ﺳﻪشنبه, 9 خرداد 1402 2023,May

انجام اولین معاملات اوراق گواهی سپرده نفت

22 اسفند 1401
انجام اولین معاملات اوراق گواهی سپرده نفت

مدیرعامل بورس انرژی از آغاز اولین معاملات گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی در روز جاری خبر داد.

به گزارش بانک اول علی نقوی مدیرعامل بورس انرژی در ارتباط زنده با بخش خبری 14 گفت: امروز اولین معامله گواهی سپرده نفت و میعانات گازی 05 برای اشخاص حقوقی در بورس انرژی آغاز شد و قرار است، در فاز بعدی اشخاص حقیقی نیز از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و یا سبدگردان‌ها به صورت غیرمستقیم اوراق گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی را خریداری کنند.

وی افزود: از فردا سه‌شنبه معاملات ثانویه اوراق گواهی سپرده نفتی انجام می‌شود و همچنین هر هفته روزهای دوشنبه تا چهارشنبه معاملات گواهی سپرده اوراق نفتی و میعانات که در انبار بورس انرژی پذیرش شده است، به صورت مستمر انجام می‌شود.

مدیرعامل بورس انرژی گفت: افراد می‌توانند بر روی اوراق گواهی سپرده نفت‌خام و میعانات گازی معاملات مستمر داشته باشند و از روز سه‌شنبه معاملات ثانویه این اوراق آغاز می‌شود یعنی افرادی که امروز اوراق خریده‌اند فردا می‌توانند آن را بفروشند محدودیت عرضه وجود ندارد اما حداقل حجم خرید فعلا هزار بشکه است و سقف خرید نیز محدودیتی ندارد.

نقوی در پاسخ به این پرسش که با توجه به نوسان قیمت نفت‌خام در دنیا معاملات اوراق گواهی سپرده نفتی چگونه انجام می‌شود گفت:‌افراد فعال بازار بر اساس شرایط بازار جهانی نفت‌خام قیمت‌های پیشنهادی خود را در تابلو ارائه می‌کنند و قیمت‌ها برگرفته نرخ جهانی نفت‌خام است بنابراین تغییرات جهانی نیز در آن اعمال می‌شود.

وی دوره معاملات اوراق گواهی سپرده نفت و میعانات گازی را 36 ماهه عنوان کرد و گفت: از فردا معاملات ثانویه بر روی این اوراق در بورس انرژی انجام می‌شود./فارس

اخبار مرتبط
انعقاد قرارداد توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی با سایر اشخاص به منظور خرید و نگهداری اوراق بهادار و پرداخت مبلغی از منابع صندوق جهت خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت موضوع قرارداد به عنوان هزینه بازارگردانی امکان پذیر شد.
شاخص کل بورس امروز با ۱۸ هزار و ۳۸۱ واحد افزایش تا رقم دو میلیون و ۲۷۵ هزار واحد صعود کرد. شاخص کل با معیار هم وزن هم با ۸۵۹۲ واحد صعود در رقم ۷۶۳ هزار و ۱۸ واحد ایستاد.
بر اساس آنچه گفته شد، معامله‌گران در هفته آینده باید این گزینه را در نظر داشته باشند که اگرچه بازار همچنان در فاز احتیاط به سر می‌برد و سمت عرضه نسبتا قوی عمل خواهد کرد اما با این حال، بسیاری از سهم‌ها طی هفته گذشته به خوبی تعدیل و برای ورود جذاب شده‌اند. به این ترتیب پس از اصلاح سنگین این هفته می‌توان از روز شنبه به دنبال شناسایی سهم‌هایی بود که هم در مجمع امسال سود خوبی تقسیم خواهند کرد و هم طی روزهای معاملاتی آینده، با رشد مناسب روبرو خواهند شد و از هیجان به دور هستند.
در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس نیز با صعودی ۲۲۵ واحدی به رقم ۲۹ هزار و ۷۴۳ واحد رسید. معامله گران این بازار ۵۹۴ هزار معامله انجام دادند که ۴۷۳۹ میلیارد ریال ارزش داشت.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها