پنجشنبه, 3 خرداد 1403 2024,May

بیمه

سقف بیمه تکمیلی بازنشستگان تأمین اجتماعی اعلام شد
سقف تعهدات قرارداد بیمه تکمیلی درمان بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۴۰۲ ـ ۱۴۰۳ در حوزه بستری فوق تخصصی ۸۵ میلیون تومان، بیماران خاص و صعب‌العلاج ۳۵ میلیون تومان است.
روش گرفتن بیمه از کار افتادگی چیست؟
در اولین مرحله باید فرد بیمه‌شده تحت درمان‌های پزشکی قرار بگیرد و مراحل درمانی را طی کند. حالا اگر بهبودی او حاصل نشد، پزشک، فرد را به کمیسیون پزشکی ارجاع می‌دهد.
شرایط و نحوه خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی
بیمه تامین اجتماعی یک نظام تامین اجتماعی است که به منظور حفظ و تامین حقوق اجتماعی و اقتصادی افراد در برابر ریسک‌های مختلف به صورت تامین مالی فعالیت می‌کند. بیمه تامین اجتماعی در بسیاری از کشورها وجود داشته و در بسیاری از جوامع مورد استفاده قرار گرفته است. هدف اصلی بیمه تامین اجتماعی، ایجاد تعادل میان حقوق و تعهدات اجتماعی و اقتصادی فرد است.
شرایط دریافت بیمه از کار افتادگی به چه صورت است؟
سازمان تأمین اجتماعی یکی از سازمان‌هایی است که افرادی را که در حین کار دچار آسیب شده‌اند تحت پوشش خود قرار می‌دهد. لازم است گفته شود در صورتی که فردی که دارای بیمه تأمین اجتماعی است در حین کار دچار آسیب و شکستگی یا نقص عضو شود، می‌تواند از بیمه تأمین اجتماعی به صورت ماهیانه مستمری دریافت کند
فراخوان ثبت‌ نام بیمه اجتماعی رایگان صادر شد + لینک سایت
مادران غیرشاغل روستایی و عشایر که فرزند سوم یا بیشترشان متولد سال ۱۳۹۶ به بعد باشد، تا پایان اردیبهشت می‌توانند با مراجعه به سایت roostaa.ir ثبت‌نام کنند. مادران غیرشاغل روستایی و عشایر که فرزند سوم یا بیشترشان متولد سال ۱۳۹۶ به بعد باشد، تا پایان اردیبهشت می‌توانند با مراجعه به سایت roostaa.ir ثبت‌نام کنند.
قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی ابلاغ شد
رئیس جمهور همچنین «قانون ارجاع اختلاف بین شرکت مادر تخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) و شرکت کنت ترکیه به داوری» را که در جلسه علنی ۱۹ فروردین ۱۴۰۳ مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ به تأیید شورای نگهبان رسید، برای اجرا به وزارت نیرو و نهاد ریاست جمهوری (معاونت حقوقی رئیس جمهور) و وزارت امور خارجه ابلاغ کرد.
پرداخت عوارض آزادراهی دیگر شرط صدور بیمه‌نامه نیست
بیمه مرکزی البته تأکید کرده بود که بدهی جریمه‌های راهنمایی و رانندگی ربطی به بیمه‌ها ندارد و فقط بدهی عوارض آزادراهی و بزرگراهی در صدور بیمه‌نامه شخص ثالث بررسی می‌شود.
چگونه دوران "سربازی" را به سوابق بیمه تبدیل کنیم؟
افرادی که دوره خدمت خود را تمام کرده‌اند، می‌توانند میزان دوره‌ای که به خدمت سربازی مشغول بوده‌اند را به سنوات سابقه بیمه خود اضافه کنند.
دانشجویان چگونه بیمه می شوند؟ + انواع طرح بیمه دانشجویی
دانشجویان در تمام مقاطع دانشگاهی می‌توانند با پرداخت حق بیمه به صورت ماهیانه تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیرند و از خدمات درمانی و بازنشستگی استفاده کنند.
اطلاعیه صندوق بازنشستگی درباره بیمه‌ تکمیلی بازنشستگان
در این اطلاعیه به افراد تحت پوشش خدمت بیمه تکمیلی درمان صندوق بازنشستگی کشوری توصیه شده است که با توجه به عدم ثبت مدارک در سامانه نرم افزاری بیمه، بیمه شدگان، اسناد ۱۴۰۳ را تا مشخص شدن شرکت بیمه برای سال ۱۴۰۳، نزد خود نگهداری کنند.
آخرین مهلت ثبت نام بیمه رایگان مادران دارای 3 فرزند+ جزییات
توانا با تاکید بر اینکه متقاضیان حداکثر تا ۳۰ فروردین ماه سال جاری فرصت دارند در این طرح ثبت نام کنند، بیان کرد: افراد واجد شرایط با مراجعه به دفاتر کارگزاری در سراسر استان یا از طریق آدرس صندوق www.roostaa.ir نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.
چقدر برای نرخ بیمه و درمان از فیش حقوقی هر کارمند کسر می‌شود؟
حق بیمه مشمولان بیمه ایرانیان (افراد فاقد پوشش بیمه) برای ساکنان شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر برای دهک های یک تا ۵ رایگان، دهک ۶ معادل ۲۰ درصد، دهک ۷ برابر با ۳۰ درصد، دهک ۸ معادل ۴۰ درصد، دهک نهم ۵۰ درصد و دهک دهم برابر با ۱۰۰ درصد حق بیمه است.
خبر مهم تامین اجتماعی / نرخ پرداخت حق بیمه اعلام شد
تأمین اجتماعی در مفهوم فراگیر آن، حقی همگانی برای عموم افراد جامعه است که تأمین و تدارک بستر اجرائی آن از تکالیف دولت به شمار می‌رود؛ بر همین اساس، در راستای تعمیم و گسترش پوشش بیمه‌ای به هموطنان خارج از کشور که امکان حضور در ایران و انعقاد قرارداد بیمه با آنان میسر نبوده و صرفاً از طریق وکیل خود قصد بیمه‌پردازی را دارند با توجه به مقررات، می‌توانند خود را نزد سازمان تأمین اجتماعی بیمه کنند.
راهنمای ثبت نام متقاضیان دریافت مقرری بیمه بیکاری
افرادی که قصد ثبت نام در بیمه بیکاری را دارند، بایدبه سایت جامع روابط کار وارد شوند و فرم بیمه بیکاری را پرکنند
 به این افراد خسارتی از طرف بیمه پرداخت نمی‌شود
مدیر عامل صندوق تامین خسارت بدنی گفت: شرکت‌های بیمه مکلف به جبران خسارت وارده به زیان دیده بدون نیاز به ارائه گواهی معاینه فنی خودرو مقصر حادثه و یا زیان دیده هستند.
حداقل مقرری «بیمه بیکاری» در  1403+  جزییات تغییرات کسر «حق‏‌بیمه»
بخشنامه دستمزد مبنای کسر حق‏‌بیمه در سال ۱۴۰۳ از سوی سازمان تأمین‌اجتماعی صادر شد که براساس آن، حداقل دستمزد روزانه مبنای وصول حق‌بیمه بیمه‌شدگان مشمول قوانین کار و تأمین‌اجتماعی (به استثنای مشاغل و فعالیت‌های دارای دستمزد مقطوع)‌ ۲ میلیون و ۳۸۸ هزار و ۷۲۸ ریال اعلام شد. همچنین حداقل مقرری بیمه بیکاری قابل پرداخت به افراد مشمول واجد شرایط نیز در سال جاری، معادل «حداقل دستمزد» این سال خواهد بود.
نرخ دیه در ماه های حرام (سال 1403) اعلام شد
رئیس کل بیمه مرکزی در بخشنامه­ ای نرخ جدید حق بیمه شخص ثالث انواع وسایل نقلیه برای سال 1403 را به شرکت‌های بیمه ابلاغ کرد. گفتنی است، قوه قضائیه نرخ دیه سال 1403 در ماه‌های غیرحرام را یک میلیارد و 200 میلیون تومان و در ماه‌های حرام یک میلیارد و 600 میلیون تومان تعیین کرده است.
حق بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه ریلی در سال جاری چقدر است؟
بر اساس اعلام جدید، تعرفه حق بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه ریلی در سال ۱۴۰۳ بسته به نوع وسیله نقلیه ریلی از دو میلیون تا ۱۷ میلیون تومان متفاوت است.
خبر مهم درباره «بیمه بیکاری» این گروه از زنان شاغل
درصورتی که بیکاری خارج از میل و اراده بیمه شده باشد، با احراز سایر شرایط و ضوابط قانونی امکان بهره‌مندی از مقرری بیمه بیکاری وجود دارد.
بخشنامه دستمزد مبنای کسر حق بیمه در سال ۱۴۰۳
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در بخشنامه‌ای جزئیات دستمزد مبنای کسر حق بیمه در سال ۱۴۰۳ را اعلام کرد.
مزایا و معایبِ «اصلاحات قانون بیمه بیکاری»
کارگران بیکار شده باید متوجه و مراقب باشند که از حضور در دوره‌های آموزشیِ پیشنهادیِ سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، طفره نروند؛ اگر در این دوره‌ها شرکت نکنند، براساس تفاهم‌نامه جدید، مقرری بیمه بیکاری آن‌ها قطع خواهد شد.
حق بیمه کارگران در سال جاری چگونه محاسبه می‌شود؟
نرخ بیمه کارگران مشمول قانون کار معادل ۳۰ درصد حقوق و مزایای مشمول بیمه است. ۷ درصد حق بیمه سهم کارگران است که کارفرما از حقوق و مزایای ماهانه کارگر کسر کرده بر روی آن ۲۳ درصد حق بیمه سهم کارفرما را اضافه کرده و به تامین اجتماعی واریز می‌کند.
شرایط جدید تامین اجتماعی برای بیمه زنان خانه دار و دختران اعلام شد+جزئیات و لینک ثبت نام
طرح بیمه زنان خانه‌دار و دختران یکی از زیرمجموعه‌های «طرح بیمه فراگیر خانواده ایرانی» به شمار می‌رود که شرط سنی برای استفاده از این طرح ۱۸ تا ۵۰ سال تمام است و افراد با سن بیش از ۵۰ سال، باید معادل مازاد سنی، سابقه بیمه‌پردازی قبلی داشته باشند.
امسال چند ماه می‌توانیم بیمه بیکاری دریافت کنیم؟
افرادی می‌توانند از مزایای قانون بیمه بیکاری برخوردار شوند که مشمول قانون تامین اجتماعی و قانون کار باشند و در زمره بازنشستگان، از کارافتادگان کلی، صاحبان حرف و مشاغل آزاد، بیمه‌شدگان اختیاری نبوده و از اتباع خارجی نیز نباشند.
نحوه دریافت بیمه بیکاری در سال 1403
صرفاً سوابق بیمه اجباری که مشمول قانون کار بوده در بیمه بیکاری محاسبه می‌شود.
جزئیات پوشش بیمه‌ای داروها در سال ۱۴۰۳
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، جزییات پوشش بیمه ای داروها در سال جدید را تشریح کرد.
 خبر مهم درباره نحوه تمدید بیمه سلامت در 1403
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت گفت: بیش از ۴۰ میلیون نفر در کشور بیمه سلامت هستند که برای تمدید بیمه خود­ نیازی به مراجعه حضوری ندارند.
جدول مدت زمان دریافت بیمه بیکاری اعلام شد
با توجه به اینکه مدت زمان درنظر گرفته شده در قانون بیمه بیکاری جهت ثبت درخواست توسط متقاضیان، ۳۰ روز پیش‌‏بینی شده و همچنین برقراری بیمه بیکاری مستلزم ارسال لیست پرداخت حق بیمه آخرین ماه قبل از بیکاری توسط کارفرماست و کارفرمایان با مهلت یک ماه می‌‏توانند نسبت به ارسال لیست اقدام کنند لذا با احتساب مدت زمان مورد نیاز جهت تایید لیست و استعلامات مربوطه، متوسط زمان مورد نیاز جهت واریز، ۲ تا ۳ ماه است.
حق بیمه سال ۱۴۰۳ به تفکیک سهم کارگر و کارفرما
مبلغ حق بیمه ۳۰ درصد از دستمزد واقعی بیمه شده است که ۲۳درصد آن سهم کارفرما و ۷ درصد سهم بیمه شده است. مسئول پرداخت حق بیمه کارفرماست که در صورت‌عدم پرداخت بموقع مشمول جریمه خواهد بود
شرایط استفاده از خدمات درمانی با بیمه دانشجویی /  تفاوت بیمه دانشجویی و مشاغل آزاد در چیست؟
طرح بیمه دانشجویی تأمین‌اجتماعی برای تمامی دانشجویان کشور در هر مقطع تحصیلی و دانشگاهی که مشغول تحصیل هستند، به عنوان یکی از خدمات سازمان تامین اجتماعی محسوب می‌شود که افراد می‌توانند با انعقاد قرارداد و پرداخت حق‌بیمه، تحت پوشش بیمه تأمین‌اجتماعی قرار گیرند و سال‌های تحصیلات دانشگاهی برای آنها به ‌عنوان سابقه بیمه‌پردازی محسوب می‌شود.
خبر مهم برای دارندگان موتورسیکلت که بیمه ثالث ندارند
ممکن است سال آینده بخشودگی‌ها به شکل امسال نباشد بنابر این مطلوب است که افراد از این طرح بخشودگی استفاده کنند. دی ماه بود که قمصریان گفته بود: بر اساس آنچه اعلام شده است از حدود ۱۲.۵ میلیون موتورسیکلتی که وجود دارد حداکثر حدود ۲ میلیون موتورسیکلت دارای بیمه‌نامه هستند و این یعنی بیش از ۱۰ میلیون موتور سیکلت فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث وجود دارد.
محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث  1403/ جدول نرخ پایه بیمه شخص ثالث
قیمت جدید حق بیمه شخص ثالث معمولا همزمان با آخرین روز‌های سال و تعیین‌تکلیف نرخ دیه مشخص می‌شود. آنطور که مسئولان بیمه مرکزی می‌گویند، بااحتساب رشد تقریبا ۳۳ درصدی نرخ دیه ۱۴۰۳، تعرفه بیمه شخص ثالث که برای تمام وسایل نقلیه اجباری است
تمدید اعتبار بیمه سلامت در تعطیلات نوروز
بیمه سلامت در سال ۱۴۰۲ سال متفاوتی برای بیمه شدگان بیمه سلامت بود، افزود: استقرار کامل صندوق صعب العلاج و اعتبار ۷ هزار میلیارد تومانی آن از جمله فعالیت‌های سال جاری بود. مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: رایگان شدن درمان کودکان زیر ۷ سال ابلاغ شده و در ایام نوروز ادامه دارد.
نرخ جدید حق بیمه شخص ثالث برای سال ۱۴۰۳
علی بنیادی نائینی، معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی در گفت‌وگو با تلویزیون، در مورد حق بیمه شخص ثالث با توجه به افزایش نرخ دیه، گفت: امروز بعد از ابلاغیه رئیس قوه قضائیه مبنی بر تعیین مبلغ ریالی دیه برای سال ۱۴۰۳، شورای عالی بیمه نسبت به تعیین نرخ بیمه شخص ثالث اقدام کرد. وی افزود: از آنجایی که مبلغ ریالی دیه برای سال آینده ۱۲ میلیارد ریال در ماه‌های غیرحرام تعیین شده و افزایش ۳۳.۵ درصد داشته، شورای عالی بیمه نرخ افزایش بیمه شخص ثالث را ۳۵.۵ درصد افزایش داد.
آیا بیمه شخص ثالث باید به نام صاحب ماشین باشد؟
آیا می‌توان بیمه شخص ثالث را به نام شخص دیگری خریداری کرد؟ بله، امکان خریداری بیمه شخص ثالث به نام شخص دیگری وجود دارد. اگر بیمه شخص ثالث به نام صاحب ماشین نباشد، آیا در فرآیند دریافت خسارت مشکلی ایجاد می‌شود؟ خیر، در فرآیند دریافت خسارت مشکلی ایجاد نمی‌شود.
پرداخت بیمه بیکاری مشروط شد
سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده است که شرکت در دوره‌های مهارت‌آموزی سازمان فنی و حرفه‌ای برای مقرری‌بگیران بیکاری الزامی است.
راه بیمه شدن زنان خانه دار / انواع نرخ حق بیمه و خدمات مربوطه
زنان خانه‌دار مانند بسیاری از اقشار کشور می‌توانند با طرح «بیمه فراگیر خانواده ایرانی» تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار گیرند و از خدمات بیمه زنان‌خانه‌دار استفاده کنند.
 بیمه این افراد رایگان شد + جزییات
مرتضوی به بحث یارانه‌ها و کالابرگ الکترونیکی اشاره کرد و افزود: در ابتدای امسال دولت تصمیم گرفت طرح کالابرگ الکترونیک را در راستای اجرای قانون عملیاتی و اجرا کند و به همین جهت زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری فراهم و از دهه فجر امسال طرح کالابرگ الکترونیک به صورت گسترده اجرایی و عملیاتی شد.
خبر مهم برای متقاضیان آزمون استخدامی تامین اجتماعی
آزمون استخدامی سازمان تأمین‌اجتماعی از سوی مرکز آزمون جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود و ثبت‌نام متقاضیان برای شرکت در این آزمون از روز پنج‌شنبه ۲۶ بهمن ماه در وبگاه مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به نشانی www.hrtc.ir آغاز شده و با تمدید اخیر، تا ساعت ۲۴ روز یک‌شنبه سیزدهم اسفند ماه ادامه خواهد داشت.
این افراد یک ماه بیمه رایگان می‌گیرند
مدیرکل بیمه‌گری و جذب منابع بیمه سلامت گفت: حق بیمه ۵ دهک اول جامعه توسط دولت تقبل و پرداخت می‌شود و افرادی که از گذشته نیز تعیین دهک نشده باشند می‌توانند به مدت یک ماه بیمه رایگان دریافت کنند.
برقراری خودکارِ بیمه رایگان برای ۵ دهک اول
: این افراد می‌توانند از طریق سامانه شهروندی سازمان بیمه سلامت و یا دفاتر پیشخوان برای بیمه شدن اقدام کنند و زمانی که فردی اقدام به ثبت نام در سامانه‌ شهروندی را انجام دهد، روند ارزیابی وسع هم به شکل خودکار در کوتاه‌ترین زمان ممکن برایش انجام می‌شود؛ البته اغلب افراد چون یک سری سوابق بیمه‌ای در سامانه‌های ما دارند، ‌ دهک‌شان هم مشخص شده و آنهایی هم که هیچ سابقه‌ای نداشته باشند به سرعت تعیین دهک می‌شوند.
آغاز پذیرش نسخ الکترونیکی دارویی از اول اسفند ماه
معاون نظارت بیمه مرکزی افزود: در این راستا شرکت‌ها با اتکا بر صحت محتوای ارسالی از سمت بیمه گران پایه و با رعایت شروط، نسخ الکترونیک دارویی دریافتی را ملاک عمل قرار خواهند داد و برای رسیدگی نیازی به مراجعه فرد (جهت ارائه کد رهگیری نسخه الکترونیک، ارائه اسناد کاغذی و ...) نبوده و به محض دریافت نسخه الکترونیک توسط شرکت، فرآیند رسیدگی و پرداخت باید آغاز شود.
از کجا بفهمیم ماشین بیمه شخص ثالث دارد؟
از کجا بفهمیم ماشین بیمه شخص ثالث دارد؟ برای اینکه بفهمید یک ماشین بیمه شخص ثالث دارد یا نه، راه‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به صورت کامل توضیح خواهم داد: ۱. استعلام از طریق سامانه سنهاب: سامانه سنهاب توسط بیمه مرکزی ایجاد شده و اطلاعات مربوط به تمام بیمه‌نامه‌های شخص ثالث در این سامانه ثبت می‌شود. برای استعلام از طریق این سامانه، به سه روش می‌توانید عمل کنید:
مادران دارای ۳ فرزندِ روستایی رایگان بیمه می شوند
مدیر بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر خراسان جنوبی با بیان اینکه از لحاظ جمعیت تحت پوشش، ۳۶ درصد جامعه مشمول را پوشش دادیم، افزود: ۱۰۴ هزار خانوار دیگر در استان تحت هیچ پوشش بیمه ای نیستند لذا تلاش می کنیم این تعداد را بیمه کنیم.
نسخه کاغذی اوایل اسفند در بخش دارو حذف می‌شود
استاد هاشمی درباره ورود فناوری به صنعت بیمه، گفت: امروز به دنبال ورود فناوری اطلاعات هستیم و البته صنعت بیمه مقداری در این زمینه کند عمل کرده است و ما تلاش می‌کنیم در بیمه مرکزی شتاب دهندگی شرکت‌های بیمه را در عرصه نوآوری افزایش دهیم و از فرایند ورود فناوری‌های جدید استقبال و از برداشتن هر گام موثری در این زمینه حمایت می‌کنیم؛ اما الزامات و قوانین باید رعایت شود.
بخشودگی ۱۰۰ درصد جرایم وسایل نقلیه فاقد بیمه شخص ثالث
با توجه به این که 34 درصد از وسایل نقلیه اعم از موتور سیکلت و خودرو بدون بیمه شخص ثالث در کشور تردد می‌کنند،‌ برای تشویق صاحبان این وسایل نقلیه،‌بخشودگی جرایم به مناسبت دهه فجر ابلاغ شد.
فهرست ابربدهکاران بیمه‌ای منتشر شد
این فهرست، شامل بدهی سررسید شده بیمه گذاران به صنعت بیمه برای مبالغ بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال با توجه به خوداظهاری شرکت‌های بیمه مندرج در سامانه سنهاب و در دوره مالی منتهی به ۳۰ شهریور امسال است.
طرح جدید بیمه سلامت اعلام شد /پرداخت ۵۰ میلیون تومان بصورت سالانه
محمد مهدی ناصحی گفت: ۴ هزار و ۲۶۱ مرکز توانبخشی طرف قرار داد بیمه سلامت است که افراد دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی می‌توانند خدمات توانبخشی را با پوشش بیمه‌ای ۷۰ درصدی دریافت کنند.