پنجشنبه, 4 مرداد 1403 2024,July

قبض این افراد پلکانی بالا می رود

02 تیر 1403
قبض این افراد پلکانی بالا می رود

سخنگوی صنعت آب کشور با اشاره به پیشبرد برنامه منابع و مصارف آب برای عبور بدون تنش از تابستان جاری، گفت: تعرفه پلکانی برای مشترکان پرمصرف و بد مصرف در راستای مدیریت منابع آبی اعمال می‌شود.

به گزارش بانک اول به نقل از وزارت نیرو، فیروز قاسم‌زاده از افزایش ۶ درصدی ورودی سدهای کشور باتوجه‌به بارندگی‌های اخیر و پوشش برفی مناسب، نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: البته آب ورودی به مخازن سدهای کشور در مقایسه با متوسط پنج‌ساله، کاهش ۱۵ درصدی را به ثبت رسانده است.

وی افزود: در این شرایط خروجی سدها کنترل می‌شود، همچنین مصارف طبق برنامه‌ای که در پاییز مصوب و در اسفند مورد بازنگری قرار گرفته بود موردتوجه ویژه قرار دارد تا با کمترین تنش در همه حوزه‌های مصرفی عبور ایمن از تابستان جاری صورت گیرد.

سخنگوی صنعت آب خاطرنشان کرد: براین‌اساس کنترل خروجی آب از مخازن سدها نسبت به متوسط پنج‌ساله حدود ۲۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

قاسم‌زاده با بیان اینکه به دلیل بارندگی‌های مناسب در ماه‌های اخیر میزان پرشدگی مخازن ۲۰ سد کشور به بیش از ۱۰۰ درصد رسیده است، ادامه داد: هم‌اکنون میانگین میزان پرشدگی سدهای کشور ۶۶ درصد است و با توجه ورود به فصل تابستان در شیب نزولی حجم مخازن سدها قرار گرفته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: حجم موجود مخازن نسبت به سال گذشته ۸ درصد افزایش‌یافته و در مقایسه با متوسط پنج‌ساله باتوجه‌به پیشبرد برنامه مدیریت منابع و مصارف از سمت وزارت نیرو در کنار همکاری کشاورزان، خانوارها و غیره حدود ۵ درصد حجم موجود مخازن رشد را به ثبت رسانده است.

سخنگوی صنعت آب کشور گفت: میزان پرشدگی سد تهران نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد افزایش‌یافته و در شرایط مطلوب‌تری قرار دارد؛ درعین‌حال باتوجه‌به مصارفی که در پیش روست و با درنظرگرفتن آمار به ثبت رسیده از سال‌های پرآب و نرمال می‌توان گفت که در شهر تهران با کاهش حجم مخازن روبرو هستیم.

قاسم‌زاده با بیان اینکه برنامه‌ریزی لازم برای عبور بدون تنش برای تأمین آب شرب تهران صورت‌گرفته است، افزود: این شرایط نیازمند همکاری شهروندان در موضوع مدیریت است.

وی با بیان اینکه همه مباحث مدیریت مصرف در قالب برنامه منابع و مصارف خلاصه می‌شود، گفت: در همین راستا جلسات هفتگی کنترل مصارف با بخش شرب در داخل وزارت نیرو و در بخش کشاورزی با سازمان جهاد کشاورزی، تشکل‌ها و اصنافی که در این حوزه فعال هستند، تشکیل می‌شود.

سخنگوی آب ادامه داد: در حوزه کشاورزی برنامه تدوین شده به ذی‌نفعان منعکس شده و شرایط منابع موجود آبی برای این گروه تشریح و تبیین می‌شود، در شرایط همراهی این بخش و پیشروی بر اساس مدل تعریف شده، کمترین چالش و تنش در تأمین آب این حوزه وجود خواهد داشت.

قاسم‌زاده افزود: در بخش شرب علاوه بر اقدام‌های فرهنگی و آموزشی، با اعمال تعرفه‌های پلکانی سطوح مصرفی رده‌های پرمصرف و بد مصرف هزینه‌های بیشتری را پرداخت می‌کنند و بدین ترتیب مصارف آب کشور کنترل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین سامانه‌هایی طی دو - سه سال اخیر توسعه‌یافته است که به‌واسطه آن نظارت در کلان‌شهرها به‌صورت برخط در بخش توزیع آب مورد رصد قرار می‌گیرد و همین امر تأثیر قابل‌توجهی در جلوگیری از بروز مخاطراتی چون کاهش فشار آب یا عدم تأمین آب دارد.

اخبار مرتبط
مدیرعامل توانیر در آیین امضای این تفاهم نامه با تاکید بر توسعه پایدار ساخت و ساز ساختمان براساس الگوها و استانداردهای مصرف انرژی گفت: تعیین مشوقها در زمینه ترویج فرهنگ مصرف انرژی از اولویتهای توانیر بوده و بر این اساس با استفاده از فناوریهای نوینی چون پنلهای خورشیدی هم می توان ضمن جلوگیری از انتشار آلاینده های زیست محیطی، هزینه خانوارها در سبد انرژی را نیز مدیریت کرد.
در روز مذکور، تعدادی از شعب بانک‌ها به صورت کشیک (از ساعت 9 الی 11) دایر می‌باشد که اسامی آنها در وبسایت بانک‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.
مدیرکل دفتر خدمات عمومی مرکز اصناف وزارت صمت گفت:مصوبه ای در ستاد تنظیم بازار برای ترمیم اقتصاد نانوایان تصویب شده است که بر اساس آن نانوایان و برخی اصناف متقاضی امکان فروش محصولات خانگی و صنایع دستی را دارند.
محمدرضا فرزین در مصاحبه با خبرنگاران اظهار داشت: در نشست دو جانبه رؤسای کل بانک های مرکزی دو کشور ایران و روسیه در حاشیه کنگره مالی روسیه در سن‌پترزبورگ، همه اقدامات مشترکی که در گذشته توافق شده بود نهایی شد و بدین ترتیب کلیه اقدامات توافق شده قبلی وارد مرحله عملیاتی شد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها