پنجشنبه, 4 مرداد 1403 2024,July

احتمال ریزش دلار تا 52 هزار تومان

03 خرداد 1403
 احتمال ریزش دلار تا 52 هزار تومان
دلار آزاد اوایل امسال را با نرخ‌های حدود ۵۴ هزار تومان شروع کرده بود

به گزارش بانک اول دلار آزاد اوایل امسال را با نرخ‌های حدود ۵۴ هزار تومان شروع کرده بود و با تشدید تنش‌های سیاسی بویژه پس از حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق و شهادت فرماندهان ایرانی، به سمت ۷۰ هزار تومان جهش کرد، اما پس از عملیات وعده صادق، روند معکوس شد و حالا در روندی پرسرعت در حال عقب‌نشینی به نرخ‌های قبلی است.

دنیای اقتصاد نوشت : در اردیبهشت چند اتفاق دیگر هم رخ داد که محاسبات بازار درباره کاهش قیمت‌ها را قطعی‌تر کرد. سفر رئیس‌کل بانک مرکزی به عربستان و اخباری که پیرامون گشایش‌های ارزی به بیرون درز کرد، یکی از مهمترین سیگنال‌ها بود.

مدتی بعد محمدرضا فرزین در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی ایران از گشایش‌های ارزی جدید پرده برداشت. بلافاصله بعد از این صحبت‌ها بود که فعالان اقتصادی اقلیم کردستان عراق از افزایش ترددها در این اقلیم و احتمال مداخله بازارساز در بازار سلیمانیه خبر داد.

از طرفی برخی تحلیلگران تکنیکال چنین اظهار کرده‌اند که حمایت ۵۷ هزار تومان برای فعالان بازار خیلی مهم است و در صورت از دست رفتن آن، رسیدن به نرخ ۵۲ تا ۵۳ هزار تومان بعید نیست.

اخبار مرتبط
عالی ترین مقام بانک مرکزی ضمن اشاره به روند متغیرهای پولی در سنوات گذشته خاطر نشان کرد: متغیرهای پولی که در آن زمان به طور بلندمدت در کانال ۲۰ درصد قرار داشت، به کانال ۴۰ درصد رسیده بود. بدین معناکه رشد نقدینگی و پایه پولی به کانال ۴۰ درصد وارد شده بود. به‌علاوه برخی متغیرها که متغیرهای پیش‌نگر بودند مانند تورم تولیدکننده حتی به بالای ۶۰ درصد رسیده بود. تورم مصرف کننده نیز در کانال ۴۰ درصد قرار گرفته بود.
بازار امروز شاهد روند نزولی قیمت طلا و سکه نسبت به روز گذشته است.
ارز اربعین در مجموع در سه هزار و ۱۶۸ شعبه و باجه منتخب هفت بانک عامل در اقصی نقاط مناطق شهری و روستایی از روز یکشنبه، هفتم مرداد تا پایان روز سوم شهریور ۱۴۰۳ عرضه می شود.
طبق اعلام بانک مرکزی، زائران اربعین امسال می توانند ۲۰۰ هزار دینار ارز به نرخ ETS که در مرکز مبادله ارز و طلای ایران مبادله می‌شود، دریافت کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها