شنبه, 15 بهمن 1401 2023,February
دریافت وام 320 میلیون تومانی مسکن با خرید اوراق
دریافت وام 320 میلیون تومانی مسکن با خرید اوراق - بررسی آخرین وضعیت قیمت اوراق مسکن حاکی از این است که هر برگ اوراق وام مسکن (تسه) در فروردین و اردیبهشت سال گذشته ۱۲۶ هزار تومان و در خرداد ماه نیز ۱۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت دارد.
امتیاز جدید به بدهکاران بانکی
شورای پول و اعتبار در مصوبه روز سه‌شنبه خود امکان واگذاری ملک مسکونی تملک‌شده توسط بانک‌ها به صاحبان آنها در قالب اقاله را فراهم کرد. طبق اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار با هدف کمک به افرادی که ملک مسکونی در رهن آنها به‌دلیل عدم ایفای تهعدات به بانک تملک شده است، شرایط واگذاری ملک تملیکی در قالب اقاله را تصویب کرد.
شرایط بازگرداندن ملک مسکونی تملک شده توسط بانک‌ها به صاحبان آنها
شایان ذکر است، بعضاً مشتریان شبکه‌ی بانکی بنا به دلایلی قادر به بازپرداخت بدهی خود نمی‌باشند؛ لذا بانک یا مؤسسات اعتباری غیربانکی نیز پس از اتخاذ تمامی روش‌های ممکن از جمله؛ مذاکره و امهال چندباره مطالبات خود، چنانچه موفق به استیفای مطالبات خود نشود، به عنوان وکیل سپرده‌گذاران و در راستای صیانت از منافع عمومی، به عنوان آخرین گام ناگزیر از مراجعه به مراجع قانونی و تملک قهری املاک مسکونی توثیقی می‌باشد.
نرخ مالیات بر خانه‌ها و خودروهای لوکس در سال آینده مشخص شد
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ درباره مالیات خودروهای لوکس گفت: در لایحه دولت آمده که انواع خودرو سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی در اختیار مالکین اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی که قیمت روز خودروی آن ها بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است، نسبت به مازاد این مبلغ مشمول مالیات سالیانه خودرو به نرخ یک درصد می شوند؛ کمیسیون تلفیق این رقم را به ۳ میلیارد تومان ارزش خودرو افزایش داد.
پرداخت وام بلاعوض مسکن به خانوارهای کم‌درآمد
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از مجلس درخواست کرده تا به برخی خانواده‌های کم‌درآمد و محروم علاوه بر وام ۲۰۰ میلیون تومانی ساخت با نرخ سود ۵ درصد، مبالغی هم به صورت بلاعوض پرداخت شود.
 قیمت نهضت مسکن، متری ۶ تا ۷ میلیون تومان
علیرضا جعفری در حاشیه همایش بررسی نقش زنان در توسعه و پیشرفت شهرهای جدید اظهار کرد: در طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید دو رویکرد را دنبال می‌کنیم؛ قالب اول مربوط به ساختمان‌های دو طبقه حیاط‌دار است که به مردم تسهیلات ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان می‌دهیم که خودشان اقدام به ساخت و ساز کنند.
امکان خرید مسکن در شهرهای کوچک با دریافت اوراق تسهیلات مسکن
سرپرست بانک مسکن گفت: با خرید اوراق، امکان خرید مسکن در شهرهای کوچک فراهم شده به طوری که متقاضیان با رقمی حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان می‌توانند اقدام به خرید مسکن کنند.
خبر خوش برای متقاضیان مسکن مهر + زمان تحویل
سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در بحث بافت‌های فرسوده اظهار کرد: استان‌ها بایستی در بحث «دوباره تنظیم زمین» پیشتاز باشند. در بافت فرسوده تراکم بالای جمعیت، تأمین خدمات روبنایی را با مشکل مواجه می‌کند که با مشوق‌های جمعیتی می‌توان تراک جمعیتی را کم کرد. همچنین می‌توان واحد فرسوده را با زمین و اراضی الحاقی یا با واحد جدید و کلید به کلید با ساکنین تهاتر کرد که مجوزهای این موضوع اخذ شده است.
پیشنهاد افزایش ۲۵۰ میلیونی مبلغ وام مسکن / هزینه هر متر مسکن ملی ۱۰ میلیون تومان شد
رییس کمیسیون عمران مجلس گفت: هم‌اکنون تسهیلات نهضت ملی مسکن در تهران ۴۵۰ میلیون تومان است که پیشنهاد وزارت راه افزایش این مبلغ به ۷۰۰ میلیون است.
 مالکین مسکن مهر مالیات می دهند / مالیات مسکن مهر چقدر است؟
در لایحه بودجه ۱۴۰۲ مالیات سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۲ برای هر واحد مسکن مهر در قالب تفاهم‌نامه با سازندگان و پیمانکاران ۳۰۰ هزار تومان تعیین شده است.
متوسط واریزی هر متقاضی نهضت ملی مسکن چقدر است؟
علی عسکری اظهار کرد: تاکنون 805 هزار و 765 نفر متقاضی تایید شده طرح نهضت ملی مسکن در بانک افتتاح حساب کرده‌اند.
کدام خانه‌ها باید مالیات بدهند؟
در بودجه ۱۴۰۲ واحدهای مسکونی و باغ ویلاهایی که بیش از ۲۰ میلیارد تومان ارزش دارند مالیات می پردازند.
جزئیات برنامه دولت برای تامین مسکن
برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن تا سقف ۴۵۰ میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی تسهیلات در نظر گرفته شده که البته در این بخش چالش‌هایی وجود دارد؛ چرا که برای تامین منابع این طرح از ۲۶ بانک و موسسه اعتباری که مکلف به پرداخت تسهیلات هستند، فقط چند بانک معدود ورود کرده‌اند و عمده بار بر دوش بانک مسکن قرار دارد. در این زمینه در هفته‌های اخیر و پس از آمدن مهرداد بذرپاش به وزارت راه و شهرسازی، فراخوانی به بانک‌ها برای عمل به تعهداتشان داده شده است.
 چرا کسی خانه پیش فروش نمی کند؟ / شرایط اجرای نهضت ملی مسکن چیست؟
در حال حاضر در طرح نهضت ملی مسکن سقف تسهیلات در تهران ۴۵۰ میلیون تومان است و این رقم در شهرهای دیگر بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان است. اخیرا وزیر راه از احتمال افزایش سقف تسهیلات به ۵۰۰ میلیون تومان خبر داد.
مسکن بخریم یا نه؟
افزایش قیمت دلار تاثیر فوری بر بازار مسکن داشت. جهش قیمت دلار و رسیدن آن به ۴۰ هزار تومان، سبب شد که قیمت هر متر مربع مسکن در بازار متری چند میلیون تومان افزایش پیدا کند.
روش جدید شناسایی خانه‌های خالی و لوکس
رئیس سازمان امور مالیاتی با تاکید بر اینکه هیچگونه افزایشی در پایه‌های مالیاتی در لایحه پیش‌بینی نشده است، گفت: یعنی قرار نیست مالیات‌های جدیدی از مودیان دریافت شود. تلاش این است که تمام افرادی که به عنوان مودی مالیاتی شناسایی نشده‌اند یا در سال جاری یا سال‌های گذشته فرار مالیاتی داشتند شناسایی کنیم و از آن‌ها مالیات دریافت کنیم.
نصف متقاضیان نهضت ملی مسکن آورده را واریز نکرده‌اند
سرپرست بانک مسکن گفت: برخی پروژه‌های نهضت ملی مسکن در مرحله فونداسیون، اسکلت و سفت‌کاری قرار دارند.
سقف تسهیلات خرید مسکن برای زوج‌های تهرانی ۴۸۰ میلیون تومان
زوج‌های تهرانی می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان از تسهیلات خرید مسکن برای خرید خانه استفاده کنند.
آخرین قیمت وام مسکن برای مجردها و متاهل‌ها
هزینه هر برگ از تسهیلات مسکن نسبت به دو هفته قبل، افزایشی بوده و متاهل‌های تهرانی برای دریافت این وام باید بیش از ۱۲۱ میلیون تومان پرداخت کنند.
شرط فروش خانه‌های یک طبقه نهضت ملی مسکن
سرپرست دفتر اقتصاد مسکن با اعلام شرط ساخت خانه‌های یک طبقه نهضت ملی مسکن، گفت:‌ هزینه ساخت واحدهای آپارتمانی ۳۲۰ میلیون بیشتر از ساخت خانه یک طبقه است.
آیا خانه های مسکن مهر هم مشمول مالیات می شوند؟
طبق لایحه بودجه 1402، میزان مالیات پروژه‌های مسکن بابت هر واحد مکن مهر برای سالهای 1398 تا 1402 با هر نوع قرارداد معادل 3 میلیون ریال برای هر واحد تعیین شده و هیچ گونه مالیات دیگری به غیر از مالیات بر ارزش افروده بابت خرید مصالح به این پروژه تعلق نمی‌گیرد.
مالیات خانه های مسکونی مشخص شد / مالکان این واحدها باید مالیات بدهند
براساس بند «ذ» تبصره شش (عوارض و مالیات) لایحه بودجه سال جاری واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای مجاز که ارزش آنها (با احتساب عرصه و اعیان) بیش از ۲۰ میلیارد تومان باشد مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات به میزان دو در ۱۰۰۰ هستند.
والدین ۴ قلو‌ها خانه رایگان می گیرند
بر اساس بند ح تبصره ۱۱ لایجه بودجه ۱۴۰۲، وزارت راه و شهرسازی مکلف به تحویل زمین یا مسکن رایگان به خانواده‌هایی شد که فرزندان چهار قلو و بیشتر دارند.
مالیات جدید مشمول کدام خانه‌ها می‌شود؟
مالیات بر عایدی سرمایه مشمول برخی خانه ها می شود
 ارائه زمین ۲۵۰ متری در برخی شهرها
با ارائه تسهیلات بانکی، ساخت و ساز تقویت و افزایش خواهد یافت و انتظار می‌رود سقف وام از ۳۵۰ میلیون تومان تا ۵۰۰ میلیون اضافه و زمان بازپرداخت نیز افزایش یافته تا قدرت مالی بالاتری به اشخاص برای ساخت و ساز داده شود
قیمت خرید اوراق مسکن سر به فلک کشید! / فروش خانه هم وارد بورس می شود؟
قیمت خرید اوراق مسکن سر به فلک کشید! / فروش خانه هم وارد بورس می شود؟
برگزاری مزایده فروش املاک و مستغلات سازمان ملی زمین
سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن از برگزاری مزایده فروش املاک و مستغلات این سازمان از طریق ادارات کل راه و شهرسازی خبر داد.
پروانه ساخت در بافت های فرسوده در این استان  رایگان شد
علی قاسم پور روز چهارشنبه در حاشیه کلنگ زنی سه پروژه عمرانی گردشگری و اشتغالزایی در محمدشهر کرج به خبرنگاران گفت : تمام شهرداری های استان البرز موظف به صدور پروانه رایگان برای ساکنان بافت های فرسوده شهری در این استان هستند.
شروط دریافت وام مسکن خانه اولی ها
اولین شرط برای ثبت نام خانه اولی ها این است که ثبت نام کننده و افراد تحت تکفل او در 5 سال گذشته، زمين مسكونی يا واحد مسكونی را تحت مالکیت خود نداشته باشند
متوسط قیمت مسکن  ۵۰ میلیون تومان شد
بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده با 94 میلیون و 410 هزار تومان برای منطقه یک و کمترین متوسط قیمت با 24 میلیون و 490 هزار تومان برای منطقه 18 بوده است. همچنین در آذرماه امسال شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری به ترتیب نسبت به ماه قبل از آن 2.5 و 3 درصد افزایش یافته است.
وام مسکن ۷۰۰ میلیون  تومان می‌شود؟
درحالی دولت افزایش ۱۰ هزار میلیارد تومانی سرمایه بانک مسکن را مصوب کرده که انتظار می‌رود سقف وام مسکن به دلیل بی‌اثر شدن آن در بازار مسکن افزایش یابد.
از بورس خانه بخریم؟ / زیر و بم صندوق املاک و مستغلات
با این حال اما سرمایه‌گذاران این صندوق نباید امیدی به خانه‌دار شدن داشته باشند چرا که هر فرد چند متر از یک خانه را می‌خرد و مشخص نیست بقیه خانه را چه کسی می‌خرد. یعنی یک خانه می‌تواند چندین صاحب داشته باشد و در نهایت هیچ یک صاحب صددرصد خانه نباشد و تنها سودی خرد از این ملک ببرند!
فرآیند واگذاری مسکن ملی و مهر از یک ماه آینده آغاز می شود
وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه برنامه تحویل زمین‌ها آغاز شده است، گفت: بسیاری از پروژه‌های اقدام ملی مسکن هم آماده شده و از یک ماه آینده فرآیند‌های واگذاری را آغاز خواهیم کرد، بخشی از واحد‌ها مربوط به پروژه‌های مسکن مهر سابق بوده که چند سال است متقاضیان آن‌ها معطل مانده اند و پیشرفت این پروژه از صفر تا ۹۲ درصد بوده و از طریق صندوق ملی مسکن با منابعی که سازمان برنامه تجهیز می‌کند سرعت ساخت و اجرای این پروژه‌ها افزایش یافته است.
آغاز پرداخت تسهیلات مسکن روستایی با شرایط جدید
با توجه به ابلاغیه بانک مرکزی، پرداخت تسهیلات مسکن روستایی با شرایط جدید در دستور کار شعب بانک مسکن سراسر کشور قرار گرفت.
هزینه وام خرید مسکن ۱۱۵ میلیون تومان شد
در زمان حاضر قیمت هر برگه از این اوراق به‌طور متوسط حدود 120 هزار تومان است. از این رو متقاضی بایستی حدود 115 میلیون تومان برای استفاده از وام خرید مسکن بانک مسکن در همان ابتدا هزینه کند.
شرایط وام ۲۰۰ میلیونی مسکن روستایی
همه ساله به مناسبت گرامیداشت جانباختگان زلزله بم خانه‌های مقاوم شده روستایی در استان گلستان به بهره‌برداری می‌رسد در همین راستا امروز 86 هزار و صدمین واحد مسکونی روستایی مقاوم‌سازی شده استان گلستان به صورت متمرکز در روستای نودیجه گرگان افتتاح و به بهره‌برداری رسید.
هزینه ساخت مسکن بدون احتساب قیمت زمین
بسیاری از متقاضیان واحدهای نهضت ملی مسکن بعد از واریز ۴۰ میلیون تومان آورده اولیه، توان پرداخت آورده‌های بعدی را ندارند. این باعث ریزش متقاضیان و متعاقبا کندی فعالیتهای ساختمانی می‌شود. بنابراین باید از طریق افزایش سقف تسهیلات، منابع جبران شود که آن هم مسائل خود را دارد و ممکن است متقاضیان توان پرداخت اقساط را نداشته باشند.
مشوق‌های نوسازی واحدهای مسکونی اعلام شد
دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار، کاهش زمان صدور پروانه به دو ماه، تخفیف ۵۰ درصدی در صدور پروانه‌ها، استفاده از وام قرض‌الحسنه ودیعه مسکن در زمان نوسازی، استفاده از تسهیلات ارزان‌قیمت نهضت ملی مسکن و تسهیلات ویژه نوسازی را از جمله مشوق‌هایی دانست که شهروندان می‌توانند هنگام نوسازی واحدهای مسکونی خود از آن‌ها استفاده کنند.
هشدار مهم به خریداران مسکن
فروشنده ای که مطمئن است اگر ملکش را بفروشد هفته بعد نمی تواند همین ملک را به همین قیمت خریداری کند یا از فروش عقب نشینی می کند یا قیمت خود را بالا می برد .او می گوید در محله تهران پارس بیشتر مشاوران املاک از وضعیت خرید و فروش ناراضی هستند با این وجود بازار راکد اما قیمت ها رو به افزایش است .
در چه شرایطی مالکان خانه مسکونی از پرداخت مالیات معاف می شوند؟
مشابه معافیت ملک مسکونی برای هر شخص غیرتجاری، شرط برخورداری از معافیت همسر و فرزندان نیز دوره تملک بیش از ۲ سال برای هر ملک مسکونی است. با توجه به معافیت بیان شده، انتظار می‌رود عموم خانواده‌ها مشمول این معافیت قرارگرفته و مالیاتی پرداخت نکنند.
وام  350میلیون تومان تسهیلات در طرح بازآفرینی شهری به متقاضیان پرداخت می‌شود
سید علی باب الحوائجی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۱۵۰ میلیون تومان این وام صفر درصد و ۲۰۰ میلیون تومان آن بین ۶ تا ۱۲ درصد با بازپرداخت ۱۲ ساله با ۲ سال خواب و ۱۰ سال دوران بازپرداخت است.
دریافت وام نوسازی مسکن سه برابر شد
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، چند روز قبل با ارایه آمار دریافت پروانه‌های ساختمانی پایتخت در پاییز سال جاری بیان کرد: در شهر تهران در پاییز امسال تا روز ۳۰ آذر ۱۴۰۱ تعداد ۴۲۴ پروانه ساختمانی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال رشد ۵۷ درصدی را نشان می دهد. به لحاظ تعداد واحد نیز برای ۳۰۰۸ واحد پروانه صادر شده که از افزایش ۴۶.۵ درصد نسبت به سال گذشته حکایت دارد و رشد معنی‌داری را نشان می‌دهد.
قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متأهل‌ها چقدر شد؟
هزینه اوراق مسکن نسبت به اواسط آذرماه کمی کاهش داشته است و متاهل‌های تهرانی برای اخذ این وام باید بیش از ۱۰۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.
قیمت  ساخت هر متر واحد نهضت ملی مسکن اعلام شد
در حال حاضر هزینه‌ی ساخت هر متر مربع از واحدهای طرح نهضت ملی مسکن در بلوک‌های چهار و پنج طبقه ۷ تا ۸ میلیون تومان است
ممنوعیت نوشتن قولنامه در بنگاه‌های املاک
در صورت تصویب نهایی طرح ارتقاء سند رسمی بنگاه های املاک حق نوشتن بیع نامه نخواهند داشت و باید در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود.
زمان افتتاح مسکن ملی تهران اعلام شد
خلیل محبت‌خواه ـ مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفته است: فاز اول پروژه نهضت ملی مسکن پاکدشت در بهار ۱۴۰۲ به شرط واریز به موقع تسهیلات بانکی افتتاح می‌شود و شاهد خانه‌دار شدن بیش از ۶۰۰ خانواده خواهیم بود.
۲۰۰ ملک اموال تملیکی به ارزش ۳ هزار میلیارد تومان فروخته می‌شود
مزایده اموال غیرمنقول این سازمان به شماره ۱۱۳۳ از تاریخ ۱۶ آذرماه شروع شده و متقاضیان تا پایان روز ۲۶ آذرماه مهلت دارند پیشنهادهای خود را برای خرید املاک ارائه شده بدهند.