پنجشنبه, 4 مرداد 1403 2024,July

دلار در هفته‌های آتی چند می‌شود؟ / پیش‌بینی مهم برای خریداران

12 خرداد 1403
دلار در هفته‌های آتی چند می‌شود؟ / پیش‌بینی مهم برای خریداران

بازارهای چهارگانه سرمایه‌گذاری در ایران در هفته منتهی به یازدهم خرداد ماه توانستند تا حدی بازیابی موقعیت ماندگاری در وضعیت کنونی را بازیابی کنند و رشد اندک قیمت‌ها در بازارها سبب شد سرمایه‌گذاران بالاخره از مهلکه زیان رهایی یابد.

به گزارش بانک اول بازارهای چهارگانه ایران در هفته اول خرداد ماه، موقعیت ویژه‌ای داشتد. از یک سو تلاش برای رشد قیمت و از سوی دیگر تلاش سیاستگذار برای مهار قیمت سبب شد میزان رشد قیمت در بسیاری از بازارها اندک باشد اما بورس اوراق بهادار تهران همچنان با وجود برگزاری جلساتی مهم و نشستن رییس کل بانک مرکزی و رییس سازمان بورس بر سر یک میز به سهامداران زیان داد.

دلار بالا رفت

دلار که بالاخره پس از مدتها از کانال شصت هزار تومان دل کنده است، در هفته‌ی که گذشت با پیشروی اندک در کانال پنجاه هزار تومان، در محدوده قیمتی ۵۸ هزار تومان ایستاد. رشد قیمت دلار در این هفته در حدود هزار تومان گزارش شده است. بر این اساس به نظر می‌رسد رصد سیاستگذار مانع از افزایش دوباره قیمت‌ها در بازار باشد و کارشناسان نوسان محدود را در همین محدوده را برای دلار در هفته پیش رو، پیش بینی می‌کنند.

در هفته اخیر موضوع مذاکرات ایران و آمریکا در عمان و صدور یا عدم صدور قطعنامه‌ای علیه ایران در نشست پیش روی شورای حکام، مورد توجه معامله‌گران قرار داشت.

بسیاری معتقدند در هفته‌های پیش رو شعارهای کاندیداها و شانس آنها برای کسب رای مردم بالاترین تاثیرات را بر بازار ارز به جا خواهد گذاشت.

طلا به کدام مسیر رفت؟

قیمت طلا در بازار ایران تحت تاثیر بهای دلار و قیمت جهانی اونس است. در این هفته هر چند قیمت اونس کاهشی در محدود ۲۵ دلاری را تجربه کرد اما با این حال بهای هر گرم طلای ۱۸ عیار با رشد اندکی همراه بود .

روز پنجشنبه ۱۰ خرداد هر گرم طلای ۱۸ عیار به قیمت سه میلیون و ۳۷۵ هزار تومان بود. در اولین روز هفته یعنی شنبه هر گرم طلای ۱۸ عیار به قیمت سه میلیون و ۲۷۷ هزر و ۸۰۰ تومان معامله شد که مقایسه قیمت پنجشنبه با آن، بیانگر افزایش ۲.۷۸ درصدی یا ۹۱ هزار و دویست تومانی در یک هفته است.

سکه امامی هم گران شد

افزایش نرخ طلا و دلار در بازار یاران بهای سکه را نیز افزایش داد. هر قطعه سکه امامی در آخرین معامله روز پنجشنبه ۱۰ خرداد با قیمت ۴۰ میلیون و ۷۰۷ هزار تومان معامله شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت هر قطعه سکه امامی در اولین روز هفته یعنی شنبه برابر با ۳۹ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان بوده است. قیاس این قیمت با قیمت پایان هفته یعنی روز پنجشنبه نشان از افزایش یک میلیون و ۲۱۴ هزار تومانی دارد.

بورس چقدر افت کرد؟

بورس هفته اول خرداد در اکثر روزها منفی بود و شاخص رنگ قرمز را به خود دید.بررسی روند بازار سهام در هفته اول خرداد ۱۴۰۳ نشان می‌دهد برآیند معاملات این هفته موجب کاهش شاخص‌های بورسی شده است. به طوری که شاخص کل در پنج روز معاملاتی این هفته با کاهش ۱.۳۱ درصدی از تراز دو میلیون و ۱۱۲ هزار واحد در پایان بورس هفته گذشته به دو میلیون و ۸۶ هزار واحد رسیده است.

اخبار مرتبط
این افت قیمت در چند روز گذشته به شکل محسوسی تشدید شد؛ به‌صورتی‌که نرخ دلار در هسته سخت کانال ۵۷هزار تومانی قرار گرفت. تحلیلگران و فعالان ارزی معتقد بودند این افت قیمت بدون تقویت عرضه از طرف بازارساز به سختی صورت می‌پذیرد در نتیجه از حمایت‌های بازارساز سخن به میان می‌آوردند. اما اکنون به‌نظر می‌رسد که از فشار کاهشی موجود در بازار کاسته شده است.
آنطور که بازوی رسانه‌ای بانک مرکزی تحلیل کرده است این احتمال وجود دارد که با تداوم روند نزولی قیمت هر دلار آمریکا حتی تا پایان سال به ۴۷هزار تومان هم برسد.
قیمت جهانی طلا امروز با عقب نشینی دلار آمریکا افزایش یافت و کاهش قیمت روز گذشته را جبران کرده است. به نظر می‌رسد احتمال ادامه سیاست‌های سختگیرانه فدرال رزرو آمریکا قیمت طلا را در کوتاه‌مدت تحت فشار قرار خواهد داد. سرمایه‌گذاران منتظر اطلاعات مربوط به شاخص قیمت مصرف کننده در آمریکا هستند که قرار است در روز پنجشنبه منتشر شود و سرنخ‌های بیشتری در مورد سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمریکا ارائه دهد.
بانک اول - امروز در بازار قیمت سکه امامی نسبت به روز گذشته ۷۵ هزار تومان پایین آمد و به ۱۳,۳۷۵,۰۰۰ (سیزده میلیون و سیصد و هفتاد و پنج هزار) تومان رسید. قیمت طلا و دلار هم کاهش یافت.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها