شنبه, 5 فروردین 1402 2023,March

مزایای استفاده از چک الکترونیک چیست؟

22 دی 1401
مزایای استفاده از چک الکترونیک چیست؟

استفاده از چک‌های کاغذی همواره افراد را با هزینه و مخاطراتی رو به رو می‌کند، سامانه چکاد با هدف ایجاد بستر امن بین بانکی جهت ارائه چک دیجیتال و رفع ایرادات چک دیجیتال ایجاد شده، بانک‌ها با بهره گیری از سرویس‌های ارائه شده در سامانه چکاد و پیاده سازی فرآیند‌ها می‌توانند سرویس‌های چک دیجیتال را برای مشتریان عرضه کنند.

چک دیجیتال موجودیتی مشابه چک کاغذی دارد و تمامی مقررات چک کاغذی در مورد آن صدق می‌کند. در چک دیجیتال، کاغذ از موجودیت چک حذف و با استفاده از امضای دیجیتال چک معتبر می‌شود.

در سامانه چکاد درخواست دسته چک دیجیتال، کشیدن چک دیجیتال، مشاهده کارتابل چک‌های دریافتی و امکان وصول درون بانکی چک و امکان وصول بین بانکی چک، انتقال و ضمانت چک، مسدود و ابطال چک، انواع سرویس‌های استعلامی و امکان نقد کردن آنلاین بدون مراجعه به شعبه جهت استفاده مشتریان فراهم شده است.

مزایای استفاده از چک الکترونیک چیست؟

تعدادی از مزایای چک الکترونیک شامل عدم محدودیت تعداد برگ، عدم امکان تغییر در برگ چک الکترونیکی، صرفه‌جویی در مصرف کاغذ، اطلاع‌رسانی از وضعیت نقل‌وانتقالات چک، حذف مراحل زمان‌گیر مثل جابه‌جایی، دسته‌بندی و حسابداری چک کارمزد و هزینه عملیاتی پایین‌تر، مدیریت ریسک بهتر، سرعت بالا فرآیند‌های صدور و پرداخت چک، امکان آگاهی از گردش حساب و مدیریت موجودی حساب برای جلوگیری از برگشت خوردن چک به کمک ابزار‌های مدرن همچون تلفن همراه و مطلع شدن صاحب چک بعد از پرداخت وجه، می‌شود.

اخبار مرتبط
معاون فناوری نوین بانک مرکزی گفت: به تدریج با افزایش و گسترش چک الکترونیکی چک کاغذی به سمت کاهش می‌رود
همچنین مطابق تبصره ۲ (الحاقی ۱۳۷۲) قانون مذکور، دستور دهنده مکلف است پس از اعلام به بانک شکایت خود را به مراجع قضایی تسلیم و حداکثر ظرف مدت یک هفته گواهی تقدیم شکایت خود را به بانک تسلیم نماید در غیر این صورت پس از انقضا مدت مذکور بانک از محل موجودی به تقاضای دارنده چک وجه آن را پرداخت می‌کند.
معاون بانک مرکزی اظهار داشت: مردم نگران مبالغ چک‌های قبل از چک صیادی نباشند و مشکلی برای چک‌هایی صادر شده پیش نمی‌آید. اما پس از مدتی محدودیت‌هایی اعمال خواهد شد
معاون فناوری بانک مرکزی گفت: اکنون در خصوص استعلام چک صیادی فقط سامانه چک‌های در راه برقرار نیست که این سرویس هم اوایل سال آینده راه‌اندازی می‌شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها