شنبه, 30 تیر 1403 2024,July

صعود قیمت طلا دوباره سکه‌ را گران می کند؟

24 آبان 1402
صعود قیمت طلا دوباره سکه‌ را گران می کند؟

در حال حاضر اگرچه برخی از سکه‌بازان افزایشی به واسطه قیمت طلا امیدوار هستند، اما برخی دیگر می‌گویند اگر قیمت دلار در روز جاری مرز ۵۱ هزار تومان را از دست دهد مسیر صعود سکه ناهموار خواهد شد.

به گزارش بانک اول،قیمت سکه امامی در معاملات نقدی روزهای اخیر در محدوده ۲۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تا مرز ۲۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در نوسان بوده است.

در معاملات پشت‌خطی سه‌شنبه‌ شب هم فلز گران‌بهای داخلی در حدود ۲۹ میلیون تومان به فروش رسید. فعالان بازار یکی از دلایل کاهش هیجانات در بازار سکه را به نزول قیمت طلای جهانی ربط می‌دادند. اما روز گذشته قیمت طلای جهانی جهش قابل‌توجهی را ثبت کرد و همین موضوع باعث شده برخی از سکه‌بازان نسبت به‌احتمال رشد قیمت سکه امیدوار شوند.

بررسی چارت طلا حکایت از آن دارد درحالی‌که روزهای گذشته قیمت اونس طلا تا مرز ۱۹۳۶ دلار پایین آمده بود روز سه‌شنبه قیمت این فلز زردرنگ تا نزدیک مرز ۱َ۹۷۰ دلار بالا رفت. قیمت جهانی طلا در پی گزارش فدرال رزرو ناگهان ۲۰ دلار جهش کرد. در حال حاضر هم - امروز چهارشنبه - قیمت جهانی طلا در نیم‌کره شرقی حوالی ۱۹۶۷ دلار است.

روز قبل تورم ایالات متحده بیشتر از انتظار کاهش یافت که انتظارات از افزایش نرخ بهره در این کشور را از بین برد.

از سوی دیگر، روز گذشته قیمت دلار در شروع معاملات نقدی تهران با ۵۱ هزار و ۵۰ تومان باز شد؛ اما در عصر به ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان رسید که نسبت به‌روز دوشنبه ثبات را نشان می‌دهد. در پشت خط سه‌شنبه هم قیمت دلار نزولی شد و با ۵۱ هزار و ۵۰ تومان به فروش رسید.

در حال حاضر اگرچه برخی از سکه‌بازان نسبت به طلا امیدوارند اما برخی دیگر می‌گویند اگر قیمت دلار در روز جاری مرز ۵۱ هزار تومان را از دست دهد مسیر صعود سکه ناهموار خواهد شد.

در شرایط کنونی فنی کارها می‌گویند که سکه امامی در بازار امروز چهارشنبه ۲۴ آبان، مرز مقاومتی ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و پس از آن مقاومت ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را پیش روی خود دارد. از سوی دیگر مرز حمایتی ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای سکه‌بازان مهم است که اگر شکسته شود احتمال عقب‌نشینی تا نیمه کانال ۲۸ میلیون تومان محتمل خواهد بود. البته برخی از معامله‌گران پیش‌بینی می‌کنند که در روز جاری سکه بین خاکریز ۲۸ و ۲۹ میلیون تومان نوسان خواهد کرد.

اخبار مرتبط
هر قطعه سکه طرح قدیم امروز بدون تغییر قیمت نسبت به روز گذشته ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته شد.
دلار نیوزیلند با ۰.۳۵ درصد افزایش به ۰.۶۰۷۱ دلار آمریکا رسید، اما معاملات آتی نشان داد که بازار‌ها به شرط بندی خود در مورد کاهش سه مرحله ای نرخ بهره توسط بانک مرکزی نیوزیلند در سال جاری پایبند هستند.
سی و هشتمین جلسه حراج شمش طلای مرکز مبادله ایران، روز یکشنبه 31 تیر ماه 1403 برگزار خواهد شد. متقاضیان خرید شمش طلای مرکز مبادله ایران می‌توانند با واریز مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون ریال (350 میلیون تومان) به عنوان وجه الضمان به ازای هر قطعه شمش طلا تا ساعت 24 روز شنبه 30 تیرماه، در سی و هشتمین حراج این مرکز شرکت کنند.
به طور کلی، در مذهب اسلام خرید و فروش طلا به عنوان یک سرمایه گذاری یا کالای تجاری مجاز است. طلای آب شده نیز مانند سایر اشکال طلا، مشمول احکام شرعی مربوط به خرید و فروش طلا می شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها