شنبه, 30 تیر 1403 2024,July

همه‌چیز درباره نرخ سود، اقساط و مدت بازپرداخت وام بازنشستگان کشوری

09 خرداد 1403
 همه‌چیز درباره نرخ سود، اقساط و مدت بازپرداخت وام بازنشستگان کشوری
 وام بازنشستگان کشوری با عنوان وام پنج ساله روی زبان‌ها افتاده و در حقیقت ترکیبی است از وام ازدواج، وام ضروری و حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی که تاکنون به بازنشستگان و فرزندان آنها تعلق می‌گرفت.

به گزارش بانک اول وام بازنشستگان کشوری قرض‌الحسنه است و بازپرداخت آن با کارمزد چهار درصد و طی اقساط ۳۶ به ۶۰ ماهه انجام می‌شود. اگر فرض بگیریم قرار است تسهیلات ۹۰ میلیونی به‌عنوان وام بازنشستگان کشوری اختصاص یابد، هر بازنشسته باید هر ماه بیش از یک میلیون و ۶۸۰ هزار تومان بابت وام پنج ساله قسط بدهد.

جزئیات وام بازنشستگان کشوری

صندوق بازنشستگی کشوری شامل یک میلیون و ۷۰۰ هزار بازنشسته می‌شود. دولت امسال بیش از ۴۵۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از این صندوق‌های بازنشستگی کنار گذاشته که سهم صندوق بازنشستگی کشوری حدود ۲۵۶ همت است. صندوق بازنشستگی کشوری برای حمایت از بازنشستگان تحت پوشش خود تسهیلاتی را در نظر گرفته که حالا از جدیدترین آن‌ها رونمایی کرده است؛ وام پنج ساله.

وام بازنشستگان کشوری (پنج ساله) متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری است. بر اساس تفاهمنامه‌ای که اخیرا بین بانک صادرات و صندوق بازنشستگی کشوری به امضا رسیده، بانک متعهد شده است که یک بسته تسهیلاتی یا همان وام پنج ساله را در اختیار بازنشستگان قرار دهد. این بسته تسهیلاتی نسبت به سال قبل رشد ۱۴۰ درصدی داشته است. بدین ترتیب نرخ سود سالانه چهار درصد و اقساط وام از ۳۶ به ۶۰ قسط افزایش یافته است. سال گذشته بود که دو هزار فقره تسهیلات ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری به مبلغ ۳۵ میلیون تومان و ۳۲ هزار فقره تسهیلات ضروری بازنشستگان کشوری به مبلغ ۳۰ میلیون تومان به حساب واجدان شرایط واریز شد؛ با این اوصاف امسال قرار است وام بازنشستگان کشوری ۹۲ میلیونی (تسهیلات) در اختیار بازنشستگان قرار گیرد.

وام بازنشستگان کشوری قرار است با نرخ سود سالانه چهار درصدی و در ۶۰ قسط به دست بازنشستگان برسد. با این حساب بازنشستگان باید هر ماه بیش از یک میلیون و ۶۸۰ هزار تومان بابت وام پنج ساله پرداخت کنند. جمع کل اقساط وام پنج ساله بازنشستگان حدود ۱۰۳ میلیون تومان و سود کل وام ۱۱ میلیون و ۴۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

تفاوت وام بازنشستگان کشوری با وام ۲۰ میلیونی 

وام بازنشستگان کشوری که قرار است با نرخ سود سالانه چهار درصد و در ۶۰ قسط به بازنشستگان تعلق گیرد، فقط مختص بازنشستگانی است که اسم‌شان در صندوق بازنشستگی کشوری دیده می‌شود. وام پنج ساله بازنشستگان شامل امتیازارت مختلفی می‌شود؛ اعطای کارت اعتباری رفاهی متصل به اوراق وام، خرید انواع خدمات و محصولات شرکت‌های طرف قرارداد، تامین مالی در قالب طرح نهضت ملی مسکن و همچنین ارائه خدمات شرکت‌های زیرمجموعه بانک صادرات به بازنشستگان از جمله امتیازاتی هستند که در مجموعه وام بازنشستگان کشوری ارائه می‌شوند.

وام بازنشستگی کشوری برخلاف تصور اشتباه بعضی‌ها قرار نیست به دیگر بازنشستگان به‌ویژه بازنشستگان تامین اجتماعی تعلق بگیرد. در اینجا نگاهی به شرایط وام ۲۰ میلیونی بازنشستگان تامین اجتماعی می‌اندازیم.

وام ۲۰ میلیونی بازنشستگان تامین اجتماعی شرایط متفاوتی از وام بازنشستگان کشوری دارد. این وام به صورت مرحله‌ای پرداخت می‌شود و آنطور که منابع رسمی اعلام کردند در مرحله اول به ۲۰ هزار بازنشسته پرداخت شد. در ضمن، وام ۲۰ میلیونی بازنشستگان تامین اجتماعی جزو تسهیلات قرض‌الحسنه است و بنابراین اقساط آن با کارمزد چهار درصد محاسبه می‌شود. از آنجایی‌که بازنشسته باید ظرف ۲۴ ماه اقساط وام را بازپرداخت کند، ماهانه باید ۹۰۹ هزار و ۹۱ تومان کنار بگذارد. جمع کل اقساط وام ۲۰ میلیونی بازنشستگان تامین اجتماعی ۲۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌شود. سود کل وام یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

بازنشستگان کشوری چه کسانی هستند؟

مشمولان وام بازنشستگان کشوری را در اساسنامه صندوق بازنشستگی مشخص کرده‌اند. اساسنامه به ما می‌گوید که این سازمان موسسه‌ای بیمه‌ای، دارای شخصیت حقوقی مستقل و وابسته به وزارت رفاه وتامین اجتماعی است که مسئولیت اداره امور صندوق بازنشستگی مستخدمان مشمول مقررات بازنشستگی کشوری را با رعایت مقررات استخدامی مربوط بر عهده دارد.

ازنشستگان کشوری شامل گروه‌هایی از قبیل مستخدمین رسمی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری، مستخدمین رسمی مشمول آئین‌نامه استخدامی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، قضات قوه قضائیه و دادگستری مشمول مقررات استخدامی قضات، مستخدمین رسمی (کادر سیاسی) وزارت امور خارجه مشمول مقررات استخدامی وزارت امورخارجه، مستخدمین ثابت شهرداری‌های سراسر کشور به استثناء شهرداری تهران، مستخدمین پیمانی دستگاه‌های اجرایی (متقاضی استفاده از مقررات بازنشستگی و وظیفه صندوق بازنشستگی کشوری) و خویش‌فرمایان (مستخدمین بازخریدی وزارت راه وترابری و ماده ۱۴۷ قانون برنامه چهارم توسعه) می‌شود.

از وام ضروری تا وام ازدواج بازنشستگان کشوری

وام بازنشستگان کشوری که پنج ساله است با همین جزئیات معرفی شده و تا کنون اطلاعات دیگری از آن منتشر نشده است. اگر سری به سایت صندوق بازنشستگی کشوری بزنید در بخش تسهیلات مالی از چند وام ازدواج، وام ضروری و حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی بازنشستگان و فرزندان آن نام برده شده، اما خبری از وام تازه اعلام‌شده نیست.

وام ازدواج فرزندان بازنشستگان ۳۵ میلیونی است و در اقساط ۳۶ ماهه و با کارمزد سالانه چهار درصد به دست بازنشسته می‌رسد. البته یکی از شروط مهم آن این است که تاریخ عقدنامه از تاریخ اول فروردین ۹۸ به بعد باشد. وام بازنشستگان کشوری دیگری وجود دارد که نامش «ضروری» است و ۳۰ میلیون تومانی است.

شرط وام ازدواج فرزندان بازنشستگان این است که از دوران پایان خدمت متقاضی باید حداقل یک سال گذشته باشد و کسانی که از تاریخ صدور حکم بازنشستگی آن‌ها زیر یک سال گذشته، مجاز به ثبت‌نام نیستند. حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی بازنشستگان و فرزندان آنان یا همان حمپاد، یکی دیگر از انواع وامی است که در سایت صندوق بازنشستگی کشوری می‌توان جزئیات آن را خواند. شرایط آن از این قرار است که اگر بازنشسته‌ای یا فرزندش در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری در حال تحصیل باشند، می‌توانند در زمان تنظیم پایان‌نامه از تسهیلات وام به میزان ۶۰۰ هزار تومان (برای پایان‌نامه‌های دوره کارشناسی ارشد) و ۸۰۰ هزار تومان (برای پایان‌نامه‌های دوره دکتری) برخوردار شوند.

اخبار مرتبط
این وام توسط به ۲۰ بانک، ملت، ملی، مسکن، صادرات، رفاه کارگران، سپه، تجارت، شهر، سامان، پاسارگاد، خاورمیانه، پارسیان، سینا، کارآفرین، آینده، گردشگری، اقتصادنوین، ایران‌زمین، پست بانک و مؤسسه اعتباری ملل ابلاغ شد.
بانک ایران زمین در طرح تسهیلاتی انتخاب پلاس تا سقف 300 میلیون تومان وام خرید کالا پرداخت می‌کند. اما شرایط دریافت این وام چیست؟
گرفتن وام بانک رسالت با سفته هم امکانپذیر است و برای همین درخواست وام بانک رسالت همیشه یکی از پرمتقاضی‌ترین تسهیلات بانکی شناخته می‌شود.
بانک رفاه در قالب طرح امید رفاه به بازنشستگان، مستمری‌بگیران و حقوق بگیرانش، بدون سود و دوره بازپرداخت 24 ماهه، وام قرض الحسنه پرداخت می‌کند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها