جمعه, 24 فروردین 1403 2024,April

بانک ها در بورس

واکنش بازار سرمایه به نرخ جدید ارز/ سود ۶۵ هزار میلیارد تومانی بانک ملت از تسعیر نرخ ارز
بانک مرکزی نرخ تسعیر اقلام پولی دارایی ها و بدهی های ارزی شبکه بانکی کشور برای گزارشگری مالی پایان سال ۱۴۰۲ را بر اساس نرخ خرید حواله ETS مرکز مبادله ارز و طلای ایران در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۲ تعیین کرد که طبق آن نرخ تسعیر دلار از ۲۵هزار تومان به نزدیکی ۴۰۲۰۰ تومان افزایش یافت.
آغاز هفته در بورس با ریزش ۱۹ هزار واحدی
امروز تعداد معاملات بورس بیش از ۵۵۳ هزار فقره به ارزش ۸۵۸۱ میلیارد تومان بود. فملی بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشت اما وبملت، اخابر و شستا منفی شدند.
رشد ۵۶۰۰ واحدی شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته
معامله‌گران در بورس در فرابورس ایران حدود ۲۲۳ هزار معامله انجام دادند که حاصل آن تغییر مالکیت حدود ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون سهم و اوراق بود.
بورس ۱۴۰۳ چطور پیش بینی می شود؟ / تحلیل جدید از وضعیت بازار
حسنی افزود: ولی در ادامه که نزول بازار رخ داد سازمان بورس با ابلاغیه‌های جدید، کاهش حد نصاب سهام بادرآمد ثابت را از ۱۵ به ۱۰ درصد اعلام کرده که افزایش عرضه‌ها را دامن زد، موضوع بعد ظهور اثرات منفی کسری بودجه و برداشتن دولت از خوراک و صنایع بود. مورد بعدی نیز که از اوایل مهر ماه اتفاق افتاد ریسک جنگ غزه و تنش‌های بین المللی و ژئوپلوتیک بود که باعث شد شوک جدیدی به بازار وارد شود.
یک واگذاری زوری خطرناک برای بانک ها!
چنانچه این دو باشگاه به برخی بانک‌ها واگذار شوند با توجه به اینکه بانک‌های ما به واسطه تحریم‌ها در شرایط رشد و سودآوری مطلوبی نیستند، این واگذاری می‌تواند عملکرد بانک‌ها را بیش از گذشته دچار مشکل کند، یعنی این دو باشگاه در صورت واگذاری به بانک‌ها نه‌تنها منفعتی برای خودشان به دنبال ندارند، بلکه برای شرکتی که این دو باشگاه به آن واگذار شود می‌تواند وبال گردن آن شرکت یا بانک شود،
تاریخچه شکل گیری بورس ایران / بازار سهام ایران چگونه متولد شد؟
موسس بورس در ایران، وان لوترفلد بلژیکی بود که برای اولین بار اساسنامه بورس را در سال 1315 خورشیدی پیشنهاد داد. با این حال، تاسیس فیزیکی بورس اوراق بهادار تهران تا سال 1345 خورشیدی، زمانی که قانون تاسیس آن به تصویب رسید، به تعویق افتاد.
کاهش بیش از ۲۶۰ واحدی شاخص کل بورس
امروز فلزات اساسی بیشترین ارزش معامله را با مبلغ ۳۶۲ میلیارد تومان به خود اختصاص داد. همچنین خودرو و انبوه سازی در رتبه‌های بعدی ارزش معاملات قرار داشتند.
پیش بینی بورس چهارشنبه ۸ فروردین ۱۴۰۳/ بازار سهام فروشنده می‌شود؟
به این ترتیب به نظر می‌رسد اگرچه بازار سهام طی روزهای آینده ممکن است فراز و فرودهایی را تجربه کند اما دست کم تا پیش از آغاز فصل مجامع، عرصه چرخش سرمایه باشد.
شرایط عرضه سهام استقلال و پرسپولیس در فرابورس
سازمان خصوصی سازی در 2 اطلاعیه جداگانه قیمت پایه و شرایط عرضه سهام دو شرکت فرهنگی ورزشی استقلال و پرسپولیس را اعلام کرد.
اولین کاهش بورس درسال 1403
اگرچه در میانه‌های بازار با بهبود تقاضا همراه شد اما در مجموع شروع و پایان خوبی نداشت‌. در نهایت شاخص کل 4180 واحد کاهش ارتفاع داد و در سطح 2 میلیون و 249 هزار واحد متوقف شد.
شاخص بورس ۲ میلیون و ۲۵۳ هزار واحد شد
از سویی دیگر، امروز نمادهای «کچاد با ۱۵۳۱، نوری با ۱۱۳۳، بوعلی با ۹۸۰، تاپیکو با ۷۸۹، خساپا با ۷۰۴، وغدیر با ۶۸۴ و شبهرن با ۵۶۵» واحد بیشترین تأثیر مثبت را در روند شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.
گزارش روزانه بورس ۲۸ اسفند/ بورس سبز پوش به عید رفت
لازم به ذکر است که ارزش معاملات خُرد در بازار امروز مورخ 28 اسفند ماه 1402، مبلغ 4 هزار میلیارد میلیون تومان بود. گفتنی است حقیقی‌ها در روز جاری حدود 230 میلیارد تومان به بازار سهام تزریق کردند.
پیش‌بینی بورس فردا 28 اسفند 1402
سخنگوی وزارت ورزش و جوانان در نشست خبری خود اعلام کرده است که واگذاری سرخابی‌ها وارد فاز عملیاتی شده است و دولت از همه ظرفیت‌های قانونی برای کمک به استقلال و پرسپولیس درجهت رفع مشکلات آنها استفاده کرده است. اهالی بازار سرمایه معتقد هستند این تلاش دولت برای واگذاری شرکت ها و باشگاه های زیان ده به صندوق ها و شرکت های زیان ده تر از خود جای تشکر دارد!
افزایش بیش از ۱۱ هزار واحدی شاخص کل بورس/ نقدینگی به بازار سهام تزریق شد
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار کرد: سایه تعطیلات نوروزی بر روی تابلو‌های معاملاتی باعث شد تا امروز ارزش معاملات چندان بالا نباشد.
بازار سرمایه منفی شد
هم‌چنین شاخص هم‌وزن با افت ۱۷۹۵ واحد در عدد ۷۳۰ هزار و ۲۳۶ واحد ایستاد. تعداد معاملات روز شنبه بورس بیش از ۳۳۹ هزار فقره بود که ارزش آن به ۱۴ هزار میلیارد تومان رسید.
پایان اسفند آخرین مهلت ثبت‌نام سهام رایگان متولدین ۱۴۰۱ + آموزش ثبت‌نام
انتخاب صندوق سهامی ETF بر عهده والدین نوزادان گذاشته است، والدین می‌توانند ۳ صندوق سهامی از ۳۵ صندوق لیست شده در سامانه خدمات دولت را انتخاب کنند. مهمترین ملاک برای انتخاب این صندوق‌ها می‌تواند بازدهی و رشد قیمت آنها در بلند‌مدت باشد. براساس عملکرد گذشته می‌توان پیش بینی کرد دو صندوق سهامی زیر گزینه‌ خوبی برای سرمایه‌گذاری بلند مدت باشد:
پیش‌بینی بورس فردا 22 اسفند 1402
سازمان تامین اجتماعی روز گذشته پرداخت حقوق بازنشستگان را آغاز کرد و این در حالی بود که سازمان تامین اجتماعی مبلغ یک میلیون تومان را از حقوق اسفندماه برخی از بازنشستگان کسر کرده بود و همین امر موجب گلایه و اعتراض بازنشستگان شده بود.
افزایش بیش از هزار واحدی شاخص کل بورس
امروز خودرو بیشترین ارزش معامله را با مبلغ ۸۷۶ میلیارد تومان به خود اختصاص داد. همچنین فلزات اساسی و بانک‌ها در رتبه‌های بعدی ارزش معاملات قرار داشتند.
پیش‌بینی بورس فردا 21 اسفند 1402 / بازاری که فراتر از بورس ایران است
بررسی این روزهای بورس اوراق بهادار تهران آن هم از منظر تکنیکالی یکی از بیهوده ترین کارهای ممکن برای این روزهای پایان سالی است چرا که معاملات درستی در بازار صورت نمی‌گیرد این موضوع در ارزش و حجم معاملات قابل مشاهده است. از سویی نیز مشکلات زیر ساخت معاملاتی که اجازه معامله به بازار را نمی‌دهد نیز کار را برای ابتدایی ترین کار در بازار سرمایه که ترید است سخت کرده است چه برسد به تحلیل روند بازار .
افت بورس در غیاب فرابورس
فرابورس ایران اما در پی اختلال ایجاد شده که از روز گذشته ایجاد شد امروز با تاخیر کار خود را آغاز کرد. بر اساس اطلاعیه فرابورس ایران، اختلال ایجاد شده رفع شده و دوره سفارش‌گیری در کلیه بازارها از ساعت ۱۳:۴۵ لغایت ۱۴ بوده که در این بازه ایجاد، حذف یا ویرایش سفارشات امکان‌پذیر است و پس از آن معاملات به صورت حراج پیوسته از ساعت ۱۴ لغایت ۱۷:۳۰ برای تمامی بازارها ادامه خواهد داشت.
گزارش روزانه بورس ۱۹ اسفند/ درجای بورس در روز اخلال فرابورس
بنابراین در پایان معاملات امروز شاخص کل بورس اوراق بهادار با ریزشی 2 هزار واحدی به 2 میلیون و 163 هزار واحد رسید، همچنین نیز شاخص کل هم‌وزن نیز با رشدی هزار واحدی به ارتفاع 739 هزار واحد رسید.
بازار سرمایه قرمز شد
شاخص هم‌وزن نیز با افت ۱۱۱۴ واحد مواجه شد و در عدد ۷۳۸ هزار و ۶۴۰ واحد ایستاد. تعداد معاملات روز سه‌شنبه بورس بیش از ۳۵۴ هزار فقره بود که ارزش آن به ۵۹۷۱ میلیارد تومان رسید.
کاهش حدود ۷ هزار واحدی شاخص کل بورس
نماد‌های فولاد، وبملت، فملی، شستا و اخابر از نماد‌های تاثیر گذار منفی بر شاخص کل بورس بودند. اما نماد‌های خودرو، مبین، بفجر، وبانک و پارس با تاثیر مثبت از کاهش بیشتر شاخص کل ممانعت کرد.
بورس صعود کرد
شاخص هم‌وزن نیز با افزایش ۱۵ هزار و ۵۵۸ واحد مواجه شد و به ۷۴۰ هزار و ۲۱۳ واحد رسید. تعداد معاملات روز یکشنبه بورس به بیش از ۴۸۵ هزار فقره رسید که ارزش آن ۸۷۷۴ میلیارد تومان شد.
جهش بورس در نخستین روز هفته
چهارشنبه گذشته شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ۸۷۲۲ واحد رشد کرد و امروز نیز با افزایش ۳۱ هزار و ۷۶۴ واحد در عدد دو میلیون و ۸۶ هزار و ۵۹۱ واحد ایستاد.
چرا شاخص بازار سهام نزولی می‌شود؟
مجتبی امینی در تشریح شرایط بازار سرمایه گفت: این موضوع کاملا واضح است که بازار سرمایه آئینه تمامی نمای اقتصاد است و در پی آن، تصمیماتی که در حوزه‌های مختلف گرفته می‌شود به صورت مستقیم بر این بازار اثرگذار خواهد بود.
پایان هفته سبز بورس با رشد ۹ هزار واحدی شاخص
معامله‌گران در بورس تهران نزدیک‌به پنج میلیارد سهم و اوراق مالی را با انجام ۲۵۶ هزار معامله و به ارزش ۳۱ هزار میلیارد ریال دادوستد کردند. شاخص فرابورس هم در پایان معاملات امروز با ۱۴۶ واحد افزایش به ۲۴ هزار و ۴۵۰ واحد رسید.
روزهای ناخوشی بورس!
به هر ترتیب روز گذشته بورس بیش از ۱۶ هزار واحد ریزش داشت. امروز هم شاخص کل ۴۰۳۲ واحد افت کرد و در عدد دو میلیون و ۴۵ هزار و ۷۵۱ واحد ایستاد.
پیش‌بینی بورس فردا 8اسفند 1402
در خصوص نرخ‌های گواهی سپرده خاص علیرضا محجوب، نماینده پیشین مجلس و دبیرکل خانه کارگر این طور عنوان کرده است که «با این گواهی امضای بانکی و سود ۳۵ درصدی، تورم به شکل فاحشی افزایش پیدا می‌کند. تصور می‌کنم افزایش صد در صدی تورم را خواهیم داشت و تورم زیر ۵۰ درصد دیگر موضوعیت ندارد. ادامه این مسیر یعنی بانک محل نزول‌خورها می‌شود و کسانی که پول‌های با سود بزرگ می‌خواهند. برای تولید و کسی که می‌خواهد پول قرض بگیرد توجیه ندارد که این میزان سود بپردازد، بنابراین باید قیمت‌هایش را بالا ببرد که در آن صورت
کاهش حدود ۵ هزار واحدی شاخص بورس
معامله گران در بورس تهران بیش از ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون سهم و اوراق مالی را با انجام ۲۹۰ هزار معامله و به ارزش ۳۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال دادوستد کردند.
گزارش روزانه بورس ۲۸ بهمن
در پایان معاملات امروز شاخص کل بورس اوراق بهادار با ریزش نسبتا سنگین 18 هزار واحدی به 2 میلیون و 60 هزار واحد رسید. همچنین نیز شاخص کل هم‌وزن نیز با ریزشی 6200 واحدی به ارتفاع 721 هزار واحد رسید.
کاهش حدود ۱۶۰۰ واحدی شاخص کل بورس
بازار سرمایه در اغلب روزهای دو ماه گذشته روند نزولی داشته اما این کاهش‌ها آن‌چنان زیاد نبوده که شاخص کل حمایت دو میلیون واحد را از دست بدهد. امروز نیز شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ۱۵۹۳ واحد افت کرد و به عدد دو میلیون و ۹۰ هزار و ۳۰۵ واحد رسید.
گزارش روزانه بورس ۲۳ بهمن / ریزش ۸ هزار واحدی شاخص کل
لازم به ذکر است که ارزش معاملات خُرد در بازار امروز مورخ 23 بهمن ماه 1402، مبلغ 4 هزار میلیارد و 200 میلیون تومان بود. گفتنی است حقیقی‌ها در روز جاری حدود 300 میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند.
پیش‌بینی وضعیت بورس در سال ۱۴۰۳
این کارشناس اقتصادی عنوان می‌کند: نرخ بهره ما متاسفانه غیرواقعی است و در این شرایط افراد ترجیح می‌دهند بنگاه‌ها و شرکت‌های خود را تعطیل کنند و پول خود را روی گواهی‌های ۳۰ درصد سرمایه‌گذاری کنند؛ بدون مشکلات مالیاتی و تامین‌اجتماعی و... و به این شکل، سود خالص قابل توجهی را به‌دست بیاورند.
پیش‌بینی بورس فردا 18 بهمن 1402 / اولین خبر خوب برای بازار سرمایه!
انبوه سازی همچنان به عنوان برترین نماد با ارزش معاملاتی بالا در بازار بورس اوراق بهادار تهران شناخته می شود و ارزش معاملاتی این نماد برای روز جاری در حوالی 208 میلیارد تومان ثبت شد و پس از آن گروه خودرویی با ارزش معاملاتی بیش از 194 میلیارد تومان در جایگاه دوم ایستاد.
پیش‌بینی بورس فردا 17 بهمن 1402 / بازار داغ وعده‌های بورسی در روزهای افت شاخص
سازمان بورس در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که با توجه به عدم رعایت دستورالعمل‌ها توسط شرکت ایران خودرو ظرف مهلت یک ماهه‌ای که به این نماد داده شده است اقدامات خاصی از سوی این شرکت صورت نگرفته است و به همین خاطر و با پایان مهلت یک ماهه، نماد معاملاتی شرکت ایران‌خودرو تعلیق خواهد شد.
مستقیم در بورس سرمایه‌گذاری نکنید!
باتوجه به نوسانات بازار سرمایه که فقط به چند روز ابتدایی هفته اخیر بازنمی گردد و چند هفته ای است که شاهد تغییرات و افت و خیزها در این بازار هستیم، حمید میرمعینی - کارشناس بورس - در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: اگر مردم به صورت مازاد، پولی دارند که به طور غیرحرفه‌ای قصد سرمایه گذاری در بازار سرمایه را دارند و می خواهند از منافع بازار هم استفاده کنند، بهتر است مستقیم وارد این عرصه نشوند.
پیش‌بینی بورس فردا 16 بهمن 1402 / سرمای شدید در معاملات بازار سهام
بانک مرکزی البته مجوز انتشار این اوراق را در حد ۲۸۰ همت تعیین کرده بود که به نظر می‌رسد، «با توجه به استقبال معنادار مردم از خرید اوراق برای دریافت سود سالانه ۳۰ درصد»، این حجم اوراق در فاصله زمانی کمتر از یک هفته، به فروش رسیده است.
گزارش روزانه بورس ۱۵ بهمن / عقبگرد بورس به کف کانال ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی
لازم به ذکر است که ارزش معاملات خُرد در بازار امروز مورخ 15 بهمن ماه 1402، مبلغ 4 هزار میلیارد و 600 میلیون تومان بود. گفتنی است حقیقی‌ها در روز جاری حدود 174 میلیارد تومان از بازار سهام خارجکردند.
گزارش روزانه بورس ۷ بهمن/ روز خوب انبوه سازان
بنابراین در پایان معاملات امروز شاخص کل بورس اوراق بهادار با رشدی 3 هزار و 300 واحدی به 2 میلیون و 126 هزار واحد رسید. همچنین نیز شاخص کل هم‌وزن با رشدی 5400 واحدی به ارتفاع 733 هزار واحد رسید.
نحوه قیمت‌گذاری سهام شرکت‌های بورسی بانک‌های دولتی اعلام شد
مطابق آنچه هیأت وزیران تصویب کرده، حداقل قیمت پایه سهام شرکت های بورسی و غیر بورسی غیر فعال نیز همان قیمت مورد تأیید کارشناسان رسمی دادگستری خواهد بود و هیأت مدیره بانک ها مکلف به اجرای دستورالعمل هیأت واگذاری خواهند بود.
 پایان هفته سبز بورس با رشد ۳ هزار واحدی
شاخص فرابورس هم در پایان معاملات امروز با ۱۵۰ واحد افزایش به ۲۵ هزار و ۲۸۰ واحد رسید. نمادهای «هرمز، خاور، آریا، مادیرا، زاگرس، شگویا و شاوان» بیشترین تاثیر را بر شاخص فرابورس داشتند و همگی به رشد شاخص کمک کردند.
عوامل افت این روزهای بورس
روز یکشنبه شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ۱۳ هزار و ۷۲۴ واحد افت کرد و به عدد دو میلیون و ۱۵۳ هزار واحد و ۲۰۳ واحد رسید. شاخص هم‌وزن نیز ۱۰ هزار و ۳۰ واحد کاهش یافت و در رقم ۷۴۴ هزار و ۳۰۲ واحد ایستاد.
بورس در ۱۴۰۳ چه می‌شود؟
بازدهی صندوق کاریس از ابتدای سال، ۱۲ درصد و صندوق اطلس از ابتدای سال ۹ درصد بوده و صندوق آگاس نیز در این مدت بازدهی ۱۴ درصدی داشته است. جالب توجه است که آگاس با وجود ریسک پایین، بازدهی بالاتری به همراه داشته است. با این ترکیب، بازدهی ۱۳ درصدی از ابتدای سال نصیب این سبد شده است که نسبت به بازدهی ۱۱ درصدی شاخص کل قابل قبول است.