بانک اول
پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ 4 March2021

چرا یارانه کرونا واریز نشد؟

بانک اول - دو ماه از واریز یارانه معیشتی کرونا می‌گذرد و دو مرحله دیگر آن باقی‌ست اما همچنان متقاضیان بسیاری نسبت به اجرای ناقص این طرح معترض هستند.

به اشتراک بگذارید:

۰۴ بهمن ۱۳۹۹  خبر ۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول در یک سالی که از آغاز شیوع ویروس کرونا می‌گذرد دولت برای کمک به اقشار آسیب دیده طرح‌های حمایت معیشتی را دستور کار قرار داد.

در چند ماه اول دولت پرداخت یارانه ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی را به حساب سه میلیون نفر در دستور کار قرار داد که در پنج نوبت تکرار شد.

در بهار امسال مرحله اول وام یک میلیون تومانی کرونا نیز پرداخت شد که همه یارانه‌بگیران نقدی می‌توانستند متقاضی وام باشند. در نهایت حدود ۲۱ میلیون خانوار این وام را دریافت کردند.

در آذر ماه دولت مصوب کرد که مرحله دوم وام یک میلیون تومانی و یارانه کرونا پرداخت شود. در خصوص وام، دولت دست متقاضیان را باز نگذاشت و اعلام کرد که هفت میلیون خانوار مشمول این وام شده‌اند.

در آغاز پاییز امسال، مجلس طرح پرداخت شش نوبت یارانه را به ۶۰ میلیون نفر تصویب کرد اما در نهایت طبق توافق مجلس هم تعداد یارانه‌بگیران کم شد و هم تعداد نوبت‌های پرداختی از شش به چهار نوبت کاهش یافت.

برای یارانه جدید کرونا دولت چند شرط را تعیین کرد تا از این طریق تعداد یارانه‌بگیران را کم کند. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که خانوارهای فاقد درآمد و بیمه که در لیست یارانه بگیران معیشتی قرار دارند جزو مشمولان این طرح هستند. همچنین کسانی که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند این یارانه را دریافت می‌کنند.

در هر دو ماه آذر و دی، مبلغ ۱۰۰ هزار تومان به حساب ۲۵ میلیون نفر از افراد بدون درآمد و بیمه که یارانه بنزین دریافت می‌کنند واریز شد و ۹ میلیون نفر از افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی مبلغ ۱۲۰ هزار تومان دریافت کرده‌اند.

هم وام و هم یارانه کرونا با اعتراض شدید مردم مواجه شد و پس از گذشت دو ماه هنوز متقاضیان بسیاری هستند که نسبت به اجرای ناقص این دو کمک حمایتی و جذف تعداد زیادی از مردم معترض‌اند.

«من نه حقوق میگیرم نه بیمه چرا برا من اصلا چیزی واریز نمیشه کسی میدونه جریان چیه»

«منم کارگرم دوماهه بیکار شدم تصادفم کردم تو خونه افتادم به غیر یارانه هیچی بهم ندادن تازه مستاجرم هستم فقط یک موتور از دار دنیا دارم»

«من کارگر هستم سه ماه است بیکارم مشکل مالی فراوان دارم به من هم معیشت کرونا تعلق نگرفته ایا انصاف است»

«ما یه خانواده ۴نفزه مستاجر نه خونه ای نه ‌ماشین نه حقوق ماهیانه شوهرم کارگر .یارانه کرونایی تعلق نگرفته واقعن بی انصافی»

امتیاز کاربران:
نظرات کاربران
نظر بدهید
بانک اول در تلگرام
بانک اول در اینستاگرام
logo-samandehi