ﺳﻪشنبه, 9 خرداد 1402 2023,May
هفت برنامه برای کمک به مستاجران
سقف تسهیلات کمک ودیعه مسکن که تا پیش از این ۱۰۰ میلیون تومان بود به ۲۰۰ میلیون تومان در تهران افزایش یافته و این در حالی است که مجلس و دولت در قالب طرحی برای کنترل بازار مسکن و اجاره بها، هفت راهکار برای ساماندهی این بازار ارایه داده‌اند
۱۰۰ درصد تخفیف مالیاتی برای اجاره‌دهندگان خانه به خانوارهای دارای ۳ فرزند
مجلس شورای اسلامی مقرر کرد تا افرادی که خانه‌های خود را به خانوار دارای ۳ فرزند و خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی اجاره دهند مشمول ۱۰۰ درصد تخفیف مالیاتی شوند.
موافقت مجلس با افزایش وام ودیعه مسکن به ۲۰۰ میلیون تومان
بر اساس این مصوبه بانک مرکزی موظف است در صورت تصویب شورای عالی مسکن از طریق بانک‌های عامل نسبت به پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن به گروه‌های هدف با تعیین وزارت راه و شهرسازی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام کند.
مبلغ اقساط وام ۴ دهک در طرح نهضت ملی مسکن ۲.۵ میلیون تومان شد
هادی عباسی» معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در هفته گذشته اعلام کرد: در شورای عالی مسکن با حمایت رییس جمهور ۴۰۰ میلیون تومان وام نهضت ملی مسکن، ۱۵ ساله با سود ۲ درصد برای دهک‌های یک تا چهارم متقاضی تخصیص یافت.
هشدار وزارت راه به مالکان زمین‌های احتکار شده محدوده شهرها
صادق‌مالواجرد با اشاره به اینکه در اجرای قانون جهش تولید مسکن که تکلیف دولت است هم بخش‌های دولتی و هم بخش‌های خصوصی باید مشارکت فعال‌تری داشته باشند توضیح داد: در خصوص اجرای مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری و ساخت مسکن در اراضی داخل محدوده شهرها به ویژه اراضی بزرگ مقیاس مقاومت‌هایی وجود دارد که با این مصوبه انتظار داریم تا سرعت بیشتری به خود بگیرد.
ثبت‌ نام وام ودیعه مسکن مستاجران ۱۴۰۲/ لینک ثبت نام
متقاضی تسهیلات اجاره‌خانه در درجه اول باید متاهل یا سرپرست خانواده باشد، هر چند زنان مجرد بالای ۳۵ سال و مردان مجرد بالای ۴۵ سال می‌توانند بر اساس شروطی مشخص می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند.
مشوق‌های مالیاتی ساماندهی اجاره مسکن شامل چه کسانی می‌شود؟
یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: تورم باعث شده تا مسکن به یک کالای سرمایه ای محبوب در کشور تبدیل شود و مردم به خرید و نگهداری مسکن علاقه پیدا کنند.
خبر بد برای کارمندان؛ با خانه دولتی خداحافظی کنید
خزانه دار کل کشور همه دستگاه های اجرایی را به فروش خانه های سازمانی خود ملزم کرد.
برای اولین بار در تاریخ کشور از مالکان خانه های خالی مالیات اخذ شد
برای اولین بار از طریق سامانه املاک و اسکان خانه های خالی شناسایی شده و بعد از احراز هویت و اخطار های لازم برخی از مالکان از طریق سازمان امور مالیاتی اقدام به پرداخت مالیات خانه های خالی کرده اند.
تورم مسکن کاهشی شد
جدیدترین آمار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور گویای آن است که در اردیبهشت امسال نرخ تورم ماهیانه مسکن به ۱.۸ درصد رسیده است. این رقم در ماه گذشته ۱.۹ درصد بود که آمار از کاهش ۰.۱ درصدی رشد قیمت مسکن حکایت دارد.
افزایش وام ساخت مسکن به 550 میلیون تومان ابلاغ شد
پیش از این سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن در تهران ۴۵۰ میلیون تومان بود که در برخی مناطق بانک‌ها مبلغی کمتر از این سقف را پرداخت می‌کردند، اما با ابلاغیه جدید سقف تسهیلات در همه شهرها افزایش یافت.
یک خبر بد برای اجاره نشینان
ابوالفضل نوروزی، سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در گفت‌وگو با ایلنا درباره تصمیمات برای وام ودیعه گفت:فعلا برنامه‌ای برای افزایش وام ودیعه نداریم اما وام متقاضیان نهضت ملی مسکن تا 550 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.
جزئیات فروش متری مسکن در تهران
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این‌که در انتظار مصوبه بورس برای عملیاتی کردن فروش متری مسکن هستیم،گفت:‌ طرح تحولی بازآفرینی شهر تهران تهیه شد.
تسهیلات جدید برای خانه دار شدن دهک های پایین
برای دهک ۳ و ۴ تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی با بازپرداخت ۱۵ ساله و سود ۲ درصد پیش بینی شده است.
تصویب وام ۴۰۰ میلیونی مسکن ملی با سود ۲ درصد
عباسی درباره اینکه قرار بود در فاز اول نهضت ملی مسکن ٢ میلیون واحد به مردم تحویل شود و مردادماه زمان اجرای فاز اول تمام می‌شود، تا دو ماه دیگر چند واحد تحویل خواهد شد، اظهار کرد: در حال حاضر زمین ١۵٠ هزار واحد مسکونی برای دسته‌های گروهی و انفرادی، زمین ۵۵٠ هزار واحد گروه انبوه‌سازان، زمین ١١۵ هزار واحد نیرو‌های مسلح، زمین ١٠٠ هزار واحدشهری در بافت فرسوده، زمین ١٠٠ هزار واحد خود مالکی، زمین ٢٢٠ هزار واحد روستایی تامین و ساخت این واحد‌ها آغاز شده است.
 وام ۴۰۰ میلیونی مسکن ملی با سود ۲ درصد برای این افراد
معاون وزیر راه و شهرسازی از تصویب پرداخت وام ۴۰۰ میلیون تومانی با سود ۲ درصد برای این افراد خبر داد.
ثبت رایگان قرارداد اجاره در سامانه املاک و مستغلات از امروز
ثبت رایگان قرار داد اجاره و دریافت کد رهگیری از امروز از طریق سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور طور رسمی شروع می‌شود.
ثبت رایگان قرارداد اجاره و اخذ کد رهگیری از سوم خرداد
هادی عباسی، در تشریح اخذ کد رهگیری رایگان اظهار داشت: از فردا سوم خرداد ماه 1402 در سامانه املاک و اسکان به آدرس (amlak.mrud.ir) و (srem.ir) مستأجران و مؤجرین می‌توانند به صورت رایگان نسبت به ثبت قرارداد اجاره و اخذ کد رهگیری اقدام کنند.
ترفند مالکان برای بالابردن قیمت خانه ؛ هر متر واحد مسکونی چقدر تمام می‌ شود؟
شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور، قیمت تمام‌شده ساخت هر متر مربع واحد مسکونی در سال ۱۴۰۲ را به شرح زیر اعلام کرده است
واگذاری زمین به انبوه‌سازان با شرط ساخت
ر تبصره ماده ۱۱۱ آمده است: وزارت راه و شهرسازی موظف است در قراردادهای منعقده شرط فسخ قرارداد در صورت تاخیر در ساخت و ساز بیش از حدود تعیین شده را پیش‌بینی نموده و در صورت وقوع نسبت به بازپس‌گیری زمین، تسویه هزینه‌های انجام شده و واگذاری مجدد اقدام نماید.
بیشترین خسارت به مردم زمانی است که به دفاتر غیرمجاز املاک مراجعه می‌کنند
نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک شهر تهران گفت: بیشترین خسارت به مردم زمانی است که به دفاتر غیرمجاز املاک مراجعه می‌کنند، به همین دلیل انتظار می‌رود ابتدا از مجوز بنگاه آگاهی یافته و در شناسایی مشاوران غیرمجاز به اتحادیه کمک کنند.
نرخ مالیات بر معاملات مسکن چقدر است؟
طبق ماده ۸۰ مکرر تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که اقدام به تملک واحد مسکونی یا زمین با کاربری مسکونی از هر طریق از جمله خرید و فروش، حبه، صلح و وکالت پس از این قانون می‌کنند در صورتی که نسبت به انتقال مالکیت از هر طریق به شخص حقیقی یا حقوقی دیگر در کمتر از سه سال پس از تاریخ تملک اقدام کنند مشمول مالیات بر معاملات مکرر به نرخ‌های زیر می‌شوند
مصوبه افزایش ٢۵ درصدی اجاره‌بها اجرا نمی‌شود/ قوه‌‌قضاییه به افزایش اجاره‌بها ورود نمی‌کند
دبیر اتحادیه مشاوران املاک تهران با تاکید بر اینکه هیچ راهکاری به غیر از تولید مسکن وجود ندارد و دولت نمی‌تواند بر مالک مسکن در بازار اجاره نظارتی داشته باشد، ادامه داد: مالک برای اینکه بدون تخلف قیمت اجاره را افزایش دهد، از مستاجر در کنار قیمت‌ اعلام شده در قرارداد ١٢ چک هم دریافت می‌کند و دولت نمی‌تواند بر این فرایند نظارت کند.
فعالان در حوزه مسکن ساماندهی می شوند/ نظام رتبه بندی مشاوران املاک اجرایی می شود
یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلام تاکید کرد: در طرحی که کمیسیون عمران برای ساماندهی بازار اجاره بهای مسکن آماده کرده است، ساماندهی فعالان در حوزه بازار مسکن پیش بینی شده است و از طرف دیگر موجرهایی که قراردادهای اجاره بلند مدت ببندند مشمول معافیت مالیاتی خواهند شد.
سقف افزایش اجاره‌ مسکن اعلام شد
وزارت راه و شهرسازی نیز اعلام کرد: در هفتمین جلسه شورای عالی مسکن به ریاست رئیس‌جمهوری سقف مجاز 25 درصدی افزایش قیمت اجاره‌بها در شهر تهران و 20 درصدی برای سایر شهرها تعیین شد.
نرخ اجاره مسکن فضایی شد!
نایب‌رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به آغاز فصل جابجایی مستأجران از اواخر خرداد تا اواسط مردادماه، گفت: امروز قیمت‌سازی بازار مسکن در بستر فضاهای مجازی صورت می‌گیرد. در زمان حاضر فایل آنچنانی برای اجاره مسکن برای مشاوران املاک نیامده است.
اولین محل فروش متری مسکن در بورس مشخص شد
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به فروش متری مسکن در بورس گفت: اولین پروژه‌ای که داریم در نواب-هلال‌احمر قرار دارد.
متقاضیان برای دریافت کد رهگیری و قرار داد اجاره به کجا باید مراجعه کنند؟
متقاضیان و مستاجران برای استفاده از سامانه املاک باید حتما نکاتی را در دستور کار خود قرار دهند تا در هنگام قرارداد با مشکلی مواجه نشوند.
مالکان این خانه‌ها منتظر جریمه باشند / علت چیست؟
رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: بر اساس برنامه چهار ساله چهارم توسعه شهرداری باید تا پایان سال ۱۴۰۲ تمامی ۱۲۹ ساختمان بحرانی تعیین تکلیف شوند و به نظر می‌رسد با توجه به پیگیری‌ها این عدد به نتیجه برسد.
 قرارداد اجاره و دریافت کد رهگیری برای موجر و مستاجر رایگان شد
همزمان با راه‌‍اندازی سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور امکان دریافت کد رهگیری قرارداد اجاره بدون مراجعه موجر یا مستاجر به بنگاه معاملات املاک، به صورت رایگان فراهم شده است.
اقساط وام  ۵۵۰ میلیون تومانی  خرید مسکن چقدر می شود؟
افزایش وام خرید مسکن به ۵۵۰میلیون تومان خبری بود که دیروز در حاشیه همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی از سوی وزیر راه و شهرسازی اعلام شد و رسانه‌ها به آن لقب خبر خوب دادند.
این گروه از مالکان معافیت مالیاتی می گیرند
در لایحه ارائه شده دولت به مجلس برای مالکانی که قراردادهای اجاره بیش از دو سال امضا کنند و مبلغ رهن خانه را در بانک قرار بدهند معافیت‌های مالیاتی و افزایش نرخ سود برای این متقاضیان پیشنهاد شده است.
اراضی آزاد شده در اختیار متقاضیان مسکن قرار می گیرد
سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن تاکید کرد: بسیاری از اراضی آزاد شده که کاربری مسکونی یا امکان تغییر کاربری برای آنها وجود داشته باشد، در اختیار متقاضیان برای ساخت و اجرای پروژه های نهضت ملی مسکن در شهرهای مختلف قرار می دهیم.
وام خرید مسکن ۸۰۰ میلیون تومان می‌شود؟
در این شرایط و با توجه به تورم قیمت مسکن، بانک تخصصی مسکن کشور پیشنهاد افزایش حدود 2 برابری وام خرید مسکن را به بانک مرکزی ارائه کرده است. بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته وام خرید مسکن از 200 میلیون تومان کنونی (برای هر فرد) به 350 میلیون تومان افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر یک زوج جوان می‌توانند 700 میلیون تومان وام دریافت کنند.
فرم ج قرمز مانع تخصیص زمین به خانواده های دارای فرزند سوم نمی شود
اسداله غفاری گفت: در راستای اجرای طرح تخصیص زمین به فرزند سوم و اجرای طرح جوانی جمعیت و با ابلاغ قانون جوانی جمعیت و پیرو دستور وزیر راه وشهرسازی به دستگاه‌ها طرح تخصیص زمین به فرزند سوم در شهر‌های زیر ۵۰۰ هزار نفر ابلاغ شد که در این طرح به خانواده‌های که فرزند آن‌ها از ۲۴ مهرماه ۱۴۰۰ به دنیا آمده باشند، مشمول تخصیص زمین و یا واحد مسکونی می‌شوند.
ماجرای اخذ مالیات از خانه‌های خالی چیست؟
رییس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی کشور توضیحاتی را در مورد اخذ مالیات از خانه‌های خالی ارائه کرد.
مالیات بر ارث ملک چقدر است؟
یک کارشناس امور مالیاتی توضیحاتی را درمورد میزان و نحوه محاسبه مالیات بر ارث ملک ارائه کرد.
خبر مهم درباره مسکن دار شدن کارگران
محمدحسن آصفری عصر چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت در دیدار با نمایندگان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی استان مرکزی اظهار کرد: اداره کشور با این شرایطی که وجود دارد سخت است. دولت کشور را در سال با نزدیک به ۱۸ میلیارد دلار اداره می‌کند درحالی‌ که نیاز به ۹۰ میلیارد دلار است. ۹ میلیارد دلار نیز در سال هزینه آرد و گندم می‌شود.
جزئیات تحویل زمین به خانواده‌های دارای ۳ فرزند اعلام شد /  متراژ زمین  و شرایط واگذاری
جزئیات تحویل زمین به خانواده‌های دارای ۳ فرزند اعلام شد.در این قرارداد اعلام شده است که تا دو سال پس از عقد قرارداد وجهی دریافت نخواهد شد.
مقام سازی مسکن روستایی کشور تا سال ۱۴۱۰
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور با بیان اینکه گیلان اکنون با شاخص ۵۷ درصدی در حوزه مقاوم سازی مسکن روستایی از میانگین کشوری جلوتر است، تصریح کرد: طبق برنامه ریزی به عمل آمده تلاش می شود تا سال ۱۴۱۰ تمام پنج میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی کشور مقاوم سازی شود و این برنامه در گیلان می تواند دو تا سه سال زودتر به اتمام برسد.
افزایش سنگین اجاره مسکن در سال جاری
مدیر بازنگری طرح جامع مسکن همچنین گفت:«ما در حوزه اجاره بها، عقب ماندگی اجاره نسبت به تورم و تورم در بازار ملکی داریم که می‌تواند به تدریج این عقب‌ماندگی کم بشود و به دلیل این عقب ماندگی‌ها و ادامه تورم در بخش مسکن و کلیه بخش‌های اقتصادی کشور، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که اجاره بها متاسفانه در سال جاری افزایش قابل ملاحظه‌ای را تجربه کند».
شرایط پرداخت وام مسکن برای دارندگان فرزند سوم و بیشتر ابلاغ شد
بانک مرکزی در بخشنامه ای دستور العمل اجرایی تسهیلات ودیعه یا ساخت یا خرید مسکن خانوارهای فاقد مسکن دارای فرزند سوم یا بیشتر، مبتنی بر قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور را برای اجرا به بانک های صادرات، پست بانک، ملت، تجارت و مسکن ابلاغ کرد.
 مالکان این خانه ها مشمول مالیات می شوند
دولت تا ۱۵ شهریور ماه به مالکان واحدهای مسکونی فرصت داده تا خانه‌های خود را به فروش برسانند یا اجاره بدهند؛ در غیر این صورت مشمول مالیات خانه‌های خالی می‌شوند.
کدام خانه‌ها خالی مشمول مالیات می‌شوند؟ / ۴ شرط تشخیص خانه‌های خالی مشخص شد
دولت عزم خود را برای ساماندهی خانه‌های خالی جزم کرده است و یکی از مهم‌ترین ابزارها برای این موضوع، شناسایی این خانه‌ها و اخذ مالیات از صاحبان خانه‌های خالی است.
پیامک واریز آورده به متقاضیان در مرحله فونداسیون ارسال می شود
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفت: پیامک واریز آورده به متقاضیان در مرحله فونداسیون و بعد از مشخص شدن پروژه برای متقاضی ارسال می شود.
به متقاضیان ساخت خانه‌های ویلایی زمین واگذار می‌کنیم
علیرضا جعفری ، اظهار کرد: ایجاد ظرفیت ساخت مسکن با واگذاری زمین به متقاضیان خانه‌های یک طبقه ویلایی نکته حائز اهمیتی است که شرکت عمران شهرهای جدید آن را دنبال می‌کند. در شهرهایی که متقاضی کمتر است و زمین بیشتری در اختیار داریم، برنامه ساخت خانه‌های ویلایی را مدنظر داریم.
خانه ارزان می شود؟
در حال حاضر بازار مسکن آرام است و اگر کسی توان خرید دارد الان زمان مناسبی برای خرید خانه است.
با این کار صاحبخانه می شوید
قیمت مسکن سر به فلک کشید. دیگر خانه دار شدن به یک رویا تبدیل شده اما قرار است شهرداری تهران طرحی را اجرا کند تا شهروندان خانه دار شوند.