جمعه, 31 شهریور 1402 2023,September

اعطای تسهیلات به زنان کارآفرین

09 خرداد 1402
 اعطای تسهیلات به زنان کارآفرین

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری از افزایش تسهیلات کارآفرینی به بانوان سرپرست خانوار خبر داد.

به گزارش بانک اول به نقل از صداوسیما، انسیه خزعلی با بیان اینکه طرح کسب و کار پایدار خانواده‌محور به صورت ویژه برای بانوان سرپرست خانوار اجرا می‌شود، گفت: حدود سه هزار بانوی سرپرست خانوار که عمدتا مشغول به تولید صنایع‌دستی هستند از تسهیلات کارآفرینی برخوردار می‌شوند و قرار است این عدد در سال‌های آینده دو یا سه برابر شود.

او با اشاره به برنامه‌های دولت به منظور حمایت از زنان شاغل در عرصه صنایع‌دستی افزود: بسیاری از مشاغل خانگی که در شهر‌ها و روستا‌های کوچک وجود دارند، مربوط به حوزه صنایع‌دستی بانوان است که در صورت کارآفرینی از تسهیلات ویژه‌ای برخوردار می‌شوند.

خزعلی با اشاره به اینکه تسهیلات ارائه شده بیشتر به منظور تهیه مواد اولیه و بازار فروش محصولات صنایع‌دستی است، ادامه داد: عمدتا این تسهیلات به زنان کارآفرین به منظور تهیه مواد اولیه اعطا می‌شود. برای مثال برای زنان قالی‌باف تسهیلاتی در نظر گرفته می‌شود که از تهیه مواد اولیه مانند دار و نخ گرفته تا پیدا کردن بازار فروش را شامل می‌شود.

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه صادرات محصول را خود زنان انجام می‌دهند و قرار نیست تسهیلات را خودشان پرداخت کنند، افزود: این کار باعث می‌شود فشار مالی به این افراد وارد نشود نگران فروش محصولات خود نباشند.

اخبار مرتبط
طرح ارغوان این امکان را به مشتری می‌دهد که درصد سود و مدت بازپرداخت را بر اساس توانمندی‌های خود و میانگین موجودی حساب و مدت زمان سپرده‌گذاری، با نرخ ۱۸، ۲۰ ،۲۲ و ۲۳ درصد انتخاب کنند.
به این تسهیلات 2 درصد کارمزد تعلق می‌گیرد. حداکثر مدت زمان بازپرداخت تسهیلات با توجه به معدل حساب تعیین می‌شود. حداکثر مدت زمان بازپرداخت وام با توجه به معدل حساب 20 درصدی 60 ماه اعلام شده است. سقف پرداخت اقساط با توجه به 40 درصد معدل حساب به 48 ماه می‌رسد.
آنچه هم‌‌‌اکنون به عنوان وام مسکن به متقاضیان انفرادی پرداخت می‌شود عملا ۳۲۰ میلیون تومان (واقعی) و ۴۰۰ میلیون تومان (اسمی) است. البته شاید گفته شود زوجین در صورت تمایل می‌توانند به ازای هر نفر ۴۰۰ میلیون تومان (اسمی) بگیرندو امکان دسترسی به وام جعاله ۱۶۰ میلیون تومانی هم برای آنها فراهم است. یعنی در مجموع به طور اسمی به وام ۹۶۰ میلیون تومانی دسترسی داشته باشند؛ اما رقم اقساط این وام حول و حوش ۲۰ میلیون تومان می‌شود که از عهده بخش زیادی از افراد فاقد مسکن متقاضی خرید با استفاده از وام، خارج است.
بررسی‌ها حاکی از این است که در شرایط فعلی در سایر بانک‌ها اگر طرح پرداخت تسهیلات داشته باشند، همگی نیازمند گردش حساب، بلوکه شدن پول و البته معرفی ضامن‌های معتبر است و جز در موارد خاصی که شرکت‌های معتبر با بانک تفاهم‌نامه امضا کرده و راسا ضامن کارکنان خود هستند، چیزی به نام تسهیلات بدون ضامن وجود ندارد. البته بسیاری از بانک‌ها نیز اصلاً مقوله‌ای به نام پرداخت تسهیلات ندارند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها