بانک اول
سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ 3 August2021

سقوط آزاد بی‌سابقه معاملات اوراق بدهی دولت در 1400

بانک اول - امروز 31 خرداد 1400 در رویدادی کم‌سابقه حجم معاملات اوراق بدهی دولت به زیر 100 میلیارد تومان رسید و کف جدیدی برای سال 1400 را ثبت کرد.

به اشتراک بگذارید:

۳۱ خرداد ۱۴۰۰  خبر ۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول امروز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 73 درصد کاهش به 86 میلیارد تومان رسید. این حجم از معاملات در چندماه اخیر بیسابقه است. این معاملات روی 34 نماد اخزا و 7 نماد اراد انجام شد. 

حجم معاملات عمده اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه به 9.4 هزار میلیارد تومان رسید که احتمالا به اجرای عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی مربوط می‌شود. 

بررسی منحنی بازده استخراج شده از 34 نماد اخزا نشان میدهد که نرخهای بازده میان مدت نسبت به آخرین روز معاملاتی کاهش قابل توجهی داشتند. نرخ اوراق با سررسیدهای یک سال در سطح 21.96 بدون تغیبر بود. نرخ بازده اوراق با سررسید دو و سه سال با 2 دهم و نیم درصد کاهش به ترتیب 22.01 و 22.03 درصد رسید نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با نیم درصد کاهش به 22.07 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

امروز روند نرخ بازدهی اوراق آتی و نقدی بدون شیب و مماس با محور 22 بود. به این ترتیب نرخ سود آتی در همه سررسیدها حدود 22 درصد بوده است.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

 

N3

 

امتیاز کاربران:
نظرات کاربران
نظر بدهید
بانک اول در تلگرام
بانک اول در اینستاگرام
logo-samandehi