جمعه, 24 فروردین 1403 2024,April

چک و سفته

فوری؛ وصول این چک‌ ها غیرحضوری می‌شود
بر اساس اعلام بانک مرکزی، تمام بانک‌ها مجهز به سیستم پذیرش چک الکترونیک هستند و امکان وصول غیرحضوری چک‌های الکترونیک نیز به‌زودی فراهم می‌شود. همچنین در پایان سال ۱۴۰۶ چک‌های فیزیکی برای همیشه به کار خود پایان می‌دهند و چک‌های الکترونیک جایگزین آن می‌شوند.
فوری؛ زمان حذف دسته چک‌های کاغذی مشخص شد
در حال حاضر ۱۲ بانک مجهز به سیستم صدور چک الکترونیکی هستند و به تدریج همه بانک‌ها به این سیستم مجهز می‌شوند و همچنین تمام بانک‌ها در حال حاضر مجهز به سیستم پذیرش چک الکترونیک هستند. بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته چک کاغذی تا سه سال آینده در شبکه بانکی حذف و چک الکترونیکی جایگزین می‌شود.
برای رفع مسدودی چک برگشتی در سامانه محچک چه باید کرد؟
امروزه معاملات زیادی به صورت اقساط و با استفاده از چک انجام می‌شود. خرید و فروش با استفاده از چک، مشکلات و خطرات حمل‌ و نقل پول در مبالغ بالا را کاهش می‌دهد؛ اما یک مشکل بزرگ هم در این شیوه معامله وجود دارد و آن، امکان «برگشت خوردن» یا به اصطلاح «پاس نشدن چک» است.
 روند متضاد چک‌های برگشتی
تازه‌ترین آمارهای منتشرشده از سوی بانک مرکزی حاکی از آن است که آمار چک‌های برگشتی در دی‌ماه از نظر تعداد افزایشی بوده، اما از نظر مبلغ بر مدار کاهشی حرکت کرده است. بر این اساس، تعداد چک‌های برگشتی از سطح ۷.۹درصدی آبان‌ماه به ۸.۴درصد در دی‌ماه رسیده است. از آن سو مبلغ چک‌های برگشتی نیز از ۱۲.۵درصد در آذر به ۱۱.۸درصد در دی‌ماه رسیده است. در سال جاری، آمار چک‌های برگشتی، چه از نظر مبلغ و چه از نظر تعداد، روند یکسانی را پشت سر نگذاشته است اما به طور کلی تحت تاثیر عوامل مهمی چون سیاست کنترل رشد ترا
رمزگشایی رنگ‌ها در استعلام چک صیادی
در استعلام خوش حسابی، تعداد چک‌های برگشتی یا مقدار بدهی صادرکننده به بانک‌ها و سایر موسسات مالی تعیین می‌شود. با بررسی نتیجه استعلام، دریافت کننده تصمیم می‌گیرد که آیا چک از طرف معامله دریافت نمایید یا خیر! به عنوان مثال اگر فرد دارای بدهی مالی یا چک برگشتی باشد و یا حتی حساب فرد مسدود باشد بهتر است از او چک دریافت نشود
بخشنامه‌ جدید بانک مرکزی/ حساب بانکی این افراد مسدود می‌شود
این بخشنامه در اجرای دستورات، آراء و اجراییه‌های واصله از مراجع ذیصلاح قضایی و ثبتی طی نامه شماره ۰۲/۳۲۱۴۶۳ مورخ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸ توسط مدیریت کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شده است.
حساب‌های بانکی این افراد مسدود می‌شود
پیرو بخشنامه شماره ۶۲۰۷۸‌/۰۲ مورخ ۲۱‌/۳‌/۱۴۰۲ موضوع نحوه تأمین کسری مبلغ چک توسط صادرکننده چک برگشتی؛ بر اساس بررسی‌های صورت گرفته و مکاتبات واصله، در حال حاضر در اجرای تکالیف قانونی ناظر بر انسداد وجوه حساب‌های بانکی متعلق به صادرکننده چک برگشتی و نحوه رفع انسداد از وجوه مسدود شده در اجرای دستورات / آراء‌/ اجراییه‌های واصله از مراجع ذیصلاح قضایی و ثبتی، رویه واحدی در شبکه بانکی کشور وجود ندارد.
نحوه انسداد وجوه حساب‌های بانکی چک برگشتی
پیرو بخشنامه شماره ۶۲۰۷۸‏/۰۲ مورخ ۲۱‏/۳‏/۱۴۰۲ موضوع نحوه تأمین کسری مبلغ چک توسط صادرکننده چک برگشتی؛ بر اساس بررسی‌های صورت گرفته و مکاتبات واصله، در حال حاضر در اجرای تکالیف قانونی ناظر بر انسداد وجوه حساب‌های بانکی متعلق به صادرکننده چک برگشتی و نحوه رفع انسداد از وجوه مسدود شده در اجرای دستورات ‏/ آراء‏/ اجراییه‌های واصله از مراجع ذیصلاح قضایی و ثبتی، رویه واحدی در شبکه بانکی کشور وجود ندارد.
انواع چک‌ بانکی و مشخصات آن را بشناسید
یکی از مهم‌ترین خدمات بانک‌ها، ارائه چک به متشریان متقاضی است و از گذشته تا امروز شاهد انواع مختلف آن مانند چک صیادی و تضمین شده هستیم و امروز با ارائه چک‌های الکترونیک می‌توان از همه چک‌ها به صورت دیجیتال بهره‌مند شد. چک یکی از خدماتی است که بانک برای ارائه ضمانت و تضمین در معاملات، به مشتریان خود ارائه می دهد که بسته به نوع و کاربرد معاملات انواع مختلفی دارد. چک‌های بانکی عادی، تضمینی، رمزدار، تایید شده، موردی، صیادی و الکترونیک، انواع مهم چک بانکی هستند.
از قبول چک تاریخ روز تعطیل خودداری کنید
در این بین افرادی هستند که با دانستن قوانین و همچنین اطلاع از سخت‌گیری‌های مجازات برای چک بلامحل، این افراد برای اینکه موقعیت خود را از دست ندهند و درگیر دادگاه و مجازات نشوند، اقدام به صدور چک با تاریخ خاص می‌کنند.
نحوه استعلام چک ثبت شده
چنانچه چکی از فردی دریافت کنید، باید چک توسط صادرکننده به نام گیرنده در سامانه صیاد ثبت گردد، در غیر این صورت چک با کاغذ باطله هیچ فرقی ندارد. بنابراین به چکی که در سامانه صیاد ثبت شود، چک ثبت شده می‌گویند.
گواهی چک جایگزین ضمانت‌نامه بانکی در گمرک شد
همچنین در صورت اعلام ادارات امور مالیاتی مبنی بر نصب ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید و موافقت با استرداد ضمانت‌نامه های صدرالاشاره، انجام تشریفات استرداد ضمانت‌نامه های تودیعی بدون دریافت گواهی چک با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه بلامانع است.
خبر مهم بانک مرکزی درباره نحوه جدید صدور دسته چک­‌ + جزییات
چک الکترونیکی یکی دیگر از گام‌های بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور در راستای ارائه خدمات غیرحضوری بود بر اساس تبصره الحاقی به ماده یک قانون صدور چک مصوب سال ۱۳۹۷، امکان صدور چک‌های الکترونیکی (داده پیام) به صورت قانونی فراهم شد و این نوع چک نیز مشمول قوانین و مقررات مرتبط با چک‌های کاغذی قرار گرفت.
با چک کاغذی خداحافظی کنید
چک الکترونیکی یکی دیگر از گام‌های بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور در راستای ارائه خدمات غیرحضوری بود بر اساس تبصره الحاقی به ماده یک قانون صدور چک مصوب سال ۱۳۹۷، امکان صدور چک‌های الکترونیکی (داده پیام) به صورت قانونی فراهم شد و این نوع چک نیز مشمول قوانین و مقررات مرتبط با چک‌های کاغذی قرار گرفت.
چگونه میتوانیم چک صیادی بگیریم؟
مورد اول اینکه باید یک حساب قرض الحسنه جاری داشته باشند که حداقل دو سال از افتتاح آن گذشته باشد. در صورت داشتن حساب، متقاضی باید درخواست دریافت دسته چک را به رئیس شعبه تحویل دهد تا رئیس شعبه استعلام بگیرد. برخی از بانک‌ها امکان درخواست دسته چک را از طریق اپلیکیشن بانکی مخصوص خود فراهم کرده‌اند.
استعلام چک بر اساس اقلام اطلاعاتی به آسانی
. استعلام چک براساس اقلام اطلاعاتی به گیرنده چک این امکان را می‌دهد که قبل از دریافت چک، از ثبت آن در سامانه صیاد توسط صادرکننده اطمینان حاصل کند.
تمامی نکات درباره مفقودی چک
شخص صادرکننده چک از موجودی حساب خود در بانک استفاده می‌کند و جزئیات مورد نیاز چک را تکمیل کرده و مجوز دریافت و پرداخت وجه آن را به بانک می‌دهد تا به شخص مورد نظر یا شخص ثالث واگذار شود. در این شرایط، در صورت عدم اقدامات لازم و صحیح، احتمال سوء استفاده از چک و بروز مشکلات جدی برای افراد وجود دارد. به همین دلیل، پس از گم شدن یا مفقود شدن چک به هر علتی، صاحب چک باید اعلام مفقودی آن را انجام داده و این فرآیند شامل مراحل خاصی است.
در معاملات چک قبول کنیم یا سفته؟
طبق ماده ۲۱ مکرر قانون صدور چک هنگام صدور چک صادرکننده مکلف است در سامانه صیاد چکی که قصد صدور آن را دارد ثبت و در هنگام ثبت شماره چک مبلغ آن تاریخ و مشخصات دارنده چک را در سامانه صیاد قید کند تا اینکه خریدار و فروشنده بتواند به کمک استعلامات مربوطه با آسودگی و آگاهی کامل از این سامانه معاملات خود را انجام دهند. سفته از این حمایت خاص قانون‌گذار برخوردار نیست سفته به نوعی تضمین برای تعهد به پرداخت وجه است یا پرداخت دینی که بین امضاکننده سفته و دارنده طلب است که بین هم رد و بدل می‌شو
استعلام چک با کد ملی به ساد‌ه‌ترین روش ممکن
آیا قصد استعلام چک با کد ملی را دارید؟ اما نمی‌دانید چگونه باید این کار را انجام دهید؟ در این مطلب به طور کامل به نحوه استعلام چک صیادی پرداخته شده است شما در این مطلب با روش‌های مختلف استعلام خوش حسابی چک با کد ملی آشنا خواهید شد.
قانون وصول چک مخدوش / چک را چند بار می توان پشت نویسی کرد ؟
آسیب رسیدن به چک مانند خط خوردگی، سوختن و ... از موارد مخدوش بودن چک می باشد. در صورتی که چک مخدوش باشد، بانک به آن توجه نکرده و وجه آن را وصول و پرداخت نمی کند. طبق قانون صدور چک مخدوش در صورت درخواست دارنده، گواهی عدم پرداخت برای چک مذکور صادر می شود.
پاسخ به ۱۳ سوال پرتکرار درباره چک برگشتی
همانطور که در نحوه ثبت چک، انتقال، تایید یا رد و حتی استعلام آن از ۲ سال پیش تفاوت‌های ایجاد شده است، در شرایط چک برگشتی نیز تفاوت‌های بسیار زیادی ایجاد گردیده است.
راهنمای گام به گام ثبت چک در سامانه ثبت چک صیادی
زمانی که وارد سامانه صیاد می‌شوید، در قسمت پایین سمت چپ، این عبارت را مشاهده می‌کنید: «کارسازی این چک، منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است.» این عبارت بیان می‌کند که چک‌های صیادی بدون ثبت در سیستم، هیچ ارزش و اعتباری نخواهند داشت.
در زمان سفته دادن به کارفرما این 3 مورد را حتماً رعایت کنید
برای پیش‌گیری از این مشکلات و سوءاستفاده‌های احتمالی، پیش از تحویل سفته به چند نکته توجه کنید: 1- حتماً در قرارداد پایه همکاری، شماره سفته و مشخصات آنرا ذکر کنید. 2- در قسمتی که می‌بایست نام گیرنده وجه درج شود، نام شخصی را که با آن قرارداد بسته‌اید بنویسید (اگر با شرکت قرارداد بسته‌اید نام شرکت و اگر با شخص حقیقی (یک فرد) قصد همکاری دارید نام وی درج شود). 3- حتماً در سفته علت صدور آنرا ذکر نمایید؛ مثلاً بنویسید بابت تضمین حسن انجام کار، بابت تضمین قرارداد و...
اگر چکی را از کسی گرفتید فوراً این 2 کار را انجام دهید
حتماً شما هم با کسانی روبه‌رو شده‌اید که بلافاصله دسته چک‌شان را بیرون می‌کشند و آن را امضا می‌کنند، غافل از اینکه همین یک امضا، گاه آغازگر درگیری‌های بی‌پایانی است. اگر چکی را از کسی دریافت کردید فورا این دو کار را انجام دهید. 1- ظرف 15 روز از تاریخ سر رسید ، چک را به بانک برده و گواهی عدم پرداخت بگیرید. 2- ظرف یک سال از تاریخ سر رسید ، دعوای مطالبه ی وجه را در دادگاه مطرح کنید.
روش ثبت و نقد کردن چک صیادی
برای نقد کردن چک‌های صیادی، قبل از هر چیزی باید چک در سامانه صیاد ثبت شود.
بعد از برگشت خوردن چک، چه کنیم که قابل پیگرد کیفری نباشیم؟
یکی از مرسوم ترین شیوه های شکایت از چک برگشتی، شکایت کیفری است. در این روش ، طی مدت شش ماه باید چک را برگشت زده و طی شش ماه بعد از آن نیز شکایت کیفری را به دادسرا تقدیم کرد. در غیر این صورت، نمی توان از صادر کننده چک شکایت کیفری نمود و صرفا می توان با استفاده از روش حقوقی یا ثبتی اقدام کرد . علاوه بر این ، در خصوص برخی از چک ها ( مثل چک سفید امضا ) امکان شکایت کیفری وجود ندارد.
آموزش صفر تا صد نوشتن چک صیادی
وقتی ب دلیل‌ عدم موجودی، چک برگشت می‌خورد، مطابق قانون یک سند تجاری لازم‌الاجرا می‌شود و عواقب آن زن و مرد نمی‌شناسد. پرونده‌های بسیاری دیده‌ام که یک خانم که هیچ فعالیت اقتصادی ندارد، برای یکی از نزدیکانش چک امضا کرده و به دردسر افتاده است. احتمال سوء‌استفاده از دسته چک‌ زیاد است. دارندگان دسته چک باید توجه داشته باشند که قانون مسئولیت را به عهده صادرکننده چک می‌گذارد نه کسی که چک را دریافت می‌کند.
این چک‌ها نقد نمی‌شوند!
عدم ثبت چک در سامانه، موجب می شود چک ماهیت تجاری خود را از دست بدهد و دارنده نمی‌تواند از مزایای اسناد تجاری از جمله ظهرنویسی استفاده کند.
 نحوه وصول، پاس شدن، برگشت زدن و ثبت چک صیادی در روز تعطیل
چنانچه چکی در دست دارید که تاریخ آن برای روز تعطیل است، توصیه شود این مطلب را تا انتها بخوانید. زیرا در این مطلب به‌طور کامل به چک روز تعطیل، نحوه وصول، نحوه پاس شدن، نحوه برگشت زدن و حتی نحوه ثبت چک صیادی در روز تعطیل پرداخته شده است.
طی روزهای آتی ۳ بانک دیگر هم چک دیجیتال ارائه می‌کنند
در حال حاضر حدود ۵۰ هزار نفر در کشور از چک دیجیتال استفاده می‌کنند. این افراد تا امروز، ۱۸۴ هزار برگ دیجیتال صادر کرده‌اند که ۱۵۹ هزار فقره از این چک‌ها در شبکه بانکی کشور، نقد شده است.
 از قبول چک در این روزها خودداری کنید
در این حالت پرونده قضایی تشکیل نمی‌شود و تنها درگیر شوراهای حل اختلاف و واسطه‌هایی برای حل و فصل می‌شود که این خود زمان زیادی را از قربانی تلف می‌کند و ارزش پول او روز به روز از بین می‌رود و در آخر با راضی کردن اون به پرداخت اصل مبلغ، پولی که دیگر بی‌ارزش شده به اون پرداخت می‌کند.
با چک ثبت نشده چه کنیم؟
نادرستی در ثبت چک صیادی منجر به از دست رفتن فرصت‌ها و حقوقی مربوط به سیستم بانکی می‌شود، و این افراد درمنجر به از دست رفتن فرصت‌ها و حقوقی مربوط به سیستم بانکی می‌شود، و این افراد در معاملات مالی خود با مشکلات قانونی مواجه خواهند شد. به هر حال، گواهی عدم پرداخت چک ثبت نشده یکی از اصول مهم در چک‌های ثبت نشده است، چرا که بدون آن، چک ثبت نشده ارزش قانونی و تضمین‌گری خود را از دست می‌دهد. بنابراین، این موضوع نه تنها بر اعتبار چک ثبت نشده بلکه بر کلیه عوامل و اجزای مرتبط با این فرآیند تأثیرگذار است.
ارائه چک الکترونیک در ۱۴ بانک/ ۵۳ هزار نفر از چک دیجیتال استفاده می‌کنند
سامانه چکاد با هدف ایجاد بستر امن بین بانکی جهت ارائه چک دیجیتال و برطرف نمودن مشکلات چک‌های فیزیکی ایجاد شده است و بانک‌ها با بهره‌گیری از سرویس‌های ارائه شده توسط این سامانه می‌توانند سرویس‌های چک دیجیتال را برای مشتریان خود عرضه کنند که هم اکنون ۱۱ بانک صادرات، تجارت، پارسیان، رفاه، کشاورزی، پاسارگاد، رسالت، ملت، گردشگری، توسعه صادرات، توسعه تعاون به سامانه چکاد (سامانه چک امن دیجیتال) متصل شدند.
برتری چک نسبت به سفته چیست؟
فدایی در مورد قوانین مربوط به سفته گفت: چک و سفته هر دو به نوعی ضمانت پرداخت هستند. تنها تفاوت این است که سفته دردسر بیشتری از چک دارد. به این شکل که واخواست آن هزینه دارد، اما در خصوص چک تنها ثبت درخواست کافی است تا با کمترین هزینه، تمامی حساب‌های فرد صادرکننده مسدود شود.
۶ راه‌حل برای رفع مسدودی حساب چک‌های برگشتی
صدور چک برگشتی می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را برای ذینفع چک و صادرکننده آن ایجاد نماید. در قانون جدید چک که از سال۱۴۰۰ تعیین گردید، یکی از اصلی‌ترین اصلاحات، مسدودی حساب صادرکننده چک برگشتی به مقدار کسری مبلغ چک می‌باشد. این اقدام بانک مرکزی به‌منظور کاهش چک‌های برگشتی صورت گرفته است.
دارندگان دسته چک بخوانند/ قانون جدید چک صیادی اعلام شد
چک‌های صیادی که امروز چک‌های غالب جامعه را تشکیل می‌دهد، مزایای زیادی دارد. یکی از مهمترین مزایای این چک‌ها کم شدن تعداد چک‌های بلامحل، موضوع جعل و استفاده از سندهای مجعول در مورد چک است که با قانون جدید بسیار کمتر شده است. ضمن اینکه از ابتدا اعتبارسنجی می‌شود و بر مبنای اعتبارسنجی، دسته‌چک داده می‌شود.
بخشنامه رفع سوء اثر چک‌های برگشتی به تمامی بانک‌ها ابلاغ شده است
بخشنامه رفع سوء اثر چک های برگشتی در آذر ماه به تمامی بانک ها ابلاغ شده و هیچ توجیهی برای عدم اجرای این بخشنامه توسط بانک ها مورد قبول نخواهد بود چراکه با برگزاری تاکیدات وجلسات ماهیانه توسط بانک ها نباید هیچ یک از بانک ها در این زمینه کوتاهی کنند.
هشدار؛ مهلت برگشت زدن چک های صیادی محدود است! + نحوه ثبت چک صیادی با گوشی
گر به بانک مراجعه کردید و پولی در حساب نبود شما به مدت ۶ ماه موظفید که برای شکایت کیفری اقدام کنید ولی اگر بعد از ۶ ماه اقدام کردید این شکایت از شما صلب خواهد شد. البته توجه داشته باشید که بد از 6 ماه از زمان صدور چک هم می توان آن را برگشت زد ولی دیگر جنبه کیفری ندارد و جنبه حقوقی پیدا می کند. به این معنی که بعد از 6 ماه اگر چک را برگشت زدید امکان تعقیب کیفری و صدور حکم حبس برای صادر کننده از بین می رود ٬ ولی همچنان از لحتظ حقوقی طلب شما قابل پیگیری است. ثبت چک صیادی با تلفن همراه به سادگی
تعیین ۱۵ رده اعتباری برای صادرکنندگان چک
طبق مصوبه مجلس قرار است چک‌های کاغذی از نظام بانکی حذف و بانک‌ها چک‌های الکترونیک صادر کنند و صادرکنندگان چک نیز بر اساس اعتبار اجتماعی رده بندی شوند.
 یک نکته مهم در مورد چک های الکترونیکی
محصول چک دیجیتال در بانک‌ها به‌تدریج در حال نهایی شدن و استفاده توسط مشتریان است و روز به روز تعداد مشتریانی که از این محصول استفاده می‌کنند، در حال افزایش است. بانک‌ها هم فرآیندها و سامانه‌های خود را به‌تدریج کامل می‌کنند که مردم بتوانند استفاده راحت‌تری از این محصول داشته باشند که واقعا می‌تواند خدمات حوزه چک را یک پله دیگر ارتقا داده و به‌خصوص بحث نقد شدن چک را به‌صورت غیرحضوری پوشش دهد.
بار قانونی امضا‌ی پشت چک چیست؟
دو تفاوت موجود در شرایط مسئولیت به شرح زیر است: تفاوت نخست این است که طبق مقررات قانون تجارت دارنده چک در صورتی می‌تواند به ظهرنویس مراجعه و مبلغ مندرج بر روی چک را مطالبه کند که ظرف مدت پانزده روز از تاریخ سررسید اعتراض کرده باشد و ظرف مدت یک سال یا دو سال از تاریخ اعتراض، اقامه دعوا کرده باشد.
 حذف چک کاغذی در ۵ بانک دیگر کلید خورد
دو بانک مسکن و خاور میانه هم در حال انجام مراحل آزمون هستند و متعاقبا چک الکترونیک را عملیاتی می کنند.
نحوه ثبت و تأیید چک در سامانه صیاد
همچنین سایر ابزار مورد استفاده برای ارائه خدمات چک به مشتریان شامل مواردی مانند تلفن‌بانک، ابزار پیامکی، کدهای دستوری و … نیز در دست بررسی است که توسط شبکه بانکی اطلاع‌رسانی خواهند شد.
از این ۱۲ بانک چک الکترونیک بگیرید
۴ بانک ملی، آینده، مهر اقتصاد و سپه را هم در مرحله آزمون داریم که یکی از این بانک‌ها یعنی بانک ملی به زودی به محیط عملیاتی اضافه خواهد شد و تا هفته آینده ۱۲ بانک ارائه دهنده خدمت چک الکترونیکی را خواهیم داشت.
بایدها و نبایدهای چک مشروط یا تضمینی /نکات صدور چک
اگر صادر کننده چک پرداخت آن را منوط به شرطی کرده باشد مثلاً بنویسد مشروط به اتمام پروژه تا تاریخ ۶ ماه آینده یا آنکه صدور چک را بابت تضمین قراردادی معرفی کرده باشد مثلاً بنویسد بابت تضمین خسارت ناشی از نقض عملکرد پروژه بانک به این شرط توجه نمی‌کند حتی اگر شرط مزبور یا تضمینی بودن چک در متن چک تصریح شده باشد. بانک در صورت کفالت موجودی وجه چک را پرداخت می‌کند و در صورت عدم کفایت گواهی عدم پرداخت صادر می‌کند.
راهنمای سامانه پیامکی استعلام چک صیادی و سامانه چک‌ های در راه
بانک مرکزی از آخرین سرویس خود برای استعلام، یعنی سامانه پیامکی چک های صیادی رونمایی کرده است. قرار است این سامانه به افرادی کمک کند که نه گوشی هوشمند دارند، نه استفاده از کامپیوتر و اینترنت بانک را بلد هستند و نه حتی امکان استفاده یا دسترسی به خودپرداز برایشان فراهم است. شاید هم تمام ابزارهای فوق را داشته باشند اما ترجیح می‌دهند از روشی ساده‌تر فرآیند استعلام چک صیادی را انجام دهند.
سامانه پیامکی استعلام چک صیادی و سامانه چک‌ در راه چطور کار می‌کنند؟
مدت زیادی نیست که بانک مرکزی از آخرین سرویس خود برای استعلام، یعنی سامانه پیامکی چک های صیادی رونمایی کرده است. قرار است این سامانه به افرادی کمک کند که نه گوشی هوشمند دارند، نه استفاده از کامپیوتر و اینترنت بانک را بلد هستند و نه حتی امکان استفاده یا دسترسی به خودپرداز برایشان فراهم است. شاید هم تمام ابزارهای فوق را داشته باشند اما ترجیح می‌دهند از روشی ساده‌تر فرآیند استعلام چک صیادی را انجام دهند.
اگر دسته چکمان گم شد چکار کنیم؟
گم شدن چک ممکن است شما را درگیر مشکلات بسیار بزرگ و گاها غیرقابل جبران نماید اگر با روند برخورد صحیح با این مشکل آشنا نباشید.