پنجشنبه, 4 مرداد 1403 2024,July

ارزهای دیجیتال زامبی را بشناسید!

09 اردیبهشت 1403
ارزهای دیجیتال زامبی را بشناسید!

فوربس، نشریه معتبر، در گزارشی با عنوان «بلاک‌چین‌های زامبی» به نقد و بررسی برخی از ارزهای دیجیتال پرداخته که کاربرد واقعی در دنیای حقیقی ندارند.

به گزارش بانک اول در این لیست، نام‌های بزرگی مانند ریپل (XRP)، کاردانو (ADA)، لایت‌کوین (LTC)، بیت‌کوین کش (BCH) و اتریوم کلاسیک (ETC) به چشم می‌خورد.

با اینکه این ارزهای دیجیتال ارزش بازار بالایی دارند، اما فعالیت و معاملات آنها بدون شواهدی از تحقق اهداف عملی‌شان ادامه دارد.

گزارش فوربس این ارزها را با اصطلاح بلاک‌چین‌های زامبی توصیف می‌کند که شبیه به مردگان متحرک، صرفا وجود دارند و نشانه‌ای از حیات واقعی از نظر کاربرد یا پایگاه کاربری قابل توجه ندارند.

برای مثال، ریپل که در ابتدا رقیبی جدی برای شبکه بانکی سوئیفت (SWIFT) تصور می‌شد، همچنان به عنوان یکی از ارزشمندترین ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود.

با این حال، علی‌رغم ارزش ۳۶ میلیارد دلاری، نتوانسته است به وعده خود مبنی بر ارائه انتقالات بانکی بین‌المللی سریع و ارزان عمل کند.

تحلیلگران فوربس بر این باورند که معاملات سفته‌بازی (speculative trading)، عامل اصلی حفظ ارزش بالای ریپل در بازار است.

این گزارش همچنین به ارزیابی ارزهای دیجیتالی نوظهوری می‌پردازد که با عنوان «قاتلان اتریوم» شناخته می‌شوند.

ارزهایی مانند تزوس (XTZ)، الگوراند (ALGO) و کاردانو (ADA) با وجود پیشرفت‌های فنی قابل توجه، هنوز نتوانسته‌اند کاربران را به خود جلب کنند.

برای مثال، به نظر می‌رسد که علاقه به کاردانو بیشتر به دلیل شهرت بنیانگذار آن، چارلز هاسکینسون، است تا کاربرد واقعی آن!

فقدان نظارت‌های قانونی بر این ارزهای دیجیتال، چالش دیگری است که فوربس به آن اشاره می‌کند.

این گزارش با اشاره به ادامه فعالیت‌های معاملاتی اتریوم کلاسیک (ETC) با وجود حملات امنیتی جدی، مخاطرات سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتالی بدون ساختارهای قانونی قوی را یادآور می‌شود.

اخبار مرتبط
دولت‌ها در برابر ظهور و گسترش بیت کوین همواره با پرسش‌ها و ابهام‌هایی روبه‌رو هستند که وضعیت قانونی بیت کوین متأثر از این ابهام‌ها است؛ ازجمله این که با یک دارایی دیجیتال و غیرمتمرکز جهانی که قرار نیست هیچ حزب یا سازمانی آن را کنترل کند، چگونه برخورد کنند. یا این که شکل جدیدی از ارزهای مقاوم در برابر سانسور، چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد. برخی دیگر مانند السالوادور نیز از ابتدا در زمرهٔ کشورهای پذیرنده بیت کوین قرار گرفته‌اند.
سود بیت‌کوین در مقایسه با بزرگترین میم‌ کوین‌های الهام گرفته شده از ترامپ، بسیار کم به نظر می‌رسد زیرا همه آنها پس از انتشار این خبر شاهد جهش چشمگیر قیمت بودند. در زمان نگارش این مطلب TREMP بیشترین سود را حفظ و ۷۱ درصد افزایش در ۲۴ ساعت گذشته با قیمت ۰.۶۶ دلار ثبت کرد. ترامپ ۳۹ درصد و ماگا نیز ۳۳ درصد افزایش یافتند.
ارز دیجیتال بیت کوین را در نظر بگیرید؛ تعداد سفارش‌های خرید و فروش بیت کوین در جهان، عمق بازار بیت کوین را نشان می‌دهد. هر چه عمق بازار بیشتر باشد، سفارش‌های بزرگ خرید و فروش تاثیر کمتری در نوسانات قیمت یک دارایی دارند. البته معمولا دارایی‌های بزرگ مثل بیت کوین و اتریوم عمق بازار بالایی نسبت به سایر ارزهای دیجیتال دارند.
اگر شما در حوزه ارز‌های دیجیتال اطلاعات کافی نداشته باشید به سادگی قربانی کلاهبرداری می‌شوید. «پنیر مجانی فقط در تله موش پیدا می‌شود»

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها