پنجشنبه, 4 مرداد 1403 2024,July

استقبال متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن از اراضی رایگان

31 خرداد 1403
استقبال متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن از اراضی رایگان

کارشناس سیاست گذاری مسکن گفت: هزینه‌های ساخت مسکن از طریق واگذاری اراضی رایگان به متقاضیان کاهش می‌یابد و باید این سیاست در دولت‌های بعدی هم ادامه یابد.

به گزارش بانک اول علی صالحی کارشناس سیاست گذاری مسکن در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه در حال حاضر عرضه زمین به متقاضیان می تواند زمینه ساز بهبود و توسعه هرچه سریعتر ساخت مسکن در کشور شود گفت: دولت باید به ظرفیت‌های مردمی در بخش مسکن بیش‌ازپیش توجه کند تا از رکودی که گریبان گیر بازار مسکن شده، خارج شوبم و ساخت مسکن نیز تقویت شود.

وی ادامه داد: بدیهی‌ است که ظرفیت‌های مردمی می‌تواند بازار مسکن را تقویت کند اما این مهم درگرو اعتماد به بخش خصوصی و مردم با استفاده از طراحی‌های ساده و کم مرتبه، واگذاری اراضی و پرداخت تسهیلات ساخت به متقاضیان است.

 صالحی گفت: فرآیند اعتمادبخشی و افزایش توان تسهیلاتی ساخت می‌تواند زمینه‌ساز ساخت انفرادی مسکن از سوی متقاضیان شود چراکه به‌موجب تسریع روند ساخت وافزایش رضایت‌مندی‌ها، مردم ترغیب و تشویق خواهند شد و بیش‌ازپیش به ثمرات ساخت مسکن فکر خواهند کرد.

او گفت: در گذشته  علی‌رغم ظرفیت‌های فراوان، اجرای طرح توسعه افقی شهرها  اقدامی فراموش‌شده بود و از سوی دولت موردتوجه قرار نگرفته بود و اهتمامی نسبت به آن نیز وجود نداشت اما دولت سیزدهم به این موضوع ورود کرد و وزیر راه و شهرسازی از عملیاتی شدن بخش مسکن در راستای تحقق شعار  سال خبر داد.

وی  با بیان اینکه در حوزه مسکن با واگذاری ساخت به متقاضیان، سرعت و کیفیت و میزان و نحوه سرمایه‌گذاری‌ها، رشد پیدا می کند گفت:  در سال جدید که طبق فرمایش مقام معظم رهبری به‌عنوان جهش تولید با مشارکت مردم نام‌گذاری شده است، بخش مسکن از طریق تخصیص زمین در قالب مشارکت های مردمی در دستور کار باید قرار گیرد..

این کارشناس سیاست گذاری مسکن بیان کرد:  حضور و مشارکت مردم موجب کاهش زمان ساخت خواهد شد و با کوتاه شدن زمان ساخت، با توجه به کمتر شدن آثار تورم در این حوزه، هزینه پروژه‌ها نیز کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین با  حضور مردم در میدان ساخت مسکن کیفیت نیز افزایش می‌یابد. لازمه این مهم تنها همراهی دولت و تأمین زمین، خدمات زیربنایی و تسهیلات بانکی است که  باید در دستورکار قرار گیرد و پیشران تولید با مشارکت مردم واقع شود. همچنین به‌کارگیری ظرفیت بخش خصوصی، تشکل‌ها و تعاونی‌ها نیز گامی مؤثر است که می‌تواند موجب تسریع روند ساخت شود.

وی افزود: سرمایه‌گذاری در تولید و ساخت‌وساز مسسکن به‌نوعی خود اقتصادی مولد، پویا، اشتغال‌زا و محرک است و رونق این صنعت، زمینه اشتغال پایدار را فراهم کرده چراکه به گفته کارشناسان اقتصادی، بیش از ۳۰ درصد از اقتصاد کشور متأثر از گردش اقتصادی ساختمان‌سازی است، فعال بودن بخش مهمی از این صنعت باهدف تأمین نهضت ملی مسکن، تأثیر شگرفی برجهش تولید خواهد داشت. 

او اظهار کرد: تخصیص زمین رایگان به متقاضیان و استفاده ا ز ظرفیت های مردمی و به کارگیری مشارکت های آنها در حوزه ساخت مسکن خود می تواند زمینه رابرای بهبود و تقویت بازار مسکن فراهم کند که در نتیجه این تجربه مهم و تخصیص زمین به متقاضیان باید در دستور کار تمامی دستگاه ها قرار گیرد و باید دولت جدید بتواند این سیاست تخصیص زمین به متقاضیان را حتما در دستور کار خود قرار دهد تا روند توسعه افقی شهرها ادامه یابد./باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط
رئیس هیات عامل صندوق ملی مسکن با بیان اینکه این امکان در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد که مستقیما از درگاه در اختیار وزارتخانه تامین مالی شود گفت: این ظرفیت وجود دارد زیرا این اوراق بهادار نیست و خارج از ضوابط سازمان بورس نیز طوری می تواند عرضه شود تا تعارضی با قوانین سازمان بورس نداشته باشد. مهدیار اسماعیلی توضیح داد: برای آنکه بتوانیم منابع را در اختیار سرمایه‌گذار بیرونی قرار بدهیم نیاز بود تا این نرم افزار را داشته باشیم تا این نرم افزار بتواند منابع مالی را یکپارچه و یکدست کند. ا
حجت‌الاسلام سید اسماعیل خطیب روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران، با اشاره به بیانیه اخیر وزارت اطلاعات درباره نبرد سنگین و خاموش با تروریست‌ها در ۵۰ روز گذشته گفت: با همراهی و همکاری هیات‌ها و مجموعه‌های تبلیغی، امنیتی و فرهنگی با هوشیاری مردم، موفق شدیم طی ۱۲ عملیات حدود ۲۰ نفر از افرادی که معمولا از اتباع غیرمجاز دستگیر و شناسایی شدند.
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر این‌که مشاوران املاک همیاران قوه قضاییه هستند و نقش میانجیگری را ایفا می‌کنند، اضافه کرد:‌ بسیاری از پرونده‌های بخش مسکن را در اتحادیه مدیریت می‌کردیم و از فشار مضاعف بر قوه قضاییه جلوگیری به عمل می‌آوردیم.
مدیرعامل صندوق ملی مسکن در ادامه تاکید کرد: صندوق ملی مسکن به‌عنوان نهاد مالی در حوزه تأمین مالی مسکن کشور، در کنار استفاده از منابعی مانند آورده متقاضیان، منابع بانکی و تسهیلات دولتی، با بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی مانند صندوق‌های املاک و مستغلات و مسکن و ساختمان اقدام به جذب سرمایه‌های خرد کرده است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها