پنجشنبه, 4 مرداد 1403 2024,July

کدام سرمایه گذاری‌ها سودآورترند؟

21 خرداد 1403
کدام سرمایه گذاری‌ها سودآورترند؟

بررسی بازدهی بازارها در بازه‌های زمانی مختلف، می‌تواند یک دید کلی از سرمایه‌گذاری در کوتاه مدت و بلندمدت را به افراد بدهد.

به گزارش بانک اول  مروری بر اقبال سرمایه گذاران به بازارها برای انجام امور سرمایه گذاری نشان می دهد که به طور کلی بازار ارز، سکه و طلا، بورس و ارز دیجیتال، بازارهای محبوبی هستند که بسیاری از ایرانیان در کوتاه مدت، اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازارها می‌کنند.

روند کاهشی در بازار ارز علیرغم نوسان های مقطعی

مروری بر آنچه در ماههای گذشته بر بازار ارز گذشته است، نشان می دهد که این بازار در دو ماه ابتدایی سال ۱۴۰۳ روندی نزولی را آغاز کرده.

اگرچه نرخ ارزهایی مانند دلار در یک بازه زمانی کوتاه، به دلایل مختلف جهش قابل توجهی را در این دو ماه تجربه کرد.

با این حال با فروکش کردن تنش‌ها و از بین رفتن اثر برخی از خبرها در این بازارها، قیمت‌ها نیز به زمان پیش از جهش بازگشته اند.

در این میان اگرچه دولت بازار غیررسمی ارز را به رسمیت نمی شناسد، اما واقعیت این بازار را نمی توان انکار کرد و باید برای مدیریت آن چاره اندیشی نمود.

در این میان، نرخ دلار در این بازار غیررسمی با عدد ۶۱۵۹۰ تومان سال جدید را شروع کرد و در انتهای اردیبهشت ماه، به عدد ۵۹۵۰۰ تومان رسید.

بنابراین علیرغم برخی نوسانات مقطعی که سیاستگذار آن را کنترل کرده است، این ارز کاهشی ۳.۳۹ درصدی را در دو ماه ابتدایی سال تجربه کرده است.

اگرچه در این بازه زمانی، نوسانات موجود برای دلار بسیار بالا بوده است و بسیاری افراد از این نوسان سود و بسیاری دیگر ضرر قابل توجهی را تجربه کردند.

آنچه که مسلم است، به هیچ عنوان سرمایه‌گذاری در بازار ارز توسط تحلیلگران و اقتصاددانان توصیه نمی‌شود.

این بازار ریسک بسیار بالایی دارد و در کوتاه مدت ممکن است زیان‌های بالایی را به سرمایه‌گذاران وارد کند. همچنین شرایط سیاسی و تصمیم‌گیری‌های دولتی، تأثیر بسیار زیادی بر این بازار دارد.

از سوی دیگر، بازار ارز معمولا در بلندمدت بازدهی بسیار کمتری نسبت به سایر بازارها دارد. همچنین به طور کلی سفته بازی در بازار ارز، نشان از وجود بیماری اقتصادی دارد که نیاز است تا درمان شود.

نرخ یورو هم در دو ماه ابتدایی سال در بازار غیررسمی، از عدد ۶۶۸۳۲ تومان در فروردین ماه به ۶۲۸۹۰ تومان در انتهای اردیبهشت ماه رسید.

بنابراین بازدهی برای این ارز منفی ۵.۸۹ درصد است؛ ضمن اینکه پوند نیز روندی کاهشی مانند یورو را تجربه کرده است.

قیمت پوند انگلیس از عدد ۷۷۸۸۱ تومان در ابتدای فروردین ماه، به ۷۳۴۷۰ تومان در انتهای ماه دوم سال رسیده است که حکایت از کاهشی ۵.۶۶ درصدی دارد.

درهم امارات نیز همانند سایر ارزها روندی کاهشی را تجربه کرد. نرخ درهم امارات در شروع فروردین ماه ۱۷۱۲۲ تومان و در انتهای اردیبهشت ماه ۱۵۸۷۹ تومان گزارش شده است.

بنابراین بازدهی برای درهم امارات منفی ۷.۲۵ درصد می‌باشد. این ارز نسبت به سایر ارزهای موجود، کاهش بیشتری را تجربه کرده است.

جدول تغییرات قیمت ارز

نگاهی به بالا و پایین قیمت ها در بازار طلا و سکه

بازار طلا و سکه یکی دیگر از بازارهای محبوب نزد ایرانیان است تا بتوانند از سرمایه خود در برابر تورم حفاظت کنند.

از آنجا که نوسان و نرخ رشد بلندمدت در این بازار بالا است و همچنین مردم می‌توانند با سرمایه‌های کم و زیاد در این بازار سرمایه‌گذاری کنند، این بازار به یکی از پناهگاه‌های مردم در برابر تورم تبدیل شده است.

همچنین بازار طلا و سکه، در بیشتر مواقع یکی از پیشنهادات تحلیلگران جهت ایجاد تنوع در سبد دارایی‌ها است.

این مورد نیز به افزایش تقاضا برای این بازار دامن می‌زند. باید توجه داشت در کوتاه مدت همچنان ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار بالا است.

با این حال، سرمایه‌گذاری در این بازار تأثیر کمتری نسبت به ارز بر روی اقتصاد کشور دارد.

در دو ماه ابتدایی سال جاری، سکه تمام بهار آزادی از ۳۶ میلیون و ۳۰ هزار تومان در ابتدای فروردین، به ۳۷ میلیون و ۱۹۵ هزار تومان در انتهای اردیبهشت رسید؛ بنابراین بازدهی برای این نوع از سکه ۳.۲۳ درصد است.

همچنین نرخ نیم سکه از ۲۳ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان در ابتدای سال، به ۲۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در پایان اردیبهشت ماه رسید که این مساله حکایت از بازدهی ۰.۰۸ درصدی برای این نوع سکه دارد.

نیم سکه نسبت به سایر موارد مورد مقایسه در بازار طلا و سکه، رشد کمتری را تجربه کرده است.

ربع سکه نیز سال ۱۴۰۳ را با نرخ ۱۴ میلیون و ۳۹۰ هزار تومانی شروع کرد و اردیبهشت ماه را با عدد ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به پایان رساند؛ بنابراین بازدهی برای ربع سکه ۳.۵۴ درصد است.

این نوع از سکه به دلیل قیمت پایین‌تر و نوسان بالا در آن، یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای ایرانیان است.

البته باید توجه داشت این مسئله ریسک سرمایه‌گذاری در ربع سکه را افزایش داده و باعث شده عموما حباب ربع سکه از سایر اشکال سکه بیشتر بشود و با از بین رفتن این حباب، سرمایه‌گذاران زیان قابل توجهی را متحمل شوند.

طلای ۱۸ عیار نیز از ۳ میلیون و۲۶۲ هزار تومان در هر گرم در ابتدای سال، به کمی بیش از ۳ میلیون و ۳۶۹ هزار تومان در انتهای اردیبهشت ماه رسید که حکایت از بازدهی ۳.۲۸ درصدی در این بازار دارد.

همچنین طلای ۲۴ عیار نیز از ۴ میلیون و۳۵۰ هزار تومان در ابتدای فروردین ماه، به ۴ میلیون و ۴۹۲ هزار تومان در پایان ماه دوم سال رسید که بیانگر رشد ۳.۲۸ درصدی است.

طلای دست دوم نیز یکی دیگر از مواردی است که نزد ایرانیان محبوب است؛ چراکه هم جنبه سرمایه‌گذاری دارد و هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت طلای دست دوم از ۳ میلیون و ۲۱۹ هزار تومان در شروع سال، به ۳ میلیون و ۳۲۴ هزار تومان در پایان ماه دوم سال رسیده است که حکایتگر رشد ۳.۲۶ درصدی است.

جدول قیمت ها در بازار طلا و سکه

روایت ناکامی های بورس سرخ پوش

بازار بورس نیز یکی دیگر از بازارهای مورد علاقه ایرانیان است؛چراکه سرمایه‌گذاران در بلندمدت می‌توانند بازدهی قابل توجهی بدست آورند و همچنین می‌توان با هر مقدار از سرمایه وارد این بازار شد.

البته باید این نکته مهم را در نظر داشت که سرمایه‌گذاری در این بازار، نیازمند دانش بالایی است و سرمایه‌گذاران باید ریسک ورود به این بازار را در نظر بگیرند.

همچنین باید توجه داشت بورس جنبه‌های مولد مختلفی بر اقتصاد کشور دارد و سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند علامت خوبی برای اقتصاد یک کشور باشد.

شاخص‌های بورسی نشان می‌دهند بورس دو ماه ابتدایی سال را سرخ پوش بوده است و روند نزولی آن، باعث رنجش بسیاری از سرمایه‌گذاران شده است.

به نحوی که شاخص کل بورس سال جدید را با عدد ۲ میلیون و ۲۵۳ هزار و ۶۰۲ شروع کرد و اردیبهشت ماه را با عدد ۲ میلیون و ۱۱۲ هزار و ۵۶۰ به پایان رساند. این مسئله حکایت از کاهشی ۶.۲۶ درصدی دارد.

همچنین شاخص هموزن بورس نیز از عدد ۷۲۳ هزار و ۵۶۶ در ابتدای فروردین ماه، ۶۹۴ هزار و ۷۱۷ در پایان ماه دوم سال رسید و کاهشی ۳.۹۹ درصدی را به ثبت رساند.

شاخص فرابورس نیز در این بازه زمانی کاهشی بود. شاخص کل فرابورس سال جدید را با عدد ۲۵ هزار ۲۰۷ شروع کرد و در انتهای اردیبهشت ماه، به عدد ۲۳ هزار و ۱۳۲ رسید که کاهشی ۸.۲۳ درصدی را حکایت می‌کند.

همچنین شاخص هموزن فرابورس نیز در شروع سال عدد ۱۳۶ هزار و ۳۶۶ و در پایان اردیبهشت ماه عدد ۱۲۴ هزار و ۶۴۶ را به ثبت رساند که بیانگر کاهشی ۸.۵۹ درصدی است.

جدول شاخص فرابورس

رشد شگفت انگیز در بازار برخی رمز ارزها

بازار رمز ارزها نیز بازار محبوبی است که در چند سال گذشته، همزمان با رشد شگفت‌انگیز قیمت بیت کوین، محبوبیت بسیاری در سرتاسر دنیا پیدا کرد و ایرانیان بسیاری نیز به سرمایه‌گذاری در این بازار روی آورده‌اند.

در مورد بازار رمز ارزها باید توجه داشت اگرچه بازدهی بالایی را به دنبال دارد، با این حال ریسک سرمایه‌گذاری در آن نیز بسیار بالاست و ممکن است مبالغ بالایی زیان به سرمایه‌گذاران در این بازار وارد شود.

بیت کوین ابتدای سال جاری را با رقم ۶۳ هزار و ۵۷۱ دلار شروع کرد و در انتهای اردیبهشت ماه عدد ۶۹ هزار و ۵۹۱ را به ثبت رساند که این مساله بیانگر رشد ۹.۴۶ درصدی برای پرچمدار بازار رمز ارزها است.

همچنین در کنار بیت کوین، اتریوم و دوج نیز روندی صعودی را تجربه کردند.

در ابتدای فروردین ماه، اتریوم عدد ۳ هزار و ۳۲۸ دلار را به ثبت رساند که در پایان ماه دوم سال، به ۳ هزار و ۴۳۱ دلار رسید که حکایت از رشدی ۳.۱۱ درصدی دارد.

دوج نیز در بازه زمانی مذکور رشدی ۳.۵۱ درصدی را تجربه کرد. این رمز ارز در ابتدای سال عدد ۰.۱۵۰۹ دلار و در پایان اردیبهشت ماه عدد ۰.۱۵۶۲ را به ثبت رساند.

جدول تغییرات بازار رمز ارزها در دو ماه ابتدایی سال

جدول تغییرات بازار رمز ارزها

بنکر

اخبار مرتبط
مدیرعامل توانیر در آیین امضای این تفاهم نامه با تاکید بر توسعه پایدار ساخت و ساز ساختمان براساس الگوها و استانداردهای مصرف انرژی گفت: تعیین مشوقها در زمینه ترویج فرهنگ مصرف انرژی از اولویتهای توانیر بوده و بر این اساس با استفاده از فناوریهای نوینی چون پنلهای خورشیدی هم می توان ضمن جلوگیری از انتشار آلاینده های زیست محیطی، هزینه خانوارها در سبد انرژی را نیز مدیریت کرد.
در روز مذکور، تعدادی از شعب بانک‌ها به صورت کشیک (از ساعت 9 الی 11) دایر می‌باشد که اسامی آنها در وبسایت بانک‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.
مدیرکل دفتر خدمات عمومی مرکز اصناف وزارت صمت گفت:مصوبه ای در ستاد تنظیم بازار برای ترمیم اقتصاد نانوایان تصویب شده است که بر اساس آن نانوایان و برخی اصناف متقاضی امکان فروش محصولات خانگی و صنایع دستی را دارند.
محمدرضا فرزین در مصاحبه با خبرنگاران اظهار داشت: در نشست دو جانبه رؤسای کل بانک های مرکزی دو کشور ایران و روسیه در حاشیه کنگره مالی روسیه در سن‌پترزبورگ، همه اقدامات مشترکی که در گذشته توافق شده بود نهایی شد و بدین ترتیب کلیه اقدامات توافق شده قبلی وارد مرحله عملیاتی شد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها