ﺳﻪشنبه, 9 خرداد 1402 2023,May

چک و سفته

خبر مهم برای دارندگان دسته چک‌های قدیمی / شرط نقدشدن چک‌های قدیمی
طبق اعلام بانک مرکزی، چک‌های قدیمی (چک های بدون نیاز به ثبت و تایید در سامانه صیاد) تا پایان شهریور ماه سال جاری با چک‌های جدید جایگزین می‌شوند
مراحل گام به گام ثبت ،تایید، انتقال و استعلام چک در سامانه صیاد+ نرخ کارمزد
برای ثبت چک صیادی در سامانه صیادی، ابتدا باید وارد همراه بانک یا اینترنت بانک همان بانکی شوید که چک را برایتان صادر کرده است.
چک‌های صیادی و کارت ملی هوشمند غیر قابل جعل هستند
معاون فنی و عضو هیات عامل چاپخانه دولتی ایران ادامه داد: در گذشته کارت‌های ملی به صورت آماده از خارج از کشور وارد می‌شد اما به دلیل تحریم‌ها، مصوبه تولید این کارت به صورت بومی و داخلی صادر شد که یک اتفاق مثبت بود، چرا که تحریم‌ها سبب طولانی شدن صدور کارت برای مردم شده بود اما چاپخانه دولتی اکنون با بومی‌سازی تولید این کارت‌ها توانسته با ضریب امنیتی بالا آن را در اسرع وقت چاپ و در اختیار مردم قرار دهد.
چک برگشتی چنده روز رفع سو اثر می شود؟
با اجرای مفاد قانون جدید چک و راه اندازی سامانه محچک، متوسط زمان رفع سو اثر چک‌های برگشتی از ۴۰ روز در سال‌های گذشته به ۱۲ روز در ۸ ماهه اخیر رسید که کاهش ۷۰ درصدی را نشان می‌دهد.
دارندگان دسته چک های قدیمی بخوانند
دارندگان دسته چک قدیمی می‌توانند با مراجعه به شعب بانک‌های خود دسته چک جدید صیادی دریافت کنند و از مزایای آن بهره‌مند شوند.
نحوه استعلام چک صیادی توسط صادرکننده و ذینفع
امکان استعلام چک صیادی از طریق پیامک مدتی است که توسط بانک مرکزی راه‌اندازی شده است.
نحوه دریافت راهنمای خدمات چک از طریق پیامک
سامانه پیامکی با امکان راهنمایی افراد برای دریافت خدمات مرتبط با چک‌های جدید صیادی توسط بانک مرکزی راه‌اندازی شده است
معرفی شماره موبایل برای اطلاع از ثبت یا انتقال چک
در واقع ثبت نام برای دریافت پیامک اطلاع‌رسانی برای کسانی که یک بار فرآیند استعلام چک را انجام دهند صورت می‌گیرد و بعد از آن هر چکی که به نام شما ثبت یا منتقل شود، پیامک آن را دریافت خواهید کرد و سپس می‌توانید با مراجعه به سامانه‌های دسترسی به صیاد مثل همراه بانک، اینترنت بانک، اپ‌های پرداخت، خودپرداز‌های بانک‌ها یا از طریق پیامک نسبت به تایید آن اقدام کنید.
سرنوشت دسته‌چک‌های کاغذی چه می‌شود؟
معاون فناوری نوین بانک مرکزی گفت: به تدریج با افزایش و گسترش چک الکترونیکی چک کاغذی به سمت کاهش می‌رود
در صورت گم شدن چِک خود چه باید کنیم؟
همچنین مطابق تبصره ۲ (الحاقی ۱۳۷۲) قانون مذکور، دستور دهنده مکلف است پس از اعلام به بانک شکایت خود را به مراجع قضایی تسلیم و حداکثر ظرف مدت یک هفته گواهی تقدیم شکایت خود را به بانک تسلیم نماید در غیر این صورت پس از انقضا مدت مذکور بانک از محل موجودی به تقاضای دارنده چک وجه آن را پرداخت می‌کند.
چک‌های قدیمی نقد می‌شوند؟
معاون بانک مرکزی اظهار داشت: مردم نگران مبالغ چک‌های قبل از چک صیادی نباشند و مشکلی برای چک‌هایی صادر شده پیش نمی‌آید. اما پس از مدتی محدودیت‌هایی اعمال خواهد شد
سامانه استعلام چک‌های در راه صیادی چه زمانی راه اندازی می‌شود؟
معاون فناوری بانک مرکزی گفت: اکنون در خصوص استعلام چک صیادی فقط سامانه چک‌های در راه برقرار نیست که این سرویس هم اوایل سال آینده راه‌اندازی می‌شود.
 بدون رعایت این چند نکته به کسی سفته ندهید!
سفته و چک جزو اسناد تجاری دسته بندی می‌شوند. ولی با این حال تفاوت‌هایی نیز باهمدیگر دارند.
آخرین وضعیت پذیرش چک های قدیمی در شعب بانکی
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی اعلام کرد چک های قدیمی کمافی‌سابق در تمام شعب بانک های سراسر کشور پذیرفته می‌شوند و محدودیتی در ارایه خدمات وجود ندارد.
چک‌های غیرصیادی تنها تا ۶ ماه آینده و فقط در بانک صادرکننده نقد می‌شوند
محرمیان بیان کرد: در فرآیند چک‌های دیجیتال که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، چک باید در سامانه چکاد و به کمک گوشی تلفن همراه یا رایانه ثبت شود و طبیعی است که بسیاری از افراد به خصوص مردم ما در شهرستان‌ها با فرآیند کار آشنا نباشند.
افزایش پنج برابری سقف مبادلات مالی با «چکنو»
مدیر امور حوزه مدیریت و ارتباطات بانک صادرات ایران از افزایش سقف مبادلات مالی توسط «چکنو» تا پنج میلیارد ریال (٥٠٠ میلیون تومان) در آینده نزدیک خبر داد.
چگونه چک الکترونیک بکشیم؟
با توجه به اهمیت دانستن و یادگیری شیوه استفاده از سامانه چکاد در این تصویر نحوه استفاده از خدمات چک الکترونیکی را شرح می‌دهیم.
مزایای استفاده از چک الکترونیک چیست؟
چک دیجیتال موجودیتی مشابه چک کاغذی دارد و تمامی مقررات چک کاغذی در مورد آن صدق می‌کند.
چند توصیه‌ پلیسی درباره «چک»
هنگام ثبت چک های صادره و دریافتی توسط خریدار و فروشنده در سامانه بانک مرکزی قبل از انجام معامله به منظور احراز هویت و اصالت سنجی چک دقت لازم را داشته باشید.
  ویژگی‌های چک دیجیتال
بر اساس قانون چک، چک‌های کاغذی همچنان مورد استفاده قرار خواهند گرفت اما با استقبال مشتریان از مزایای این خدمت جدید، انتظار می‌رود با همکاری و هماهنگی بانک مرکزی به تدریج چک‌های کاغذی جای خود را به چکنو بدهند. چک‌های الکترونیک صادر شده توسط بانک صادرات ایران با پیوستن سایر بانک‌ها به سامانه چک امن دیجیتال و نرم‌افزار «هامون» قابلیت کارسازی در شعب تمامی بانک‌های کشور را خواهد داشت.
چک الکترونیک آمد / چک کاغذی حذف می شود؟
معاون بانک مرکزی گفت:کسی که چک دیجیتال را قبول می‌کند نیاز نیست حتما دسته چک دیجیتال داشته باشد. دریافت کننده می‌تواند به شعبه مراجعه کرده و چک را نقد کند و با این روش دیگر نگرانی درباره نقد نشدن چک نخواهد داشت.
چک الکترونیک را غیر حضوری نقد کنید
برای اعتبارسنجی چک‌های الکترونیک از دو شیوه رنگ‌بندی و اختصاص عدد اعتباری استفاده شده است.
پرداخت چکی از راه دور امکان‌پذیر شد
چک الکترونیک که از امروز اجرایی می‌شود، مشکلات در بحث نقل و انتقال چک بین دو طرف در شهرهای مختلف را از بین می‌رود.
انواع روش‌های استعلام چک صیادی
صادر کننده پس از اینکه چک خود را در سامانه صیاد به ثبت رساند می‌تواند چک را به گیرنده تحویل دهد. حالا شما به عنوان گیرنده چک باید پس از دریافت آن استعلام چک صیادی را بگیرید و پس از استعلام چک صیادی آن را در سامانه تائید یا رد کنید
خوش‌حساب‌ترین استان‌ها در وصول چک
تازه‌ترین آماری که بانک مرکزی از جریان مبادلات چک منتشر کرده نشان می‌دهد که در آبان ماه سال جاری حدود هفت میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۳۶۷.۹ هزار میلیارد تومان مبادله شده است
گرفتن چک و سفته از کارگر برای ضمانت قانونی است؟
دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران درباره دادن چک و سفته از طرف کارگر گفت: قانون کار هیچ اشاره ای به اخذ ضمانت نکرده است. در قانون کار هم هیچ اشاره ای به این موضوع نشده است که کارفرما بخواهد بابت حسن انجام کارسفته یا چکی دریافت کند.
جبران کسری موجودی چک از سایر حساب‌ها
در راستای عمل به تکلیف بندهای ۵ و ۶ ماده ۱۷ دستورالعمل حساب جاری، کسری موجودی چک از سایر حساب های مشتری تامین می شود.
نحوه ابطال سفته الکترونیکی چگونه است؟
نحوه ابطال سفته الکترونیک از موضوعاتی است که بهتر است با آن آشنایی داشته باشید. زیرا، مراحل و موارد ابطال این نوع سفته با نمونه‌ی کاغذی آن متفاوت است.
سفته و قوانینی که مانع از سواستفاده سایر افراد از سفته شما می‌شود
سفته و با نام دیگر فته طلب سندی است که در زیر گروه اسناد تجاری دسته بندی‌ می‌شود. از طریق آن دارند سفته به گیرنده تعهد می‌دهد تا در موعد تعیین شده یا عندالمطالبه مبلغی را در وجه فرد و یا موسسه مورد نظر پرداخت کند
چک الکترونیکی همه بانک ها چه زمانی ارائه می شود؟
چک های الکترونیک در سه بانک راه اندازی شدند و محصول نهایی چک‌های الکترونیکی خود را ارائه کرده اند.
نحوه وصول یا برگشت چک در شعبه
در صورتی که موجودی حساب صادرکننده چک نزد بانک کمتر از مبلغ چک باشد شما می‌توانید از بانک درخواست کنید هر مقدار موجودی در حساب جاری شخص صادرکننده چک را به شما پرداخت کند. در واقع بانک مکلف است به تقاضای دارنده چک، مبلغ موجودی در حساب جاری شخص صادرکننده چک را به دارنده چک بپردازد. همچنین می‌توانید از بانک درخواست کنید سایر حساب‌های شخص در همان بانک را بررسی کرده و موجودی آن حساب‌ها را نیز در قبال چک شما پرداخت کند.
6 نکته مهم در مورد چک برگشتی که همه باید بدانند
چک برگشتی علاوه بر مشکلات خاص خود باعث کاهش رتبه اعتباری افراد می شود و این امر اثر نامطلوب در دریافت و استفاده از وام و تسهیلات بانکی و یا ضمانت افراد در بانک ها می شود . در این جا به چند نکته مهم در مورد چک برگشتی و روش های رفع سو اثر چک برگشتی اشاره شده که دانستن آن برای همه مهم است.
چک الکترونیک هفته آینده در کشور رونمایی می‌شود
چک الکترونیک در هفته آینده رو نمایی می شود. چک الکترونیک چیست؟
همه چیز در مورد قانون جدید چک صیادی
بانک اول - بیش از یک سال از اجرای قانون جدید چک صیادی می‌گذرد اما همچنان ابهاماتی پیرامون آن وجود دارد.