یکشنبه, 30 اردیبهشت 1403 2024,May

فوری ؛ بیشترین سود بانکی در کشور/گواهی سپرده خاص با نرخ سود ۳۰ درصد به مدت یک هفته

09 بهمن 1402
فوری ؛ بیشترین سود بانکی در کشور/گواهی سپرده خاص با نرخ سود ۳۰ درصد به مدت یک هفته

بانک مرکزی دستورالعمل انتشار گواهی سپرده خاص با نرخ سود علی الحساب بانکی ۳۰ درصد سالانه (پرداخت سود ماهانه) را با هدف تامین سرمایه در گردش واحدهای تولید به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

به گزارش بانک اول از روابط عمومی بانک مرکزی، بر اساس دستورالعمل انتشار گواهی سپرده خاص که به شبکه بانکی ابلاغ شده است بانک‌ها می توانند برای تامین سرمایه در گردش طرح‌های با بازدهی بالا اقدام به انتشار این اوراق نموده و در پایان دوره مشارکت، سود قطعی نیز علاوه بر سود علی‌الحساب ۳۰ درصدی به خریداران این گواهی سپرده در شعب بانک‌ها پرداخت می‌شود.

ویژگی بارز این گواهی سپرده آن است که امکان بازخرید قبل از سررسید در شعب بانک‌ها امکان‌پذیر است.

با اجرای این طرح، مشارکت مردمی در تامین مالی طرح‌های تولیدی کشور فراهم می‌شود.

دارندگان این گواهی می‌توانند از آن به عنوان وثیقه جهت دریافت تسهیلات بانکی استفاده کنند.

بانک‌ها مجازند از روز چهارشنبه ۱۱ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ به مدت ۷ روز کاری اقدام به عرضه این اوراق نمایند.

برنامه عرضه و تعیین شعب منتخب آنها توسط بانک‌های عامل اطلاع‌رسانی می‌شود.

اخبار مرتبط
ممکن است بانک‌ها در دوره‌های مالی کوتاه‌مدت روزانه یا هفتگی با کسری یا مازاد نقدینگی روبه‌رو شوند. اگر بانکی دچار کسری نقدینگی شود، باید از طریق وام گرفتن آن را جبران کند تا به حالت تعادل برسد. برای اینکه بانک‌ها برای حل این مشکل به بانک مرکزی نیاز نداشته باشند، بازاری را به نام بازار بین بانکی تشکیل داده‌اند که در آن به یکدیگر وام دهند. اکثر وام‌های بین بانکی سررسید کوتاه‌مدت یک‌هفته‌ای یا کمتر دارند. وام‌دهی بانک‌ها به یکدیگر بر مبنای یک نرخ سودی است که به آن نرخ سود بین بانکی گفته می‌شود.
گرفتن بهره پول جایز نیست. مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت (ره): سود سپرده ربا و حرام است؛ مگر با معامله شرعیه در قبال سود معین.
این نرخ در هفته پایانی اسفندماه سال 1402 به 23.66 درصد رسیده بود که بالاترین نرخ بهره بین بانکی از آبان ماه به بعد محسوب می شود؛ بیشترین رکورد این نرخ در هفته نخست مهر 1402 ثبت شده است؛ نرخ بهره بین‌بانکی در پایان هفته منتهی به 5 مهر ماه سال 1402 با رکوردشکنی 10 سال به 23.80 درصد افزایش یافته بود.البته بعد از آن روند کاهشی نرخ سود بین بانکی آغاز شد و در هفته نخست آبان ماه به 23.71 درصد کاهش یافت و بعد ان آن وارد کانال‌های پایین‌تر شد.
حداکثر نرخ سود بانکی در سال ۱۴۰۲ هم ۲۲.۵ درصد باقی ماند؛ هرچند مقرر شد بانک‌ها برای تامین سرمایه در گردش طرح‌های با بازدهی، با انتشار اوراق سپرده گواهی خاص، سودهای ۳۰ درصدی هم ارائه دهند. سال ۱۴۰۱ بود که بانک مرکزی سقف نرخ سود سپرده بانکی را ۲۲.۵ درصد و سود تسهیلات را حداکثر ۲۳ درصد اعلام کرد و نرخ‌های بالاتر از آن تخلف اعلام شد. همچنین همان زمان مسئولان اقتصادی و بانکی کشور تاکید کردند که تصمیمی برای تغییر در نرخ سود بانکی ندارند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
احمدی
ارسال شده در : جمعه 20 بهمن 1402

سلام بعدازانتشار گواهی سپرده یک ساله بانکی ۳۰ درصدی واتمام مدت ازتاریخ ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ بانک سپه دریک اقدام بی سابقه مبادرت به افتتاح حساب سپرده بلند مدت یک ساله به شرط ماندگاری سه ماه بدون شکست وبا حداقل یک میلیلرد تومان بخشنامه کزده افتتاح مس کنند شعبات اش وبانک تجارت هم برای یک میلیارد تومان باماندگاری دوماه ۲۳ بدون شکست ودومیلیارد ۲۴ درصد وده میلیارد تومان ۲۷ درصد چزاغ خاموش بدون شکست افتتاح می نمایند وصندوق صنعت ومعدن ۳۰ درصد امید انصار ۳۰/۰۱ وایران زمین ۳۰/۰۸درصد واعتماد ملل ۲۸/۰۷درصد این بی سامانی دراخرسال ریسک نقدینگی وریسک اعتباری را تشدید می نماید بانک مرکزی هم درخواب بسر می برد واکثر ا هم بانکهای مشکل سرمایه که کمتراز۸ درصد مصوب اند تو بازار نرخ شکنی می نمایند

ناشناس
ارسال شده در : پنجشنبه 12 بهمن 1402

بهترین.وکارامد ترین راه برای جلوگیری از تورم.وجمع آوری پول‌های سرگردان از بازار که تمام بدبختی های بازار را رقم می‌زند.البته دولت باید از این پولها بهترین بهره برداری رابکند. والا در آخر سال با افزایش ۳۰ درصد نقدینگی باز تورم ۵۰ درصدی راخواهیم داشت.

سهیل
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 10 بهمن 1402

با درود. چرا سود سپرده ها را افزایش نمی دهد

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها