چهارشنبه, 30 خرداد 1403 2024,June

آیا بدهی وام پس از مرگ بخشیده می‌شود؟

17 دی 1402
آیا بدهی وام پس از مرگ بخشیده می‌شود؟

 اگر وام‌گیرنده قبل از پایان پرداخت اقساط وام بانکی فوت کند، تکلیف اقساط چه خواهد شد؟ آیا بانک بدهی وام را می‌بخشد؟ در این گزارش به بررسی تسویه وام فرد فوت شده خواهیم پرداخت.

به گزارش  بانک اول  بدهی وام پس از مرگ بخشیده نخواهد شد. رویه شعب بانکی حکایت از آن دارد که اگر بازماندگان فرد تسهیلات گیرنده، برای تسویه وام به شعبه مراجعه نکنند، بانک وام را از ضامن وصول می‌کند. اگر در پرونده تسهیلات، وثیقه ملکی هم باشد ابتدا وثیقه را به نقد تبدیل و بعد مبلغ وام را وصول می‌کند. درخصوص تعیین تکلیف باز پرداخت اقساط تسهیلاتی که دریافت‌کنندگان آن‌ها فوت کرده‌اند باید گفت: مطابق ماده ۸۶۸ قانون مدنی: «مالکیت ورثه نسبت به ترکه(اموال به جا مانده از فرد فوت شده) متوفی مستقر نمی‌شود، مگر پس از ادای دیونی که به ترکه میت تعلق گرفته است.»

تسویه بدهی وام پس از مرگ

در صورت فوت وام‌ گیرنده، اگر خانواده او قادر به پرداخت وام و اقساط فرد نباشند، ممکن است بانک از وثیقه وام ‌گیرنده برای طلب خود استفاده کند. برای رفع این مشکل توصیه می‌شود متقاضیان دریافت وام، قبل از هر چیزی خود را بیمه عمر «مانــده بدهکـــار» کنند. در این صــورت بعد از فوت، مسئولیت پرداخت بقیه اقساط تا پایان مدت وام، با شرکت بیمه‌ است. پوشش اصلی بیمه ‌نامه مانده بدهکار، فوت در اثر حادثه است. بانک اما همیشه وثیقه عینی از وام‌ گیرنده دریافت نمی‌کند. کار وام‌هایی مثل خرید کالا و کمک‌هزینه‌های مختلف با یک یا دو ضامن دولتی راه می‌افتد. در این صورت، بانک برای وصول بدهی خود سراغ فیش حقوقی ضامن می‌رود.

در صورتی که خانواده فرد فوت ‌شده در عین توانایی، از پرداخت اقساط متوفی سر باز زنند، ضامن می‌تواند پس از پرداخت بدهی (وام) به بانک، شکایتی تنظیم کند و از دادگاه بخواهد طلب خود را از میراث به جای گذاشته متوفی برداشت کند.

سوالات پرتکرار درباره تسویه وام متوفی

در ادامه پاسخ سوالات پرتکرار درباره تسویه وام متوفی را بخوانید.

سوال: سلام.ضامن پدرم بودم در بانک رسالت .یک قسط پرداخت کردند و فوت کردند.مدعی هستم قسط ها را میدم .بانک قبول نمیکند و میگوید وام به عین الحال تبدیل شده و باید یکجا تسویه شود.لطفا راهنمایی کنید.ممنون

پاسخ: با درود اگر وام بیمه بوده از بیمه استفاده کنید. از ماترک قابل وصول است.

سوال: پدر من ۶ ماه پیش فوت کرد. وام از بانک ملت گرفته بود دارای دو ضامن هست. آیا از وراث میتوانند پول قسط رابگیرند؟
پاسخ: معمولا وام ها را بیمه می کنند که اگر وام گیرنده فوت شد الباقی وام را بیمه می گیرند، قراردادوام را مطالبه کنید اگر بیمه شده باشه خیر، در غیر این صورت باید از اموالی که به ارث مانده پرداخت کنید والا جریمه می شوید.

اخبار مرتبط
مهلت پذیرش پرونده های متقاضیان تا تاریخ 1403/03/10 است. متقاضیان پس از ثبت درخواست دریافت مشوق مذکور به صورت مکتوب، نسبت به تحویل اسناد و مدارک مربوطه به دفتر خدمات ارزی و مالی سازمان توسعه تجارت ایران اقدام کنند.
طرح کارت اعتباری دارندگان سهام عدالت به شما کمک می‌کند تا سقف 60درصد از ارزش سهام عدالت خود را، به ‌عنوان وام دریافت کنید. البته این مبلغ به‌صورت نقدی پرداخت نمی‌شود، بلکه شما یک کارت اعتباری در دست خواهید داشت و با مراجعه به برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای، می‌توانید به میزانی که وام برایتان در دسترس قرار گرفته، خرید کنید
آن دسته افراد واجد شرایطی که به دریافت وام 100 میلیون تومانی علاقمندند بهتر است با در دست داشتن مدارک مربوط به حساب جاری خود، به شعبه‌ای که در آن سپرده دارند مراجعه کنند تا به تکمیل فرم قرارداد تسهیلات بپردازند. لازم به ذکر است که به منظور دریافت این وام باید ضامن رسمی داشت و ضمنا وام گیرنده باید حداقل 10 درصد مبلغ وام را از قبل آماده کرده و به بانک ارائه بدهد تا پایان پرداخت اقساط به عنوان تضمین دیگر مسدود شود.
متقاضیان گرامی برای ثبت درخواست وام مهربانی به صورت غیر حضوری و از طریق بام، نیاز دارند تا امضای دیجیتال خود در اپ اندروید و ios را فعالسازی کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها