ﺳﻪشنبه, 9 خرداد 1402 2023,May

سرنوشت دسته‌چک‌های کاغذی چه می‌شود؟

16 اسفند 1401
سرنوشت دسته‌چک‌های کاغذی چه می‌شود؟

معاون فناوری نوین بانک مرکزی گفت: به تدریج با افزایش و گسترش چک الکترونیکی چک کاغذی به سمت کاهش می‌رود، اما مردم اصلا نگران چک های قدیمی خود نباشند.

آقای محرمیان در خصوص حذف چک‌های قدیمی گفت: در خصوص حذف چک‌های قدیمی به این معنی که این چک‌هایی که دست مردم است و صادر شده دیگر افراد نتوانند از آن استفاده کنند این اتفاق نخواهد افتاد و مردم نباید نگران باشند.

او در ادامه گفت: اما بعد از یک مدت یکسری محدودیت‌ها ایجاد و بعد از آن افراد فقط می‌توانند در همان بانک که مربوط به آن چک است آن را نقد کنند احتمالا این اتفاق هم از شهریور رقم خواهد خورد و اکنون مشغول برنامه ریزی و نهایی سازی هستیم.

او گفت: به تدریج با افزایش و گسترش چک الکترونیکی چک کاغذی به سمت کاهش می‌رود، اما مردم اصلا نگران چک های قدیمی خود نباشند.

اخبار مرتبط
طبق اعلام بانک مرکزی، چک‌های قدیمی (چک های بدون نیاز به ثبت و تایید در سامانه صیاد) تا پایان شهریور ماه سال جاری با چک‌های جدید جایگزین می‌شوند
برای ثبت چک صیادی در سامانه صیادی، ابتدا باید وارد همراه بانک یا اینترنت بانک همان بانکی شوید که چک را برایتان صادر کرده است.
معاون فنی و عضو هیات عامل چاپخانه دولتی ایران ادامه داد: در گذشته کارت‌های ملی به صورت آماده از خارج از کشور وارد می‌شد اما به دلیل تحریم‌ها، مصوبه تولید این کارت به صورت بومی و داخلی صادر شد که یک اتفاق مثبت بود، چرا که تحریم‌ها سبب طولانی شدن صدور کارت برای مردم شده بود اما چاپخانه دولتی اکنون با بومی‌سازی تولید این کارت‌ها توانسته با ضریب امنیتی بالا آن را در اسرع وقت چاپ و در اختیار مردم قرار دهد.
با اجرای مفاد قانون جدید چک و راه اندازی سامانه محچک، متوسط زمان رفع سو اثر چک‌های برگشتی از ۴۰ روز در سال‌های گذشته به ۱۲ روز در ۸ ماهه اخیر رسید که کاهش ۷۰ درصدی را نشان می‌دهد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها