پنجشنبه, 28 تیر 1403 2024,July

بانک های ایران

فهرست اطلاعات تسهیلات و تعهدات کلان شبکه بانکی به روز رسانی شد
بانک اول - بانک مرکزی اعلام کرد: فهرست اطلاعات تسهیلات و تعهدات کلان بانک هایی که در پایان سه ماه اول امسال مورد بررسی نهایی قرار گرفته اند به همراه اطلاعات تسهیلات کلان غیرجاری به تفکیک هر بانک به روزرسانی و منتشر شد.
چگونه بدون نیاز به کارت پول انتقال دهیم؟
بانک اول - در حال حاضر مشتریان بانک‌ها می‌توانند از طریق درگاه‌های اینترنت و موبایل ۲۳ بانک مبتنی بر شماره شبا، روزانه ۱۰ میلیون تومان و در داخل شعب بانک‌ها نیز ۱۵ میلیون تومان جابجا کنند.
6 بانک در پرداخت سود سپرده تخلف کردند /پرونده یک بانک به هیئت انتظامی رفت
بانک اول - معاون نظارت بانک مرکزی اعلام کرد:‌ با توجه به پایان مهلت ارزیابی بانک‌های متخلف در زمینه عدم رعایت نرخ سود علی الحساب سپرده سرمایه گذاری مدت‌دار، شش بانک از نرخ‌های تعیین شده تخطی کرده‌اند که پرونده یکی از آنها در حال ارسال به هیات انتظامی بانک‌ها است.
فهرست بدهکاران بانکی به روزرسانی می شود
بانک اول - بانک مرکزی اعلام کرد: فهرست بدهکاران بانکی حداکثر تا دو هفته آینده به صورت رسمی بر روی تارنمای این بانک منتشر می‌شود.
اعلام ساعت کاری بانک ها از اول مهر ماه
بانک اول - استاندار تهران اعلام کرد: ساعت کاری ادارات از ساعت ۷ تا ۹ صبح به صورت شناور در نظر گرفته شده و مطابق این مصوبه تغییری در میزان حضور کارمندان در طول روز مطابق ضوابط و مقررات در محل کار ایجاد نخواهد شد.
ارائه ۴ خدمت پرکاربرد بانکی طی روزهای آینده/ استعلام تمام حساب‌های یک فرد در تمام بانک‌های کشور
بانک اول - چهار خدمت پرکاربرد بانک مرکزی پس از بازبینی و طی مراحل نهایی، ظرف چند روز آینده از طریق پنجره واحد خدمات دولت الکترونیک ارایه می شود.
بانک‌ها با این ۶ وثیقه می‌توانند از بانک مرکزی پول بگیرند
بانک اول - قانون بودجه امسال، پرداخت اعتبار جدید به بانک‌ها را بدون دریافت وثیقه در قالب خط اعتباری یا اضافه برداشت توسط بانک مرکزی ممنوع کرده که بانک مرکزی جزئیات پذیرش شش وثیقه تعیین شده بدین منظور را اعلام کرده است.
تکلیف جدید بانک مرکزی برای خدمات‌دهی بهتر به زائران اربعین/ سقف برداشت وجه نقد افزایش یافت
بانک اول - سقف برداشت وجه نقد در برخی استانها و نقاط مرزی غرب کشور تا ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت.
ماهیت حساب تجاری اعلام شد؛ ۱۰۰ تراکنش به ارزش ۳۵ میلیون تومان در ماه
بانک اول - بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، چنانچه یک حساب بانکی بیش از ۱۰۰ تراکنش در ماه داشته باشد و ۳۵ میلیون تومان در تراکنش‌ها جابه‌جا شود، تراکنش تجاری تلقی می‌شود و باید مالیات پرداخت کند
شیوه‌نامه اخذ وثیقه از موسسات اعتباری در قبال اضافه برداشت ابلاغ شد
بانک اول - بانک مرکزی در بخشنامه‌ای «شیوه‌نامه اخذ وثیقه از موسسات اعتباری در قبال اضافه برداشت و واگذاری و فروش وثایق دریافتی» را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.
بانک‌ها چطور وام‌دهی به مردم را دور می‌زنند؟
بانک اول - کارشناس پولی و بانکی با بیان اینکه بانک مرکزی باید با بانک‌های متخلف برخورد کند،گفت: اعطای تسهیلات کلان به افراد خاص و مرتبط با بانک‌ها، دسترسی مردم و بنگاه‌های اقتصادی به تسهیلات را کاهش می‌دهد و بهترین راهکار نظارت و برخورد هیات انتظامی بانک مرکزی است.
علیزاده: مردم تخلفات احتمالی بانک‌های خصوصی را در اختیار هیات تحقیق و تفحص قرار دهند
بانک اول - رئیس هیات تحقیق و تفحص از بانک‌های خصوصی و موسسات مالی و اعتباری گفت که از همه مردم و صاحب نظران اقتصادی و کارشناسان بانکی می‌خواهیم که تخلفات و انحرافات احتمالی بانک‌های خصوصی را در سامانه راه‌اندازی شده در مجلس شورای اسلامی ارائه کند.
تخلف برخی بانک‌ها با بلوکه کردن پول مردم
بانک اول - علیرغم اینکه بلوکه کردن بخشی از وام نزد بانک تخلف است، ولی همچنان برخی بانک‌ها اقدام به بلوکه کردن تا ۲۵ درصد مبلغ وام می کنند که لازم است بانک مرکزی با این تخلف برخورد کند.
ضوابط ناظر بر تاسیس و فعالیت صندوق‌های قرض‌الحسنه تصویب شد
بانک اول - مدیر روابط عمومی بانک مرکزی از تصویب ضوابط ناظر بر تاسیس و فعالیت صندوق‌های قرض‌الحسنه در جلسه شب گذشته شورای پول و اعتبار خبر داد.
سامانه «تابا» در بانک مرکزی رونمایی شد
بانک اول - همزمان با هفته دولت، سامانه تابا (تسویه اوراق بهادار الکترونیکی) به عنوان ابزاری موثر برای اجرای چارچوب جدید سیاست گذاری پولی توسط رئیس‌کل بانک مرکزی رونمایی شد.
آزمون مجدد «مدیریت ریسک مؤسسات اعتباری» و آزمون‌ گواهینامه «اصول بانکداری ۲» برگزار می‌شود
بانک اول - آزمون مجدد «مدیریت ریسک مؤسسات اعتباری» و آزمون‌ گواهینامه «اصول بانکداری ۲» در موسسه عالی آموزش بانکداری برگزار می‌شود.
سازوکار برگزاری نشست‌های ویژه سیاستگذاری پولی و ارزی مشخص شد
بانک اول - نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای سازوکار برگزاری نشست‌های ویژه سیاستگذاری پولی و ارزی را تعیین کردند.
حضور ناظران شرعی در شعب بانک‌ها تکذیب شد
بانک اول - سخنگوی بانک مرکزی ضمن تکذیب حضور ناظران شرعی در تمامی شعب بانک‌ها اعلام کرد:‌ برخلاف ادعاهای مطرح شده، ناظران شرعی به هیچ وجه منحصر به روحانیون محترم نمی‌باشد.
دسترسی مردم به خدمات بانکی باید تسهیل شود/ صورت‌های مالی بانک‌ها منتشر می‌شود
بانک اول - ییس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه صورت‌های مالی بانک‌ها منتشر می‌شود، تاکید کرد: سیاست بانک مرکزی سهولت دسترسی مردم به نظام بانکی است تا افراد راحت‌تر به خدمات بانکی دسترسی داشته باشند.
ساعت کاری بانک‌های خصوصی اعلام شد
بانک اول - کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی ساعت کاری و پذیرش مشتریان بانک‌های خصوصی از پنجم شهریورماه را اعلام کرد.
پرداخت تسهیلات خُرد در بانک‌ها متوقف نشده است
بانک اول - بانک مرکزی اعلام کرد: روند اعطای تسهیلات خرد به هموطنان در همه بانک‌ها، مطابق با ضوابط و مقررات جریان دارد و بانک مرکزی هیچ‌گونه دستوری مبنی بر توقف پرداخت تسهیلات به شبکه بانکی ابلاغ نکرده است.
معافیت مالیاتی اوراق بهادار بانکی ابلاغ شد
بانک اول - رئیس سازمان امور مالیاتی بخشنامه مربوط به معافیت مالیاتی اوراق بهادار بانکی را ابلاغ کرد.
شرایط بیمه صندوق امانات بانک‌ها اعلام شد
بانک اول - طبق اعلام بیمه مرکزی، شرایط بیمه صندوق امانات اجاره‌ای بانکها فراهم شده و در صورت توافق بانک و شرکت بیمه، مشتری می‌تواند صندوق خود را تا سقف مورد نظر بیمه کرده و در زمان حادثه به همان میزان خسارت دریافت کند.
صندوق های اجاره بانک ها بیمه می شوند
بانک اول - با توجه به اینکه در پی سرقت از شعبه دانشگاه بانک ملی، صندوق‌های دزدیده شده به این دلیل که مسئولان بانک و بیمه اطلاعی از محتویات آنها نداشتند، مشمول بیمه نشدند؛ در این زمینه، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی از تهیه پیش نویسی برای بیمه شدن این صندوق‌ها خبر داده است.
475 هزار نفر وام بدون ضامن گرفتند/  اعلام فهرست پرداختی ۱۲ بانک
بانک اول - آخرین آمارهای دریافتی حاکی از این است که از بهمن سال گذشته تا نیمه تیرماه امسال ۱۲ بانک‌ در مجموع ۴۷۵ هزار فقره تسهیلات خرد بدون ضامن به مبلغ نزدیک به ۱۶ هزار میلیارد تومان پرداخت کرده‌اند.
لزوم اخذ گواهینامه‌های حرفه‌ای برای داوطلبان سمت مدیریت بانکی
بانک اول - بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی بر لزوم اخذ گواهینامه‌های حرفه‌ای برای رسیدگی به درخواست‌های بررسی صلاحیت حرفه‌ای داوطلبان پیشنهادی برای تصدی سمت مدیریتی در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی تاکید کرد.
کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟
بانک اول -بررسی‌ها نشان می‌هد که بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور تا پایان خردادماه سال جاری به میزان ۴.۷ درصد بیشتر از پایان سال قبل وام داده‌اند.
سود بین بانکی به ۲۰ درصد برگشت
بانک اول - پس از مخالفت بورسی‌ها با روند افزایشی سود بین بانکی و رسیدن آن به نرخ ۲۱ درصد، سیاستگذار بر کاهش این نرخ تصمیم گرفت که در حال حاضر نرخ سود در بازار بین بانکی با تداوم روند کاهشی به ۲۰.۶۴ درصد رسیده است.
دستیابی به ثبات مالی با اجرای تامین مالی زنجیره‌ای/ شیوه‌نامه کارت رفاهی به بانک‌ها ابلاغ شد
بانک اول - مدیر اداره تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی با بیان اینکه در تامین مالی زنجیره‌ای بخش کشاورزی نگران خلق پول و نقدینگی نیستیم، بلکه برای دست‌یابی به ثبات مالی کمک می‌کند، گفت: روش‌های تامین مالی زنجیره‌ای در بخش‌های صنعتی و کشاورزی به طور جدی پیگیری می‌شود.
تدوین قوانین جداگانه برای بانک‌های توسعه‌ای، تجاری و قرض‌الحسنه
بانک اول - معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد از تدوین قوانین و مقررات جداگانه برای بانک‌های تجاری، توسعه‌ای و قرض‌الحسنه خبر داد.
حساب ارزی چند بانک مسدود شد
بانک اول - صندوق توسعه ملی از مسدود کردن حساب ارزی بانک‌هایی که اقساط آن‌ها سررسید شده، خبر داده است.
اسکناس های جدید 1 تومانی و 2 تومانی + تصاویر کامل
بانک اول - اسکناس‌های یک‌ هزار تومانی و دو هزار تومانی که در قسمتی از آن، چهار صفر حذف شده است، امروز وارد بازار شد.
تصویب انتشار گواهی سپرده عام توسط بانک‌ها
بانک اول - علی صالح‌آبادی، ییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: انتشار گواهی سپرده عام توسط بانک‌ها به تصویب رسید و جزییات اجرایی آن به‌زودی به شبکه بانکی ابلاغ خواهد شد.
بانک‌هایی که سقف رشد ترازنامه خود را رعایت نکنند جریمه می‌شوند
بانک اول - رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد: رشد مقداری ترازنامه بانک‌ها از ۱.۵ تا ۲.۵ درصد در نظر گرفته شده است و بانکی که این مهم را رعایت نکند مشمول سپرده قانونی بالاتر می‌شود.
 حقوق کارکنان بانک‌های دولتی افزایش پیدا می کند؟
بانک اول - دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی گفت: مدیران عامل ۸ بانک‌ دولتی روز چهارشنبه در شورای هماهنگی دور هم جمع می‌شوند تا در مورد وضعیت حقوق و معیشت کارکنان این بانک‌هاتصمیم‌گیری کنند.
سامانه سفته الکترونیکی راه اندازی شد + جزئیات
بانک اول - با توجه به اینکه در حال حاضر بسیاری از خدمات شبکه بانکی به‌صورت غیرحضوری و الکترونیکی در حال انجام است، مدیریت اوراق بهاداری همچون سفته نیز به سمت الکترونیکی شدن در حال حرکت است و گام اول این اقدام در بانک مسکن راه‌اندازی سامانه «سفته الکترونیکی» است.
نرخ تورم در ماه‌های آینده کاهشی خواهد شد/ برخورد سخت بانک مرکزی با بانک‌های بی‌انضباط
بانک اول - معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه با اعلام اینکه در ماه‌های آینده نرخ تورم کاهشی خواهد شد، گفت: تورم خردادماه در واقع تورم پنهان است که پس از اصلاح نظام پرداخت و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تومان نمایان شد.
فهرست بدهکاران کلان بانکی به‌روز شد
بانک اول - بانک مرکزی فهرست بدهکاران کلان تسهیلات جاری و غیرجاری را به‌روز کرد.
بانک‌ها مجازند ضمانت‌نامه صندوق‌های دانش‌بنیان‌ها را بپذیرند
بانک اول - بانک ها مجازند ضمانت‌نامه‌های صادرشده توسط صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق‌های غیردولتی پژوهش و فن‌آوری را بپذیرند.
خودپرداز بانک‌ها به سامانه صیاد متصل شد
بانک اول - معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت: تاکنون ۹۰ درصد بانک‌های کشور که ۸۵ درصد خودپردازها را در اختیار دارند توانسته‌اند خدمات چک را از طریق خودپردازهای خود به مردم ارائه کنند.
الزام سهام‌داران بانک سرمایه به ثبت‌نام در سامانه سجام
بانک اول - بانک سرمایه طی اطلاعیه‌ای بر لزوم ثبت نام سهامداران بانک سرمایه در سامانه سجام تاکید کرد.
آنچه باید درباره امنیت و بیمه صندوق‌ اجاره‌ ای بانک‌ ها بدانید
بانک اول - صندوق اجاره‌ای بانک‌ها اگرچه می‌تواند محل امنی برای متقاضیان خود باشد ولی محرمانگی اموالشان موجب شده تا در دریافت خسارت و یا پوشش بیمه‌ای در هنگام حوادث با چالش مواجه شوند.
نصف شدن اضافه برداشت بانک‌ها/ تولد رمز ریال در شهریورماه
بانک اول - رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه رمز ریال شهریورماه سال جاری متولد خواهد شد، گفت: اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی نسبت به سال گذشته نصف شده است.
دستورالعمل جدید بانک مرکزی برای توقف سوء استفاده از حساب های بانکی افراد
بانک اول - بانک مرکزی «دستورالعمل الزامات اجرایی تعیین سطح فعالیت اشخاص حقیقی فاقد شغل و اشخاص حقوقی غیرفعال» را به بانک‌ها ابلاغ کرد که بر اساس مفاد آن امکان سوء استفاده از حساب‌های بانکی از میان خواهد رفت.
امکان سوء استفاده از حساب های بانکی افراد محجور از میان رفت
بانک اول - بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی باید نسبت به تعیین سطح فعالیت موردانتظار اشخاص حقیقی فاقد شغل یا اشخاص حقوقی غیرفعال اقدام کرده و مراتب را مطابق با رویه‌ای که بانک مرکزی تعیین می‌کند به این بانک اعلام کنند.
تحول جدید در نظام بانکی/ احراز هویت مشتریان بانکی آنلاین شد+جزئیات
بانک اول - نظام بانکی بعد از افزایش سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت ، تمدید تاریخ انقضا کارت‌های بانکی بدون حضور مشتری و عملیات احراز هویت غیرحضوری متقاضیان سجام، حالا موضوع افتتاح حساب و صدور کارت بدون حضور در شعب بانکی را عملیاتی خوهند کرد.
سه اتفاق مهم در بازارهای بین بانکی /نرخ سود صعودی شد
بانک اول - در عملیات بانک مرکزی در بازارهای بانکی هفته اول خرداد ماه 3اتفاق مهم به ثبت رسید. در مهم ترین آن ها روند بسط پول در بازار باز نزولی شده و نرخ سود این معاملات نیز از کمترین سطح خود جدا شد.
بانک‌ها از خرید و فروش مسکن و طلا منع شدند
بانک اول - مطابق بسته «راهبردها و سیاست‌های بخش بانکی» که به تازگی توسط وزارت اقتصاد رونمایی شده هرگونه سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بازارهای ارز، طلا، سکه، املاک و مستغلات ممنوع شد.