پنجشنبه, 3 خرداد 1403 2024,May

چک و سفته

خبر مهم برای دارندگان چک بانکی / نحوه صدور و نقد کردن چک‌های بانکی تغییر کرد
اهمیت نقد شدن چک‌های الکترونیکی در بانک‌های مختلف بسیار زیاد است چرا که این امکان می‌تواند به توسعه این ابزار پرداختی بسیار کمک کند و از سوی دیگر هم می‌تواند محرکی برای فراگیری استفاده از این ابزار باشد بنابر این باتوجه به اهمیت آن می‌طلبد که بانک‌های مختلف در این حوزه سرعت بیشتری به خرج دهند تا این مهم عملیاتی شود.
با سقف اعتباری صدور چک آشنا شوید
با تصمیم جدید بانک مرکزی، شیوه چک کشیدن عوض می‌شود. قضیه از این قرار است که برای متقاضی دسته چک با توجه به سوابق مالی‌اش سقف اعتباری تعیین می‌شود، طوری که بیشتر از آن سقف نمی‌تواند چک صادر کند. هدف از این اقدام، کاهش سوءاستفاده از افراد کم‌بضاعت مالی عنوان شده است. ظاهرا باید در نیمه اول امسال شاهد نهایی‌شدن این تصمیم باشیم.
 مزایا و معایب سقف اعتباری چک
این امر به ارتقای فرهنگ پرداخت در جامعه و بهبود انضباط مالی افراد کمک می‌کند. اما این کار معایبی را نیز به همراه خواهد داشت که باید به آن ها توجه کرد. برخی از افراد ممکن است برای انجام فعالیت‌های تجاری خود به نقدینگی بیشتری از سقف اعتباری تعیین شده نیاز داشته باشند.
چگونه چک دیجیتال بگیریم؟
اتفاق مهم دیگر که انتظار می‌رود به‌زودی در کل شبکه بانکی اجرایی شود، امکان نقد کردن چک‌ها به‌صورت آنلاین است، چرا که تا پیش از این نقد کردن چک‌ها فقط درون سامانه‌های اینترنتی هر بانک انجام می‌شد و مشتریان نمی‌توانستند چک دیگر بانک‌ها را نقد و به‌حساب مشتریان واریز کنند. حالا اما این مشکل هم حل شده و یک بانک تخصصی با همکاری بانک مرکزی پیشگام شده که انتظار می‌رود به‌زودی بقیه بانک‌ها هم این مسیر را طی کنند.
این ۸ چک قابل شکایت کیفری نیستند
در شکایت چک بلا محل در هر زمانی که صادر کننده چک ، وجه چک و خسارات را بپردازد ، رسیدگی کیفری متوقف می شود و در صورت صدور حکم نیز حکم اجرا نمی شود و اگر در حال اجرا باشد اجرا متوقف می شود. شکایت کیفری چک بلا محل فقط علیه صادر کننده ی چک قابل تصور است نه ضامن و ظهرنویس.
آغاز نقد شدن غیرحضوری چک الکترونیک از سیستم بانکی
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی همچنین گفت: وقتی اولین بانک این خدمت را ارائه میدهد، سایر بانک‌ها هم برای نقد کردن غیر حضوری چک دیجیتال اقدام می کنند و نقد شدن غیر حضوری چک الکترونیک در جهت مراجعه نکردن مشتریان به بانک‌ها انجام می شود.
اگر دسته‌چک می‌خواهید، بخوانید
افتتاح حساب جاری فقط برای افراد بالای ۱۸ سال انجام می‌شود که سواد خواندن و نوشتن نیز داشته باشند. متقاضی صادر کننده چک‌های بلامحل نباشد. ارائه مدارک شناسایی معتبر عکس دار( شناسنامه، کارت ملی) و یک برگ رونوشت از صفحه اول شناسنامه و کارت ملی الزامی است (درصورت توضیحات کپی از صفحه مربوطه).
شیوه چک کشیدن تغییر کرد
در اجرای این طرح، با توجه به سوابق مالی متقاضیان دسته چک، سقف اعتباری تعیین شده است. دارندگان دسته چک دیگر نمی‌توانند، بیش از حد مجاز تعیین شده چک صادر کنند و این اقدام می‌تواند مانع سوءاستفاده از افراد کم بضاعت مالی شود.
بررسی مهمترین تفاوت های چک کیفری با چک حقوقی
در خصوص چک برگشتی و چکی که به هر دلیل با عدم پرداخت مواجعه شده به چند روش میتواند اقدام و شکایت نمود. راه اول تقدیم دادخواست حقوقی مطالبه وجه چک به دادگاه حقوقی. راه دوم مراجعه به اداره اجرای ثبت و درخواست صدور اجرائیه و راه سوم مراجعه به دادسرا و تقدیم شکوائیه و درخواست مجازات درخواست کننده چک.
خبر مهم بانک مرکزی / چک صیادی را آنلاین نقد کنید
محرمیان با بیان اینکه زیر ساخت‌های فنی برای ارایه این خدمت به مشتریان در کل شبکه بانکی فراهم شده است افزود: وقتی اولین بانک این خدمت را ارائه میدهد، سایر بانک‌ها هم برای نقد کردن غیر حضوری چک دیجیتال اقدام می کنند. نقد شدن غیر حضوری چک الکترونیک در جهت مراجعه نکردن مشتریان به بانک‌ها انجام می شود.
چک دیجیتال ۱۲ بانک نقدپذیر شد
آمنه نادعلی‌زاده،گفت: از ابتدای رونمایی چک الکترونیکی یعنی آبان سال ۱۴۰۱ تاکنون حدود ۲۵۰ هزار فقره چک دیجیتال صادر شده و حدود ۲۰۰ هزار فقره از این چک‌ها هم نقد شده است. این مقام مسئول در ادامه اظهار کرد: درحال‌حاضر ۱۲ بانک از جمله بانک صادرات، تجارت، پارسیان، رفاه، کشاورزی، پاسارگاد، رسالت، ملت، گردشگری، توسعه صادرات، توسعه تعاون و ملی خدمت چک الکترونیکی را ارائه می‌دهند.
کدام بانک ها چک الکترونیکی دارند؟
اکنون ۱۲ بانک مجهز به سیستم صدور چک الکترونیکی هستند و به تدریج همه بانک‌ها به این سیستم مجهز می‌شوند
چگونه چک را ثبت کنیم؟
یک از روش‌های ثبت چک صیادی استفاده از همراه بانک است. شما از طریق اپلیکیشن بانک‌های مختلف می‌توانید به ثبت چک در سامانه صیاد بپردازید.
شرایط دریافت دسته چک تغییر کرد + جزییات
در جلسه ۹ اردیبهشت که با حضور مدیران سازمان ثبت احوال، بانک مرکزی، کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیک و اعضای کمیسیون برگزار شد، ابتدا مدیران سامانه املاک و اسکان گزارشی از آخرین وضعیت سامانه را ارائه کردند. مطابق این گزارش تابحال ٥٧٠ هزار واحد خانه خالی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر شناسایی شد که اخطارهای لازم به صاحبان آنها مبنی بر پرداخت مالیات ارسال شده است.
بانک مرکزی صدور چک را منوط به ثبت اطلاعات در سامانه املاک کند
پژمان فر همچنین گفت: در بخش دوم جلسه مقرر شد اقدامات لازم برای الزام افراد به ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان برای صدور دسته چک از سوی بانک مرکزی صورت پذیرد. سازمان ثبت احوال نیز مکلف شد اقدامات اولیه برای ارائه خدمات چهارگانه خود یعنی تولد ،ازدواج، طلاق و وفات از طریق تعیین محل اقامت توسط سامانه املاک انجام دهد.
10 دلیل برگشت چک در بانک
چک عادی به چکی گفته می‌شود که اشخاص، عهده بانک‌ها به حساب جاری خود صادر کرده و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد. گیرنده وجه چک ممکـن است خود صادرکننده یا حامل چک بوده و یا این که چک در وجه شـخص معـین و یا بـه حواله کرد آن شخص صادر شده باشد، این چک‌ها به دو دسته چک‌های وصولی و برگشتی تقسیم می‌شود.
روش سریع نقدکردن چک برگشتی در قانون جدید
دارنده چک می‌تواند بدون پرداخت هزینه‌های سنگین دادرسی، در کمتر از ۲۰ روز، اجراییه چک را دریافت و به موجب آن چک برگشتی را نقد کند.
ضرورت درج مبلغ بر روی سفته چیست؟
مبلغ چاپ شده بر روی سفته در راستای پرداخت عوارض و مالیات‌های دولتی تعیین شده است و دلالتی بر میزان اشتغال ذمه صادرکننده ندارد؛ بنابراین در صورت عدم تکمیل آن، میزان دین صادرکننده، مشخص نبوده و دعوی مطالبه وجه آن مسموع نیست
چگونه وضعیت چک را سفید کنیم؟
یکی از مهم‌ترین مزایا چک صیادی، امکان استعلام از وضعیت اعتباری صاحب چک پیش از معامله است.این کار از طریق سامانه صیادی و کد ۱۶ رقمی روی چک انجام می‌شود.
برات الکترونیکی به زودی رونمایی می شود
اسماعیل محمدجانی ضمن تشریح آخرین وضعیت عملیاتی‌سازی ابزارهای نوین تأمین مالی زنجیره تأمین مانند اوراق گام و فاکتورینگ از عملیاتی‌سازی ابزار «برات الکترونیکی» در آینده نزدیک و هم‌چنین اجرایی‌سازی ابزار جدید تأمین مالی با عنوان «کارت رفاهی متصل به اوراق گام» در سال جاری خبر داد.
نحوه فعال کردن خدمات پیامکی وضعیت چک‌های صیادی
در زمان دریافت هر فقره چک از شخص صادرکننده، باید در مورد نقد شدن آن کاملاً مطمئن شوید. همان‌طور که گفتیم، وضعیت نقدینگی چک صیادی برعکس چک‌های قدیمی قابل بررسی است. در واقع برخلاف گذشته، می‌توانید از خوش‌حسابی صاحب چک و وضعیت اعتباری او مطمئن شوید.
این چک‌ها غیرحضوری نقد می‌شوند
در ادامه هم سیاوش غیبی پور دیگر کارشناس اقتصادی به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: افزایش شفافیت در حوزه معاملاتی که با چک‌های الکترونیکی شکل می‌گیرد علاوه بر مزیت‌هایی که برای خود افراد دارد در بحث‌های مالیاتی و موارد اقتصادی هم به کمک دولت خواهد آمد. همچنین می‌تواند به رونق معاملات و حتی کاهش بار ترافیکی و صرفه جویی در زمان و هزینه‌ها نیز کمک شایانی کند.
معنای رنگ‌های استعلام چک صیادی
رنگ ظاهری همه چک‌های صیادی جدید بنفش است، ولی رنگ‌بندی دیگری برای استعلام سابقه اعتباری صادرکنندگان چک صیادی وجود دارد. شما می‌توانید با استفاده از برنامه‌های پرداخت موبایل و سایت بانک مرکزی، وضعیت اعتباری صادرکننده چک را بررسی کنید.
نحوه استعلام خوش حسابی  صاحب چک
امروزه که معاملات با چک بسیار زیاداند، احتمالا اعتماد به صاحب چک تا حدودی سخت باشد. به همین منظور بانک مرکزی در سامانه صیادی، خدمت استعلام خوش حسابی را ارائه نمود تا افراد با یک استعلام ساده، سابقه طرف معامله خود را بدانند و با خیال راحت چک را قبول یا رد کنند.
فوری؛ وصول این چک‌ ها غیرحضوری می‌شود
بر اساس اعلام بانک مرکزی، تمام بانک‌ها مجهز به سیستم پذیرش چک الکترونیک هستند و امکان وصول غیرحضوری چک‌های الکترونیک نیز به‌زودی فراهم می‌شود. همچنین در پایان سال ۱۴۰۶ چک‌های فیزیکی برای همیشه به کار خود پایان می‌دهند و چک‌های الکترونیک جایگزین آن می‌شوند.
فوری؛ زمان حذف دسته چک‌های کاغذی مشخص شد
در حال حاضر ۱۲ بانک مجهز به سیستم صدور چک الکترونیکی هستند و به تدریج همه بانک‌ها به این سیستم مجهز می‌شوند و همچنین تمام بانک‌ها در حال حاضر مجهز به سیستم پذیرش چک الکترونیک هستند. بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته چک کاغذی تا سه سال آینده در شبکه بانکی حذف و چک الکترونیکی جایگزین می‌شود.
برای رفع مسدودی چک برگشتی در سامانه محچک چه باید کرد؟
امروزه معاملات زیادی به صورت اقساط و با استفاده از چک انجام می‌شود. خرید و فروش با استفاده از چک، مشکلات و خطرات حمل‌ و نقل پول در مبالغ بالا را کاهش می‌دهد؛ اما یک مشکل بزرگ هم در این شیوه معامله وجود دارد و آن، امکان «برگشت خوردن» یا به اصطلاح «پاس نشدن چک» است.
 روند متضاد چک‌های برگشتی
تازه‌ترین آمارهای منتشرشده از سوی بانک مرکزی حاکی از آن است که آمار چک‌های برگشتی در دی‌ماه از نظر تعداد افزایشی بوده، اما از نظر مبلغ بر مدار کاهشی حرکت کرده است. بر این اساس، تعداد چک‌های برگشتی از سطح ۷.۹درصدی آبان‌ماه به ۸.۴درصد در دی‌ماه رسیده است. از آن سو مبلغ چک‌های برگشتی نیز از ۱۲.۵درصد در آذر به ۱۱.۸درصد در دی‌ماه رسیده است. در سال جاری، آمار چک‌های برگشتی، چه از نظر مبلغ و چه از نظر تعداد، روند یکسانی را پشت سر نگذاشته است اما به طور کلی تحت تاثیر عوامل مهمی چون سیاست کنترل رشد ترا
رمزگشایی رنگ‌ها در استعلام چک صیادی
در استعلام خوش حسابی، تعداد چک‌های برگشتی یا مقدار بدهی صادرکننده به بانک‌ها و سایر موسسات مالی تعیین می‌شود. با بررسی نتیجه استعلام، دریافت کننده تصمیم می‌گیرد که آیا چک از طرف معامله دریافت نمایید یا خیر! به عنوان مثال اگر فرد دارای بدهی مالی یا چک برگشتی باشد و یا حتی حساب فرد مسدود باشد بهتر است از او چک دریافت نشود
بخشنامه‌ جدید بانک مرکزی/ حساب بانکی این افراد مسدود می‌شود
این بخشنامه در اجرای دستورات، آراء و اجراییه‌های واصله از مراجع ذیصلاح قضایی و ثبتی طی نامه شماره ۰۲/۳۲۱۴۶۳ مورخ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸ توسط مدیریت کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شده است.
حساب‌های بانکی این افراد مسدود می‌شود
پیرو بخشنامه شماره ۶۲۰۷۸‌/۰۲ مورخ ۲۱‌/۳‌/۱۴۰۲ موضوع نحوه تأمین کسری مبلغ چک توسط صادرکننده چک برگشتی؛ بر اساس بررسی‌های صورت گرفته و مکاتبات واصله، در حال حاضر در اجرای تکالیف قانونی ناظر بر انسداد وجوه حساب‌های بانکی متعلق به صادرکننده چک برگشتی و نحوه رفع انسداد از وجوه مسدود شده در اجرای دستورات / آراء‌/ اجراییه‌های واصله از مراجع ذیصلاح قضایی و ثبتی، رویه واحدی در شبکه بانکی کشور وجود ندارد.
نحوه انسداد وجوه حساب‌های بانکی چک برگشتی
پیرو بخشنامه شماره ۶۲۰۷۸‏/۰۲ مورخ ۲۱‏/۳‏/۱۴۰۲ موضوع نحوه تأمین کسری مبلغ چک توسط صادرکننده چک برگشتی؛ بر اساس بررسی‌های صورت گرفته و مکاتبات واصله، در حال حاضر در اجرای تکالیف قانونی ناظر بر انسداد وجوه حساب‌های بانکی متعلق به صادرکننده چک برگشتی و نحوه رفع انسداد از وجوه مسدود شده در اجرای دستورات ‏/ آراء‏/ اجراییه‌های واصله از مراجع ذیصلاح قضایی و ثبتی، رویه واحدی در شبکه بانکی کشور وجود ندارد.
انواع چک‌ بانکی و مشخصات آن را بشناسید
یکی از مهم‌ترین خدمات بانک‌ها، ارائه چک به متشریان متقاضی است و از گذشته تا امروز شاهد انواع مختلف آن مانند چک صیادی و تضمین شده هستیم و امروز با ارائه چک‌های الکترونیک می‌توان از همه چک‌ها به صورت دیجیتال بهره‌مند شد. چک یکی از خدماتی است که بانک برای ارائه ضمانت و تضمین در معاملات، به مشتریان خود ارائه می دهد که بسته به نوع و کاربرد معاملات انواع مختلفی دارد. چک‌های بانکی عادی، تضمینی، رمزدار، تایید شده، موردی، صیادی و الکترونیک، انواع مهم چک بانکی هستند.
از قبول چک تاریخ روز تعطیل خودداری کنید
در این بین افرادی هستند که با دانستن قوانین و همچنین اطلاع از سخت‌گیری‌های مجازات برای چک بلامحل، این افراد برای اینکه موقعیت خود را از دست ندهند و درگیر دادگاه و مجازات نشوند، اقدام به صدور چک با تاریخ خاص می‌کنند.
نحوه استعلام چک ثبت شده
چنانچه چکی از فردی دریافت کنید، باید چک توسط صادرکننده به نام گیرنده در سامانه صیاد ثبت گردد، در غیر این صورت چک با کاغذ باطله هیچ فرقی ندارد. بنابراین به چکی که در سامانه صیاد ثبت شود، چک ثبت شده می‌گویند.
گواهی چک جایگزین ضمانت‌نامه بانکی در گمرک شد
همچنین در صورت اعلام ادارات امور مالیاتی مبنی بر نصب ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید و موافقت با استرداد ضمانت‌نامه های صدرالاشاره، انجام تشریفات استرداد ضمانت‌نامه های تودیعی بدون دریافت گواهی چک با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه بلامانع است.
خبر مهم بانک مرکزی درباره نحوه جدید صدور دسته چک­‌ + جزییات
چک الکترونیکی یکی دیگر از گام‌های بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور در راستای ارائه خدمات غیرحضوری بود بر اساس تبصره الحاقی به ماده یک قانون صدور چک مصوب سال ۱۳۹۷، امکان صدور چک‌های الکترونیکی (داده پیام) به صورت قانونی فراهم شد و این نوع چک نیز مشمول قوانین و مقررات مرتبط با چک‌های کاغذی قرار گرفت.
با چک کاغذی خداحافظی کنید
چک الکترونیکی یکی دیگر از گام‌های بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور در راستای ارائه خدمات غیرحضوری بود بر اساس تبصره الحاقی به ماده یک قانون صدور چک مصوب سال ۱۳۹۷، امکان صدور چک‌های الکترونیکی (داده پیام) به صورت قانونی فراهم شد و این نوع چک نیز مشمول قوانین و مقررات مرتبط با چک‌های کاغذی قرار گرفت.
چگونه میتوانیم چک صیادی بگیریم؟
مورد اول اینکه باید یک حساب قرض الحسنه جاری داشته باشند که حداقل دو سال از افتتاح آن گذشته باشد. در صورت داشتن حساب، متقاضی باید درخواست دریافت دسته چک را به رئیس شعبه تحویل دهد تا رئیس شعبه استعلام بگیرد. برخی از بانک‌ها امکان درخواست دسته چک را از طریق اپلیکیشن بانکی مخصوص خود فراهم کرده‌اند.
استعلام چک بر اساس اقلام اطلاعاتی به آسانی
. استعلام چک براساس اقلام اطلاعاتی به گیرنده چک این امکان را می‌دهد که قبل از دریافت چک، از ثبت آن در سامانه صیاد توسط صادرکننده اطمینان حاصل کند.
تمامی نکات درباره مفقودی چک
شخص صادرکننده چک از موجودی حساب خود در بانک استفاده می‌کند و جزئیات مورد نیاز چک را تکمیل کرده و مجوز دریافت و پرداخت وجه آن را به بانک می‌دهد تا به شخص مورد نظر یا شخص ثالث واگذار شود. در این شرایط، در صورت عدم اقدامات لازم و صحیح، احتمال سوء استفاده از چک و بروز مشکلات جدی برای افراد وجود دارد. به همین دلیل، پس از گم شدن یا مفقود شدن چک به هر علتی، صاحب چک باید اعلام مفقودی آن را انجام داده و این فرآیند شامل مراحل خاصی است.
در معاملات چک قبول کنیم یا سفته؟
طبق ماده ۲۱ مکرر قانون صدور چک هنگام صدور چک صادرکننده مکلف است در سامانه صیاد چکی که قصد صدور آن را دارد ثبت و در هنگام ثبت شماره چک مبلغ آن تاریخ و مشخصات دارنده چک را در سامانه صیاد قید کند تا اینکه خریدار و فروشنده بتواند به کمک استعلامات مربوطه با آسودگی و آگاهی کامل از این سامانه معاملات خود را انجام دهند. سفته از این حمایت خاص قانون‌گذار برخوردار نیست سفته به نوعی تضمین برای تعهد به پرداخت وجه است یا پرداخت دینی که بین امضاکننده سفته و دارنده طلب است که بین هم رد و بدل می‌شو
استعلام چک با کد ملی به ساد‌ه‌ترین روش ممکن
آیا قصد استعلام چک با کد ملی را دارید؟ اما نمی‌دانید چگونه باید این کار را انجام دهید؟ در این مطلب به طور کامل به نحوه استعلام چک صیادی پرداخته شده است شما در این مطلب با روش‌های مختلف استعلام خوش حسابی چک با کد ملی آشنا خواهید شد.
قانون وصول چک مخدوش / چک را چند بار می توان پشت نویسی کرد ؟
آسیب رسیدن به چک مانند خط خوردگی، سوختن و ... از موارد مخدوش بودن چک می باشد. در صورتی که چک مخدوش باشد، بانک به آن توجه نکرده و وجه آن را وصول و پرداخت نمی کند. طبق قانون صدور چک مخدوش در صورت درخواست دارنده، گواهی عدم پرداخت برای چک مذکور صادر می شود.
پاسخ به ۱۳ سوال پرتکرار درباره چک برگشتی
همانطور که در نحوه ثبت چک، انتقال، تایید یا رد و حتی استعلام آن از ۲ سال پیش تفاوت‌های ایجاد شده است، در شرایط چک برگشتی نیز تفاوت‌های بسیار زیادی ایجاد گردیده است.
راهنمای گام به گام ثبت چک در سامانه ثبت چک صیادی
زمانی که وارد سامانه صیاد می‌شوید، در قسمت پایین سمت چپ، این عبارت را مشاهده می‌کنید: «کارسازی این چک، منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است.» این عبارت بیان می‌کند که چک‌های صیادی بدون ثبت در سیستم، هیچ ارزش و اعتباری نخواهند داشت.
در زمان سفته دادن به کارفرما این 3 مورد را حتماً رعایت کنید
برای پیش‌گیری از این مشکلات و سوءاستفاده‌های احتمالی، پیش از تحویل سفته به چند نکته توجه کنید: 1- حتماً در قرارداد پایه همکاری، شماره سفته و مشخصات آنرا ذکر کنید. 2- در قسمتی که می‌بایست نام گیرنده وجه درج شود، نام شخصی را که با آن قرارداد بسته‌اید بنویسید (اگر با شرکت قرارداد بسته‌اید نام شرکت و اگر با شخص حقیقی (یک فرد) قصد همکاری دارید نام وی درج شود). 3- حتماً در سفته علت صدور آنرا ذکر نمایید؛ مثلاً بنویسید بابت تضمین حسن انجام کار، بابت تضمین قرارداد و...
اگر چکی را از کسی گرفتید فوراً این 2 کار را انجام دهید
حتماً شما هم با کسانی روبه‌رو شده‌اید که بلافاصله دسته چک‌شان را بیرون می‌کشند و آن را امضا می‌کنند، غافل از اینکه همین یک امضا، گاه آغازگر درگیری‌های بی‌پایانی است. اگر چکی را از کسی دریافت کردید فورا این دو کار را انجام دهید. 1- ظرف 15 روز از تاریخ سر رسید ، چک را به بانک برده و گواهی عدم پرداخت بگیرید. 2- ظرف یک سال از تاریخ سر رسید ، دعوای مطالبه ی وجه را در دادگاه مطرح کنید.

چک صیادی -ثبت چک در سامانه صیاد - سامانه ثبت چک صیادی - قانون چک - قانون صدور چک - ثبت چک با پیامک- استعلام چک های در راه - استعلام چک - سامانه استعلام چک صیاد - سامانه پیامکی استعلام چک صیادی - چک برگشتی - رفع سو چک برگشتی - تامین موجودی چک برگشتی- چک - سفته - چک بهتر است یا سفته - نحوه برگشت چک - قانون چک برگشتی - نحوه واخواست سفته - دریافت دسته چک - نحوه صدور چک - نحوه ثبت چک