ﺳﻪشنبه, 9 خرداد 1402 2023,May

بیمه

 بیمه بیکاری فقط به این افراد تعلق می‌گیرد! + شرایط و نحوه دریافت
طبق قانون اگر فردی که بیمه شده است به علت تغییرات ساختار اقتصادی محل کار و بنا، به تشخیص وزارتخانه مربوطه و همچنین تایید شورای عالی کار، شغل خود را از دست بدهد، بیکار موقت نام دارد و مشمول دریافت بیمه بیکاری است
مشتریان کدام بانک بیشترین تخفیف بیمه را می‌گیرند؟
این گزارش به شما کمک خواهد کرد تا تصویری جامع از خدمات بیمه‌ای مختلفی که می‌توانید در بانک‌های مختلف دریافت کنید به دست آورید.
جزئیات بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان تأمین اجتماعی اعلام شد
سرپرست معاونت بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی با تشریح جزییات و شرایط بهره‌مندی کارفرمایان کارگاه‌های تولیدی، صنعتی، معدنی، کشاورزی، خدماتی و اصناف و شرکت‌های دانش‌بنیان از بخشودگی جرایم بیمه‌ای، مهلت استفاده از این تسهیلات را از ابتدای خرداد تا پایان مرداد ماه و نحوه ثبت درخواست استفاده از این تسهیلات را صرفاً ثبت در سامانه خدمات غیرحضوری تأمین‌اجتماعی اعلام کرد.
تغییر جدید در پرداخت حق بیمه / این افراد باید حق بیمه بیشتری بدهند!
حق بیمه سهم دولت، کارفرما و بیمه شده تامین اجتماعی برای مابه التفاوت دستمزد‌‌های مازاد بر ۲ تا ۵ برابر حداقل دستمزد قانون کار به ترتیب ۱۵، ۲۰ و ۸۵ و برای ما به التفاوت دستمزد‌‌های مازاد بر ۵ برابر حداقل دستمزد قانون کار به ترتیب ۰، ۱۹ و ۱۱ خواهد بود.
افراد فاقد بیمه چگونه می‌توانند در بیمه سلامت ثبت‌نام کنند؟
مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بیمه سلامت ایران نحوه ثبت‌نام افراد برای برخورداری از پوشش بیمه‌ای سازمان بیمه سلامت را تشریح کرد.
حق بیمه و شرایط پوشش بیمه سلامت ایران اعلام شد
دستگاه‌هایی که گروهی از بیمه‌شدگان آن تحت پوشش صندوق کشوری و گروهی تحت پوشش سایر صندوق های بازنشستگی هستند، می‌بایست در دو موسسه مجزا نسبت به ارسال فایل و پرداخت حق بیمه اقدام کنند، لذا مسئولیت شناسایی و طبقه بندی موسسات، به عهده ادارات کل استانی است. ضمن اینکه واریز مستقیم حق بیمه بازنشستگان و موظفین تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری به حساب سازمان، در حال پیگیری است.
 نحوه محاسبه حق بیمه دوره سربازی چگونه است؟
در حال حاضر امکان پرداخت حق بیمه ایام خدمت سربازی و همچنین ایام حضور داوطلبانه در جبهه و افزودن آن به سوابق بیمه‌پردازی بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی وجود دارد و بیمه شدگان می‌توانند حق بیمه مذکور را یک جا و یا در قالب اقساط ماهانه بپردازند.
چه طور باید برای بیمه زنان خانه‌دار و دختران ثبت‌نام کرد؟
زنان خانه‌دار و نیز دخترانی که در رده سنی بین ۱۸ سال تمام تا ۵۰ سال تمام قرار دارند، حتی بدون سابقه قبلی بیمه‌ای می‌توانند از حمایت‌های تأمین‌اجتماعی شامل بازنشستگی، ازکارافتادگی، بازماندگان و خدمات درمانی برخوردار شوند.
چگونه زمان تحصیل را به سابقه بیمه‌پردازی‌مان اضافه کنیم؟
دانشجویان مانند بسیاری از اقشار کشور می‌توانند تحت پوشش سازمان تامین‌اجتماعی قرار بگیرند و در حین تحصیل برای خود سوابق بیمه‌ای ایجاد کنند.
مبلغ حق بیمه برای بیمه سلامت مشخص شد
حق بیمه یک سال برای هر نفر یک میلیون و ۴۳۵ هزار و ۲۰۰ تومان است که این مبلغ برای افراد با دهک درآمدی ۱۰ به شکل کامل محاسبه می‌شود
خبر جدید از بیمه شخص ثالث دنا پلاس و پژو ۲۰۷ / قانون بیمه خودروهای بالای ۶۰۰ میلیون تغییر می کند؟
بر اساس این قانون خودرو‌هایی که قیمت آن‌ها بیش از نصف دیه ماه حرام باشد خودروی غیرمتعارف محسوب می‌شود؛ به عبارتی با توجه به نرخ دیه امسال خودرو‌های بالای ۶۰۰ میلیون تومان نامتعارف به حساب می‌آیند و این یعنی مالکان آن‌ها به اندازه یک خودرو ۶۰۰ میلیون تومانی خسارت دریافت می‌کنند. با این حساب و با توجه به افزایش نرخ شتاب زده خودرو‌ها بسیاری از خودرو‌های داخلی همانند دنا پلاس و پژو ۲۰۷ نیز غیرمتعارف محسوب می‌شوند که بسیاری از افراد را دچار مشکل کرده است
بیمه شخص ثالث معاف از مالیات می‌شود؟
طبق اعلام وزیر اقتصاد، امکان سنجی اجرای معافیت بیمه شخص ثالث از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بررسی می شود.
نرخ «حق بیمه»  تامین اجتماعی در سال 1402 اعلام شد
به موجب بخشنامه حداقل دستمزد سال ۱۴۰۲ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ابتدای سال ۱۴۰۲ حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای تمام کارگران مشمول قانون کار (اعم از قرارداد دائم یا موقت) مبلغ ۱.۷۶۹.۴۲۸ ریال تعیین شد
محاسبه رقم بیمه بدنه در سال ۱۴۰۲
قیمت بیمه بدنه ۱۴۰۲ برای خودرویی مثل پراید صفرکیلومتر امسال حداقل حدود ۶۳۰ هزار تومان است. ا
جزئیات «بیمه رایگان» مادران خانه‌دار دارای۳ فرزند و بیشتر + شرایط لازم
مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر جزئیاتی از پوشش بیمه‌ای رایگان مادران خانه‌دار روستایی با سه فرزند و بیشتر را اعلام کرد
قانون جدید بیمه شخص ثالث
طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث، خودروی متعارف خودرویی است که قیمت آن کمتر از ۵۰ درصد دیه کامل مرد مسلمان در ماه حرام در آن سال باشد و خودرویی که قیمت آن بیشتر از این حد باشد، نامتعارف تلقی می‌شود.
چگونه بیمه بیکاری بگیریم؟ + شرایط دریافت مقرری بیمه بیکاری
بیمه شدگانی که بدون میل و اراده خود بیکار شده باشند می‌توانند جهت دریافت مقرری به سامانه جامع روابط کار مراجعه و مراحل ثبت درخواست خود را پیگیری کنند.
شرایط دریافت بیمه بیکاری در سال ۱۴۰۲
سازمان تامین‌اجتماعی مطابق با قانون بیمه باید از بیمه‌شده فاقد شغل در دوران بیکاری حمایت کند؛ مشروط بر اینکه متقاضی حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق‌بیمه داشته باشد؛ اما آیا همه بیمه‌شدگان تامین اجتماعی مشمول دریافت این مقرری می‌شوند؟
سابقه بیمه و روش‌های مختلف مشاهده سوابق بیمه + آموزش تصویری
روش‌های مختلفی برای مشاهده سوابق بیمه وجود دارد که بیمه شدگان با استفاده از یکی از این روش‌ها می‌توانند به‌سادگی سوابق بیمه خود را مشاهده کنند.
 اعلام  شرایط جدید بیمه مادران خانه‌ دار
معاون اول رئیس جمهور مصوبه جدید دولت را در خصوص شرایط بیمه برای مادران غیرشاغل که دارای سه فرزند هستند را اعلام کرد.
قیمت بیمه شخص ثالث ۱۴۰۲؛ همه‌چیز  در مورد تخفیف‌ها و جرایم
قیمت بیمه شخص ثالث ۱۴۰۲ با وجود افزایش ۵۰ درصدی دیه، با رشد ۳۰ درصدی همراه شد. با این حال عددی که خریداران بیمه شخص ثالث که اتفاقا یک بیمه اجباری به‌حساب می‌آید، همچنان عدد قابل‌توجهی خواهد بود.
میزان حق بیمه کارگران در سال ۱۴۰۲ اعلام شد
بنابر اعلام روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، متن کامل بخشنامه تعیین دستمزد مبنای کسر حق‌بیمه در سال ۱۴۰۲ که از سوی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی صادر شده است، در پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی این سازمان به نشانی www.tamin.ir قابل مطالعه و دانلود است .
سوابق بیمه را چگونه جمع آوری کنیم؟
براساس قوانین تامین اجتماعی، کارفرما موظف است برای هر فرد شاغل صورت مزد، حقوق و حق بیمه مربوطه را در مهلت قانونی به صورت ماهانه پرداخت کند.
نرخ جدید بیمه شخص ثالث خودروها اعلام شد
بر این اساس نرخ بیمه شخص ثالث خودروهای سواری از 3 میلیون و 47 هزار و 200 تومان تا 4 میلیون و 747 هزار و 600 تومان تعیین شده است.
نرخ بیمه شخص ثالث تغییر می کند
سخنگوی بیمه مرکزی از تعیین تکلیف تعرفه حق بیمه شخص ثالث در روز شنبه ۲۷ اسفندماه خبر داد.
بیمه سلامت مکلف به پوشش خدمات درمانی روستاییان و عشایر شد
به منظور رعایت حقوق بیماران و کاهش هزینه‌های کمرشکن درمان بیمه های پایه مجازند به میزان حداکثر ۲۰ درصد از اسناد دارویی داروخانه ها را به صورت کاغذی و با نسخه پیچی الکترونیکی دریافت کند.
شرایط تقسیط حق‌بیمه سوابق خدمت سربازی چیست؟/ آیا قسط معوقه را می‌توان پرداخت کرد؟
متقاضیان برای ارائه درخواست احتساب سوابق خدمت سربازی می‌توانند به صورت غیرحضوری و با ورود به سامانه خدمات الکترونیکی سازمان تامین‌اجتماعی به نشانی es.tamin.ir نسبت به ارائه درخواست خرید سوابق خدمت نظام وظیفه اقدام کنند.
خبر خوب تامین اجتماعی برای کارگران
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: با تصویب آئین‌نامه قانون اصلاح ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی، به زودی امکان بیمه‌شدن کارگران ساختمانی جدید و تکمیل پوشش بیمه‌ای این قشر فراهم می شود.
امکان نام‌نویسی بیمه‌ای شاغلان جدید کارگاه‌ها به صورت غیرحضوری
به گزارش روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، وی افزود: ضمناً جهت تسهیل نامنویسی بیمه‌شدگان، فرآیند غیرحضوری‌"نامنویسی گروهی بیمه‌شدگان" برای کارفرمایان در دستور کار حوزه بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی قرار دارد و با پیاده‌سازی این سرویس، کارفرمایان در منوی خدمات کارفرمایان با بارگذاری فایل اطلاعات هویتی و بیمه‌ای کارکنان خود به سادگی و به‌طور اتوماتیک قادر به نامنویسی گروهی کارکنان خواهند بود و این موضوع باعث صرفه‌جویی در زمان کارفرمایان و رضایت‌مندی آنان خواهد شد.
کدام کالاها را می‌توان بیمه سرقت کرد؟
در بیمه‌نامه‌ سرقت، خطر دزدی‌ و خساراتی‌ که‌ در اثر دزدی‌ به‌ بیمه‌گذار وارد می‌شود، بیمه‌ خواهد شد.
قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی به دولت ابلاغ شد + سند
رئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به رئیس جمهور، قانون اصلاح ماده (۵) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی را ابلاغ کرد.
جدول تعرفه حق بیمه شخص ثالث انواع وسایل نقلیه ریلی ابلاغ شد
با توجه به تصویب نرخ‌های حق بیمه وسایل نقلیه ریلی در جلسه مورخ ۱۴۰۱/۱۱/۰۳ شورای عالی بیمه، در اجرای "تبصره (۳) ماده (۱۸) قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مجید بهزادپور رئیس کل بیمه مرکزی «جدول تعرفه حق بیمه شخص ثالث انواع وسایل نقلیه ریلی برای سال ۱۴۰۱» را برای اجرا به شرکت‌های بیمه ابلاغ کرد.
پوشش جدید بیمه‌ای برای بیماران دیابتی و پرفشاری خون
رییس گروه داروی دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران، از افزایش پوشش هزینه داروهای مورد نیاز بیماران دیابتی و پرفشاری خون در صندوق حمایت از بیماران صعب العلاج خبر داد.
«عدم تمدید گواهینامه» مانع پرداخت خسارت بیمه می‌شود؟
شایعه شده راننده‌ای که گواهینامه خود را تمدید نکرده باشد، از شمول بیمه شخص ثالث خارج شده است، ولی آیا این شایعه درست است؟
بیمه رایگان اجرایی می‌شود
­از اردیبهشت ماه سال آینده هر فردی به بیمارستان برای درمان مراجعه کند، هیچ هزینه‌ای پرداخت نخواهد کرد.
بخشودگی بیمه شخص ثالث از ۱۵ تا ۱۹ بهمن ابلاغ شد
قائم مقام بیمه مرکزی گفت: بخشودگی جرایم بند ب ماده ۲۴ قانون بیمه شخص ثالث از تاریخ ۱۵ بهمن تا پایان روز ۱۹ اسفند صرفا با خرید یکساله بیمه نامه ابلاغ شد.
این افراد بیمه رایگان می شوند
عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ گفت: در سال آینده افراد فاقد بیمه پایه تحت پوشش بیمه رایگان قرار می گیرند
نرخ بیمه اختیاری چقدر است ؟ پاسخ به پرسش‌ها درباره مقررات و خدمات بیمه اختیاری
بیمه اختیاری امکانی ویژه برای کسانی است که بعد از یک دوره اشتغال و بیمه‌پردازی، در حال حاضر تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند و تمایل دارند سوابق بیمه‌پردازی خود را تا رسیدن به سن برخورداری از خدمات بلندمدت تأمین‌اجتماعی ادامه دهند.
بیمه کارگران ساختمانی تعیین تکلیف شد /چه کسانی  از پرداخت حق بیمه معاف شدند؟
نمایندگان در جلسه علنی امروز با اکثریت آرا با اصلاح طرح اصلاح ماده ۵ قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی موافقت کردند.
 شرایط، و نحوه ثبت نام بیمه زنان خانه دار و دختران + لینک
زنان خانه‌دار و نیز دخترانی که در رده سنی بین 18 سال تمام تا 50 سال تمام قرار دارند، حتی بدون سابقه قبلی بیمه‌ای می‌توانند از حمایت‌های تأمین‌اجتماعی شامل بازنشستگی، ازکارافتادگی، بازماندگان و خدمات درمانی برخوردار شوند.
 ۱۶ سوال پرتکرار درباره بیمه دختران مجرد و زنان خانه‌دار
نرخ ۱۲ درصد تنها برای سابقه بازنشستگی است و حمایت دیگری ندارد به‌همین دلیل به دختران جوان و مجرد توصیه می‌شود. نرخ ۱۴ درصد با پوشش بازنشستگی و فوت به افراد متاهل توصیه می‌شود. نرخ ۱۸ درصد علاوه بر بازنشستگی و فوت، از کارافتادگی را پوشش می‌دهد
 راه های اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی
روش‌های استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی با جزئیات شامل دو دسته‌ی حضوری و غیرحضوری است. دسته‌ی حضوری شامل روش مراجعه به شعب بیمه است اما دسته‌ی غیرحضوری شامل روش‌های استفاده از سایت و اپلیکیشن است که معرفی می‌شود.
زنان خانه دار چطور خود را بیمه کنند؟ + نحوه محاسبه مبلغ و شرایط پرداخت حق بیمه زنان خانه دار
زنان خانه‌دار می‌توانند بر اساس سه نرخ ۱۲ درصد خدمات بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی، نرخ ۱۴ درصد خدمات بازنشستگی و فوت (قبل و بعد از بازنشستگی) نرخ ۱۸ درصد خدمات بازنشستگی، فوت (قبل و بعد از سن بازنشستگی و ازکارافتادگی) بهره‌مند شوند.
 چگونه با بیمه کردن کالاهای پستی خسارت دریافت کنیم؟
صاحبان کالاهای پستی درصورت بروز هر مشکلی می توانند جهت دریافت خسارت احتمالی خود از بیمه استفاده کنند.
 سابقه بیمه خریدنی نیست ولی یک استثنا دارد
در قانون تامین اجتماعی برای مدت زمان پرداخت بیمه یک حداقل و حداکثر مشخص شده است. حداقل زمان پرداخت بیمه ده سال و حداکثر مدت زمان آن 30 سال است. از این رو شخصی که به مدت سی سال ماهیانه مبلغی را به بیمه داده باشد می‌تواند بعد از پایان سی سال هر ماه بازنشستگی خود را دریافت بنماید.
جزئیات شرایط احتساب سوابق خدمت سربازی/آیا امکان تقسیط حق‌بیمه وجود دارد؟
سازمان تامین اجتماعی ضمن تشریح جزئیات شرایط احتساب سوابق خدمت سربازی بیمه‌شدگان گفت: امکان تقسیط حق بیمه مربوطه حداکثر تا ۱۲ قسط فراهم شده است.