ﺳﻪشنبه, 9 خرداد 1402 2023,May

بانک ها در بورس

ابلاغیه جدید سازمان بورس در خصوص صندوق های سرمایه گذاری
انعقاد قرارداد توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی با سایر اشخاص به منظور خرید و نگهداری اوراق بهادار و پرداخت مبلغی از منابع صندوق جهت خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت موضوع قرارداد به عنوان هزینه بازارگردانی امکان پذیر شد.
پیش‌بینی بورس فردا 9 خرداد 1402
مادهای گروه بانکی امروز جزء تأثیرگذاران بازار بودند و نماد بانک ملت، پارسان و نماد بانک تجارت تمام تلاش خود را برای مثبت نگه‌داشتن شاخص انجام دادند و این گروه باارزش معاملاتی در حدود 458 میلیاردتومانی در رتبه سوم برترین گروه‌های صنعتی از منظر ارزش معاملاتی شدند.
رشد شاخص بورس
شاخص کل بورس امروز با ۱۸ هزار و ۳۸۱ واحد افزایش تا رقم دو میلیون و ۲۷۵ هزار واحد صعود کرد. شاخص کل با معیار هم وزن هم با ۸۵۹۲ واحد صعود در رقم ۷۶۳ هزار و ۱۸ واحد ایستاد.
قیمت سکه بورسی در معاملات امروز اعلام شد
قیمت هر قطعه تمام سکه بانک صادرات کاهش ۲.۸۷ درصدی را تجربه کرد و ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش شد.
روند حرکتی بازار سرمایه امروز ۷ خرداد چگونه بود؟
امروز ۲ هزار و ۱۴۱ میلیارد تومان نقدینگی افراد حقیقی از بازار سرمایه خارج شد که به نسبت خروج پول سنگینی محسوب می‌شود و در کل ۸۳ درصد بازار در بازه منفی و تنها ۱۷ درصد بازار در بازه مثبت معامله شدند.
پیش‌ بینی بورس فردا ۷ خرداد ۱۴۰۲
اگر به روند روزانه شاخص کل بورس و شاخص هم‌وزن طی معاملات روز جاری نگاهی بیاندازیم، همانطور که در تصویر پیداست، این نماگرها از ابتدا با برتری عرضه‌ها نسبت به تقاضا کار خود را آغاز کردند و این مسیر تا انتهای بازار نیز ادامه داشته است تا نشانی از بهبود معاملات در بورس امروز قابل رصد نباشد.
سامانه مشاهده سهام بورسی معلمان اعلام شد
اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان همچنین قادر به مشاهده فرمول محاسبه سهم خود از ارزش مالکانه موسسه بر اساس نرخ تورم ماهانه اعلامی از سوی بانک مرکزی از ابتدای تاسیس صندوق تاکنون خواهند بود. علاوه بر فرهنگیان بازنشسته که طبق اساسنامه موسسه مشمول دریافت ارزش مالکانه پس از بازنشستگی خواهند بود، اعضای شاغل نیز همزمان به صورت وضعیت مالی و صورت وضعیت ارزش مالکانه خود دسترسی دارند.
مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام کم می شود
مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه روش مذکور چالش‌های مختلفی داشت، گفت: نخست آنکه فرایند ارسال پستی هزینه‌بر است، از سوی دیگر شرکت‌ها به اطلاعات پستی سهام‌داران دسترسی ندارند و به طور کلی فرایند ارسال برگه برای سهام‌دار نیز هزینه‌بر و زمان‌بر بود. این موضوعات گاهی باعث می شد مشارکت سهامدار در افزایش سرمایه اعمال نشود.
پیش بینی بورس فردا ۳ خرداد ۱۴۰۲
اگر به مسیر نماگرهای اصلی تالار شیشه‌ای همچون شاخص کل و شاخص هم‌وزن در بازار امروز نگاهی بیاندازیم، همانطور که پیداست این نماگرها تا اواسط بازار روز جاری در مسیری صعودی حرکت کردند اما به مرور بر فشار عرضه‌ها افزوده شد و این موضوع می‌تواند تا حدی بر شروع معاملات بورس فردا نیز اثرگذار باشد. با این حال اما شاخص هم‌وزن توانست ثبات بیشتری را تا انتهای بازار حفظ کند.
بورس صعودی ماند
شاخص کل بورس امروز با ۱۲ هزار و ۲۹۲ واحد افزایش تا رقم دو میلیون و ۳۳۰ هزار واحد صعود کرد. شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز با ۱۴ هزار و ۲۸۸ واحد افزایش در رقم ۷۹۱ هزار و ۱۴۲ واحد ایستاد.
پیش‌بینی بورس فردا 2 خرداد 1402 / محدوده 2.3 میلیون واحدی محدوده سکوت بازار
ارزش بازار بورس تهران در روز جاری بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ همتی رقم خورد و ارزش معاملات امروز نیز رقمی حوالی ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان را به خود گرفت.
خرید برق از تابلوی سبز بورس انرژی برای چه کسانی امکان پذیر است؟
نقوی در خصوص عرضه فیزیکی و گواهی نیروگاه‌های تجدیدپذیر گفت: موضوع گواهی فاز بعدی کار ما خواهد بود. این موضوع در کمیته فقهی مورد بررسی قرار گرفته است. در این مدل به میزان برقی که نیروگاه تجدیدپذیر در طی روز تولید دارد، به ازای هر کیلووات گواهی تعلق می گیرد و این گواهی‌ها در بورس قابل معامله خواهد بود و با این گواهی‌ها تعهدات صنایع تسویه خواهد شد
بورس خرداد را سبزپوش آغاز کرد
شاخص کل فرابورس نیز امروز رشد خوبی را تجربه کرد و با رشد ۱.۰۵ درصدی، معادل ۳۰۳ واحد تقویت شد و در کانال ۲۹ هزار و ۲۴۱ واحدی ایستاد. در این بازار بیشترین حجم معاملات به گروه بانک رسید، همچنین گروه دومی که بیشترین حجم معالات را به اختصاص داد گروه خودرو بود.
مسیر بازار سهام تا پایان سال ۱۴۰۲ به کدام سمت است؟
به دنبال آینده پر ابهام این بازار و شک و تردید سرمایه‌گذاران برای ادامه سرمایه‌گذاری در بورس «مهدی عبدی»، کارشناس ارشد بازار سرمایه ضمن تحلیل نوسانات اخیر شاخص بورس به پیش‌بینی معاملات بورس در چند ماه آینده و ارائه پیشنهادات لازم به سهامداران به منظور سرمایه‌گذاری درست در بورس برای کسب بازدهی معقول از این بازار در مقایسه با سایر بازارهای سرمایه‌گذاری پرداخت که در ادامه آن را می‌خوانید.
اُفت شاخص کل بورس در اولین روز هفته
شاخص کل هم وزن با اُفت ۴ هزار و ۱۱۲ واحدی روی پله ۷۶۰ هزار و ۹۷۴ واحدی قرار گرفت. همچنین حجم معاملات امروز سهام در بورس تهران به تعداد ۱۲ هزار و ۴۴۰ میلیارد سهم به ارزش ۸ هزار و ۲۹۸ هزارمیلیارد تومان رسید. شاخص فرابورس هم با اُفت ۱۶۶ واحدی روی پله ۲۸ هزار و ۹۱۶ واحدی ایستاد.
ادامه روند صعودی در بورس
شاخص کل فرابورس نیز امروز با صعودی ۳۹۲ واحدی وارد کانال ۲۹ هزار واحد شد و رقم ۲۹ هزار و ۸۲ واحد را ثبت کرد. در این بازار ۳۷۱ هزار معامله به ارزش ۳۱۸ هزار و ۲۱۳ میلیارد ریال انجام شد. از میان ۲۵۳ نماد مثبت فرابورسی، پتروشیمی تندگویان، گروه انتخاب الکترونیک آرمان و بیمه پاسارگاد نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند.
پیش بینی بورس شنبه 23 اردیبهشت 1402
بر اساس آنچه گفته شد، معامله‌گران در هفته آینده باید این گزینه را در نظر داشته باشند که اگرچه بازار همچنان در فاز احتیاط به سر می‌برد و سمت عرضه نسبتا قوی عمل خواهد کرد اما با این حال، بسیاری از سهم‌ها طی هفته گذشته به خوبی تعدیل و برای ورود جذاب شده‌اند. به این ترتیب پس از اصلاح سنگین این هفته می‌توان از روز شنبه به دنبال شناسایی سهم‌هایی بود که هم در مجمع امسال سود خوبی تقسیم خواهند کرد و هم طی روزهای معاملاتی آینده، با رشد مناسب روبرو خواهند شد و از هیجان به دور هستند.
آغاز مستمر عرضه اولیه در بورس از هفته آینده
رئیس سازمان بورس در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره تغییر ساعات معاملات یا شبانه روز شدن بورس گفت: ۲۴ساعته شدن بورس منطقی نیست. برخی از صندوق‌ها هستند که به صورت شبانه روز خرید و فروش می‌شوند. وی اظهار داشت: پیشنهاد‌هایی درباره توکنایز کردن دارایی مالی داریم که به‌نوعی دیجیتال کردن سهام در بخش کالایی است. در این خصوص هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم.
پیش بینی بورس فردا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
مانطور که از روند روزانه شاخص کل بورس، شاخص هم‌وزن و تعداد صف‌های خرید و فروش پیداست، پس از افت ابتدایی معاملات، تقاضا با سرعت خوبی توانست برخی از نمادها را به محدوده مثبت و حتی صف خرید برساند. با این حال اما این روند در شاخص کل قدرت بیشتری داشت که عمده دلیل آن نیز نیاز به بازگشت نمادهای بزرگ برای کسب اعتماد سهامداران است.
ریزش سقوط بورس متوقف شد
۱۲۸ نماد فرابورسی مثبت و ۲۰۴ نماد منفی بودند که از میان آنها پلیمر آریاساسول نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل پتروشیمی مارون و بیمه پاسارگاد نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.
ریزش ۹۵ هزار واحدی شاخص کل بورس
گفتنی است سه نماد فولاد، فملی و فارس بیشترین تاثیر در شاخص کل بورس و سه نماد مارون، کگهر و آریا بیشترین تاثیر را در شاخص فرابورس داشته اند.
سکه بورسی گران تر از سکه فیزیکی معامله شد + قیمت
همانطور که در تابلوی معاملات مشخص است سکه بورسی در حالی که قیمت سکه تمام در بازار امروز 11 ازدیبهشت حدود 35 میلیون تومان بود در ابتدای روز بالای 36 میلیون تومان معامله شده است، که به نظر می رسد نشان از هیجانات کاذب خریداران دارد.
روند صعودی شاخص بورس در معاملات پُر نوسان امروز
شاخص هم‌وزن با هشت هزار و ۴۳۵ واحد افزایش به ۸۲۴ هزار و ۹۶۲ واحد و شاخص قیمت با چهار هزار و ۹۷۰ واحد رشد به ۴۸۶ هزار و ۱۳۸ واحد رسید. امروز در معاملات بورس تهران، بیش از ۲۲ میلیارد و ۳۵۱ میلیون سهم، حق‌تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۶۰ هزار و ۱۹۲ میلیارد ریال معامله شد.
 نحوه ثبت حساب بانکی برای دریافت سهام نوزادان
وزارت امور اقتصادی و دارایی متولی اجرای ماده ۱۱ قانون فوق‌الذکر است. ماده ۱۱ دولت را مکلف کرده به متولدین از ابتدای سال ۱۴۰۰، معادل ۱۰ میلیون ریال سهام صندوق‌های قابل معامله در بورس را اختصاص دهد. این رقم برای سال ۱۴۰۱ برای هر فرزند متولد شده ۱۵ میلیون ریال تعیین شده است. برای سال‌های بعد نیز به مدت ۷ سال در قانون بودجه باید ارقام تعیین و تأمین اعتبار شود.
تغییر واحد پایه سفارش در نمادهای­ اوراق قرض الحسنه­
شرکت فرابورس ایران با انتشار اطلاعیه‌ای از تغییر واحد پایه سفارش در نمادهای­ اوراق قرض الحسنه­ از روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت خبر داد.
راهکار‌های جدید سازمان بورس برای پیشگیری از تخلف عدم پرداخت سود سهام
آقای محمدمهدی منتظری گفت: آمار شکایات مربوط به عدم پرداخت سود سهام در زمره شکایات پرتکرار بوده و در راستای اجرای بند ۸ ماده ۷ قانون بازار اوراق بهادار، موضوع پیشگیری از تخلف مذکور در دستور کار معاونت حقوقی سازمان قرار گرفت.
بازدهی منفی شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته
در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس نیز با صعودی ۲۲۵ واحدی به رقم ۲۹ هزار و ۷۴۳ واحد رسید. معامله گران این بازار ۵۹۴ هزار معامله انجام دادند که ۴۷۳۹ میلیارد ریال ارزش داشت.
پیش بینی بورس فردا ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
اگرچه طی روزهای گذشته بار دیگر شاهد افزایش نرخ دلار محصولات بورس کالا بوده‌ایم و بعضا به بالای ۴۰ هزار تومان نیز افزایش یافته‌اند و حتی بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که سیاست‌های کنترلی و دستوری دوام زیادی نخواهند داشت. از این رو و با توجه به افزایش اندک نرخ دلار در بازار آزاد و عدم انتظار برای کاهش چشمگیر آن، گروه‌های بزرگ از جمله فلزات اساسی و پتروشیمی توانستند معاملات بهتری را نسبت به روزهای قبل تجربه کنند.
ارائه مشاوره خرید و فروش سهام تنها با مجوز سازمان بورس
هرگونه فعالیت در حوزه مذکور بدون اخذ مجوز از سازمان بورس، فاقد نظارت‌های معمول سازمان بورس بوده و بدیهی است در چنین شرایطی، اعتمادکنندگان به افراد فاقد مجوز، در صورت زیان پاسخ مناسبی را دریافت نخواهند کرد.
رکورد ۲.۵ ساله ارزش معاملات خرد بورس شکسته شد
در معاملات امروز بازار سهام رکورد 2.5 ساله ارزش معاملات خرد شکسته شد. لامز به ذکر است که در معاملات امروز
حد نصاب سرمایه گذاری در صندوق های بورسی تغییر کرد
مزید استحضار کلیه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت که در تاریخ ابلاغ این مصوبه نصاب بندهای ۱ و ۲ این ابلاغیه و نصابهای بندهای ۲ تا ۴ ابلاغیه شماره ۱۲۰۲۰۲۴۵ مورخ ۱۴۰۱/۱۲/۰۲ را نقض نموده‌اند، ملزم هستند ظرف حداکثر سه ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه به صورت تدریجی و مستمر نسبت به رعایت نصاب‌های مذکور اقدام نمایند.
نوزادان متولد ۱۴۰۱ صندوق قابل معامله در بورس می‌گیرند، نه سهام عدالت!
تخصیص سهام به نوزادان در قالب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب مهر ماه 1400 مجلس، به نوزادان تعلق خواهد گرفت و از امروز امکان ثبت‌نام آن در درگاه ملی خدمات دولت هوشمند برای والدین نوزادان فراهم شده است.
صعود شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی اردیبهشت
شاخص فرابورس نیز امروز بیش از ۱۴۸ واحد کاهش داشت و به ۲۹ هزار و ۵۹ واحد رسید. در این بازار بیش از ۱۱ میلیارد و ۹۵۴ میلیون برگه سهم و اوراق مالی دادوستد شد و تعداد دفعات معاملات امروز فرابورس بیش از ۵۲۶ هزار و ۹۰۲ نوبت بود.
سهامداران خارجی بورس / سرمایه گذاری آلمانی ها و آمریکایی ها در بازار سرمایه ایران
همچنین ارزش سبد سرمایه‌گذاری خارجی در بورس تهران و فرابورس ایران توسط حقیقی‌ها در بهمن سال قبل ۳۴۷۲ میلیارد ریال بود که با افزایشی بیش از ۲۸ درصدی، در اسفند سال قبل به ۴۴۷۰ میلیارد ریال رسیده است.
سبقت شاخص هم وزن از شاخص کل بورس
شاخص کل هم‌وزن نیز در آخرین روز کاری فروردین نسبت به آخرین روز معاملاتی اسفند ماه 175 هزار و 506 واحد بالاتر ایستاد. بنابراین شاخص هم‌وزن رشد 30 درصدی را در فروردین پشت سر گذاشت.
فرآیند اخذ کد معاملاتی برای معاملات گواهی سپرده شمش طلا
ابزار‌های مالی موجود در بورس کالای ایران در حالی بر پایه کالای طلا در حال توسعه است که ایجاد امکان انجام معاملات گواهی سپرده و قرارداد آتی شمش طلا در بورس کالا فرصت‌های سرمایه گذاری جدیدی را برای سرمایه گذاران و بازیگران بازار طلا فراهم کرده است. اما برای انجام معامله در این بازار باید چه فرآیند‌هایی را سپری کرد؟
 بازار مسکن و بورس رونق گرفته‌اند
سرپرست بانک مسکن درباره افزایش سرمایه این بانک گفت: اواخر سال گذشته ۱۰ هزار میلیارد تومان از محل سهام پالایشگاه شازند اراک، افزایش سرمایه داشتیم که کارهای اجرایی و ثبت شرکت را انجام دادیم. سهام آن را در اختیار ما قرار دادند که در حال حاضر در بورس عرضه می‌کنیم.
آغاز اعطای سهام صندوق‌های قابل معامله در بورس به متولدین ۱۴۰۱
مراحل ثبت‌نام والدین محترم متولدین ۱۴۰۱ به ترتیب شامل «ورود به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به آدرس my.gov.ir»، «ورود از طریق شماره همراه والدین فرزند و دریافت کد یکبار مصرف»، «مشاهده بخش داشبورد و ورود به قسمت طرح تشویق فرزندآوری»، «مشاهده اطلاعات فرزندان متولد ۱۴۰۱»، «انتخاب نام فرزند و درج تاریخ تولد»، «ارسال اطلاعات و نمایش اطلاعات فرزند»، «انتخاب بانک عامل و سه مورد از صندوق‌های سهام»، «مشاهده پیام ثبت موفق و انتظار برای تأیید» است.
پیش بینی بورس فردا 30 فروردین 1402 / بازدهی مثبت شاخص کل در ماه اوّل
شاخص بورس تهران در جریان معاملات روز سه‌شنبه، با رشد بیش از 36 هزار واحدی همراه شد تا برای فروردین ماه 1402 بازدهی بیش از 16 درصدی را به همراه داشته باشد. البته نباید این نکته را نیز فراموش کرد که شاخص کل بورس تهران در آخرین رالی صعودی خود یعنی از اواخر بهمن ماه 1401 تا کنون بازدهی بیش از 50 درصدی را ثبت کرده است.
ورود پول حقیقی به خودرویی‌ها/ شاخص‌های بورسی کانال‌های جدید فتح کردند
شاخص کل بورس امروز با ۳۶ هزار و ۱۴۷ واحد افزایش وارد کانال دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد شد و رقم دو میلیون و ۳۲۵ هزار واحد را ثبت کرد. شاخص کل با معیارهم‌وزن نیز با ۱۶۰۰۶ واحد افزایش در رقم ۷۵۶ هزار و ۶۶۴ واحد ایستاد.
سهامداران در قبال نوسان‌گیران احتیاط کنند/ لزوم تجربه گرفتن از سال 99
در پایان معاملات روز دوشنبه، 250 نماد صف خرید داشتند و 10 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 9 درصدی نسبت به روز قبل به هزار و 903 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 52 درصدی به 20 میلیارد تومان رسید.
سامانه معاملات بورس تغییر می کند
سامانه فعلی معاملات بورس که از یک شرکت فرانسوی خریداری شده و باید به روز شود، اما چون در طی زمان برخی شرکت‌های آمریکایی به عنوان سهامدار شرکت فرانسوی شدند، امکان ارائه خدمات جدید به سامانه و روزآمدسازی سامانه معاملات به خاطر تحریم‌ها از دست رفت و در شرایطی که مردم به بورس اقبال می‌‌کنند، سامانه با کندی و اختلال همراه می‌شود.
پیش بینی بورس فردا 28 فروردین 1402 / آرامش پس از هیجان
علی تیموری مدیر عامل سایپا اعلام کرده که قیمت تمام شده خودروی چانگان درب گمرک ۹۰۰ میلیون تومان شده است، با در نظر گرفتن امور تحویل و خدمات پس از فروش یک چانگان که نزدیک ۲.۵ میلیارد تومان قیمت خواهد داشت. تیموری عنوان کرده که «فکر نمی‌کنم ما بتوانیم این خودرو را بیشتر از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بفروشیم. نوش جان کسی که در سامانه ثبت نام کرده است.»
تحویل نخستین شمش طلای بورسی به یک مشتری
روابط عمومی بانک مرکزی همچنین اعلام کرد: مشتریانی که حداقل یازده هزار گواهی سپرده کالایی شمش طلا خریده‌اند می‌توانند درخواست ترخیص شمش را در سامانه معاملات خود ثبت کرده و پس از مراجعه حضوری به خزانه بانک ملت، شمش طلای خریداری شده را تحویل بگیرند.
تداومدر  سبزپوشی شاخص بورس دومین روز هفته
پتروشیمی مارون (مارون)، ایران خودرو دیزل (خاور)، شرکت سرمایه گذاری صبا تامین (صبا)، شرکت سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات (وسپهر)، پتروشیمی زاگرس (زاگرس) و صنعتی مینو (غصینو) تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس داشتند.
پیش بینی شاخص کل بورس تا پایان ۱۴۰۲/ بازدهی بازار سرمایه بیشتر از ارز و طلاست
سمانه معدن نژاد در پایان تاکید کرد: شاخص کل بازار سرمایه موفق شده است در هفته‌های گذشته کانال دو میلیون واحدی را فتح کند و از الان شاخص کل بازار سرمایه تا پایان سال حداقل ۳۰ درصد رشد خواهد کرد. به عبارت دیگر تا پایان سال شاخص کل بورس حداقل تا کانال دو میلیون و ۹۰۰ هزار واحدی تقویت خواهد شد.
شاخص کل بورس ۱۰ هزار واحد عقب نشست
در معاملات امروز بازارسهام، نماد‌های خودرو بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد. جایگاه دوم در حجم معاملات نیز به گروه فلزات اساسی رسید. همچنین در معاملات امروز گروه شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی به دلیل حجم بالای معاملات نماد وکغدیر که به تازگی عرضه اولیه شده است، موجب شد تا این گروه مقام سوم در حجم معاملات را کسب کند.
 ریزش سنگین بورس
شاخص کل بورس امروز با ۲۲ هزار و ۳۳۲ واحد نزول تا رقم دو میلیون و ۱۹۰ هزار واحد کاهش یافت. شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز ۳۲۲ واحد کاهش یافت و در رقم ۶۸۷ هزار و ۵۷۵ ایستاد.