چهارشنبه, 8 آذر 1402 2023,November

چک و سفته

وام 300 میلیونی سپاس سپهر بانک صادرات یا وام 300 میلیونی نگین امید بانک سپه؟ کدام وام بهتر است؟
وام 300 میلیونی سپاس سپهر بانک صادرات یا وام 300 میلیونی نگین امید بانک سپه؟ کدام وام بهتر است؟ در کدام بانک جهت دریافت وام و تسهیلات سپرده گذاری کنیم؟ با مقایسه این دو طرح تسهیلاتی برنده اصلی طرح نگین امید بانک سپه است . علت آن هم پایین بودن کارمزد 2 درصدی تسهیلات نسبت به کارمزد 4 درصدی طرح سپاس سپهر بانک صادرات و نیز وجود آپش بازپرداخت 60 ماه اقساط بانک سپه در مقایسه با حداکثر بازپرداخت 36 ماهه در طرح بانک صادرات است.
پیشنهاد یک حقوقدان برای تضمین پرداخت وجه چک
یک وکیل دادگستری گفت: اگر دسته چکی را بانک در اختیار اشخاص قرار می دهد، همان بانک باید تضمین کننده مطالبات اشخاص باشد و اگر چک فاقد موجودی بود بانک موظف است چک را پرداخت کند و علیه شخصی که افتتاح حساب کرده و صادر کننده چک است راسا اقدام کند.
دردسر عجیب دسته چک‌های جدید / مراقب چک‌های برگشتی باشید!
بر اساس بخشنامه‌ای که بانک مرکزی در اریبهشت امسال ابلاغ کرد، برای رفع سوء اثر از چک‌های برگشتی، تکمیل رقم کسری چک کافی است؛ اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد بانک‌ها این بخشنامه را اجرا نمی‌کنند.
حذف چک کاغذی/ ۵۰۰ هزار چک الکترونیک صادر شده
ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به مصوبه مجلس برای حذف چک‌های کاغذی از نظام بانکی، اظهار کرد: طبق قانون چک صیادی باید چک‌های کاغذی در سامانه مربوطه ثبت شود اما در حال حاضر 2 الی 3 درصد چکها از سوی افراد در سامانه ثبت نمی‌شود و کاغذ چک بین اشخاص دست به دست می‌شود.
صدور دسته چک منوط به ثبت اطلاعات متقاضی در سامانه املاک و اسکان
مدیر اداره نظارت بر نظام های پرداخت بانک مرکزی اضافه کرد: این موضوع از یک هفته قبل آغاز شده و تا پایان این ماه ادامه دارد. مستندات و اطلاعات آن را دریافت کردیم و به زودی نیز عملیاتی می شود.
 این چک‌ها هیچ ارزشی ندارد! / نکاتی که باید قبل از چک کشیدن و چک گرفتن، چک شود
گاهی چک، به جای اینکه معاملات را آسان کند باعث مشکلات زیادی برای مردم می شود. پرونده های بسیاری در دستگاه قضا در این زمینه وجود دارد.
کدام وام بهتر است ؟ وام 300 میلیونی طرح مهربانی بانک ملی یا200 میلیونی طرح رشد بانک ملت؟
کدام وام بهتر است ؟ وام طرح مهربانی بانک ملی یا طرح رشد بانک ملت؟/ پول خود را در کدام بانک سپرده کنیم ؟ طرح وام 300 میلیونی بانک ملی را بگیریم و یا وام 200 میلیونی بانک ملت را دریافت کنیم؟ مزایای طرح رشد بانک ملت : 1- پرداخت تسهیلات تا سقف 15 میلیارد ریال به افراد دارای مجوز کسب و کار 2- امکان سپرده گذاری در حساب کوتاه مدت و دریافت سود (5 درصد) مزایای طرح مهربانی بانک ملی : 1-نرخ پایین تسهیلات ( 4 درصد ) 2-امکان دریافت وام با خواب یک ماهه سرمایه 3-دریافت فقط 1 ضامن برای دریافت وام
دردسرهای قانون جدید چک!
ربیع‌اله قربانی رئیس‌کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران در رابطه با تاثیر اصلاح قانون چک در کاهش ورودی پرونده‌ها به محاکم اظهار کرد: صحبت‌های مطرح شده در رابطه با قانون جدید چک به این معنا نیست که این قانون تأثیر چندانی نداشته است و از لحاظ نوآوری‌ها کلاً بد و یا غیر کارآمد است، بلکه این قانون تأثیر چندانی در سیستم قضایی ایران با توجه به اهداف قانون‌گذار نداشته است، زیرا سبب کاهش مراجعه مردم به محاکم و کاهش تشکیل پرونده‌های قضایی نشده است.
اگر جای چک برگشت خورده را پر نکنیم چه می‌شود؟
دریافت کننده چک می‌تواند تمام مبالغی که در حساب‌های دیگر صادرکننده در همان بانک باشد را دریافت کند و بقیه مبلغ چک در تمام حساب‌های فرد در تمام بانک‌ها مسدود می‌شود.حساب‌ها تا زمان وصول و رفع اثر چک مسدود باقی می‌مانند.
چک‌های ۲ بانک پر مشتری به زودی الکترونیکی می‌شود
چک‌های الکترونیکی آخرین دستاورد نظام بانکی در حوزه دیجیتال است که با امضای دیجیتالی شخص ارائه‌دهنده، اعتبار پیدا می‌کند و منجر به کاهش مراجعه مشتریان به بانک‌ها و صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های آن‌ها شده است. رایج شدن این نوع چک‌ها مزایای زیادی داد؛ کاهش هزینه‌های مشتری همچون کاهش هزینه رفت‌وآمد به بانک‌ها و همچنین صرفه‌جویی در وقت مشتریان از مهمترین حسن‌های چک‌های الکترونیکی است.
چک رمزدار چیست ؟ تفاوت آن با چک تضمینی چیست؟
در ساده‌ترین تعریف می توانیم بگوییم چک تضمینی چکی است که توسط خود بانک شما یا یکی از شعب آن به تقاضای شما صادر می شود و پرداخت وجه آن چک توسط بانک مورد نظر تضمین می شود.
محرومیت‌های چک برگشتی در چه حالتی تعلیق می‌شود؟
قانون صدور چک در ماده 5 مکرر محرومیت های جدیدی را برای صاحب حساب و صادرکننده چک درنظر گرفته که بعد از ثبت غیرقابل پرداخت بودن یا کسری مبلغ چک در سامانه یکپارچه بانک مرکزی، این سامانه مراتب را به صورت برخط به تمام بانکها اطلاع می دهد.
راهنمای تصویری و گام به گام استفاده از سامانه جدید بانک مرکزی برای استعلام چک های صیادی
قرار است این سامانه به افرادی کمک کند که نه گوشی هوشمند دارند، نه استفاده از کامپیوتر و اینترنت بانک را بلد هستند و نه حتی امکان استفاده یا دسترسی به خودپرداز برایشان فراهم است. شاید هم تمام ابزارهای فوق را داشته باشند اما ترجیح می‌دهند از روشی ساده‌تر فرآیند استعلام چک صیادی را انجام دهند.
مردم حتما از سامانه چک در راه استفاده کنند
آقای محرمیان در نشست خبری دهمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت گفت: بانکداری هوشمند خدمات مورد نیاز خاص یک مشتری را به آن ارائه می‌دهد، همچنین بخش زیادی از سواستفاده از حساب بانکی افراد، تقلب، پولشویی و کلاهبرداری‌ها را به صورت هوشمند تشخیص می‌دهد.
6 نکته مهم در مورد چک برگشتی که همه باید بدانند
چک برگشتی علاوه بر مشکلات خاص خود باعث کاهش رتبه اعتباری افراد می شود و این امر اثر نامطلوب در دریافت و استفاده از وام و تسهیلات بانکی و یا ضمانت افراد در بانک ها می شود . در این جا به چند نکته مهم در مورد چک برگشتی و روش های رفع سو اثر چک برگشتی اشاره شده که دانستن آن برای همه مهم است.
چک الکترونیک هفته آینده در کشور رونمایی می‌شود
چک الکترونیک در هفته آینده رو نمایی می شود. چک الکترونیک چیست؟
همه چیز در مورد قانون جدید چک صیادی
بانک اول - بیش از یک سال از اجرای قانون جدید چک صیادی می‌گذرد اما همچنان ابهاماتی پیرامون آن وجود دارد.
 رونمایی از چک الکترونیکی تا دو هفته آینده
بانک اول - رئیس کل بانک مرکزی گفت: به دنبال روش های الکترونیکی برای صدور مجوز و ارسال مدارک الکترونیکی هستیم.
چک برگشتی را چگونه وصول کنیم؟
مبانک اول - شتریان شبکه بانکی که با چک سروکار دارند باید از رویه‌های اجرایی مربوط به آن آگاهی کامل داشته باشند. در این گزارش به مهمترین سوالات در این خصوص پاسخ داده شده است.
در صورت عدم موجودی، بانک می تواند از حساب دیگر مبلغ چک را پرداخت کند؟
بانک اول - قانون «اصلاح قانون صدور چک» که در آبان‌ ۱۳۹۷ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در آذرماه همان سال به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد. سرانجام، اجرای آن نیز از ابتدای سال گذشته آغاز شد.
برای شکایت از صادرکننده چک برگشتی باید چکار کنیم؟
بانک اول - در صورت برگشت چک به هر دلیلی، بانک مکلف است به درخواست دارنده چک، فوراً غیر قابل پرداخت بودن آن را در سامانه یکپارچه بانک مرکزی ثبت کند.
اگر موجودی حساب از مبلغ چک کمتر باشد چه خواهد شد؟
بانک اول -قانون جدید ضوابط مختلف و جدیدی را برای صدور چک به همراه آورده است که گفته می‌شود به چک‌ها اعتبار می‌بخشد و چک‌های برگشتی را نیز کم می‌کند.
تصاویر و ویژگی‌های امنیتی ایران چک ۱۰۰ هزار تومانی جدید
بانک اول - ایران چک ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریالی جدید که منقش به تصویر بارگاه حضرت معصومه (س) است ۲۱ شهریورماه ۱۴۰۱ توسط سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی منتشر شده است.
اطلاعیه بانک مرکزی برای آگاهی از رویه‌های اجرایی قانون جدید چک
بانک اول - بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با هدف آگاهی مشتریان بانک‌ها از رویه‌های مرتبط با قانون جدید چک و پیشگیری از وقوع هرگونه کلاهبرداری در این زمینه اطلاعیه‌ای صادر کرد.
چگونه چک برگشتی را نقد کنیم؟
بانک اول - چک، وسیله ای برای جایگزینیِ پول نقد و پرداخت های نقدی می باشد بنابراین شخصی که اقدام به صدور چک می کند باید از وجود وجه چک در حساب خود اطمینان داشته باشد.
بانک مرکزی اعلام کرد: وصول بیش از ۹۰ درصد چک‌ها در مردادماه
بانک اول - بررسی آخرین آمارها حاکی از این است که در مردادماه امسال حدود ۷.۱ میلیون فقره چک مبادله‌ شد که ۹۰.۹ درصد این چک‌ها وصول شده است.
جعل و برگشت چک به زیر یک درصد رسید
بانک اول - به گفته یوسف کاووسی قانون جدید چک باعث کاهش جعل و برگشت این اوراق بهادار به زیر یک‌ درصد است.
یک برگه چک قدیمی دوره قاجار / مبلغ چک را ببینید
بانک اول - عکسی از قدیمی‌ترین برگه چک‌های مربوط به دوره قاجار را که از سوی بانک شاهنشاهی صادر شده است، مشاهده کنید.
چگونه از چک استعلام بگیریم؟
بانک اول - استعلام چک صیاد از بهترین روش هایی است که می توانید با کمک آن از وضعیت چک و فرد چک دهنده اطمینان حاصل کنید. و متوجه شوید که آیا صادر کننده چک تا به الان چک برگشتی داشته است یا خیر؟ و تا چه حد می توان روی خوش حسابی صادر کننده چک حساب کرد؟
چگونه  دسته چک بگیریم؟
بانک اول - اگر شما هم متقاضی دریافت دسته چک هستید این مطلب چگونگی درخواست و شرایط لازم برای دریافت دسته چک را توضیح می دهد.
 7 نکته برای استفاده از چک های رمزدار
بانک اول - از آنجا که در بسیاری از معاملات، افراد تمایلی به جابه جایی پول نقد ندارند، استفاده از چک‌های رمزدار به دلیل امنیت بالا و نبود سوءاستفاده از آن و همچنین تضمین پرداخت موجب می‌شود تا ضریب امنیت در معاملات بالا رفته و از خطر جعل محفوظ بمانند.
نحوه ثبت چک صیادی از طریق پیامک
بانک اول - نحوه ثبت چک صیادی از طریق پیامک یکی از سوالات این روزهای مشتریان نظام بانکی است.
 راهنمای کامل ورود به سامانه صیاد بانک مرکزی cbi.ir
بانک اول - بانک مرکزی به دلیل افزایش پرونده‌های چک برگشتی و مشکلاتی از این قبیل، سامانه صیاد بانک مرکزی را راه‌اندازی کرد.در سیستم متمرکز بانک مرکزی، چک پس از اعتبارسنجی صادر می‌گردد و به دلیل امکان نظارت دائم، افراد بدحساب دسته چک نخواهند داشت.
لغو چک در سامانه صیادی
بانک اول - همانطور که می‌دانید پس از اجرای قانون جدید صدور چک، صادرکنندگان و گیرندگان چک‌های صیادی ملزم به ثبت و تأیید یا رد چک از طریق سامانه صیاد شدند.
نحوه استعلام مبالغ مسدود شده حساب‌ها بابت چک برگشتی
بانک اول - آیا حسابتان به خاطر چک برگشتی مسدود شده است؟ نگران نباشید چون امکان استعلام مبالغ مسدود شده حسابها بابت چک برگشتی فراهم شده است و شما می‌توانید به راحتی استعلام بگیرید.
 جزئیات جدید امکان رفع سوء اثر چک‌های برگشتی و حساب‌های مسدودی اعلام شد (۱ شهریورماه ۱۴۰۱)
بانک اول - معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در خصوص جزئیات جدید سامانه محچک و رفع سوء اثر از چک‌های برگشتی توضیحاتی داد.
 راهنمای ثبت چک در سامانه صیاد بانک سپه
بانک اول - بانک سپه دو روش برای ثبت چک‌های صیادی در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد: