جمعه, 31 شهریور 1402 2023,September

بیشترین سود سپرده ۱۰۰ میلیون تومانی چه قدر می شود؟ + فرمول محاسبه

01 اسفند 1401
بیشترین سود سپرده ۱۰۰ میلیون تومانی چه قدر می شود؟ + فرمول محاسبه

 به گزارش بانک اول حتما می‌دانید از ابتدای سال ۱۴۰۱ نرخ سود بانکی ۱۸ درصد بوده است و از اواسط دی، نرخ سود بانکی به ۲۳ درصد افزایش پیدا کرده است. نرخ سود سپرده کوتاه مدت با سپرده بلند مدت متفاوت می‌باشد که در جدول زیر بالاترین نرخ سود انواع سپرده در سال ۱۴۰۱ را مشاهده می‌کنید: (نرخ سود سپرده بانک‌ها در سال ۱۴۰۲ نیز به شرح زیر است)

نوع سپرده بانکی نرخ سود سپرده
سپرده کوتاه‌مدت عادی (کارت‌های بانکی) ۵ درصد
سپرده کوتاه مدت ویژه سه‌ماهه ۱۲ درصد
سپرده کوتاه‌مدت ویژه شش‌ماهه ۱۷ درصد
سپرده بلندمدت با سررسید یک‌سال ۲۰.۵ درصد
سپرده بلندمدت با سررسید ۲ سال ۲۱.۵ درصد
سپرده بلندمدت با سررسید ۳ سال ۲۲.۵ درصد
بیشترین سود سپرده بانک‌ها در سال ۱۴۰۱

شاید با خودتان فکر کنید پس سود ۲۳ درصدی چه شد! توجه کنید سود ۲۳ درصدی ویژه گواهی سپرده بانک‌ها می‌باشد که در ادامه در مورد آن صحبت شده است.

کدام بانک‌ها سود ۲۳ درصدی می‌دهند؟

سود سپرده ۲۳ درصدی زمانی به شما تعلق می‌گیرد که در گواهی اوراق سپرده بانک‌ها سپرده‌گذاری کنید. در حال حاضر ۲۵ بانک مجوز صدور گواهی اوراق سپرده را دریافت کرده‌اند که نرخ شکست در ان سپرده‌ها ۱۰ درصد می‌باشد و بهتر است زمانی از این نوع سپرده استفاده کنید که مطمئن باشید تا یک سال آینده پول خود را لازم ندارید. در جدول زیر اسامی بانک‌هایی که مجوز پرداخت سود ۲۳ درصدی دارند مشاهده می‌نمایید:

ملی سینا
مسکن سامان
رفاه کارگران اقتصادنوین
توسع تعاون شهر
خاورمیانه ایران زمین
پاسارگاد ایران و ونزوئلا
پارسیان موسسه ملل
ملت موسسه نور
تجارت صادرات
سپه دی
کشاورزی پست بانک

در جدول بالا اسامی بانک‌هایی را مشاهده می‌کنید که مجوز انتشار گواهی سپرده با سود ۲۳ درصد را دریافت کرده اند اما در حال حاضر فقط ۳ بانک گواهی سپرده منتظر می‌کنند:

  • صادرات
  • ملت
  • سپه

اگر دوست دارید از سود سپرده بانک آینده مطلع شوید باید بدانید بانک آینده جزء بانک‌هایی است که مجوز انتشار گواهی سپرده ۲۳ درصدی را دریافت نکرده است!

بیشترین سود سپرده ۱۰۰ میلیون تومانی چه قدر است؟

در این قسمت قصد داریم بر اساس جدول بیشترین سود سپرده بانک‌ها در سال ۱۴۰۱، که در ابتدای مقاله مشاهده کردید سود سپرده ۱۰۰ میلیون تومانی را محاسبه کنیم.

فرمول محاسبه سود سپرده بانکی

فرمول محاسبه سود بانکی در سپرده‌های کوتاه مدت و بلند مدت متفاوت است. فرمول محاسبه سود بانکی سپرده‌های کوتاه مدت به شرح زیر است:

(نرخ سود) × (مبلغ سپرده‌گذاری) ÷ ۱۰۰ = سود سپرده در یک سال

(مدت زمان سپرده به روز) × (سود سپرده در یک سال) ÷ ۳۶۵ = سود سپرده کوتاه مدت (روز شمار)

فرض کنید مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان را به مدت ۳ ماه سپرده‌گذاری کرده‌اید مبلغ سود سپرده ۱۰۰ میلیون تومانی شما به شرح زیر است:

(۱۲) × (۱۰۰۰۰۰۰۰۰) ÷ ۱۰۰ = ۱۲۰۰۰۰۰۰

(۹۰) × (۱۲۰۰۰۰۰۰) ÷ ۳۶۵ = ۲ میلیون و ۹۵۸ هزار و ۹۰۲ تومان

در نتیجه شما بعد از سه ماه ۲ میلیون و ۹۵۸ هزار و ۹۰۲ تومان از بانک سود دریافت می‌کنید که با تقسیم این عدد بر ۳ سود ماهانه ۱۰۰ میلیون تومان با سپرده روز شمار ۳ ماهه ۹۸۶ هزار و ۳۰۱ تومان خواهد شد.

اگر مدت زمان سپرده شما بیش از یک سال باشد باید نرخ سود سپرده بلند مدت را با فرمول زیر محاسبه نمایید.

نرخ سود × مبلغ سپرده ÷ ۱۰۰ = سود سپرده یک ساله

سود سپرده یک ساله ÷ ۱۲ = سود سپرده ماهانه

در ادامه سود سپرده سه ساله ۱۰۰ میلیون تومان محاسبه شده است:

۲۲.۵ × ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ ÷ ۱۰۰ = ۲۲۵۰۰۰۰۰

به ازای ۱۰۰ میلیون تومان در سال می‌توانید ۲۲۵ میلیون و ۵۰۰ سود دریافت کنید که با تقسیم این عدد بر ۱۲ سود ماهانه سپرده شما ۱ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان خواهد بود.

اگر می‌خواهید بدانید سود سپرده یک میلیارد تومان چه قدر است باید در فرمول بالا مبلغ یک میلیارد تومان را جایگزین کرده و محاسبات خود را انجام دهید.

اخبار مرتبط
مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در تشریح جزئیات نشست عصر دیروز این کمیسیون، گفت: در این جلسه موضوع تخلفات بانکها در نگه داشتن بخشی از سپرده تسهیلات گیرندگان و اتخاذ تصمیم مطابق ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس مورد بررسی قرار گرفت.
سروش ضمن اطمینان بخشی به مردم درباره سپرده‌های بانکی خود، تاکید کرد: مردم هیچ نگرانی درباره سپرده‌های خود نداشته باشند چراکه بانک مرکزی حافظ و مراقب سپرده‌های مردم است و نگرانی خاصی درباره مردم جامعه نخواهد بود بلکه تمرکز و هدف ما مربوط به ساماندهی بانک‌هاست که بتوان با برنامه مشخصی، آن‌ها را بازسازی کرد و به چرخه اقتصادی برگرداند. مردم هر زمانی که خواستند می‌توانند سپرده‌های خود را از هر بانکی جابجا یا برداشت کنند.
فرض کنید برای گرفتن یک وام به بانک مراجعه کرده‌اید، یا سراغ خریدن یک کالا از سایت خرید اقساطی رفته‌اید. بانک یا سایت خرید اقساطی در ازای وامی که به شما می‌پردازد، نرخ سود وام را اعلام می‌کند.
مشاهدات میدانی نشان می‌دهد تمامی بانک‌ها و موسسات دولتی و خصوصی کشور در حدود مسیر جدید نرخ سود سپرده بانکی ابلاغ شده توسط بانک مرکزی حرکت می‌کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
بهروز
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 09 اسفند 1401

به این ترتیب سپرده گذاری در بانک ها هیچ توجیه اقتصادی ندارد.مگر جذب سپرده برای خنثی کردن آثار تورمی نیست؟

Mp
ارسال شده در : چهارشنبه 03 اسفند 1401

تا زمانی که سود و بهره بانکی در کشور رایج و روز بروز بر سود بانکی اضافه می‌شود،  تورم افسارگسیخته اقتصاد کشور را بشدت آزار میدهد پس تنها ره رهایی از تورم افسارگسیخته  ، به صفر رساندن سود و بهره بانکی است،  چون در این زمان پولی از بانک‌ها خارج نمی‌شود، فقط از این بانک به آن بانک واریز می‌گردد،  و رباخوران بطور تصنعی عنوان می‌کنند که پولها از بانک ها دارد خارج می‌شود  ، و این یک اشتباه محض است و همین دلیل غیر موجهی برای بالا بردن نزول بانکی ست، معمولا کشورهایی که تورم پولی ندارند کشورهایی هستند که سود و بهره بانکی در حدود صفر است ، ولی در ایران اینطور نیست سوره مبارکه بقره آیه 275. الذین یاکلون الربا لا یقومون الا کما یقوم الذی یتخبطه الشیطان من المس ذلک بانهم قالوا انما البیع مثل الربا واحل الله البیع وحرم الربا فمن جاءه موعظة من ربه فانتهی فله ما سلف وامره الی الله ومن عاد فاولئک اصحاب النار هم فیها خالدون کسانی که ربا می‌خورند، (در قیامت) برنمی‌خیزند مگر مانند کسی که بر اثر تماسّ شیطان، دیوانه شده (و نمی‌تواند تعادل خود را حفظ کند؛ گاهی زمین می‌خورد، گاهی بپا می‌خیزد). این، به خاطر آن است که گفتند: «داد و ستد هم مانند ربا است (و تفاوتی میان آن دو نیست.)» در حالی که خدا بیع را حلال کرده، و ربا را حرام! (زیرا فرق میان این دو، بسیار است.) و اگر کسی اندرز الهی به او رسد، و (از رباخواری) خودداری کند، سودهایی که در سابق [= قبل از نزول حکم تحریم‌] به دست آورده، مال اوست؛ (و این حکم، گذشته را شامل نمی‌گردد؛) و کار او به خدا واگذار می‌شود؛ (و گذشته او را خواهد بخشید.) امّا کسانی که بازگردند (و بار دیگر مرتکب این گناه شوند)، اهل آتشند؛ و همیشه در آن می‌مانند.

بهنام
ارسال شده در : دوشنبه 01 اسفند 1401

هیچ بانکی درحال حاضرسود۲۳٪نمیده فقط مدت خیلی کمی بانک مرکزی اجازه داد که. بلکه جلو تورم بگیره نشد

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها