جمعه, 31 شهریور 1402 2023,September

چگونه سود سپرده بانکی خود را افزایش دهیم ؟

09 دی 1401
چگونه سود سپرده بانکی خود را افزایش دهیم ؟

به گزارش بانک اول اگر شما هم  قصد سپرده‌گذاری در بانک را  دارید، باید بدانید که کدام نوع از سپرده بانکی، سود بیشتری به سپرده شما می‌دهد. این مطلب راهنمای شما در این راه خواهد بود

یکی از مهم‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری در چندین سال اخیر، سپرده‌گذاری در بانک‌ها است و علت آن هم این است که سپرده گذاری در بانک کم ریسک ترین نوع سرمایه گذاری محسوب می شود . ( البته اگر فاکتور تورم لجام گسیخنه در ایران را نادیده بگیریم !) . جدا از آن که برای سرمایه‌گذاری به این روش باید بهترین بانک ها برای سپرده‌گذاری را بشناسید، سوال دیگری که باید از خود بپرسید آن است که با سپرده بانکی خود چه کنیم؟ یا سود سپرده چگونه محاسبه می‌شود و چگونه می‌توان مقدار این سود را افزایش داد؟

sood banki

بازده در سپرده‌های بانکی چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین عواملی که توجه سرمایه‌گذاران را به سمت سپرده‌های بانکی جلب می‌کند، مقدار ریسک و بازده این روش است. در صورتی که بتوانید بهترین بانک ها برای سپرده را انتخاب کنید، می‌توانید سود مناسبی از این طریق دریافت کنید. اما پیش از آن که به افزایش سود سپرده بانکی فکر کنید باید با ریسک‌ها و نحوه سوددهی این روش سرمایه‌گذاری آشنا شوید.

در سپرده گذاری بانکی، ریسک چندانی به چشم نمی‌آید، اما باید شرایط اقتصادی را هم در نظر گرفت. برای مثال، برای پاسخ به این که با سپرده بانکی خود چه کنیم؟ باید تورم را هم در نظر داشته باشید. از عوامل مهم دیگر برای سپرده گذاری در بانک در نظر گرفتن ارزش پول و افق سرمایه‌گذاری است.

سپرده بانکی چگونه سود می‌دهد؟

انواع سپرده‌های بانکی ( کوتاه مدت , بلند مدت و گواهی سپرده ) دارای سود هستند، گرچه ممکن است میزان این سود متفاوت باشد. این سپرده‌ها به دو دسته قرض‌الحسنه و سرمایه‌گذاری تقسیم می‌شوند که در ادامه نحوه سوددهی آن‌ها را مطالعه می‌کنید:

سپرده بانکی سرمایه‌گذاری

در سپرده بانکی سرمایه‌گذاری مدت‌دار افراد برای سرمایه‌گذاری هدف مشخصی ندارند. نوع کوتاه مدت آن به این گونه است که افراد می‌توانند به صورت روزانه از سودهای بانکی استفاده کنند و در عین حال به انجام عملیات‌ بانکی خود بپردازند. در این روش، آخر هر ماه مقداری سود نسبت به سرمایه فرد به او داده می‌شود.

درنوع بلند مدت این سپرده‌ها، افراد به دنبال سرمایه‌گذاری با ریسک کم و سود بیشتر هستند و می‌خواهند سرمایه خود را در مدت زمان طولانی داشته باشند. از این سپرد‌ه‌ها به‌عنوان وثیقه هم می‌توان استفاده کرد.

سپرده بانکی قرض الحسنه

در سپرده بانکی قرض الحسنه از نوع جاری، قرارداد به صورت دوجانبه انجام می‌شود و رعایت مفاد آن برای هر دو طرف الزامی است. در این حساب‌ها واریز، برداشت و انتقال وجه امکان پذیر است، برای اجرای این فرآیندها می‌توان ازطریق کارت‌های اعتباری، دفترچه، حساب و چک اقدام کرد. از مزایای این حساب‌ها می‌توان به امکان صدور دسته چک برای مشتریان واجد شرایط اشاره کرد.

در نوع پس‌انداز این سپرده‌ها، به اقشار مختلف جامعه کمک می‌شود تا با دریافت سرمایه از آن‌ها، تسهیلات بانکی دریافت کنند. بانک‌ها با دریافت سرمایه از مردم، به متقاضیان واجد شرایط، با توجه به نیاز آن‌ها وام اعطا می‌کنند. با توجه به قانون بانکداری، بانک‌ها موظف هستند که سپرده مشتریان را بازپرداخت کنند. برخی از روش‌های تشویقی بانک‌ها برای مشتریان شامل این موارد می‌شوند:

  • در نظر گرفتن جوایز نقدی، جنس یا کالا
  • در نظر گرفتن تخفیف یا بخشودگی از پرداخت کارمزد
  • اولویت قرار دادن سپرده‌گذاران قرض الحسنه

راه‌های افزایش کسب سود از سپرده بانکی

 نوبت آن است که با راه‌های افزایش سود سپرده بانکی آشنا شوید. در نظر داشته باشید که بیشترین سود سپرده بانکی اعلام شده توسط بانک مرکزی، 18 درصد اعلام شده که به حساب بلندمدت تعلق دارد. بر اساس آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سودهای بانکی به این صورت است:

  • سپرده کوتاه‌مدت عادی (کارت‌های بانکی): ۱۰ درصد
  • با سررسید یک‌سال: ۱۶ درصد
  • با سررسید ۲ سال: ۱۸ درصد

اما روشی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان سرمایه‌گذاری کم ریسکی را تجربه کرد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که از لحاظ ریسک و امنیت سرمایه‌گذاری تقریبا با بانک‌ها در یک سطح قرار دارند. در این نوع صندوق‌ها، سود ماهیانه و تقریبا ثابتی به سرمایه‌گذاران اعطا می‌شود، این سودها می‌توانند در دوره‌های یک ماهه، سه ماهه و غیره دریافت شوند.

در بین انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، نوع درآمد ثابت آن بسیار کم ریسک‌تر است، از طرف دیگر میزان سوددهی کمتری دارد. اما با این وجود، مقدار سود دریافت شده از آن نسبت به بانک‌ها بیشتر است.

گواهی سپرده بانک ها

البته از چند ماه پیش بسیاری از بانک ها به صورت چراغ ختموش نرخ سپرده های خود را تا 20 درصد هم افزایش داده اند. و از چند روز پیش هم به صورت علنی و با اعلام رسمی نرخ گواهی سپرده اغلب بانک ها با نرخ وسوسه انگیز 23 درصد رونمایی شد.

گواهی سپرده نوع دیگری از سپرده سرمایه گذاری بلند مدت محسوب می شود . در حال حاضر این نوع گواهی سپرده با سررسید یکساله منتشر می شود ولی بانک ها جهت جذب مشتری بیشتر این گواهی های سپرده را بعد از گذشت یکماه بدون شکست سود باطل می کنن که این موضوع امتیاز خوبی برای سپرده گذاران است.

نرخ سود گواهی های سپرده جدیدا از 18 درصد به 23 درصد افزایش یافته است.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری چگونه است؟

برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری کافیست که کد بورسی داشته باشید. مانند سهام شرکت‌های بورس و فرابورس، شما می‌توانید واحد‌های این صندوق‌ها را خرید و فروش کنید. فراموش نکنید که برای سرمایه‌گذاری در سپرده‌ها محدودیت‌هایی وجود دارد. به این صورت که سپرده بانکی بسته به این که سپرده میان‌مدت یا بلندمدت باشد در برداشت وجه، شما را محدود می‌کند. برای مثال، در صورتی که یک سپرده میان‌مدت داشته باشید و قبل از سررسید مبلغی از آن برداشت کنید، هیچ سودی به سپرده شما تعلق نمی‌گیرد، حتی اگر تنها یک روز قبل از سررسید ماهیانه برداشت انجام شده باشد. این درحالی است که صندوق‌های درآمد ثابت به علت روز شمار بودن و روند نسبتا ثابتی که دارند، در زمینه برداشت وجه هیچ محدودیتی ندارند.

این نکته را در نظر داشته باشید که چون صندوق های سرمایه گذاری در بازار بورس اوراق بهادار فعال هستند , زمانی که شما درخواست دریافت اصل پول خود را داشته باشید بین 2 تا 4 روز کاری طول می کشد تا وجه به حساب شما واریز گردد.

اخبار مرتبط
طبق گزارش‌های کدال، ۱۲ بانک در بهار امسال بیش از ۷۳ همت بابت سپرده‌ها سود پرداخت کرده‌اند.
سپرده‌های کوتاه‌مدت بانکی برای مبالغی هستند که زیر یک سال سپرده‌گذاری می‌شوند و بانک‌ها معمولا سودی کمتر از سپرده‌های بلندمدت به آنها می‌دهند.
به انواع سپرده‌های کوتاه و بلند مدت از پنج درصد تا ۲۲.۵ درصد سود تعلق می‌گیرد و نرخ سود تسهیلات هم ۲۳ درصد تعیین‌ شده که افزایش پنج درصدی دارد.
نرخ سود وام و تسهیلات بانکی با 5 درصد افزایش از 18 درصد به 23 درصد افزایش یافت . همچنین نرخ سود سپرده های بانکی تا 2205 درصد افزایش یافته است . ولی نرخ سود سپرده کوتاه مدت با 5 درصد کاهش از 10 درصد به 5 درصد رسیده است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها