بانک اول
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ 23 January2021

بازنشستگان تامین اجتماعی این مطلب را بخوانند / اجرای اصلاحات احکام مستمری‌بگیران از ابتدای آذرماه

بانک اول - رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی شهر تهران، گفت: مصوبه اعمال ۴ درصد مربوط به سنوات سخت و زیان‌آور در همسان‌سازی حقوق مستمری‌بگیران و اعمال مبلغ همسان‌سازی، ضریب ترغیب و تفاوت تطبیق در پایه مستمری‌ها، از ابتدای آذر ماه اجرا می‌شود.

به اشتراک بگذارید:

۲۴ مهر ۱۳۹۹  خبر ۶ دیدگاه

به گزارش بانک اول، «علی دهقان کیا»، با اشاره به بیش از ۱۰ سال تعلل در اجرای همسان‌سازی در سازمان تامین اجتماعی، گفت: «۱۰ سال است که کانون عالی و کانون‌های بازنشستگان، به دنبال اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان بودند.

در زمانی که مرحوم سیدتقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بودند، بار‌ها به سازمان مراجعه کردیم تا دولت یا سازمان، برای اختصاص ۲ هزار میلیارد تومان برای اجرای همسان‌سازی قانع شوند؛ اما هیچ کدام این کار را انجام ندادند. خوشبختانه پس از ۱۰ سال، سازمان و دولت بر سر اجرای همسان‌سازی به توافق رسیدند و برای سال جاری، ۱۴ هزار میلیارد تومان بر همسان‌سازی و ۳ هزار میلیارد تومان برای بن و حق مسکن کنار گذاشته شد.»

 

وی افزود: «بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی انتظار دارند که مانند کشوری‌ها و لشگری‌ها، به اندازه ۹۰ درصد شاغلان هم طرازشان، در قالب همسان‌سازی افزایش حقوق داشته باشند که این کار با حدود ۱۷ هزار میلیارد تومانی که برای ۱ سال اجرای همسان‌سازی و افزایش مزایای جانبی در نظر گرفته شده، انجام شدنی نیست؛ ضمن اینکه بازنشستگان انتظار دارند که مانند بازنشستگان این دو صندوق، ۲ مرحله اجرای همسان‌سازی را شاهد باشند؛ اما منابع لازم برای این کار وجود ندارد و سازمان هم به تمام ۳۲ هزار میلیارد تومانی که دولت برای پرداخت مطالباتش در قالب واگذاری سهام، پیش‌بینی کرده است، دسترسی ندارد.»

 

وی با بیان اینکه محدودیت‌های بودجه‌ایِ اجرای همسان‌سازی در سازمان تامین اجتماعی، نواقصی را به جا گذاشت، افزود: «محاسبه نشدن هزینه‌های پرداختی برای بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور و اعمال نشدن مبلغ همسان‌سازی، ضریب ترغیب و تفاوت تطبیق در پایه مستمری‌ها، دو موردی بودند که اعتراض بازنشستگان را برانگیختند؛ اما در جلسه‌ای که به تازگی با حضور مدیران سازمان و نمایندگان بازنشستگان برگزار شد، قرار بر این شد که از ابتدای آذرماه هر دو اجرا شوند؛ بنابراین اصلاحات، احکام مستمری بازنشستگان از ابتدای همین ماه انجام می‌شود.»

 

رئیس کانون کارگران بازنشسته شهر تهران با بیان اینکه همچنین قرار بر این شد که هزینه‌های مازاد بر ۴ درصد، برای بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور، در محاسبات مربوط به مبلغ متناسب‌سازی لحاظ شود، گفت: «با اجرای این مورد، افراد متناسب با هزینه‌ای که بابت بازنشستگی زودتر از موعد آن‌ها پرداخت شده است، مبالغی را در احکام خود دریافت می‌کنند؛ به این معنی که اگر به جای ۴ درصد، ۸ درصد بابت بازنشستگی آن‌ها هزینه شده باشد، به مازاد بر این ۴ درصد هم امتیاز تعلق گیرد تا بازنشسته متناسب با هزینه مابه‌التفاوت بازنشستگی پیش از موعد و سنوات بیمه‌پردازی، شاهد افزایش مبلغ متناسب‌سازی خود باشد.»

 

دهقان‌کیا در ادامه با اشاره به اعتراض بازنشستگان به هزینه ۵۰ تا ۵۱ هزار تومانی که بابت سرانه بیمه تکمیلی خود پرداخت می‌کنند، گفت: «یکی از مواردی که پیگیر آن هستیم کمک سازمان تامین اجتماعی برای کاهش سهم بازنشستگان از هزینه‌های بیمه تکمیلی است. اگر سازمان تامین اجتماعی کمک نکند تا این سرانه کاهش یابد، کانون‌ها امکان انعقاد قرارداد با شرکت پوشش دهنده بیمه تکمیلی را ندارند. از این جهت از سازمان انتظار داریم که سهم خود را افزایش دهد؛ چراکه ۵۰ هزار تومان برای بازنشسته حداقل‌بگیر، مبلغ زیادی است. ۵۰ تا ۶۰ درصد مستمری‌بگیران، مستاجر هستند و با توجه به افزایش افسارگسیخته اجاره بها و ودیعه مسکن، امکان پرداخت چنین هزینه‌ای را برای بیمه خود ندارند.»

 

وی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی منابعی را که صرف بازنشستگان می‌کند، از محل ورودی‌های خود تامین می‌کند و دولت از این بابت هیچ کمکی به سازمان ارائه نمی‌دهد، گفت: «سازمان تامین اجتماعی، در سال ۹۹ ماهانه ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بابت بدهی جاری دولت هزینه می‌کند؛ در حالی که بدهی جاری دولت مربوط به ۲۶ قانون حمایت بیمه‌ای است که دولت باید بار تامین منابع آن‌ها را بر دوش بکشد. تنها تا ابتدای سال ۹۹ بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی به بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسید و رفته رفته به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. در این میان سازمان، بودجه‌ای را که باید صرف رفاه مستمری‌بگیران خود کند، برای پوشش بیمه‌ای گروه‌های هدف حمایت‌های بیمه‌ای دولت، اختصاص می‌دهد.»/ایلنا

امتیاز کاربران:
نظرات کاربران
نظر بدهید

علی بازنشسته جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹

۰

سلام کل این همه خبر و برو بیا و زحمت های که میگند کشیدند شده 150 هزار تومان که به اسم همسان سازی و یا متناسب سلزی به حقوقمان اضافه کردند بفرماید ایا ارزشی داشت

پری .... جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۴:۱۳

۰

حداقل حقوق بازنشستگان کشوری ۳،۵۰۰ هزار تومان است که این مبلغ برای خیلی از بازنشستگان تامین اجتماعی، یک رویاست. از اینهمه تبعیض متاسفم. لطفا خبر کذب ندهید که حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همسانسازی شده است چون هیچ شاغل تحت پوشش تامین اجتماعی با ۲۰ سال سابقه کار مبلغ ۲،۳۰۰ هزار تومان دریافت نمی کند. واقعا حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با حقوق چه کسانی همسانسازی شده است؟

۰۰۰ ... جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۴:۰۳

۰

مگه همسانسازی برای بازنشستگان تامین اجتماعی اعمال شده؟ با کی همسان شده اند؟

صادق امیری پنج شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷

۰

با سلام من مستمری بگیر مشاغل سختوزیاناور هستم همه ی ما بتفاوت چها درصد را خودم دادم چرا در سنوات من محاسبه نمی شود از کسانی که مسول هستند تقاضای رسیدگی داریم با تشکر

ُسیدعلیرضاسجادی سجادی پنج شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳

۰

سلام حقوق مستمربگیران کار افتاده تامین اجتماعی خیلی کم است بایداضاف بشودبااین تحریم اقتصادی که دشمن درست کرد خیلی مشکل شده زندگی فکری بشودوسایل زندگی گران شده است باسختی زندگی می کنیم

Nastaran پنج شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۹:۴۰

۰

ابتدای سال گفتن از اردیبهشت بعد شد خرداد بعد شد ابتدای مرداد بعد گفتن که نه آخر مرداد یه مدت خبری ازشون نشد تا الان که میفرمایند آذر ماه! والا ما به همینکه وعده هاتون سرموعد دوماه به دوماه باشه هم راضی هستیم اما متاسفانه عرضه ندارن وعده های الکیشونو هم با نظم و ترتیب بدن!

بانک اول در تلگرام
بانک اول در اینستاگرام
logo-samandehi