پنجشنبه, 4 مرداد 1403 2024,July

بهترین روش سرمایه‌گذاری طلا چیست؟

21 خرداد 1403
بهترین روش سرمایه‌گذاری طلا چیست؟

کارشناسان بازار طلا معتقدند که سرمایه‌گذاری در این بازار یکی از ایمن‌ترین روش‌ها تا پایان ۲۰۲۴ است.

به گزارش بانک اول، برای بسیاری از افراد یافتن بهترین روش سرمایه گذاری طلا مهم و ضروری است.

سرمایه‌گذاران بهترین و ایمن‌ترین روش‌ها را برای کاهش دامنه ریسک و افزایش سودآوری انتخاب می‌کنند.

روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری طلا در کشورمان وجود دارد.

بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد با خرید طلای بدون اجرت سعی می‌کنند، حداقل سرمایه خود را در برابر تورم و طوفان افزایش قیمت‌ها حفظ کنند.

سودسازی با طلای آب شده

روش دیگری که در میان علاقمندان سرمایه‌گذاران حوزه طلا به کار رفته می‌شود، خرید طلای آب شده است.

کارشناسان خرید طلای آب شده را یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری طلا معرفی می‌کنند.

سرمایه‌گذاران می‌توانند با این روش هزینه اجرت ساخت طلا را صرفه جویی کنند.

طلای آب شده از ذوب‌ مصنوعات طلا، طلای دست دوم و یا شکسته شده و حتی شمش طلای شکسته شده به دست می‌آید.

خرید طلای ذوب شده به این دلیل در دسته بهترین روش سرمایه‌گذاری طلا قرار می‌گیرد که در زمان خرید این محصول نیاز نیست که دیگر هزینه اضافی برای اجرت ساخت و سود فروشنده پرداخت شود.

یکی دیگر از دلایل علاقمندی سرمایه‌گذاران برای خرید طلای آب شده این است که قیمت طلای آب شده حباب ندارد و قدرت نقدشوندگی آن بسیار بالا است. به همین دلیل در دسته بهترین روش سرمایه‌گذاری طلا قرار می‌گیرد.

سرمایه‌گذاری در بازار سکه

خرید سکه طلا از دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری در حوزه طلا است. خرید سکه در سال‌های گذشته به عنوان یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری طلا شناخته می‌شد.

همچنین خرید سکه در دسته محبوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری قرار داشت که قدمت بسیار زیادی دارد.

البته در چند سال اخیر، همزمان با رشد شدید قیمت سکه، سطح علاقمندی سرمایه‌گذاران به این کالای ارزشمند هم پایین آمده است.

برای مثال احتمال تقلبی بودن و حباب قیمتی سکه باعث شده تا سرمایه‌گذاران روش‌های آسانتری را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند.

با این حال در اکثر مواقع، سکه‌های تمام بهار به عنوان انتخاب برتر برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شوند، به‌ویژه سکه بهار آزادی (طرح قدیم) که به دلیل کمتر بودن حباب قیمتی و نزدیک بودن به قیمت طلای جهانی، پیشنهاد می‌شود.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در طلا یا ETF طلا

یکی دیگر از روش‌های سرمایه‌گذاری در حوزه طلا، صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا است. این صندوق‌ها نوعی صندوق سرمایه‌گذاری در طلا و قابل معامله در بورس هستند.

سرمایه‌گذاران می‌توانند از دو روش ۱)حضور فیزیکی در یکی از شرکت‌های دارای صندوق سرمایه‌گذاری طلا و ۲)استفاده از کد بورسی و سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها به‌صورت آنلاین در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

علاقمندان این حوزه می‌توانند حداقل ۷۰ درصد روی گواهی سپرده طلا یا حداکثر ۲۰ درصد روی اوراق مربوط به سکه طلا سرمایه‌گذاری کنند.

نکته قابل تامل این است که میزان سود سرمایه‌گذار از دو فاکتور قیمت دلار و قیمت انس جهانی تاثیر می‌پذیرد.

یکی از دلایل علاقمندی سرمایه‌گذاران به خرید صندوق طلای بورسی و انتخاب آن به عنوان یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری طلا این است که در روش‌های ذکر شده سنتی نیاز به سرمایه‌های کلانی است، اما در این روش می‌توان با سرمایه بسیار اندک هم در حوزه طلا سرمایه‌گذاری کرد.

اخبار مرتبط
عالی ترین مقام بانک مرکزی ضمن اشاره به روند متغیرهای پولی در سنوات گذشته خاطر نشان کرد: متغیرهای پولی که در آن زمان به طور بلندمدت در کانال ۲۰ درصد قرار داشت، به کانال ۴۰ درصد رسیده بود. بدین معناکه رشد نقدینگی و پایه پولی به کانال ۴۰ درصد وارد شده بود. به‌علاوه برخی متغیرها که متغیرهای پیش‌نگر بودند مانند تورم تولیدکننده حتی به بالای ۶۰ درصد رسیده بود. تورم مصرف کننده نیز در کانال ۴۰ درصد قرار گرفته بود.
بازار امروز شاهد روند نزولی قیمت طلا و سکه نسبت به روز گذشته است.
ارز اربعین در مجموع در سه هزار و ۱۶۸ شعبه و باجه منتخب هفت بانک عامل در اقصی نقاط مناطق شهری و روستایی از روز یکشنبه، هفتم مرداد تا پایان روز سوم شهریور ۱۴۰۳ عرضه می شود.
طبق اعلام بانک مرکزی، زائران اربعین امسال می توانند ۲۰۰ هزار دینار ارز به نرخ ETS که در مرکز مبادله ارز و طلای ایران مبادله می‌شود، دریافت کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها