شنبه, 15 بهمن 1401 2023,February

چک و سفته

افزایش پنج برابری سقف مبادلات مالی با «چکنو»
مدیر امور حوزه مدیریت و ارتباطات بانک صادرات ایران از افزایش سقف مبادلات مالی توسط «چکنو» تا پنج میلیارد ریال (٥٠٠ میلیون تومان) در آینده نزدیک خبر داد.
چگونه چک الکترونیک بکشیم؟
با توجه به اهمیت دانستن و یادگیری شیوه استفاده از سامانه چکاد در این تصویر نحوه استفاده از خدمات چک الکترونیکی را شرح می‌دهیم.
مزایای استفاده از چک الکترونیک چیست؟
چک دیجیتال موجودیتی مشابه چک کاغذی دارد و تمامی مقررات چک کاغذی در مورد آن صدق می‌کند.
چند توصیه‌ پلیسی درباره «چک»
هنگام ثبت چک های صادره و دریافتی توسط خریدار و فروشنده در سامانه بانک مرکزی قبل از انجام معامله به منظور احراز هویت و اصالت سنجی چک دقت لازم را داشته باشید.
  ویژگی‌های چک دیجیتال
بر اساس قانون چک، چک‌های کاغذی همچنان مورد استفاده قرار خواهند گرفت اما با استقبال مشتریان از مزایای این خدمت جدید، انتظار می‌رود با همکاری و هماهنگی بانک مرکزی به تدریج چک‌های کاغذی جای خود را به چکنو بدهند. چک‌های الکترونیک صادر شده توسط بانک صادرات ایران با پیوستن سایر بانک‌ها به سامانه چک امن دیجیتال و نرم‌افزار «هامون» قابلیت کارسازی در شعب تمامی بانک‌های کشور را خواهد داشت.
چک الکترونیک آمد / چک کاغذی حذف می شود؟
معاون بانک مرکزی گفت:کسی که چک دیجیتال را قبول می‌کند نیاز نیست حتما دسته چک دیجیتال داشته باشد. دریافت کننده می‌تواند به شعبه مراجعه کرده و چک را نقد کند و با این روش دیگر نگرانی درباره نقد نشدن چک نخواهد داشت.
چک الکترونیک را غیر حضوری نقد کنید
برای اعتبارسنجی چک‌های الکترونیک از دو شیوه رنگ‌بندی و اختصاص عدد اعتباری استفاده شده است.
پرداخت چکی از راه دور امکان‌پذیر شد
چک الکترونیک که از امروز اجرایی می‌شود، مشکلات در بحث نقل و انتقال چک بین دو طرف در شهرهای مختلف را از بین می‌رود.
انواع روش‌های استعلام چک صیادی
صادر کننده پس از اینکه چک خود را در سامانه صیاد به ثبت رساند می‌تواند چک را به گیرنده تحویل دهد. حالا شما به عنوان گیرنده چک باید پس از دریافت آن استعلام چک صیادی را بگیرید و پس از استعلام چک صیادی آن را در سامانه تائید یا رد کنید
خوش‌حساب‌ترین استان‌ها در وصول چک
تازه‌ترین آماری که بانک مرکزی از جریان مبادلات چک منتشر کرده نشان می‌دهد که در آبان ماه سال جاری حدود هفت میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۳۶۷.۹ هزار میلیارد تومان مبادله شده است
گرفتن چک و سفته از کارگر برای ضمانت قانونی است؟
دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران درباره دادن چک و سفته از طرف کارگر گفت: قانون کار هیچ اشاره ای به اخذ ضمانت نکرده است. در قانون کار هم هیچ اشاره ای به این موضوع نشده است که کارفرما بخواهد بابت حسن انجام کارسفته یا چکی دریافت کند.
جبران کسری موجودی چک از سایر حساب‌ها
در راستای عمل به تکلیف بندهای ۵ و ۶ ماده ۱۷ دستورالعمل حساب جاری، کسری موجودی چک از سایر حساب های مشتری تامین می شود.
نحوه ابطال سفته الکترونیکی چگونه است؟
نحوه ابطال سفته الکترونیک از موضوعاتی است که بهتر است با آن آشنایی داشته باشید. زیرا، مراحل و موارد ابطال این نوع سفته با نمونه‌ی کاغذی آن متفاوت است.
سفته و قوانینی که مانع از سواستفاده سایر افراد از سفته شما می‌شود
سفته و با نام دیگر فته طلب سندی است که در زیر گروه اسناد تجاری دسته بندی‌ می‌شود. از طریق آن دارند سفته به گیرنده تعهد می‌دهد تا در موعد تعیین شده یا عندالمطالبه مبلغی را در وجه فرد و یا موسسه مورد نظر پرداخت کند
چک الکترونیکی همه بانک ها چه زمانی ارائه می شود؟
چک های الکترونیک در سه بانک راه اندازی شدند و محصول نهایی چک‌های الکترونیکی خود را ارائه کرده اند.
نحوه وصول یا برگشت چک در شعبه
در صورتی که موجودی حساب صادرکننده چک نزد بانک کمتر از مبلغ چک باشد شما می‌توانید از بانک درخواست کنید هر مقدار موجودی در حساب جاری شخص صادرکننده چک را به شما پرداخت کند. در واقع بانک مکلف است به تقاضای دارنده چک، مبلغ موجودی در حساب جاری شخص صادرکننده چک را به دارنده چک بپردازد. همچنین می‌توانید از بانک درخواست کنید سایر حساب‌های شخص در همان بانک را بررسی کرده و موجودی آن حساب‌ها را نیز در قبال چک شما پرداخت کند.
6 نکته مهم در مورد چک برگشتی که همه باید بدانند
چک برگشتی علاوه بر مشکلات خاص خود باعث کاهش رتبه اعتباری افراد می شود و این امر اثر نامطلوب در دریافت و استفاده از وام و تسهیلات بانکی و یا ضمانت افراد در بانک ها می شود . در این جا به چند نکته مهم در مورد چک برگشتی و روش های رفع سو اثر چک برگشتی اشاره شده که دانستن آن برای همه مهم است.
چک الکترونیک هفته آینده در کشور رونمایی می‌شود
چک الکترونیک در هفته آینده رو نمایی می شود. چک الکترونیک چیست؟
همه چیز در مورد قانون جدید چک صیادی
بانک اول - بیش از یک سال از اجرای قانون جدید چک صیادی می‌گذرد اما همچنان ابهاماتی پیرامون آن وجود دارد.
 رونمایی از چک الکترونیکی تا دو هفته آینده
بانک اول - رئیس کل بانک مرکزی گفت: به دنبال روش های الکترونیکی برای صدور مجوز و ارسال مدارک الکترونیکی هستیم.
چک برگشتی را چگونه وصول کنیم؟
مبانک اول - شتریان شبکه بانکی که با چک سروکار دارند باید از رویه‌های اجرایی مربوط به آن آگاهی کامل داشته باشند. در این گزارش به مهمترین سوالات در این خصوص پاسخ داده شده است.
در صورت عدم موجودی، بانک می تواند از حساب دیگر مبلغ چک را پرداخت کند؟
بانک اول - قانون «اصلاح قانون صدور چک» که در آبان‌ ۱۳۹۷ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در آذرماه همان سال به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد. سرانجام، اجرای آن نیز از ابتدای سال گذشته آغاز شد.
برای شکایت از صادرکننده چک برگشتی باید چکار کنیم؟
بانک اول - در صورت برگشت چک به هر دلیلی، بانک مکلف است به درخواست دارنده چک، فوراً غیر قابل پرداخت بودن آن را در سامانه یکپارچه بانک مرکزی ثبت کند.
اگر موجودی حساب از مبلغ چک کمتر باشد چه خواهد شد؟
بانک اول -قانون جدید ضوابط مختلف و جدیدی را برای صدور چک به همراه آورده است که گفته می‌شود به چک‌ها اعتبار می‌بخشد و چک‌های برگشتی را نیز کم می‌کند.
تصاویر و ویژگی‌های امنیتی ایران چک ۱۰۰ هزار تومانی جدید
بانک اول - ایران چک ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریالی جدید که منقش به تصویر بارگاه حضرت معصومه (س) است ۲۱ شهریورماه ۱۴۰۱ توسط سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی منتشر شده است.
اطلاعیه بانک مرکزی برای آگاهی از رویه‌های اجرایی قانون جدید چک
بانک اول - بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با هدف آگاهی مشتریان بانک‌ها از رویه‌های مرتبط با قانون جدید چک و پیشگیری از وقوع هرگونه کلاهبرداری در این زمینه اطلاعیه‌ای صادر کرد.
چگونه چک برگشتی را نقد کنیم؟
بانک اول - چک، وسیله ای برای جایگزینیِ پول نقد و پرداخت های نقدی می باشد بنابراین شخصی که اقدام به صدور چک می کند باید از وجود وجه چک در حساب خود اطمینان داشته باشد.
بانک مرکزی اعلام کرد: وصول بیش از ۹۰ درصد چک‌ها در مردادماه
بانک اول - بررسی آخرین آمارها حاکی از این است که در مردادماه امسال حدود ۷.۱ میلیون فقره چک مبادله‌ شد که ۹۰.۹ درصد این چک‌ها وصول شده است.
جعل و برگشت چک به زیر یک درصد رسید
بانک اول - به گفته یوسف کاووسی قانون جدید چک باعث کاهش جعل و برگشت این اوراق بهادار به زیر یک‌ درصد است.
یک برگه چک قدیمی دوره قاجار / مبلغ چک را ببینید
بانک اول - عکسی از قدیمی‌ترین برگه چک‌های مربوط به دوره قاجار را که از سوی بانک شاهنشاهی صادر شده است، مشاهده کنید.
چگونه از چک استعلام بگیریم؟
بانک اول - استعلام چک صیاد از بهترین روش هایی است که می توانید با کمک آن از وضعیت چک و فرد چک دهنده اطمینان حاصل کنید. و متوجه شوید که آیا صادر کننده چک تا به الان چک برگشتی داشته است یا خیر؟ و تا چه حد می توان روی خوش حسابی صادر کننده چک حساب کرد؟
چگونه  دسته چک بگیریم؟
بانک اول - اگر شما هم متقاضی دریافت دسته چک هستید این مطلب چگونگی درخواست و شرایط لازم برای دریافت دسته چک را توضیح می دهد.
 7 نکته برای استفاده از چک های رمزدار
بانک اول - از آنجا که در بسیاری از معاملات، افراد تمایلی به جابه جایی پول نقد ندارند، استفاده از چک‌های رمزدار به دلیل امنیت بالا و نبود سوءاستفاده از آن و همچنین تضمین پرداخت موجب می‌شود تا ضریب امنیت در معاملات بالا رفته و از خطر جعل محفوظ بمانند.
نحوه ثبت چک صیادی از طریق پیامک
بانک اول - نحوه ثبت چک صیادی از طریق پیامک یکی از سوالات این روزهای مشتریان نظام بانکی است.