یکشنبه, 13 اسفند 1402 2024,March
آغاز ثبت نام وام 200 میلیون تومانی ودیعه مسکن
متقاضیان دریافت این تسهیلات باید در سامانه saman.mrud.ir بخش تسهیلات ودیعه مسکن نام‌نویسی و مراحل و روند نام‌نویسی را ادامه داده و مدارک موردنیاز را بارگذاری کنند.
فرصتی ویژه برای ساکنان بافت فرسوده
محمد آئینی با بیان این که برای ۹۰ درصد از موانع موجود بر سر نوسازی مسکن و نیز بازآفرینی شهری راه‌حل قانونی وجود دارد، اظهار کرد: مشکل اصلی عدم اطلاع از این قوانین بوده و به همین دلیل یکی از مهم‌ترین رویکردهای شرکت بازآفرینی شهری ایران ترویج و اطلاع‌رسانی است.
پیش‌بینی قیمت مسکن در سال  آینده / خانه بخریم یا نخریم؟
بعضی از کارشناسان حوزه املاک معتقدند که در فصل پایانی سال ۱۴۰۲، بازار مسکن و آپارتمان حرکت نسبی‌ای را تجربه کرده است. با این حال، اکنون با توجه به فاصله‌گرفتن بازار از رکود چندماهه، آیا ورود به بازار مسکن به عنوان زمان مناسب محسوب می‌شود؟
سرمایه تمامی بانک‌های متخلف در پروژه‌های نهضت ملی مسکن از سال آینده کاهش می‌یابد
ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: در حال حاضر روند ساخت حدود ۲ میلیون و ۴۰۰هزار پروژه واحد نهضت ملی مسکن در دستور کار است که دولت در حال تکمیل اراضی این پروژه ها است.
آخرین وضعیت پرداخت وام ودیعه مسکن به متقاضیان
بر اساس آمار ارائه شده، تاکنون یک میلیون و ۴۶۲ هزار و ۱۶۰ متقاضی در سراسر کشور برای تسهیلات ودیعه برای اجاره مسکن ثبت‌نام کردند که از این تعداد در سامانه tem.mrud.ir، یک میلیون و ۲۹۶ هزار و ۹۱۵ متقاضی حائز شرایط اولیه شناخته شدند.
کاهش قیمت مسکن مشروط شد
ثبات در نرخ ارز ممکن است نشان دهنده مداخله دولت برای تثبیت ارز باشد. در حالی که این امر می تواند به طور موقت از بازار مسکن حمایت کند، ممکن است در درازمدت پایدار نباشد، به خصوص اگر منجر به کاهش ذخایر خارجی شود، که در نهایت می تواند باعث کاهش ارزش و تاثیر منفی بر قیمت مسکن شود.
یک میلیون نفر زمین رایگان می‌گیرند+جزییات
ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در خصوص زمین تأمین شده نهضت ملی مسکن گفت: در مسکن مهر دولت‌های قبل در مجموع ۵۹۰ هزار واحد تحویل شده که زمینی حدود ۸ هزار هکتار به آن تخصیص یافته بود. تا به امروز ۴۰ هزار هکتار اراضی تهیه کرده‌ایم که حدود ۸ برابر مسکن مهر است. معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: طبق قانون، امکان تهیه اراضی با مشارکت دستگاه‌هایی که زمین دارند فراهم شده و تا به امروز وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی در قالب طرح نهضت ملی مسکن همکاری خوبی داشته‌اند.
زمان ثبت‌ نام جدید مسکن دولتی اعلام شد+ هزینه
در دولت قبل (سال ۹۸) ساخت بیش از ۵۰۰ هزار واحد طرح ملی مسکن آغاز شد که تا آبان ماه سال ۱۴۰۰ پیشرفت فیزیکی آنها طبق اعلام دیوان محاسبات کشور حدود ۱۲ درصد بود. پروژه‌های طرح ملی مسکن در شهرهای اطراف تهران از جمله پردیس جانمایی و سال ۹۸ کار ساخت حدود ۲۰۴۳ واحد آغاز شد. در حالی این پروژه‌ها در اراضی بین فاز ۹ و فاز ۵ توسط ۱۷ پیمانکار در حال اجراست که به گفته مدیر طرح نهضت ملی مسکن شهر جدید پردیس مدت قرارداد احداث واحدها ۲۴ ماهه بوده است!
هزینه مسکن ملی یک میلیارد تومان شد!
در حالی قیمت تمام شده واحدهای نهضت ملی مسکن همچنان نامشخص است که آورده متقاضیان این طرح در برخی پروژه‌ها بیش از یک میلیارد تومان خواهد بود.
 خبر خوش برای مردم ۱۰ استان / این افراد زمین رایگان می‌گیرند
بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ۴۹۰۰ قطعه در خراسان‌جنوبی، ۱۶۷۲ قطعه در کرمان، ۱۳۵۷ قطعه در البرز، ۷۰۰ قطعه در همدان، ۶۰۲ قطعه در آذربایجان‌شرقی، ۶۰۰ قطعه در یزد، ۵۰۰ قطعه در قم، ۵۰۰ قطعه در بوشهر، ۴۰۰ قطعه در سمنان، ۳۸۰ قطعه در مازندران به متقاضیان واجد شرایط قانون حمایت از خانواده و طرح جوانی جمعیت واگذار می‌شود.
پیش بینی بازار مسکن در سال ۱۴۰۳
قطب نمای کم خطا برای پیش‌بینی جهت بازار مسکن در سال آینده معرفی شد.
توضیحات وزارت راه درباره سامانه جدید ثبت قراردادهای مسکن؛ ثبت قراردادها رایگان شد/ تکلیف مشاوران املاک چه می شود؟
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با راه‌اندازی سامانه خودنویس، مشاوران املاک بیکار نمی‌شوند و امکان فعالیت برایشان فراهم است اما باید به نقطه‌ای برسیم که خدمات مشاوران املاک تخصصی شود و ارتقا یابد.
سود وام نوسازی مسکن کم شد
بسته تشویقی ۱۹ بندی شهرسازانه مربوط به نوسازی بافت‌های فرسوده در حدود ۳۵۰ شهر به مرحله اجرا رسیده که ۷۰ درصد محدوده مصوب بافت فرسوده را در بر می گیرد. برای ۳۷۰ شهر نیز اجرای این بسته‌ها را پیگیری می‌کنیم و از ساکنان ۷۱۰ شهری که دارای بافت فرسوده هستند می‌خواهیم از طریق سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۶۱۲ عدم اجرای این بسته‌ها در شهرهای خود را به ما اعلام کنند.
از این تاریخ گرانی مسکن ها شروع می‌شود!
کارشناس بازار مسکن افزود: هزینه انباشت سرمایه همواره هزینه های مضاعفی را برای دولت به وجود می آورد که این موضوع خواه ناخواه یک چالش جدی برای وزارت راه و شهرسازی محسوب می شود. همان‌طور که استحضار دارید، قیمت ساخت هر متر مسکن ملی حدودا ۴ میلیون بود و الان به متری ۱۰ میلیون تومان رسیده و این رقم به طور قطع تا ۱۵ میلیون تومان نیز افزایش پیدا می کند.
این افراد زمین با اجاره ۹۹ ساله می‌گیرند
بذرپاش با بیان اینکه ساخت خوابگاه برای دانشجویان متأهل، تکلیف قانونی وزارت راه و شهرسازی در همکاری با سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها است، گفت: در گذشته تعداد ساخت خوابگاه‌های متأهلی کم بود که تلاش کردیم تا در دولت سیزدهم این موضوع را در برنامه قرار دهیم و امروز این کار به ثمر نشسته است.
رقم اقساط وام نهضت ملی مسکن تغییر کرد/ فرمول جدید محاسبه
پلکانی شدن وام مسکن، اقساط ۸.۵ میلیونی را به ۵.۷ میلیون تومان کاهش داد و باز هم این رقم به پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید تا در مرحله دوم ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از رقم اقساط کم شود. کاهش ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی اقساط در مجموع کمک زیادی به معیشت متقاضیان خواهد کرد.
 وام ۲۰۰ میلیون تومانی جدید مسکن + شرایط
متقاضیان مشمول از سوی وزارت راه و شهرسازی بر اساس ضوابط موضوعه درچارچوب سهمیه های تعیین شده از طریق سامانه طرح های حمایتی مسکن به آدرس https://saman.mrud.ir به بانک ها معرفی می شوند.
خبر مهم بانکی/ وام مستاجران یک میلیارد تومان شد
مبلغ کلی وامی که به فرزندان تعلق می گیرد نیز ۲۴۰ میلیون تومان است که در نهایت مبلغ این وام برای چنین خانواده هایی، ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان می شود. تمامی مستاجران با داشتن مدارک لازم برای وام ودیعه مسکن مستاجران ۱۴۰۲ می توانند با ثبت نام در سایت tem.mrud.ir و همچنین ارائه اطلاعات مورد نیاز هنگام ثبت نام در این سایت به راحتی برای وام مستاجران 1402 درخواست دهند. همچنین متقاضیان پس از ثبت نام و تایید درخواست باید، مدارکی را جهت اخذ وام به شعبه بانک تحویل دهند.
متقاضیان مسکن دولتی بخوانند
متقاضی مسکن دولتی و افراد تحت تکفل وی، در 5 سال اخیر، مالک هیچ گونه زمین مسکونی یا واحد مسکونی نبوده و از تاریخ 22/11/1357، از هیچ یک از امکانات و تسهیلات دولتی یا عمومی غیر دولتی، برای خرید و یا ساخت مسکن استفاده نکرده باشند.
 این افراد نمی‌توانند خانه اجاره کنند!
مشاوران املاک باید مدارک شناسایی اتباع مجاز عبارت از کارت آمایش ۱۷ از استان تهران، گذرنامه های خانواری و اقامتی با تاریخ اعتبار ممهور به مهر ادارات پلیس مهاجرت و گذرنامه در استان تهران، برگه های تردد غیر حمایتی، برگه های سرشماری معتبر از استان تهران شامل بازشماری، حمایت تحصیلی، اشتغال و واکسیناسیون است را از اتباع مجاز درخواست کنند.
ایثارگران بخوانند؛ ارائه تسهیلات مسکن آغاز شد+ مبلغ
اروز با اشاره به اینکه پس از پیگیری‌های مستمر بنیاد، سازمان برنامه و بودجه در تاریخ ۲۱ بهمن نسبت به صدور تضمین نامه به بانک‌های عامل تعیین شده ارائه تسهیلات مسکن ایثارگران موافقت کرد، گفت: امیدواریم در روزهای آینده شاهد پرداخت تسهیلات مسکن از سوی بانک‌های عامل باشیم.
کاهش قیمت مسکن در ۱۰ منطقه تهران + جزئیات
در ماه گذشته متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در منطقه یک به رکورد 166 میلیون و 392 هزار تومان رسید. متوسط قیمت در این منطقه طی آذرماه حدود 157 میلیون تومان بود. در بین مناطق 22 گانه تهران، متوسط قیمت مسکن در 11 منطقه طی ماه گذشته در مقایسه با آذرماه روند کاهشی داشته است.
خبر خوش بنیاد مسکن / شرایط جدید دریافت زمین رایگان اعلام شد
بنیاد مسکن طبق دستور وزیر راه وشهرسازی سیاست‌های را برای مهاجرت معکوس به روستاها در نظر گرفته است به طوری که برای متقاضیانی که قصد بازگشت به روستاها را دارند اقدام به پرداخت‌تسهیلات ساخت ۵۵۰ میلیون تومانی می‌کند. وی افزود: در صورتی که متقاضیان قصد بازگشت از شهر به روستاها را دارند بنیاد مسکن یک قطعه زمین همراه با تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی به متقاضیان اهدا می‌کند.
میانگین قیمت یک متر آپارتمان: بالای 80میلیون تومان
میانگین قیمت مسکن همچنان بالای 80میلیون تومان است و تغییرات ماهانه آن‌هم به محدوده مثبت برگشته است؛ اما در این میان، کاهش 11واحد درصدی تورم نقطه‌به‌نقطه، از تمایل قوی این بازار به ثبات قیمت حکایت دارد که البته شرط تحقق آن، استمرار ثبات در بازار ارز و نرخ تورم است.
بهترین زمان برای کرایه خانه چه فصلی است؟
لبته نمی‌توان منکر این موضوع شد که در فصل زمستان گزینه‌های کمتری برای اجاره خانه وجود دارد ولی با این حال مستأجران ترجیح می‌دهند در همین فصل با قیمت مناسب‌تری خانه اجاره کنند و موعد جابه‌جایی خود را تا فصل گرما که ممکن است نرخ اجاره با افزایش قابل توجهی همراه شود و امکان چانه زدن با صاحبان خانه نیز کم و کمتر می‌شود، به تأخیر نیندازند.
دولت به این افراد وام ۵۵۰ میلیونی و زمین رایگان می دهد
در صورتی که بانک‌ها اقدام به پرداخت تسهیلات ساخت کنند روند بازگشت متقاضیان به روستاها رونق گرفته و ما شاهد بهبود وضعیت مهاجرت معکوس خواهیم بود.
اعطای زمین دولتی با اجاره ۹۹ ساله به این افراد
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: از ۳۸۲ هزار مسکن روستایی که دولت سیزدهم کار ساخت آن را آغاز کرده و ۲۱۰ هزار واحد را هم به بهره‌برداری رسانده، تا پایان سال جاری مجموع کل واحدهای بهره‌برداری شده به ۳۱۰ هزار واحد خواهد رسید.
کدام هزینه‌های ساختمان با مالک و کدام یک با مستاجر است؟
نوع دیگر از عوارض مربوط به ساختمان، عوارض پسماند است که شهرداری آن را جهت ارائه خدمات گوناگون در زمینه مدیریت پسماندها و پر کردن گودهای پرخطر از شهروندان دریافت می‌کند. پرداخت عوارض پسماند به‌عهده‌ فردی است که در ملک زندگی می‌کند، بنابراین اگر خانه‌ای مستأجر داشته باشد، مسئول پرداخت عوارض پسماند اوست، مگر آنکه در قولنامه طور دیگری توافق شده باشد.
شیوه ثبت قرارداد اجاره تغییر کرد
همچنین در راستای رصد و نظارت بر بازار مسکن، ثبت کلیه معاملات املاک و مستغلات اعم از خرید، فروش، پیش خرید، پیش فروش، رهن و اجاره مسکن برای متعاملین در بنگاه‌های مشاوران املاک توسط بنگاه‌ها و برای سایر متعاملین خارج از بنگاه‌های مشاوران املاک توسط خود متعاملین، در سامانه خودنویس و اخذ شناسه (کد) رهگیری بدون اخذ هزینه الزامی است.
خبر خوش برای متقاضیان مسکن/ منتظر این وام‌ها باشید!
مدیرکل فرهنگی، اجتماعی سازمان تأمین‌اجتماعی با بیان اینکه مبلغ وام اعطایی به بازنشستگان در سال گذشته ۱۲ میلیون تومان بود گفت: در سال جاری این تسهیلات به ۲۰ میلیون تومان افزایش یافت. بخشودگی جرایم اقساط معوق مشتریان نیز در قالب طرح کوشش و رسیدگی مجدد در امور حقوقی و دعاوی مرتبط با وصول مطالبات از جمله اقدامات بانک مسکن در ایام مبارک دهه فجر بود که به مشتریان ارائه شد و تا پایان سال ادامه خواهد داشت.
شرایط دریافت وام 150 میلیونی بانک مسکن
افرادی که مایل به دریافت وام 150 میلیونی طرح مانا هستند باید در یکی از شعب این مجموعه سپرده کوتاه مدت عادی افتتاح کنند. افرادی که مایل به دریافت این وام هستند باید حداقل 30 میلیون تومان سپرده گذاری داشته باشند. ضمنا باید حداقل پنج ماه از سپرده گذاری آن‌ها بگذرد تا بتوانند برای این تسهیلات درخواست بدهند. سود این تسهیلات 17 درصد بوده و حداکثر زمان بازپرداخت آن با توجه به نوع استفاده متفاوت است.
روش ثبت نام و دریافت وام اجاره مسکن
نتیجه بررسی درخواست شما از طریق پیامک اعلام خواهد گردید تا در صورت داشتن شرایط مورد نظر به انتخاب بانک و شعبه مورد نظر اقدام نمایید” دریافت خواهد کرد.
کاهش ۲۰ درصدی قیمت تمام شده ساخت مسکن با افزایش اعتبارات بانک‌ها
باید تمامی بانک ها در این حوزه همکاری کنند چراکه طبق قانون برنامه هفتم در صورتی که بانک ها در پرداخت تسهیلات همکاری نکنند اعتبارات بانک های متخلف کاهش می يابد اما در صورت همکاری بهتر بانک ها میزان سرمایه بانک های دولتی افزایش می یابد که در اين بخش بانک مسکن در اولویت قرار دارد.
با وام 960 میلیونی مسکن چند متر خانه می توان خرید؟
در حالی متوسط قیمت مسکن به بالای ۸۰ میلیون تومان رسیده که با وام ۹۶۰ میلیونی مسکن با احتساب هزینه اوراق حق‌تقدم وام می‌توان حدود ۸.۵ متر خانه خریداری کرد.
مبلغ قسط وام مسکن ملی اعلام شد
با توجه به کاهش نرخ سود تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن برخی از متقاضیان از پرداختی اقساط خود مطلع نیستند که در این گزارش توضیح داده می‌شود.
شرایط دریافت زمین اعلام شد
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی از برنامه‌ریزی برای واگذاری زمین رایگان به بیش از ۱۲۰ هزار خانوار در اقصی نقاط کشور خبر داد و تاکید کرد: اگر این هدف محقق شود، اقدام بی‌سابقه سراسری در سال آینده خواهد بود.
خبر مهم در مورد تبدیل سند قولنامه مسکن به سند رسمی
طبق این قانون سامانه‌ای پیش‌بینی شده است که صاحبان املاک قولنامه‌ای از طریق آن می‌توانند سند عادی ملک خود را به سند رسمی تبدیل کنند و به این ترتیب بساط اسناد قولنامه‌ای برچیده خواهد شد. طرح الزام به تنظیم سند رسمی در معاملات مربوط به اموال غیر منقول از حدود ۱۰ سال قبل در مجلس‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. این طرح ۷ سال بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان رفت و برگشت داشت و چهار مرتبه شورای نگهبان نسبت به این طرح ایراد گرفت که در نهایت نیز به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد.
اعلام قیمت واحدهای مسکن اقتصادی
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران توضیح داد: هیچ برنامه ای برای پیش فروش این واحدها وجود ندارد و اگر فردی متقاضی است باید در شرکت تعاونی ها در قالب مشارکت کننده اقدام به خرید سهام کند بنابراین برنامه ای برای پیش فروش این واحدها وجود ندارد.
پرداخت وام قرض الحسنه مسکن برای تهرانی ها / واحدهای مسکونی این افراد مقاوم سازی شد
"عطاء اله زمانی مظفرآبادی" افزود: سهمیه تسهیلات مسکن روستایی قرض الحسنه در استان تهران در سال ۱۴۰۱ تعداد یک‌هزار و ۵۰۰ واحد با مبلغ تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی بود که این سهمیه در سال ۱۴۰۲ به چهار هزار واحد با مبلغ تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی افزایش یافته است.
خبر خوش برای متقاضیان نهضت ملی مسکن
۳۲۰۰ واحد طرح اقدام ملی مسکن که در دوره وزارت محمد اسلامی آغاز شد امروز حدود ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
خبر خوب برای معلمان / این افراد خانه‌دار می‌شوند
احمدی در پایان سخنان خود بار دیگر بر ضرورت توجه جدی به منزلت و معیشت صاحبان این صندوق تأکید کرد و گفت: اقدامات خوبی برای بهبود خدمت‌رسانی به فرهنگیان عضو صورت گرفته که در این خصوص از تلاش‌های گذشتگان قدردانی می‌کنیم اما لازم است روند خدمت‌گزاری و خدمات دهی شتاب بیشتری گرفته و تلاش همه‌جانبه‌ای برای انجام اقدامات شایسته‌تر صورت پذیرد.
روش محاسبه اقساط وام نهضت ملی مسکن + جزئیات مبلغ اقساط ماهانه
صالحی امیر بیان کرد: در حال حاضر پرداخت هزینه‌ها به گونه‌ای است که کارگرانی که نهضت ملی مسکن را دریافت می‌کنند بتوانند اقساط آن را پرداخت کنند و این گام بسیار بزرگی بود که در سیستم بانکی انجام شد.
 دارندگان ملک بخوانند
وارض شهرداری خود شامل سه مورد است. مورد اول عوارض خدمات نوسازی شهرداری است که بر اساس آن قانون تمام ساختمان‌ها، اراضی و هرگونه ساخت‌وساز جدید در محدوده شهری را ملزم به پرداخت عوارض نوسازی، عمران و آبادانی شهری کرده است. همچنین این املاک به طور سالانه مشمول پرداخت عوارض خدمات نوسازی می‌شوند. مبلغ این نوع عوارض سالانه به مالکان اعلام شده و آنان موظف هستند در موعد مقرر مبلغ اعلام شده را بپردازند.
اخطار به مالکان مسکن مهر پردیس!
تعدادی از مالکان واحدهای مسکن مهر با این‌که ماه‌ها و سال‌هاست از تحویل واحدها می‌گذرد، اما تاکنون استفاده از آن نکرده و به اصطلاح خالی از سکنه هستند.
پیامک اخطار وزارت راه به ۳۰۰ هزار مالک مسکن
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن از ارسال پیامک اخطار به ۳۰۰ هزار مالک مسکن برای تکمیل، تصحیح و تایید در سامانه املاک و اسکان خبر داد.
جزئیات ساخت مسکن چینی
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، جزئیات طرح شهرداری برای «ساخت مسکن چینی» و همچنین مذاکرات اولیه با چینی‌ها را تشریح کرد.
اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن متناسب با حقوق کارگران در نظر گرفته می‌شود
مشاور وزیر و مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن اذعان کرد: در شش ماه اول امسال 606 هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک پاسارگاد، بانک خاورمیانه، بانک سامان و بانک اقتصاد نوین پرداخت شده است که نشان از توان مالی آنها است اما سهم مسکن در این تسهیلات تقریبا هیچ بوده است. در حالی که طبق قانون 20 درصد تسهیلات پرداختی بانک ها باید به بخش مسکن اختصاص یابد.
خبر خوش وزارت راه / مشمولان دریافت زمین دولتی مشخص شدند
دولت در راستای عمل به قانون جوانی جمعیت، سیاست واگذاری زمین رایگان به واجدان شرایط را در دست اقدام دارد. این طرح در دو زیرمجموعه ابلاغ شده است؛ یکی مربوط به خانواده‌های دارای سه فرزند است که فرزند سوم آن‌ها بعد از ابلاغ قانون به دنیا آمده باشد و قانون بعدی هم که امسال مصوب شده، شامل خانواده‌های دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال است.