دوشنبه, 7 خرداد 1403 2024,May

چرا طلا یک سرمایه‌گذاری بزرگ نیست؟

24 خرداد 1401
چرا طلا یک سرمایه‌گذاری بزرگ نیست؟

به گزارش بانک اول ، حال سوال اینجاست: من به عنوان یک سرمایه گذار، چگونه باید طلا را ارزیابی کنم؟ به طور طبیعی، افراد دارایی‌ای را خریداری می کنند که به وضوح،‌ قیمتی کمتر از تخمین منطقی آنها از ارزش منصفانه آن داشته باشد تا از مزایای تولید پول آن در درازمدت بهره مند شوند. 

آیا طلا واقعا ارزشمند است؟ 
دن کمپ،‌ مدیر واحد سرمایه گذاری مورنینگ استار در این باره معتقد است: من طلا را یک دارایی قابل سرمایه گذاری نمی دانم. دارایی سرمایه گذاری، سرمایه ای است که گردش مالی مثبت برای مالک خود ایجاد می کند و از این طریق می توان" ارزش منصفانه "را به تجزیه و تحلیل بنیادین آن نسبت داد. قیمت ها در کوتاه مدت در حوزه ای بالاتر یا پایین تر از ارزش منصفانه خود در گردشند. اما در بلندمدت به سمت بالاتر میل می کنند و همین امر موجب جذابیت آن می شود. 

برای طلا هیچ قیمت پایه ای وجود ندارد تا بتوان بر اساس آن، تصمیمی برای خرید یا فروش گرفت. با چه قیمتی می توان تعیین کرد که طلا اکنون گران‌قیمت‌تر شده و یا ارزش خود را از دست داده است؟ علاوه بر این، طلا یک جریان هزینه ای منفی نیز ایجاد می کند. کسی که شمش می خرد، باید هزینه های نگهداری آن از جمله هزینه انبارداری یا بیمه را نیز بپردازد. 

خرید طلا روشی است برای خرید یک هراس طولانی مدت. از دیرباز نیز خرید طلا روشی برای ایجاد ترس بوده است. مردم در یک یا دو سال آینده بیش از مقداری که الان می ترسند، هراسناک خواهند بود و این همان چیزی است که طلا برای افزایش قیمت خود می خواهد. پس چرا سرمایه های غیرمولد خریداری می شوند؟ تنها به این دلیل که خریدار امیدوار است که در آینده فرد دیگری آن را با قیمتی بالاتر بخرد. 

این نوع سرمایه گذاری نیازمند چرخشی از سرمایه گذاران است؛  افرادی که می دانند که طلا دارایی جدیدی برایشان تولید نمی کند اما آرزو دارند در اینده فردی مشتاق تر از آنها به سراغ این فلز زرد بیاید. طلا در صنایع تزئینی نیز کاربرد دارد اما این استفاده به قدری محدود است که جایگاهی در بازار تولید ندارد. اگر تا ابد صاحب یک اونس طلا باشید، تا ابد همان یک اونس را دارید و نه بیشتر. 

اخبار مرتبط
سی امین جلسه حراج شمش طلای مرکز مبادله ایران، روز سه شنبه ۸ خرداد ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.
بر این اساس، تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۴) افراد حاضر در بازار بیشتر دلالان بودند و متقاضی زیادی در بازار غیر رسمی حضور نداشت.
به عنوان یک سرمایه‌گذار، مهم است که با دقت و شفافیت تحلیل‌های مرتبط با بازار طلا را دنبال کنید. برای این کار، می‌توانید اخبار و تحلیل‌های مربوط به وضعیت اقتصادی جهانی، تغییرات در نرخ بهره، سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی، و تحولات سیاسی و جهانی را مورد بررسی قرار دهید. همچنین، می‌توانید به تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های مختلف از تحلیل‌گران و موسسات مالی و سرمایه‌گذاری معتبر دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را دنبال کنید.
بیست‌ونهمین حراج شمش طلا امروز ساعت ۱۲ الی ۱۶ در تالار معاملات طلای مرکز مبادله ایران برگزار خواهد شد. طی ۲۸ جلسه حراج که تاکنون برگزار شده مجموعاً ۴.۴ تن طلای با عیار ۹۹۵ در هزار معامله شده است. متقاضیان می‌توانستند با واریز مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون ریال (۳۵۰ میلیون تومان) به عنوان وجه الضمان به ازای هر قطعه شمش طلا تا ساعت ۲۴ روز شنبه ۵ خرداد ماه، در این حراج شرکت کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها