه قالیبافان مشروط به تاییدیه کمیته سه جانبه شد

12 آذر 1401
حذف بیمه قالیبافان مشروط به تاییدیه کمیته سه جانبه شد

به گزارش بانک اول حسن میرزایی استقرار ۱۴ رایزن اقتصادی در ۱۴ نقطه دنیا برای حل مشکلات صادرات و بازاریابی فرش از سوی سازمان توسعه تجارت خبر داد و گفت: قرار است این تعداد تا پایان سال به ۲۵ رایزن افزایش پیدا کند. رایزن‌ها پل ارتباطی هستند و تجار می‌توانند از آنها مشورت و کمک بگیرند.

او در ادامه در خصوص مشکلات بیمه قالیبافان اظهار کرد: بیمه قالیبافی داری یارانه زیادی است و پرداخت آن از سوی دولت، سنگین است. اما تلاش‌هایی برای افزایش سهم بیمه شده و در نهایت مقرر شد که برای حذف بیمه هر یک از قالیبافان باید تاییدیه کمیته 3محوری صنعت و معدن، اتحادیه‌ها و تامین اجتماعی تهیه شده باشد.

به گفته این مقام مسئول امکان افزایش متقاضی جدید تاکنون میسر نبوده، اما تلاش می‌شود این موضوع در بودجه ۱۴۰۲ راه پیدا کند.

وی با اشاره به اهمیت امنیت شغلی از طریق بیمه، از پیگیری این موضوع از سوی سازمان و وزارت صمت خبر داد و گفت: درباره تسهیلات هم تبصره ۱۶ بند الف ابلاغ شده به نظر می‌رسد با این موارد، بحث تسهیلات با سود ۴ درصد گنجانده شود. در این رابطه بعد از قطعی شدن موضوع، اطلاع رسانی خواهد شد.

گفتنی است گزارش تصویری ایسنا از قالیبافان در اوایل سال جاری حاکی از مشکلات این صنف در صدور بیمه تامین اجتماعی و قطع بیمه برخی از قالیبافان بود.  

همان زمان فرحناز رافع، رئیس مرکز ملی فرش، گفته بود که طبق قانون باید نماینده وزارت صمت و سازمان صمت استان‌ها همراه نماینده بیمه باشند و نماینده بیمه نمی‌تواند خودسر بیمه قالیبافان را قطع کند. افرادی که قالیباف هستند و به اشتباه بیمه آن‌ها قطع شده باید از مرکز ملی فرش یا سازمان صمت استان خودشان پیگیری کنند تا این مشکل رفع شود.  

بر اساس آماری که اواخر مرداد ماه از مرکز منتشر شد تقریبا یک دهم قالیبافان بیمه دارند. به طوری که تا پایان مرداد، از 2 میلیون شاغل در این بخش، ۲۳۰ هزار نفر بیمه شده بودند.  /ایسنا

اخبار مرتبط
قائم مقام بیمه مرکزی گفت: بخشودگی جرایم بند ب ماده ۲۴ قانون بیمه شخص ثالث از تاریخ ۱۵ بهمن تا پایان روز ۱۹ اسفند صرفا با خرید یکساله بیمه نامه ابلاغ شد.
عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ گفت: در سال آینده افراد فاقد بیمه پایه تحت پوشش بیمه رایگان قرار می گیرند
بیمه اختیاری امکانی ویژه برای کسانی است که بعد از یک دوره اشتغال و بیمه‌پردازی، در حال حاضر تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند و تمایل دارند سوابق بیمه‌پردازی خود را تا رسیدن به سن برخورداری از خدمات بلندمدت تأمین‌اجتماعی ادامه دهند.
نمایندگان در جلسه علنی امروز با اکثریت آرا با اصلاح طرح اصلاح ماده ۵ قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی موافقت کردند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها