جمعه, 31 شهریور 1402 2023,September

ارائه مشاوره خرید و فروش سهام تنها با مجوز سازمان بورس

05 اردیبهشت 1402
ارائه مشاوره خرید و فروش سهام تنها با مجوز سازمان بورس

بر اساس قانون توصیه اشخاص به معامله سهام، مصداق فعالیت حرفه‌ای مشاوره سرمایه‌گذاری است و با اخذ مجوز از سازمان بورس صورت می‌پذیرد.

به گزارش بانک اول محمدجعفر علیخانی کارشناس حقوقی بازار سرمایه، در خصوص کانال‌های غیرمجاز بورس، اظهار کرد: بورس بازاری جذاب در جهت سرمایه‌گذاری است لیکن باید توجه داشت، با توجه به ابعاد تحلیلی و تخصصی فعالیت در آن مستلزم کسب دانش حرفه‌ای و تخصصی است.

علیخانی افزود: براساس بررسی‌های صورت گرفته در بازار‌های مالی، همچنان هستند سودجویانی که به طرق و با انگیزه‌های مختلف از ناآگاهی افراد مشتاق به فعالیت در این بازار‌ها سو استفاده می‌کنند و با اخذ مبالغی به عنوان حق عضویت در فضا‌های مجازی اقدام به ارائه اطلاعات خلاف واقع می‌پردازند که در اغلب اوقات موجب زیان سهامدار می‌شود.

این کارشناس حقوقی بازار سرمایه تصریح کرد: براساس قوانین بازارسرمایه، توصیه و ترغیب اشخاص به معامله سهام مصداق فعالیت حرفه‌ای مشاوره سرمایه‌گذاری است که مطابق ماده ۲۸ قانون بازار اوراق بهادار، اجرای چنین مسئله‌ای می‌بایست با اخذ مجوز از سازمان بورس صورت پذیرد.

علیخانی گفت: هرگونه فعالیت در حوزه مذکور بدون اخذ مجوز از سازمان بورس، فاقد نظارت‌های معمول سازمان بورس بوده و بدیهی است در چنین شرایطی، اعتمادکنندگان به افراد فاقد مجوز، در صورت زیان پاسخ مناسبی را دریافت نخواهند کرد.

وی تصریح کرد: فعالیت حرفه‌ای فاقد مجوز در بازار سرمایه، مطابق بند ۱ ماده ۴۹ قانون بازار اوراق بهادار جرم‌انگاری شده است و مرتکبان این جرم، به مجازات قانونی محکوم می‌شوند.

این کارشناس ارشد حقوقی بازار سرمایه بیان کرد: صرفا نهاد‌های مالی ثبت شده نزد سازمان بورس که مجوز مشاوره سرمایه‌گذاری را دارند، می‌توانند بصورت قانونی، حرفه‌ای و تحت نظارت سازمان بورس به فعالیت بپردازند، همچنین ارائه مشاوره نیز در قالب قرارداد‌ها و فرم‌های مصوب سازمان بورس صورت می‌گیرد.

علیخانی در پایان گفت: سهامداران به منظور جلوگیری از زیان و عدم تکرار اتفاقات سال ٩٩، نباید به اشخاص فاقد مجوز اعتماد کنند. در همین راستا صندوق‌های سرمایه‌گذاری متنوعی که در بازار وجود دارد، بهترین مسیر برای اشخاص تازه وارد است. /سنا

اخبار مرتبط
شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۶۴۰ واحدی در ارتفاع ۶۷۴ هزار و ۲۱۹ واحدی ایستاد در فرابورس ایران هم شاخص کل با افزایش ۳۹ واحد به رقم ۲۵ هزار و ۵۲ واحد رسید.
بنابراین در پایان معاملات امروز شاخص کل بورس اوراق بهادار با ریزشی 13 هزار واحدی به 2 میلیون و 37 هزار واحد رسید. همچنین شاخص کل هم‌وزن نیز با ریزشی 6 هزار واحدی به ارتفاع 713 هزار واحد رسید.
گفتنی است اگرچه تاکنون جزئیات بیشتری در مورد نحوه ی تخلف و اطلاعات محرمانه منتشر شده در دسترس نیست، اما مشخصا انتظار می رود تا سازمان بورس نسبت به تخلفات رخ داده شفاف سازی بیشتری کند و به طور کامل در مورد این موضوع توضیح دهد.
بر اساس ماده ۱۸ قانون جوانی جمعیت، خانواده‌هایی که فرزند سوم آنها از آبان ماه ۱۴۰۰ به بعد متولد شده باشد مشمول تخفیف ۱۵ درصدی مالیاتی به ازای هر فرزند می‌شوند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها