پنجشنبه, 24 خرداد 1403 2024,June
پیشنهاد افزایش وام نهضت ملی مسکن به ۷۰۰ میلیون تومان
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان درباره تأخیر در ابلاغ این قانون، افزود: بند مرتبط با بیمه مهندسان مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفته است اما به‌دلیل اینکه با چند موضوع دیگر از مفاد برنامه هفتم مورد ابهام، شورای نگهبان بوده که به مجلس مجدد بازگشت و پس از رفع اشکالات آن موضوعات، دوباره به شورای نگهبان ارسال شد؛ پس‌از تأیید شورای نگهبان قانون بیمه مهندسان در قالب برنامه هفتم ابلاغ خواهد شد.
 واگذاری زمین رایگان به این افراد/ شرایط اعلام شد
همچنین رضا حمیدی، مدیرکل دفتر مسکن روستایی بنیاد مسکن با اشاره به روند پرداخت وام مسکن روستایی گفت: از بهمن سال گذشته که سقف وام به ٣۵٠ میلیون رسید تا به امروز تقریبا ٢٨٠ هزار متقاضی برای دریافت وام به بانک عامل معرفی که ١٨٠ هزار فقره به مرحله انعقاد قرارداد رسیدند.
تسهیلات مسکن روستایی افزایش نمی‌یابد
در جریان پرداخت وام مسکن روستایی در کشور قفل و متوقف نشده است اما برخی از شعب بانکی در برخی استان‌ها و شهرها مانع پرداخت تسهیلات مسکن روستایی شده اند که آمارها نشان می‌دهد روند متوقف نیست بطوریکه در ۴ ماه گذشته ٢٢ همت تسهیلات مسکن روستایی پرداخت شده‌است.
وام ودیعه مسکن این افراد به ۲۰۰ میلیون رسید
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ادامه داد: دانشجویان می‌توانند درخواست قبلی خود را رد کرده و درخواست با مبالغ جدید را با شرایطی که وجود دارد، ارائه کنند.
 قسط وام مسکن 350 میلیونی مشخص شد + جزئیات
وام مسکن و جزئیات سقف آن یکی از موضوعات مورد توجه متقاضیان در روزهای اخیر بوده است و به تازگی هم محمدعلی نریمانی، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، با اشاره به اینکه مبالغ وام و تسهیلات ساخت مسکن روستایی به ۳۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است گفت: «فعالیت‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حوزه مسکن به دو دسته روستایی و شهری تقسیم می‌شود. سال گذشته با پیگیری‌های صورت گرفته تمام روستاهایی که نیاز به بازنگری طرح هادی داشت با اعتبارات در نظر گرفته انجام شده است همچنین افزایش تعداد وام‌گیرندگان از ۸۰۰ به ۲
وام مسکن 2درصدی برای محرومان
متقاضیان نهضت ملی مسکن در دهک‌های اول و دوم 400میلیون تومان وام قرض‌الحسنه دریافت می‌کنند
تمامی خانواده‌های دارای دو معلول صاحبخانه شدند
ر حال حاضر از ۵میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی ۳میلیون واحد مقاوم سازی شده که معادل ۵۵ درصد از واحدهای مسکن روستایی کل کشور است که این طرح همچنان ادامه دارد.
امکان ثبت‌نام مجدد در سایت نهضت ملی مسکن همزمان با تامین زمین
وی با بیان اینکه ١۵٧٠ پروژه برای آماده سازی اراضی شروع شده و از محل مولدسازی دارایی‌ها، تامین منابع برای آماده سازی اراضی انجام شد، گفت: ١٠٠ نقطه برای ساخت مسکن جانمایی شده‌ است. در استان آذربایجان غربی ۵ شهرک و در استان البرز ۴ شهرک مصوب شده و همچنین در تهران ۵ شهرک شناسایی شده که ۴ شهرک مصوب شده‌است.
 نحوه تعیین سقف قیمت اجاره /اگر سقف قیمت رعایت نشود!
ملاک اعمال نرخ اجاره برای تمدید یا قرارداد جدید واحدهای استیجاری که در سال قبل دارای قرارداد اجاره رسمی دارای کد رهگیری بوده‌اند، قیمت‌های درج شده در قرارداد قبلی است و در مورد واحدهای مسکونی فاقد رهگیری اجاره در یک سال منتهی به زمان انعقاد قرارداد اجاره جدید، میزان اجاره‌بها حداکثر معادل اجاره‌بهای کشف شده در سامانه جدید وزارت راه و شهرسازی (در حال راه‌اندازی) یا حداکثر ۱۰ درصد بیشتر از اجاره جدول املاک مشابه در سازمان امور مالیاتی (موضوع ماده ۵۴ قانون مالیات‌های مستقیم (هرکدام که بیشتر باشد) ت
مبلغ وام ودیعه مسکن ۱۴۰۳ | این بانک ها اعلام آمادگی کردند + لینک ثبت نام
برای دریافت وام ودیعه مسکن، معمولاً بانک‌ها و مؤسسات مالی از متقاضیان مستندات و مدارک مشخصی درخواست می‌کنند. اطلاعاتی شامل مستندات رایج است که برای ارائه به بانک یا مؤسسه مالی برای دریافت وام ودیعه مسکن ممکن است نیاز داشته باشید.
سند «تک برگ» دیگر ارائه نمی‌شود
طرح جهادی خدمات الکترونیک قضائی، یک اقدام نمایشی نیست چرا که که طی دو سال گذشته، ارائه این خدمت رایگان بعضاً ۶ تا ۷ بار در برخی مناطق خاص و کم‌برخوردار تکرار شده است.
سقف افزایش اجاره خانه اعلام شد
وی ادامه داد: علاوه بر اینکه ما در جلسه قبلی شورای هماهنگی مسکن تصویب کرده بودیم. شورای مسکن استان میزان افزایش اجاره مسکن را در سال ۱۴۰۳ برای شهر تهران ۲۶ و برای شهرهای استان ۲۴ درصد نسبت به سال گذشته تصویب کرد که انشاءالله مورد عمل قرار خواهد گرفت و در جلسه بعدی نیز گزارش از اتحادیه املاک در این خصوص خواهیم گرفت.
مبلغ قسط وام ۷۰۰ میلیونی نهضت ملی مسکن چقدر می شود؟
مدیرعامل صندوق ملی مسکن درباره مبلغ وام و اقساط ماهانه نهضت ملی مسکن توضیحاتی ارائه داد.
اقساط ماهانه وام مسکن ۴۰۰ میلیونی اعلام شد
وام مسکن ۴۰۰ میلیون تومانی به گروه‌هایی که جزو دهک‌های اول تا دوم درآمدی هستند، تعلق می‌گیرد. اگر کسی در دهک سوم یا چهارم قرار بگیرد، سهمش از وام مسکن ۳۰۰ میلیون تومان خواهد بود.
جزییات مالیات مسکن مهر/ هر واحد باید ۳۰۰ هزار تومان مالیات بدهد
بر اساسا این گزارش، همچنین هیچ گونه مالیات دیگری به غیر از مالیات بر ارزش افزوده بابت خرید مصالح به این طرح و پروژه ها تعلق نمی گیرد. سازمان امور مالیاتی کشور موظف به صدور مفاصاحساب مالیاتی پس از دریافت این مالیات است.
یک امتیاز جدید برای ساکنان بافت فرسوده
دولت به تازگی نیز طرح خرید واحدهای واقع در بافت‌های فرسوده در صورت انصراف مالک از دریافت آن در دستور کار قرار داده است. به پیشنهاد شرکت بازآفرینی شهری ایران، صندوق ملی مسکن این تملک را انجام می‌دهد.
وام نهضت ملی مسکن افزایش می‌یابد؟
مدیرعامل صندوق ملی مسکن گفت: پیشنهاد افزایش تسهیلات نهضت ملی مسکن به ۷۰۰ میلیون تومان را به شورای عالی مسکن ارائه کرده‌ایم که در حال بررسی است.
جزییات وام مسکن ویژه ۴ دهک اول
رییس هیات عامل صندوق ملی مسکن با اشاره به روند ارایه تسهیلات بانکی در بخش نهضت ملی مسکن ادامه داد: حدود ٢ میلیون و ١٨۴ هزار نفر به بانک معرفی شدند که از این تعداد ٧٨۴ هزار نفر منجر به منعقد قرداد شده‌اند. وی گفت: علاوه بر واحدهای نهضت ملی مسکن، تا کنون٧۴ هزار و ۶۵٨ واحد برای جمعیت جوانی و ٣٣ هزار ٨۶٢ واحد به مسکن محرومان و ۶٢ هزار و ٢٣٢ واحد برای دهک‌های کم درآمد اختصاص پیدا کرده‌است.
یارانه‌بگیران حتما بخوانند/ یارانه این افراد قطع می‌شود
دهک بندی جمعیت کشور مبنایی برای پرداخت یارانه به خانوارها است. در حال حاضر ۹ دهک نخست دارای یارانه بوده و به خانوار دهک دهم که از خانوارهای پردرآمد کشور محسوب می‌شوند یارانه نقدی و کالابرگ الکترونیکی تعلق نمی‌گیرد. اما یکی از اعتراض‌هایی که وجود دارد حضور فرزندان خانوار بالای ۱۸ سال و شاغل در خانواده بوده که سطح درآمد پدر خانواده را به عنوان سرپرست خانوار افزایش می‌دهد و این امر سبب شده که چنین خانواری در دهک دهم قرار گیرند.
چرا آورده متقاضیان نهضت ملی مسکن به ۲۰۰ میلیون کاهش نیافت؟
درحالی رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران بهمن ۱۴۰۱ از پیشنهاد کاهش مشروط آورده متقاضیان به ۲۰۰ میلیون تومان خبر داده بود که از سرنوشت بررسی این پیشنهاد در دولت خبری نیست.
این افراد منتظر دریافت وام ودیعه مسکن باشند
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان کرمانشاه بیان کرد: مددجویانی که درخواست این تسهیلات را ثبت کرده باشند تا پایان شهریور ماه این تسهیلات را دریافت خواهند کرد.
خانه بخریم یا صبر کنیم؟
غیبی همچنین توضیح داد: «دومین عامل در این زمینه انتظارات تورمی و نگرانی‌های ناشی از آن است که بیشترین تاثیر را بر بازار مسکن دارد. مسکن به‌عنوان مهم‌ترین و باارزش‌ترین دارایی افراد از این لحاظ تاثیرپذیر است.»
۶۰۰ متقاضی واحد‌های نهضت ملی مسکن باید آورده خود را تکمیل کنند
جنتی اظهار کرد: این ۶۰۰ نفر باید تا پایان خرداد ماه باید پرداختی خود را تکمیل کنند و پروژه ها نباید بر اساس کسری مالی و کمبود مالی متوقف شوند و باید طبق زمان بندی پیش روند.
هشدار به مالکان خانه‌های خالی؛ در این صورت ممنوع‌المعامله می‌شوید!
با توجه به آمار وزارت راه و شهرسازی؛ آمار کلی خانه‌های خالی در کل کشور ۵۶۰ هزار خانه است که شناسایی شده و هشدارهای لازم به صاحبان آنها داده شده است؛ در راستای همین پیگیری‌ها بیش از ۱۸۲ هزار مورد از این واحدهای خالی به بازار مسکن عرضه و بیش از ۱۲۰ واحد نیز بر اساس اولویت دانه درشت‌ها برای نخستین‌بار به سازمان امور مالیاتی معرفی شدند.
یک پیش‌بینی جدید درباره قیمت مسکن تا پایان شهریور
غیبی همچنین در خصوص پیش بینی بازار مسکن در تابستان عنوان کرد: «به نظر می‌رسد با اتمام فصل امتحانات در خردادماه رونق بیشتری بر بازار مسکن حاکم شود. از سوی دیگر با افزایش تقاضای قطعی در بازار اجاره مواجه خواهیم بود.»
تسهیلات مسکن خانه اولی‌ها یک میلیارد می‌شود
یگی نژاد اظهار کرد: بعد از ارائه نسخه اول تقویت قدرت خرید خانه‌‌اولی‌‌ها از سوی یک گروه کارشناسی در شبکه بانکی مبنی، بر پرداخت وام مشارکتی با قدرت پوشش‌‌دهی ۴۰‌درصد بهای کل یک آپارتمان مسکونی به خریداران اشتراکی، به تازگی، مرکز پژوهش‌‌های مجلس، نسخه دوم تقویت قدرت خرید خانه‌‌اولی‌‌ها از مسیر تامین ۶۰‌درصد بهای خرید مسکن برای ۵۰‌هزار متقاضی خرید خانه با ۵۰‌هزار فقره وام بانکی برخوردار از نرخ سود حمایتی را پیشنهاد کرده است.
شکل تعیین اجاره‌بها تغییر می‌کند/ مبنای تعیین نرخ اعلام شد
منتخب مجلس دوازدهم و عضو کمیسیون عمران مجلس گذشته از تعیین سقف اجاره‌بها در هر شهر و استان براساس نرخ تورم همان منطقه خبر داد.
اقساط وام بافت فرسوده کاهش می یابد
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هم اکنون نوسازی بافت‌های فرسوده از میزان ۲۷۷ هزار واحد عبور کرده است ، توضیح داد: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون فرایند نوسازی بیش از ۲۷۷ هزار واحد در بافت‌های فرسوده آغاز شد که از این تعداد، ۸۷ هزار واحد به بهره‌برداری رسیده است.
موافقت مشروط با افزایش تراکم مسکن ویژه تهرانسر
علاوه بر این، با عنایت به تخصیص پهنه اولیه اراضی مورد بررسی در این صورتجلسه به S221 با عملکرد در مقیاس فرا منطقه ای (فراشهری، شهری و حوزه)، توصیه می شود در بررسیهای فوق اراضی مناسبی به عنوان معوض اراضی مذکور در طرح لحاظ شود.
سرنوشت نهضت ملی مسکن در دولت چهاردهم چه می شود؟
سرنوشت نهضت ملی مسکن در دولت چهاردهم، پرسشی است که با توجه به تجربه انتقال مسکن مهر از دولت دهم به دولت یازدهم، ذهن بسیاری از جامعه ۴ میلیون نفری ذینفعان نهضت ملی مسکن را درگیر کرده است.
قانون تخلیه مستاجر ۱۴۰۳ / مهلت قانونی تخلیه چند روز است؟
مهلت قانونی تخلیه مستاجر چقدر است؟ اگر قرارداد مستاجری فرد به پایان رسیده باشد، باید منزلی که در آن سکونت دارد را تخلیه کند حتی اگر شرایط تخلیه را نداشته باشد، مالک می تواند به شورای حل اختلاف مراجعه کند و مستاجر را مجبور به تخلیه نماید.اگر مستاجر بنا به شرایطی توان تخلیه را نداشته باشد، می‌ تواند تقاضای مهلت نماید.
دلیل ترمز ناگهانی بازار مسکن + جدول
یک واسطه‌گر بازار مسکن، با اشاره به عدم افزایش قیمت توسط مالکان در منطقه یک ادامه می‌دهد: وضعیت معاملات ملکی در حال حاضر در رکود قرار دارد؛ البته ابتدای سال افزایش قیمت دلار داشتیم و بالتبع تعداد خریداران افزایش یافت اما فروشندگان تردید داشتند، بعد از آن وضعیت بازار در حال تثبیت و تعداد فروشندگان در حال افزایش بود که قیمت دلار کاهشی شد و بازار مجدد راکد شد.
بذرپاش: هر هفته مسکن افتتاح می‌کنیم
بذرپاش با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی شده تا بهره‌برداری‌ها از واحدهای تکمیل شده هفتگی باشد، توضیح داد: در استان تهران برای تامین زمین ساخت مسکن مشکلاتی وجود داشت که این مشکل از طریق شهرک‌سازی در حال رفع شدن است.
دستورالعمل طراحی و ساخت مسکن حمایتی ابلاغ شد
خسرو دانشجو دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در مکاتبه با استانداران تمامی استان و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور مصوبه شورا را با موضوع دستورالعمل عمومی طراحی و ساخت طرح‌های مسکن حمایتی ابلاغ کرد.
این افراد وام مسکن ۹۵ میلیون تومانی بلاعوض می‌گیرند + جزییات
به روستاییانی که منازل آنان دچار آسیب شده ۳۵۰ میلیون وام ۵ درصد پرداخت خواهد شد. ارزیابی برای خودروها نیز انجام شده و به افراد آسیب‌دیده بخشی وام بلاعوض و بخشی نیز وام ارزان‌قیمت ۶۰ ماهه اعطاء می‌شود. به افرادی که با خودروی خود امرار معاش می‌کردند نیز ۱۵۰ میلیون وام ارزان‌قیمت ۵ درصد تعلق می‌گیرد.
مستاجران بخوانند/ نحوه محاسبه تبدیل رهن و اجاره
تبدیل رهن و اجاره به این معناست که مبلغ رهن را به اجاره ماهانه تبدیل کنیم یا مبلغ اجاره ماهانه را به رهن تبدیل کنیم.
«قیمت پیشنهادی» و «قیمت قطعی» مسکن، چند؟
ریزش سنگین در بازار سرمایه به صورت بازدهی منفی 4درصدی بورس در ماه اردیبهشت و همچنین افت 10درصدی قیمت سکه باعث شد بخشی از سرمایه‌ها به سمت بازار ملک حرکت کند. سال‌های گذشته نیز به دنبال رکود بازار سرمایه و افت بازدهی، بازار مسکن مقصد این دسته از سرمایه‌ها شده بود.
خبر مهم وزیر راه برای مستاجران + زمان اعلام نرخ‌های جدید
وزیر راه و شهرسازی در خصوص تسهیلات نهضت ملی مسکن گفت: در جلسه هفدهم شورای عالی مسکن که به ریاست آقای مخبر برگزار شد در برنامه قرار گرفت تا از طریق بانک مرکزی عملیات تزریق مالی برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن انجام شود و پروژه‌ها متوقف نشود.
تعیین سقف اجاره بها تا یک هفته آینده
بذرپاش با بیان اینکه در شهرهای جدید که یکی از کانون های جمعیتی واحدهای مسکونی مهر به شمار می رود تمرکز ویژه داریم گفت: در حال حاضر در پردیس تعداد محدودی باقی مانده و هم اکنون در این شهر از حالت بحران خارج شده ایم .
این مالکان مسکن معاف از مالیات می‌شوند
معافیت های مالیاتی برای مالکان واحدهای مسکونی در نظر گرفته می شود به طوری که اگر مالکان واحدهای های خود را دو یا سه ساله اجاره دهند و یا از سقف قیمتی در نظر گرفته شده کمتر اجاره بدهند از معافیت های مالیاتی ۱۰۰ درصد بهره مند می شوند.
تغییر تاکتیک در بازار اجاره / تعیین سقف افزایش اجاره به داد مستأجران می رسد؟
یکی دو هفته دیگر فصل نقل‌وانتقال مستأجران آغاز می‌شود؛ اما بازار اجاره در آستانه این دوره بااهمیت و پرمشتری، خالی است؛ مشاوران املاک می‌گویند: مستأجران منتظر اعلام نرخ مصوب اجاره‌بها از سوی دولت هستند و این انتظار در روزهای اخیر مشهود بوده است.
اولین تصویر بازار اجاره‌بها در سال ۱۴۰۳
اجاره مسکن در تهران امسال در قالب رهن کامل، حدود ۸۵۰ میلیون تومان و در قالب اجاره کامل تقریبا ماهی ۲۵ میلیون تومان خرج روی دست مستاجران طبقه متوسط می‌گذارد.
این خانواده‌ها منتظر زمین رایگان باشند
مرتضی میثاقی با اشاره به اینکه اختصاص زمین رایگان به منظور افزایش ساخت مسکن، کمک به رفع نیاز اقشار کم درآمد و کاهش قیمت مسکن‌ در اولویت دولت سیزدهم است، اظهار کرد: تخصیص این اراضی توسط مدیر کل راه و شهرسازی استان مورد تایید قرار گرفته و باقی فرایند تا زمان انعقاد قرارداد بر عهده واحد واگذاری است.
 خبر خوش برای سازندگان نهضت ملی مسکن+ جزئیات
تا اول خرداد امسال قرارداد تسهیلاتی ٣6٢ هزار و ٣6٧ واحد نهضت ملی مسکن در قالب 5١ هزار و ٨٩ پروژه به مبلغ ١6٧ همت امضا شده است که تا تاریخ مذکور، مبلغ 90 همت به عنوان سهم‌الشرکه به سازندگان طرح نهضت ملی مسکن پرداخت شده و این روند همچنان ادامه دارد.
همه آنچه باید درباره شرایط دریافت وام ودیعه مسکن 1403 بدانید!
در مراکز استان‌ها و سایر کلانشهرها این رقم۱۵۰ میلیون تومان می‌باشد. برای سایر شهرها، متقاضیان می‌توانند تا۱۰۰ میلیون تومان وام دریافت کنند. در روستاها، سقف وام۴۰ میلیون تومان تعیین شده است. طبق اطلاعات منتشر شده توسط معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، فرآیند ثبت‌نام برای وام اجاره مسکن در سال گذشته از تاریخ ۲۶ خرداد آغاز و تا ۳۰ آذر ادامه یافت.
این بانک‌ها به زودی جریمه می‌شوند
اجرای این قانون خود نقش بسیاری موثری دارد که باعث می شود نرخ تورم در پرداخت اجاره برابری کند و شاهد افزایش نرخ های اجاره بها تا ۱۰۰ درصد نباشیم. او با بیان اینکه به نظر می‌رسد قانون ساماندهی بازار زمین و مسکن می تواند زمینه ساز کاهش فشارهای متقاضیان بازار اجاره مسکن شود گفت: اجرای این قانون نقش بسیار موثری برای بهبود وضعیت پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن در بانک ها را دارد‌.
فرمول تعیین قیمت مسکن اعلام شد/ این گونه ملک را با قیمت بهتری بفروشید
نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: عوامل متعددی از جمله قرارگیری ملک در مناطق مختلف و دسترسی آن به مراکز اصلی شهر در قیمت آپارتمان تاثیرگذار است.