شنبه, 30 تیر 1403 2024,July

میزان سود سرمایه‌گذاران طلا چقدر بوده است ؟ / تغییرات قیمت طلای ۱۸ عیار از ابتدای سال

10 خرداد 1403
میزان سود سرمایه‌گذاران طلا چقدر بوده است ؟ / تغییرات قیمت طلای ۱۸ عیار از ابتدای سال

قیمت طلای ۱۸ عیار یک ماه قبل یعنی در تاریخ ۱۰ اردیبهشت به محدوده سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. اگر در آن روز بخشی از سرمایه خود را به طلا تبدیل کرده بودید، تا الان حدود ۳.۵ درصد از ارزش سرمایه‌تان آب رفته بود.

قیمت طلای ۱۸ عیار روز چهارشنبه نهم خرداد به حدود سه میلیون و ۳۷۲ هزار تومان رسید. سقف قیمت طلا به  سه میلیون و ۴۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان و کف قیمت آن سه میلیون ۳۴۲ هزار و ۹۰۰ تومان گزارش شده است.

 قیمت طلا نسبت به روز گذشته با کاهش حدود ۲۲ هزار تومانی همراه شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار دیروز سه میلیون و ۳۹۶ هزار و ۵۰۰ تومان بود. قیمت طلا امروز در ساعاتی از روز، به سه میلیون و ۴۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان رسید تا بالاترین قیمت روز حداقل در نیمه اول معاملات رقم بخورد. اما برای ساعاتی خریداران خوش‌شانس موفق شدند معامله را با قیمت سه میلیون و ۳۴۲ هزار و ۹۰۰ تومان که پایین‌ترین بهای روز بود جوش بدهند.

تغییرات قیمت طلای ۱۸ عیار از ابتدای سال

قیمت طلای ۱۸ عیار امروز در حالی در محدوده سه میلیون و ۳۷۴ هزار و ۶۰۰ تومان به ازای هر گرم آفتابی شد که در اوایل فروردین ماه، روی پله سه میلیون و ۲۶۲ هزار و ۶۰۰ تومان قرار داشت؛ یعنی افزایش حدود چهار درصدی نسبت به روز‌های ابتدایی سال. بعد از گذشت حدود دو هفته، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۴۱۸ هزار تومان افزایش یافت و به رقم سه میلیون و ۶۸۰ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.

قیمت طلای ۱۸ عیار یکبار دیگر در ۲۵ فروردین ماه روند صعودی تندی به خود گرفت و به سه میلیون و ۸۷۹ هزار تومان رسید. رکورد تاریخی قیمت طلای ۱۸ عیار در این روز جابجا شد و تا الان دست‌نخورده باقی‌مانده است.

طلای ۱۸ عیار پس از آن روز روند نزولی را طی کرد و در ابتدای اردیبهشت ماه (۹ اردیبهشت) به رقم سه میلیون و ۳۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. در این روز، مشتریان زیادی به بازار مراجعه کردند تا بتوانند طلا را در پایین‌ترین حد قیمت خریداری کنند. قیمت طلای ۱۸ عیار در نهم اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲، دو میلیون و ۷۴۵ هزار و ۲۰۰ تومان بود؛ این یعنی هر گرم طلای ۱۸ عیار طی این مدت ۵۹۰ هزار تومان گران شده است. البته دهم اردیبهشت ماه امسال یعنی تنها یک روز بعد ورق برگشت و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به سه میلیون و ۵۰۰ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. بدین ترتیب، هر گرم طلا نسبت به روز قبل حدود شش درصدی رشد را تجربه کرد.

قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار روند پر فرازونشیبی را طی کرد تا اینکه در روز‌های پایانی دومین ماه سال روی قله سه میلیون و ۶۰۰ هزار و ۸۰۰ تومانی ایستاد. در این بازه زمانی بازار طلا پر رفت‌و‌آمد شد و بسیاری از کسانی که طلا در خانه خود نگهداری می‌کردند، فرصت را غنیمت را شمردند تا آن را به بهای بیشتری بفروشند. سرمایه‌گذارانی که نتوانستند در این روز از بازار خارج شوند، ضرر کرده‌اند چون در ادامه بازار طلا روند عکس را طی کرد و در تاریخ پنجم خرداد ماه تا سه میلیون و ۲۷۷ هزار و ۸۰۰ تومان عقب نشست.

میزان سود سرمایه‌گذاران چقدر بوده است؟

قیمت طلای ۱۸ عیار یک ماه قبل یعنی در تاریخ ۱۰ اردیبهشت به محدوده سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. اگر در آن روز بخشی از سرمایه خود را به طلا تبدیل کرده بودید، تا الان حدود ۳.۵ درصد از ارزش سرمایه‌تان آب رفته بود.

قیمت طلا در روزهای اخیر نسبت به سه سال قبل یعنی حوالی خرداد ماه ۱۴۰۰ با رشدی معادل ۲۲۳ درصد روبرو است و سرمایه‌گذاران در صورت یک‌سال صبوری در بازار طلا، الان می‌توانستند رشد ۳۴ درصدی ارزش سرمایه‌شان را شاهد باشند. اگر در تاریخ هشتم آذرماه ۱۴۰۲ بخشی از سرمایه‌تان را به طلای ۱۸ عیار تبدیل کرده بودید، الان پس از گذشت شش ماه، دارایی شما ۳۷ درصد سود داده بود.

سوددهی بازار طلا در هفته‌های اخیر کاهش پیدا کرده چون ظرف یک هفته گذشته طلا نیم درصد ارزان شده.

طلای ۱۸ عیار را اگر برای سرمایه‌گذاری در یک ماهه اخیر انتخاب کرده‌اید، نسبت به سکه سودده نبوده است. چرا که در بازه زمانی یک ماهه، قیمت سکه، کاهش ۳.۳۲ درصدی را تجربه کرده، این در حالیست که قیمت طلای ۱۸ عیار کاهش ۲.۳۸ درصدی را ثبت کرده است.

اخبار مرتبط
هر قطعه سکه طرح قدیم امروز بدون تغییر قیمت نسبت به روز گذشته ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته شد.
دلار نیوزیلند با ۰.۳۵ درصد افزایش به ۰.۶۰۷۱ دلار آمریکا رسید، اما معاملات آتی نشان داد که بازار‌ها به شرط بندی خود در مورد کاهش سه مرحله ای نرخ بهره توسط بانک مرکزی نیوزیلند در سال جاری پایبند هستند.
سی و هشتمین جلسه حراج شمش طلای مرکز مبادله ایران، روز یکشنبه 31 تیر ماه 1403 برگزار خواهد شد. متقاضیان خرید شمش طلای مرکز مبادله ایران می‌توانند با واریز مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون ریال (350 میلیون تومان) به عنوان وجه الضمان به ازای هر قطعه شمش طلا تا ساعت 24 روز شنبه 30 تیرماه، در سی و هشتمین حراج این مرکز شرکت کنند.
به طور کلی، در مذهب اسلام خرید و فروش طلا به عنوان یک سرمایه گذاری یا کالای تجاری مجاز است. طلای آب شده نیز مانند سایر اشکال طلا، مشمول احکام شرعی مربوط به خرید و فروش طلا می شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها