پنجشنبه, 28 تیر 1403 2024,July

اولین تصویر بازار اجاره‌بها در سال ۱۴۰۳

07 خرداد 1403
اولین تصویر بازار اجاره‌بها در سال ۱۴۰۳

اجاره مسکن در تهران امسال در قالب رهن کامل، حدود ۸۵۰ میلیون تومان و در قالب اجاره کامل تقریبا ماهی ۲۵ میلیون تومان خرج روی دست مستاجران طبقه متوسط می‌گذارد.

به گزارش  بانک اول  اجاره مسکن هنوز رسما استارت نخورده اما رفته رفته با تعطیلی مدارس و پایان امتحانات بچه‌مدرسه‌ای‌ها باید منتظر گرم شدن تنور بازار باشیم. مستاجران تا الان با سه بازیگر جدید روبرو بوده‌اند. اول «قانون جدید اجاره‌بها»، دوم «سامانه خودنویس» و «کد رهگیری رایگان اجاره‌نامه» و سوم «وام ودیعه مسکن». هر سه مورد می‌توانند از نظر روانی تاثیر بگذارند اما در عمل همه‌چیز به پول، توقع صاحبخانه‌ها درباره میزان اجاره پرداختی و پول پیش بستگی دارد. بیایید تا زمان روشن شدن وضعیت، نگاهی بیندازیم به آگهی‌های منتشر شده در دو ماه و هفت روز گذشته و ببینیم با توجه به رقم‌های درخواستی، یک خانواده سه‌نفره طبقه متوسط برای اجاره خانه نوساز ۸۰ تا ۱۰۰ متری، دوخوابه و فول امکانات در مرکز، شرق و غرب تهران باید چقدر پول توی دست‌وبالشان داشته باشند.

اجاره مسکن در مرکز تهران

یک مستاجر اگر توانایی پرداخت یک میلیارد تومان پول پیش را داشته باشد، باید ماهی ۳۰ میلیون تومان اجاره به صاحبخانه بدهد. این واحد ۸۶ متری نوساز در محله سهروردی شمالی قرار دارد و دارای ویژگی‌هایی مثل آسانسور، پارکنیگ و انباری است. واحد ۹۰ متری دیگری در این محله تقریبا با امکانات مشابه که سال ساخت آن ۱۳۹۸ است، به پول پیش یک میلیاردی و اجاره ماهانه ۱۵ میلیون تومان نیاز دارد.

آپارتمان ۱۰۰ متری دو خوابه در توحید با سال ساخت ۱۴۰۰، نیازمند پول پیش یک میلیاردی و اجاره ماهانه ۹ میلیون تومانی است. این واحد مسکونی هم فول امکانات است و در طبقه چهارم ساختمان قرار دارد. اجاره آپارتمان ۸۰ متری در محله عباس‌آباد ماهانه ۲۵ میلیون تومان است. صاحبخانه برای پول پیش رقم ۵۰۰ میلیون تومان را تعیین کرده است. واحد دیگری که متراژ آن بزرگتر و ۹۷ متری است، به همین میزان پول پیش نیاز دارد، اما اجاره ماهانه آن دو میلیون تومانی گران‌تر است.

کریمخان از محلات قدیمی مرکز تهران است که یک فروشنده واحد ۸۰ متری خود را در این محله با سال ساخت ۱۴۰۱ و فول امکانات، با پول پیش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آگهی کرده است و اجاره آن را با مبلغ پایین‌تری یعنی ۱۰۰ هزار تومان تعیین کرده. واحد ۱۰۰ متری در یوسف‌آباد که از مرکزی‌ترین محلات پایتخت است، به یک میلیارد پول پیش و اجاره ماهانه ۳۰ میلیون تومانی نیاز دارد. سال ساخت این واحد مسکونی آن ۱۴۰۰ و فول امکانات است.

اجاره مسکن در شرق تهران

واحد ۸۰ متری دوخواب در هفت حوض یکی از محلات شرق تهران به پول پیش ۶۰۰ میلیونی و اجاره ماهانه ۱۵ میلیونی نیاز دارد. البته اگر پول پیش کمتری دارد، اما می‌توانید اجاره ماهانه را با مبلغ بیشتری پرداخت کنید، به واحد ۸۰ متری با سال ساخت ۱۴۰۱ در محله نارمک و در محدوده فدک سری بزنید که صاحبخانه برای پولش پیش آن مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان و اجاره ماهانه ۲۱ میلیونی در نظر گرفته است. واحد ۸۰ متری در محله حیدرخانی نارمک، چون در محدوده مترو قرار دارد و نوساز هم هست، به پول پیش ۷۰۰ میلیونی، اما اجاره کمتر حدود ۱۰ میلیون تومان نیاز دارد.

آپارتمان ۹۵ متری در قلب هفت حوض با سال ساخت ۹۸، ودیعه ۶۰۰ میلیونی با اجاره بیشتری نسبت به واحد ۸۰ متری در این محله یعنی ۲۰ میلیون تومان نیاز دارد. محله تهرانپارس هم از محلات شناخته شده شرق تهران است که اگر قصد اجاره یک واحد ۸۵ متری دو خوابه فول امکانات را در آن داشته باشید، باید ۳۰۰ میلیون تومان بابت پول پیش و ۲۸ میلیون تومان بابت اجاره ماهانه به حساب صاحبخانه واریز کنید. خانه‌ای در شرق تهران که سه سال از زمان ساخت آن می‌گذرد و دارای پارکنیگ، آسانسور و انباری است. حالا شاید یک زوج تهرانی به دلیل داشتن یک فرزند، قصد اجاره یک واحد بزرگتر با متراژ ۱۰۰ متری را در این محله داشته باشند، در این صورت باید یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان پول پیش بدهند و اجاره ماهانه آن‌ها هم ۱۰۰ هزار تومان است. محله سبلان در شرق تهران ارزان‌تر است و برای مثال یک واحد ۸۶ متری که سه سال از زمان ساخت آن می‌گذرد، نیازمند پول پیش ۳۰۰ میلیونی و اجاره ماهانه ۱۶ میلیون تومانی است.

اجاره مسکن در غرب تهران

سازمان برنامه یکی از محلات خوب غرب تهران است که سالیان اخیر با تقاضای خوبی از سوی مستاجران همراه شده است. واحد ۸۵ متری با سال ساخت ۱۴۰۰ و دو خوابه که صاحبخانه آن در آگهی برای توصیف شرایط آن «غرق نور» بودن آن را یکی از مزایای آن برشمرده، ۵۰۰ میلیون تومان پول پیش و اجاره ماهانه ۲۰ میلیونی نیاز دارد. صاحبخانه دیگری برای واحد ۹۹ متری خود در این محله که چهار سال از زمان ساخت آن می‌گذرد، همان میزان پول پیش، اما ۲۳ میلیون تومان اجاره ماهانه تعیین کرده است. با پول پیش ۵۰۰ میلیونی می‌توانید یک واحد ۹۶ متری در محله فردوس غرب تهران داشته باشید که اجاره ماهانه آن ۲۲ میلیون تومان تعیین شده است. کوی بیمه در شهرک اکباتان تهران هم از محلات معروف غرب تهران است. یک واحد ۹۲ متری در حالی که چهار سال از ساخت آن می‌گذرد، ۵۰۰ میلیون تومان پول پیش و ۲۰ میلیون تومان اجاره ماهانه نیاز دارد.

سعادت آباد محبوب، اما گران است و کمتر زوج‌هایی که به طبقه متوسط تعلق دارند، برای رهن و اجاره مسکن به بازار این محله تهران سر می‌زنند. اما اگر زوجی خیال اجاره خانه در سعادت‌آباد به سرشان زد، می‌توانند یک واحد ۸۵ متری دو خواب با سال ساخت ۹۸ را با پول پیش ۶۰۰ میلیونی تهیه کنند، اما بعید به نظر می‌رسد بتوانند از پس اجاره ماهانه آن که ۴۰ میلیون تومان تعیین شده، برآیند.

اگر همین زوج پول پیش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیونی داشته باشند، می‌توانند اجاره کمتری به میزان ۱۸ میلیون تومان بابت اجاره یک آپارتمان ۱۰۰ متری نوساز در سعادت‌آباد بپردازند. برای بررسی بازار مسکن غرب تهران، حیف است که نگاهی به قیمت رهن و اجاره خانه در شهرک غرب نیاندازیم. یک صاحبخانه در شهرک غرب، یک واحد ۹۰ متری دو خواب با متراژ ۹۰ متری و با سال ساخت ۱۴۰۲ را با پول پیش ۵۰۰ میلیونی، اما اجاره تقریبا بالایی حدود ۳۶ میلیون تومان آگهی کرده است.

اخبار مرتبط
. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد با مبالغ کمتر از ۲ میلیارد تومان، امکان خرید خانه‌های نقلی در محلات مختلف تهران وجود دارد و با توجه به رشد سنگین هزینه اجاره و رهن، این گزینه می‌تواند برای بسیاری از خانوارهای کم‌جمعیت، به‌خصوص زوج‌های جوان جذاب باشد.
همه استعلام‌هایی که باید قبل از خرید آپارتمان و تنظیم قرارداد پیش خرید ملک انجام دهید
مردم توجه داشته باشند که طبق ماده ۱۳ قانون ساماندهی بازار مسکن، زمین و اجاره بها، خرید و فروش امتیاز مسکن‌های حمایتی ممنوع است. در این قانون قید شده که حق انعقاد معاملات و اعطای وکالت مربوط و انتقال حق انتفاع اراضی یا عیان یا امتیاز ثبت نام وجود ندارد. همچنین ثبت رسمی معاملات و وکالت نامه‌ها وابسته به اخذ استعلام از وزارت راه و شهرسازی است.
بذرپاش با بیان اینکه ترانزیت کالا در حوزه جاده‌ای نسبت به سال گذشته با رشد ۷۰ درصدی روبرو است، افزود: در احکام برنامه هفتم توسعه ترانزیت ۱۶ میلیون تن کالا هدف‌گذاری شده است که اگر روند جاری ادامه یابد ترانزیک کالا از ایران از مرز ۲۰ میلیون تن کالا عبور می‌کند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها