جمعه, 31 شهریور 1402 2023,September

چک و سفته

 جزئیات ممنوعیت جدید چک های قدیمی / اینفوگرافیک
چک‌ های قدیمی براساس بخش نامه جدید بانک مرکزی از مهر ماه ۱۴۰۲ فقط در بانک‌های خودشان یعنی بانک صادر کننده چک نقد خواهند شد.
مراحل رفع سوء اثر چک برگشتی / هزینه رفع سوء اثر چک برگشتی/مدت زمان رفع سوء اثر چک برگشتی
فرض کنید به هر دلیل (فراموشی، همزمانی چند چک یا…) حساب شما به اندازه مبلغ چک موجودی ندارد و نتوانسته‌اید مبلغ را تامین کنید. در نتیجه چک شما به هر دلیلی برگشت خورده و نام شما در لیست بدهای سیستم بانکی(!) ثبت شده است.
ساعت کاری سامانه چکاوک تغییر یافت
بر اساس این اطلاعیه ،آخرین مهلت برای تحویل چک های عادی به شعبه و ثبت در سامانه چکاوک ساعت ۱۱ می باشد. ساعت پایان تعیین وضعیت چک های عادی۱۳:۳۰ اعلام شده است.
توقف پذیرش و تبادل چک‌های صیادی قدیمی در سامانه چکاوک از اول مهر
بانک تجارت از مشتریان دارای دسته‌چک قدیمی تقاضا دارد در صورت برخورداری از شرایط لازم، ضمن مراجعه به شعب این بانک، نسبت به تعویض دسته‌چک‌های قدیمی و دریافت دسته‌چک‌های جدید صیادی اقدام کنند.
برای ضمانت چک گرفته شود یا سفته؟
برای دریافت ضمانت ممکن است این سوال پیش آید که وقتی یک فردی به ما بدهکار است ما برای اینکه بتوانیم تضمینی دریافت کنیم تا آن شخص در موعد مقرر بدهی خود را پرداخت بکند چک بهتر است یا سفته؟
 هنگام نوشتن سفته چه نکاتی را باید رعایت کرد؟
سفته یکی از متداول ترین اسناد تجاری است که برای نوشتن آن باید نکاتی را مدنظر قرار داد.
امکان استعلام چک‌های صیادی در راه سرانجام فراهم می‌شود؟
بر اساس قانون اصلاح قانون صدور چک باید از ابتدای سال ۱۴۰۱ استعلام پیامکی چک‌های در راه عملیاتی می‌شد اقدامی که عملیاتی هم شد، اما در نهایت به دلایلی فعالیت آن قطع شد.
همه چیز در مورد قوانین سفته و نحوه صدور آن
سفته برخلاف برات و چک متضمن تعهد پرداخت است نه دستور پرداخت. به عبارت دیگر در ثبت صادر کننده به شخص دستور پرداخت نمی‌دهد. بلکه خود متعهد می‌شود و چه سند تجاری را بپردازد.
همه چیز درباره دسته چک و قانون جدید چک
چک حتماً باید به صورت کتبی صادر شود (اعم از کاغذی یا الکترونیکی) اگر این امر به طور شفایی صورت گیرد، تابع حقوق مدنی و نوع حواله مدنی محسوب می‌شود.
چک برگشتی را با این ۴ روش نقد کنید
در صورت برگشت خوردن چک به ۴ شیوه می‌توان آن را وصول کرد.
دردسرهای چک برگشتی برای صاحب آن! /دو برابر مبلغ چک برگشتی به حساب‌تان بریزید!
آیا می‌دانید در صورتی که چک شما برگشت بخورد، برای پاس کردن چک و رفع مسدودی حساب، باید دوبرابر مبلغ چک را به حساب‌تان واریز کنید.
چک های کاغذی از دور خارج می شوند
به گفته کارشناسان، با توجه به مزایای چک های صیادی از جمله افزایش اعتبار و جلوگیری از کلاهبرداری بنا به اعلام بانک مرکزی از مهر ماه زمان محدود شدن تعداد چک های قدیمی فرا می رسد.
چک‌های کاغذی از دور خارج می‌شود
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی دیجیتالی شدن تسهیلات خرد بانک ها را دیگر اقدام شایان توجه بانک مرکزی دانست و افزود: به ویژه در خصوص تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بانک های تجارت و ملت فرایندها کاملا به صورت الکترونیکی درآمد.
پذیرش چک‌های قدیمی فقط در بانک صادرکننده چک
بانک مرکزی اعلام کرد: پذیرش و تبادل چک‌های صیادی قدیمی (دسته چک‌های صادرشده قبل از سال ۱۴۰۰) از مهر ماه سال جاری صرفا در بانک صادرکننده چک قابل انجام است
استعلام سوابق چک‌های برگشتی امکان‌پذیر شد
هر فردِ دریافت کننده چک می‌تواند از طریق سامانه استعلامِ سوابقِ صادرکننده چک، از میزان چک‌های برگشتی و رفع سوء اثر شده فرد صادر کننده چک در سه سال اخیر مطلع شود.
اگر چک یا دسته چک مفقود، سرقت یا جعل شود چه باید کرد؟
امروزه بسیاری از مراودات مالی از طریق چک انجام می‌شود و تعدادی زیادی از افراد دارای دسته چک هستند اما یکی از مهمترین سوالاتی که همواره افراد با آن مواجه می‌شوند این است که اگر چک یا دسته چک مفقود شود یا سرقت شود و یا توسط شخصی جعل شود چه باید کرد؟
 الزام ثبت چک های صیادی طرح قدیم در سامانه چکاوک تا پایان مردادماه
بر این اساس، مشتریان گرامی می توانند علاوه بر ثبت چک های صیادی طرح قدیم در سامانه چکاوک، نسبت به تعویض دسته چک های طرح قدیم خود با دسته چک های جدید صیادی (بنفش رنگ) اقدام کنند.
خبر مهم برای دارندگان دسته چک / از شهریور ماه منتظر این تغییر باشید
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی اعلام کرد: سامانه استعلام چک‌های درراه، اوایل شهریور راه اندازی شود.
اوایل شهریور، سامانه استعلام چک‌های در راه راه اندازی می‌شود
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی اعلام کرد: سامانه استعلام چک‌های درراه، اوایل شهریور راه اندازی شود.
این افراد نمی‌توانند دسته چک داشته باشند
مطابق بخشنامه بانک مرکزی دادن دسته چک به افراد زیر ممنوع است: اشخاص ورشکسته، اشخاص دارای چک برگشتی رفع سوء‌اثر نشده، اشخاصی که بنا به رأی قطعی مراجع قضایی حسب مفاد قوانین مربوط ازجمله موارد مقرر در قانون به محرومیت از داشتن چک محکوم شده‌اند و اشخاصی که حساب جاری آنها به دلایل قانونی یا حسب تصمیم مرجع قضایی مسدود شده.
مراحل به اجرا گذاشتن چک
در یک تعریف ساده، چک سندی تجاری است که طبق آن صاحب حساب با صدور و انتقال آن، به بانک دستور پرداخت وجه آن را طبق مبلغ مندرج در آن می‌دهد.
دارندگان دسته چک‌های قدیمی تا مهر فرصت دارند
پیشتر بانک مرکزی در بخشنامه‌ شماره 79966 در تاریخ 1402/4/7 به شبکه بانکی اعلام کرداز ابتدای مهرماه سال جاری، چک‌های قدیمی (چک‌های بدون نیاز به ثبت و تایید در سامانه صیاد) فقط در شعب بانک‌های صادرکننده دسته چک پذیرفته می‌شوند
برای نقد کردن چک به بانک نروید!
رییس کمیسیون اصل نود مجلس گفت: ­وصول غیرالکترونیک و غیرحضوری چک‌های کاغذی منع حقوقی ندارد.
خبر مهم درباره اعتبار چک‌های قدیمی صیادی
چک‌های نسل اول صیادی (کرم رنگ) از ابتدای مهرماه سال جاری تنها در شعب بانک صادرکننده قابلیت کارسازی دارند.
افزایش تصمیم گیری صحیح افراد با امکان استعلام چک‌ها
به گفته این کارشناس، در کل امکان استعلام چک‌های در راه می‌تواند توازن عدالت، جلوگیری از کلاهبرداری و اخذ تصمیم درست برای دریافت چک از سوی دریافت کننده را فراهم کند.
افرادی که چک مفقودی دارند بخوانند
اگر چک صیادی شما به هر دلیلی گم شده است، ابتدا صادرکننده باید به صورت کتبی مفقودی چک را اعلام کند و پس از طرح شکایت در مراکز قضایی، گواهی را در مدت یک هفته به بانک ارائه کند.
از ابتدای مهرماه،‌ چک‌های قدیمی فقط در بانک صادرکننده چک پذیرفته می‌شوند
ر همین اساس، از ابتدای مهرماه سال جاری، چک‌های قدیمی (چک‌های بدون نیاز به ثبت و تایید در سامانه صیاد) فقط در شعب بانک‌های صادرکننده دسته چک پذیرفته می‌شوند و دارندگان این دسته‌چک‌ها در فرصت باقی‌مانده می‌توانند به شعب خود مراجعه کرده و دسته‌ چک صیادی جدید دریافت کنند.
امکان وصول غیرحضوری چک در 7 بانک / چک‌های غیرصیادی فقط در بانک صادرکننده نقد می‌شوند
محرمیان در پایان تاکید کرد: مردم از ابتدای مهر ماه چک‌های غیر صیادی را فقط می‌توانند در بانک صادرکننده نقد کنند؛ این عمل به دلیل ایجاد محدودیت برای چک‌های قدیمی است تا افراد به سمت چک‌های صیادی حرکت کنند البته این موضوع نباید باعث نگرانی شود، چون چک‌های قدیمی هنوز پذیرش می‌شوند.
خبر مهم برای دارندگان چک + جزییات
طبق اعلام بانک مرکزی، براساس آمار چک‌های مبادله‌ای طی اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، ۹۲.۲ درصد از کل چک‌های مبادله‌شده در سامانه چکاوک وصول شده است. این نسبت از نظر مبلغی نیز معادل ۸۹.۳ درصد است.
کدام بانک‌ها چک الکترونیک دارند؟
با اعلام سخنگوی قانون چک، صدور چک الکترونیک در ۴ بانک آغاز شد
امکان واریز مبلغ کسری چک به حساب مسدودشده فراهم شد
دین ترتیب در صورتی که یک برگه چک ۱۰۰ میلیون ریالی صادر شده و مبلغ ۹۰ میلیون ریال در حساب جاری صادرکننده موجود بوده و مسدود شده است، صادرکننده چک می‌تواند مبلغ ۱۰ میلیون ریال (کسری مبلغ چک) را به حساب جاری خود واریز کرده و پس از ارائه درخواست مسدودی کل مبلغ چک از چک مذکور رفع سوءاثر کند.
نرخ جدید کارمزد خدمات چک اعلام شد
کمترین نرخ این کارمزدها برای نگهداری امانی چک های با سررسید بیش از 30 روز (به استثنای چکهای تسهیلاتی) مبلغ 6 هزار ریال و بیشترین کارمزد برای خدمت اعلام منع پرداخت چک‌های بین بانکی مفقودی به میزان 576 هزار ریال تعیین شده است.
اگر دسته چکمان گم شد چه کنیم؟
دارندگان دسته چک، در صورت مفقود شدن باید نکاتی را رعایت کنند تا دچار مشکل نشوند. مهم‌ترین کار در صورت گم شدن چک چیست؟
خبر مهم برای دارندگان دسته چک‌های قدیمی / شرط نقدشدن چک‌های قدیمی
طبق اعلام بانک مرکزی، چک‌های قدیمی (چک های بدون نیاز به ثبت و تایید در سامانه صیاد) تا پایان شهریور ماه سال جاری با چک‌های جدید جایگزین می‌شوند
مراحل گام به گام ثبت ،تایید، انتقال و استعلام چک در سامانه صیاد+ نرخ کارمزد
برای ثبت چک صیادی در سامانه صیادی، ابتدا باید وارد همراه بانک یا اینترنت بانک همان بانکی شوید که چک را برایتان صادر کرده است.
چک‌های صیادی و کارت ملی هوشمند غیر قابل جعل هستند
معاون فنی و عضو هیات عامل چاپخانه دولتی ایران ادامه داد: در گذشته کارت‌های ملی به صورت آماده از خارج از کشور وارد می‌شد اما به دلیل تحریم‌ها، مصوبه تولید این کارت به صورت بومی و داخلی صادر شد که یک اتفاق مثبت بود، چرا که تحریم‌ها سبب طولانی شدن صدور کارت برای مردم شده بود اما چاپخانه دولتی اکنون با بومی‌سازی تولید این کارت‌ها توانسته با ضریب امنیتی بالا آن را در اسرع وقت چاپ و در اختیار مردم قرار دهد.
چک برگشتی چنده روز رفع سو اثر می شود؟
با اجرای مفاد قانون جدید چک و راه اندازی سامانه محچک، متوسط زمان رفع سو اثر چک‌های برگشتی از ۴۰ روز در سال‌های گذشته به ۱۲ روز در ۸ ماهه اخیر رسید که کاهش ۷۰ درصدی را نشان می‌دهد.
دارندگان دسته چک های قدیمی بخوانند
دارندگان دسته چک قدیمی می‌توانند با مراجعه به شعب بانک‌های خود دسته چک جدید صیادی دریافت کنند و از مزایای آن بهره‌مند شوند.
نحوه استعلام چک صیادی توسط صادرکننده و ذینفع
امکان استعلام چک صیادی از طریق پیامک مدتی است که توسط بانک مرکزی راه‌اندازی شده است.
نحوه دریافت راهنمای خدمات چک از طریق پیامک
سامانه پیامکی با امکان راهنمایی افراد برای دریافت خدمات مرتبط با چک‌های جدید صیادی توسط بانک مرکزی راه‌اندازی شده است
معرفی شماره موبایل برای اطلاع از ثبت یا انتقال چک
در واقع ثبت نام برای دریافت پیامک اطلاع‌رسانی برای کسانی که یک بار فرآیند استعلام چک را انجام دهند صورت می‌گیرد و بعد از آن هر چکی که به نام شما ثبت یا منتقل شود، پیامک آن را دریافت خواهید کرد و سپس می‌توانید با مراجعه به سامانه‌های دسترسی به صیاد مثل همراه بانک، اینترنت بانک، اپ‌های پرداخت، خودپرداز‌های بانک‌ها یا از طریق پیامک نسبت به تایید آن اقدام کنید.
سرنوشت دسته‌چک‌های کاغذی چه می‌شود؟
معاون فناوری نوین بانک مرکزی گفت: به تدریج با افزایش و گسترش چک الکترونیکی چک کاغذی به سمت کاهش می‌رود
در صورت گم شدن چِک خود چه باید کنیم؟
همچنین مطابق تبصره ۲ (الحاقی ۱۳۷۲) قانون مذکور، دستور دهنده مکلف است پس از اعلام به بانک شکایت خود را به مراجع قضایی تسلیم و حداکثر ظرف مدت یک هفته گواهی تقدیم شکایت خود را به بانک تسلیم نماید در غیر این صورت پس از انقضا مدت مذکور بانک از محل موجودی به تقاضای دارنده چک وجه آن را پرداخت می‌کند.
چک‌های قدیمی نقد می‌شوند؟
معاون بانک مرکزی اظهار داشت: مردم نگران مبالغ چک‌های قبل از چک صیادی نباشند و مشکلی برای چک‌هایی صادر شده پیش نمی‌آید. اما پس از مدتی محدودیت‌هایی اعمال خواهد شد
سامانه استعلام چک‌های در راه صیادی چه زمانی راه اندازی می‌شود؟
معاون فناوری بانک مرکزی گفت: اکنون در خصوص استعلام چک صیادی فقط سامانه چک‌های در راه برقرار نیست که این سرویس هم اوایل سال آینده راه‌اندازی می‌شود.
 بدون رعایت این چند نکته به کسی سفته ندهید!
سفته و چک جزو اسناد تجاری دسته بندی می‌شوند. ولی با این حال تفاوت‌هایی نیز باهمدیگر دارند.
آخرین وضعیت پذیرش چک های قدیمی در شعب بانکی
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی اعلام کرد چک های قدیمی کمافی‌سابق در تمام شعب بانک های سراسر کشور پذیرفته می‌شوند و محدودیتی در ارایه خدمات وجود ندارد.