جمعه, 31 شهریور 1402 2023,September

پیش بینی بورس شنبه 23 اردیبهشت 1402

21 اردیبهشت 1402
پیش بینی بورس شنبه 23 اردیبهشت 1402
بازار سهام هفته سوم اردیبهشت‌ماه را با یک اصلاح سنگین و بی‌سابقه پشت سر گذاشت. ریزش 9.4 درصدی شاخص کل در هفته گذشته این نگرانی را در میان سرمایه‌گذاران بازار ایجاد کرده است که مبادا این ریزش، آغاز یک مسیر نزولی مانند مسیری باشد که بازار در سال 99 طی کرد. اما این گزاره چقدر با واقعیت بازار همخوانی دارد؟

به گزارش بانک اول  هفته پرفراز و نشیب بازار سهام به پایان رسید و شاخص کل بورس با اصلاح 9.4 درصدی تا سطح دو میلیون و 277 هزار واحد کاهش ارتفاع داد. در این بین شاخص هم‌وزن با شتاب بیشتری در مسیر نزولی راند و با افت 10.7 درصدی تا سطح 764 هزار واحد عقب‌نشینی کرد.

میزان اصلاح برخی سهم‌ها نیز در هفته سوم اردیبهشت‌ماه به 25 درصد رسید. این روند نزولی نگرانی‌ها نسبت به تکرار رخدادهای سال 99 را تشدید کرد. برخی بر این باورند که کاهش ارتفاع شاخص‌های بازار سهام در هفته گذشته را نمی‌توان اصلاح دانست بلکه افت 5.15 درصدی شاخص کل تنها در یک روز مصداق بارز سقوط بازار سهام است.

 

با این حال اما دیدگاه دیگری بر این باور است که افت هفته گذشته تنها یک اصلاح اما از نوع سنگین آن بوده و بازار سهام به تدریج راه خود را دوباره خواهد یافت. صاحب‌نظران بازار سهام عنوان می‌کنند که هر صعود سنگین اصلاحی عمیق را به دنبال دارد و بر همین اساس طبیعی بود که با عبور از رشد پیوسته بازار طی سه ماه گذشته، اکنون فصل اصلاح و تعدیل قیمت‌ها فرا رسد.

به این ترتیب اکنون دیدگاه غالب صاحب‌نظران قائل بر آن است که مسیر بازار در هفته گذشته را نمی‌توان سقوط یا آغاز یک روند نزولی پیوسته دانست، بلکه این افت، به معنای تعدیل قیمت سهام پس از یک روند صعودی بی‌وقفه بوده است.

پیش بینی بورس شنبه

بر اساس آنچه گفته شد، معامله‌گران در هفته آینده باید این گزینه را در نظر داشته باشند که اگرچه بازار همچنان در فاز احتیاط به سر می‌برد و سمت عرضه نسبتا قوی عمل خواهد کرد اما با این حال، بسیاری از سهم‌ها طی هفته گذشته به خوبی تعدیل و برای ورود جذاب شده‌اند.

به این ترتیب پس از اصلاح سنگین این هفته می‌توان از روز شنبه به دنبال شناسایی سهم‌هایی بود که هم در مجمع امسال سود خوبی تقسیم خواهند کرد و هم طی روزهای معاملاتی آینده، با رشد مناسب روبرو خواهند شد و از هیجان به دور هستند.

برای شناسایی این دست از سهام، تحلیل صورت‌های مالی و گزارش‌های ماهانه و سالانه شرکت‌ها، راهگشا خواهد بود. ضمن آنکه خواب بازارهای موازی در حالی که رشد نرخ تورم همچنان ادامه دارد، بازار سهام را همچنان در صدر بازارهای جذاب سرمایه‌گذاری نگاه داشته است.

اخبار مرتبط
شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۶۴۰ واحدی در ارتفاع ۶۷۴ هزار و ۲۱۹ واحدی ایستاد در فرابورس ایران هم شاخص کل با افزایش ۳۹ واحد به رقم ۲۵ هزار و ۵۲ واحد رسید.
بنابراین در پایان معاملات امروز شاخص کل بورس اوراق بهادار با ریزشی 13 هزار واحدی به 2 میلیون و 37 هزار واحد رسید. همچنین شاخص کل هم‌وزن نیز با ریزشی 6 هزار واحدی به ارتفاع 713 هزار واحد رسید.
گفتنی است اگرچه تاکنون جزئیات بیشتری در مورد نحوه ی تخلف و اطلاعات محرمانه منتشر شده در دسترس نیست، اما مشخصا انتظار می رود تا سازمان بورس نسبت به تخلفات رخ داده شفاف سازی بیشتری کند و به طور کامل در مورد این موضوع توضیح دهد.
بر اساس ماده ۱۸ قانون جوانی جمعیت، خانواده‌هایی که فرزند سوم آنها از آبان ماه ۱۴۰۰ به بعد متولد شده باشد مشمول تخفیف ۱۵ درصدی مالیاتی به ازای هر فرزند می‌شوند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها