دوشنبه, 7 خرداد 1403 2024,May

هوش‌مصنوعی پزشکی می‌تواند برای کشورهای فقیرتر خطرناک باشد

02 بهمن 1402
هوش‌مصنوعی پزشکی می‌تواند برای کشورهای فقیرتر خطرناک باشد

رشد سریع هوش‌مصنوعی مولد در مراقبت‌های بهداشتی، سازمان جهانی بهداشت را وادار کرده است تا دستورالعمل‌هایی برای استفاده اخلاقی از آن تدوین کند.

به گزارش بانک اول سازمان جهانی بهداشت، هشدار داده است که معرفی فناوری‌های مراقبت بهداشتی مبتنی بر هوش‌مصنوعی می‌تواند برای مردم کشور‌های کم درآمد "خطرناک" باشد.

آلن لبریک، مدیر بهداشت دیجیتال و نوآوری سازمان بهداشت جهانی، در یک نشست رسانه‌ای گفت: "آخرین خواسته‌ای که ما به عنوان بخشی از این جهش رو به جلو با فناوری می‌خواهیم، انتشار یا تقویت بی‌عدالتی‌ها و تعصبات در بافت اجتماعی کشورهای سراسر جهان است."

سازمان بهداشت جهانی اولین دستورالعمل‌های خود در مورد هوش‌مصنوعی برای مراقبت‌های بهداشتی را در سال ۲۰۲۱ منتشر کرد، اما کم‌تر از سه سال بعد با افزایش قدرت و در دسترس بودن LMMها، سازمان مجبور به، به‌روزرسانی آن‌ها شد. این مدل‌ها که هوش‌مصنوعی مولد نیز نامیده می‌شوند، از جمله مدل‌هایی هستند که به چت بات محبوب ChatGPT قدرت می‌دهند و متن، ویدیو و تصویر را پردازش و تولید می‌کنند.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید دستورالعمل‌های این سازمان که به عنوان توصیه به کشورهای عضو صادر می‌شود، برای اطمینان از این است که رشد انفجاری LMMها به جای تضعیف آن، سلامت عمومی را ارتقا داده و از آن محافظت می‌کند.

این آژانس هشدار می دهد که بهره‌برداری از این ابزارهای قدرتمند را نباید تنها به شرکت‌های فناوری واگذار کرد و دولت‌های همه کشورها باید با همکاری یکدیگر تلاش‌ها را برای تنظیم مؤثر توسعه و استفاده از فناوری‌های هوش‌مصنوعی هدایت کنند. 

اخبار مرتبط
در این میان، عملکرد قابل‌توجه میم ‌کوین‌های محبوب مانند دوج‌کوین (DOGE)، شیبا اینو (SHIB) و پپه (PEPE) نیز نشان‌دهنده پتانسیل بالای این بخش برای ارائه بازدهی بیشتر به سرمایه‌گذاران در سال جاری است.
این شرکت از مدت ها قبل مشغول آزمایش تولید عکس با هوش مصنوعی در پینت است و نسخه های اولیه Cocreator برای توسعه دهندگان و کارشناسان ویندوز از پاییز سال گذشته میلادی در دسترس بوده است. اما با معرفی رایانه های Copilot+ اکنون ویژگی به طور رسمی ارائه شده است.
دهقانی فیروزآبادی در ادامه از افتتاح و آغاز به کار مرکز ملی هوش مصنوعی تا بیستم خرداد خبر داد و گفت: بزرگترین اثر شهیدجمهور در حوزه علم و فناوری، ایستادن پای قانون جهش تولید دانش بنیان می‌دانم. او شخصاً ایستاد تا این قانون در دولت به نتیجه برسد و همه کسانی که از این قانون خبر دارند و روی آن کار کردند شهادت می‌دهند که بدون حضور آیت‌الله رئیسی این قانون به نتیجه نمی‌رسید.
کاربرانی که به خاطر فعالیت‌های مشکوک‌ یا گزارش‌های کاربران دیگر، در دسته با احتمال تخلف بالا قرار می‌گیرند حساب‌شان محدود شده و تنها قابلیت دیدن آگهی‌ها را دارند. امکان انتشار آگهی، چت یا دیدن شماره تلفن آگهی‌های دیگر از این افراد تا زمانی که هویت‌شان به صورت ویدیویی تایید شود گرفته خواهد شد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها