پنجشنبه, 4 مرداد 1403 2024,July

بهترین بانک برای وام فرزندآوری کدام است؟

25 اردیبهشت 1403
بهترین بانک برای وام فرزندآوری کدام است؟

بانک‌های کشور در سال ۱۴۰۲ چقدر وام فرزندآوری به متقاضیان خود دادند و در این میان کدام بانک پیشتاز پرداخت وام است؟

به گزارش بانک اول بانک‌های کشور در سالی که گذشت، توانستند به ۷۳۸ هزار و ۸۹۴ نفر وام فرزندآوری پرداخت کنند. در این میان، سه بانک ملت، ملی و تجارت بیشترین وام فرزندآوری را تحویل مشتریان خود دادند.

چقدر وام فرزندآوری پرداخت شد؟

بانک مرکزی در سال ۱۴۰۲ از مجموع یک میلیون و ۱۹ هزار و ۲۴۸ نفر متقاضی دریافت وام فرزندآوری به ۷۳۸ هزار و ۳۵۴ نفر وام پرداخت کرد. با اینحال در پایان سال گذشته ۲۸۰ هزار و ۸۹۴ نفر در صف دریافت وام ماندند. این ارقام یعنی ۲۷.۵ درصد در صف باقی مانده‌اند، اما ۷۲.۵ درصد موفق به دریافت وام شده‌اند که قابل توجه است.
آمار و ارقامی که در گزارش بانک مرکزی موجود است، به ما می‌گوید که بانک‌های کشور در سالی که گذشت بیشتر از ۴۵ هزار و ۹۳۸ میلیارد تومان تسهیلات فرزندآوری به متقاضیان پرداخت کرده‌اند. سال ۱۴۰۱ این رقم ۳۳ هزار و ۲۱۶ میلیارد تومان بود که این یعنی رشد حدود ۳۸ درصدی.


اگر به ستون تعداد وام‌های پرداختی نگاهی بیاندازیم، می‌بینیم که در سال ۱۴۰۲ بانک‌های کشور به ۷۳۸ هزار و ۳۵۴ نفر وام داده‌اند. این در حالیست که در سال ۱۴۰۱، ۸۲۱ هزار و ۶۰۳ نفر وام گرفته بودند که افت ۸۳ هزار و ۲۴۹ نفری و کاهش ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد.

کدام بانک وام فرزندآوری بیشتری پرداخت کرد؟

جست‌وجو در جداول آماری بانک مرکزی به ما می‌گوید که بانک ملت با پرداخت ۱۵۱ هزار و ۴۹ فقره وام به مبلغ ۹ هزار و ۴۳۳ میلیارد تومان بیشترین وام فرزندآوری را پرداخت کرده است.


بانک ملت از مجموع ۱۸۵ هزار و ۷۷۷ نفر مراجعه‌کننده به ۱۵۱ هزار و ۴۹ نفر وام فرزندآوری داده است. از این تعداد، ۳۴ هزار و ۷۲۸ نفر در صف وام این بانک مانده‌اند. این آمار و ارقام یعنی تنها حدود ۱۸ درصد در صف وام مانده‌اند و ۸۲ درصد موفق به دریافت وام فرزندآوری شده‌اند.


همچنین بانک ملی ایران ۱۴۷ هزار و ۳۹۸ هزار فقره وام پرداخت کرده است. از مجموع ۱۶۸ هزار و ۵۴۹ نفر متقاضی، ۱۲ درصد یعنی ۲۱ هزار و ۱۹۶ نفر در صف دریافت وام هستند و ۸۸ درصد وام را تحویل گرفته‌اند.


بانک تجارت در این میان، ۸۹ هزار و ۵۳۰ فقره وام به مشتریان خود اعطا کرده است. ۱۲۲ هزار و ۴۹۳ نفر برای دریافت وام به این بانک مراجعه کرده بودند که تا پایان اسفند ۱۴۰۲ نزدیک ۳۲ هزار نفر در صف دریافت وام منتظر ایستاده‌اند. این بانک نیز موفق شده به ۷۴ درصد از متقاضیان خود وام فرزندآوری پرداخت کند.

قدرت پرداخت وام فرزندآوری در هر بانک چقدر است؟ 

قدرت پرداخت وام فرزندآوری در هر بانک چقدر است؟ بانک ملت که ۱۵۱ هزار و ۴۹ فقره وام به مبلغ ۹ هزار و ۴۳۳ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ پرداخت کرده است، به طور متوسط ۶۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان به هر متقاضی وام داده است.  

ببینیم شرایط دیگر بانک‌ها با توجه به تعداد وام پرداختی کمتر و تعداد پایین‌تر متقاضیان در صف مانده، چگونه است؟ برای مثال، بانک پاسارگاد ۵ هزار و ۳۶۱ فقره وام به مبلغ ۲ هزار و ۹۱۹ میلیارد تومان به مشتریان خود پرداخت کرده است. با یک حساب ساده می‌توان به این نتیجه رسید که این بانک در سال ۱۴۰۲، به طور متوسط ۵۴ میلیون و ۴۸۸ هزار تومان به هر متقاضی وام داده است.  

بانک قرض‌الحسنه رسالت، بانک دیگری است که ۱۲۵۷ فقره وام به مبلغ هفت هزار و ۳۴۷ میلیارد تومان وام فرزندآوری پرداخت کرده است. این یعنی به طور متوسط ۵۸ میلیون و ۴۴۸ هزار تومان به هر متقاضی وام داده شده و این در حالیست که متقاضیان در صف مانده این بانک نسبت به بانک پاسارگارد حدود پنج هزار و ۶۰۰ نفر بیشتر است.

نحوه ثبت‌نام و دریافت وام فرزندآوری چگونه است؟

دو فاکتور مهم به وام فرزندآوری در سال ۱۴۰۳ اضافه شده است؛ یکی افزایش مبلغ وام و دیگری حذف کارت پایان خدمت. متقاضیان برای ثبت نام هم می‌توانند به وبگاه ve.cbi.ir سر بزنند.


بانک مرکزی میزان مبلغ وام تولد نوزاد در سال ۱۴۰۳ را هم تعیین کرده است. بدین ترتیب، میزان مبلغ تسهیلات فرزندآوری به ازای فرزند اول، ۴۰۰ میلیون ریال؛ میزان مبلغ تسهیلات فرزندآوری به ازای فرزند دوم، ۸۰۰ میلیون ریال؛ میزان مبلغ تسهیلات فرزندآوری به ازای فرزند سوم، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال؛ میزان مبلغ تسهیلات فرزندآوری به ازای فرزند چهارم، یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و میزان مبلغ تسهیلات فرزندآوری به ازای فرزند پنجم و بعد از آن، دو میلیارد ریال تعیین شده است.
همچنین اگر زوجی دارای فرزند دوقلو هستند، می‌توانند به ازای هر فرزند یک وام بگیرند. این وام به ترتیب تولید پرداخت می‌شود.


اگر خانواده‌ای صاحب فرزند سوم و بیشتر از از سال ۹۹ به بعد هم باشد، علاوه بر این وام می‌تواند از تسهیلات قرض‌الحسنه خرید، ساخت یا وام ودیعه مسکن، استفاده کند. میزان مبلغ این وام ۳۰۰ میلیون تومان تعیین شده و زمان بازپرداخت ان ۲۰ ساله است.


بر اساس آنچه در بخشنامه بانک مرکزی آمده است، مشمولان وام فرزندآوری، والدین فرزندان متولدین یکم فروردین ۱۴۰۰ به بعد هستند و آغاز اقساط آن با شش ماه دوره تنفس آغاز می‌شود، همچنین کارمزد این وام چهار درصد به صورت سالانه است.


وثیقه‌ای هم که برای دریافت این وام در نظر گرفته شده، شامل یکی از موارد داشتن حساب یارانه، سهام عدالت، سفته یک نفر ضامن و یک نفر بستگان درجه اول است. در ضمن، داشتن کارت پایان خدمت برای دریافت این وام الزامی نیست.

اخبار مرتبط
به منظور رفع نیازهای ضروری مشتریان موسسه اعتباری ملل ، این موسسه وام ۵۰۰ میلیون ریالی قرض الحسنه بدون ضامن پرداخت می‌نماید.
شما بعد از گرفتن اعتبار خرید، برای خرید کالا و جنس موردنیاز خودتان فقط باید به فروشگاه‌هایی بروید که تحت قرارداد با بانک هستند. حالا تصور کنید بعد از کلی رفت‌وآمد به بانک و جور کردن ضامن و گرفتن استعلام رتبه اعتباری، کالا کارت خودتان را تحویل گرفته‌اید و در سایت بانک یکی از فروشگاه‌های قبول‌کننده نزدیک خانه‌تان را پیدا می‌کنید و به آنجا می‌روید.
در این خصوص برخی از شهروندان مدعی اند به واسطه شرایط شغلی‌شان، گردش حساب‌های بالایی داشته و دارند و شاید همین موضوع موجب شده تا در بررسی وضعیت اقتصادی خانوارشان در دهک‌بندی بالایی قرار بگیرند.
پست بانک ایران در طرح تسهیلاتی رحمت به متقاضیان واجد شرایط تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه پرداخت می‌کند. مبلغ این وام برای اشخاص حقوقی به 750 میلیون تومان هم می‌رسد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها