دوشنبه, 7 خرداد 1403 2024,May

مرکز مبادله باید به سامانه مرجع در زمینه قیمت ارز و طلا تبدیل شود

29 بهمن 1402
مرکز مبادله باید به سامانه مرجع در زمینه قیمت ارز و طلا تبدیل شود

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر صدها سامانه در جهان هدایت افکار عمومی، تجار و فعالیت‌های اقتصادی را در نرح ارز به عهده دارند، گفت که علامت دادن این سامانه‌ها به فعالان اقتصادی یکی از آسیب‌های اساسی بازار ارز ماست، بنابراین باید مرکزی داشته باشیم که برای هدایت بازار و مردم مرجع باشد.

به گزارش بانک اول  محمدرضا فرزین در همایش چشم‌انداز اقتصاد ایران ۱۴۰۳ اظهار کرد: در حوزه تنظیم‌گری بازار سال آینده عرضه طلا افزایش خواهد یافت.  طلا مهم‌ترین جایگزین ارز است، ما نمی‌توانیم بدون این‌که وارد بازار طلا شویم ارز را مدیریت کنیم. تلاش ما استفاده از ابزارهای مختلف بازارمحور در این مرکز مبادله خواهد بود.

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز مبادله طلا و ارز بیان کرد: با راه‌اندازی مرکز مبادله که قول آن را داده بودیم ولی به دلیل آماده‌سازی نرم‌افزارها، امسال راه‌اندازی شد، به حوزه طلا وارد شده و هفتگی در بازار طلا حراج داریم. در حوزه ارز هم می‌خواهیم اختیارات بحث‌های اجرایی را به مرکز مبادله بسپاریم تا مرکز مبادله تابلوهایی داشته باشد که نرخش به نرخ مرجع تبدیل شود. ما نمی‌توانیم به این روش ادامه دهیم که دائما صدها سامانه در نقاط جهان هدایت افکار عمومی، تجار و فعالیت‌های اقتصادی را در نرح ارز به عهده داشته باشد و روی انتظارات هم اثرگذار باشد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بازار ارز و طلا تعریف دارد، اظهار کرد: این سامانه‌ها بازار محور نیستند. حجم معامله و نوع پولی که در این سامانه‌ها مبادله می‌شود مشخص نیست. کشور ما حجم بسیار بالای قاچاق کالا از نوع واردات، صادرات و پولشویی دارد. در بسیاری از این سامانه‌ها این عملیات قاچاق صورت می‌گیرد. علامت دادن این سامانه‌ها به فعالان اقتصادی یکی از آسیب‌های اساسی  بازار ارز ما است و ما باید بتوانیم مرکزی داشته باشیم تا برای هدایت بازار و مردم،  بتواند مرجع باشد.

فرزین خاطرنشان کرد: این کار به سرعت اتفاق نمی‌افتد، لازمه‌اش اعتماد مردم به سیاست‌گذار است، اعتماد مردم به بانک مرکزی و سیاست‌های بانک مرکزی. تلاش ما این است که این اعتماد بین ما، مردم و فعالان اقتصادی ایجاد شود و ما بتوانیم یک نرخ مرجع داشته باشیم.

سالم‌سازی ترازنامه بانک‌ها در دستور کار بانک مرکزی است

وی در خصوص بانک‌های ناتراز توضیح داد: ما مجموعه‌ای از سیاست‌ها و اقداماتی ناظر بر اصلاح ناترازی بانک‌ها و موسسات اعتباری داریم. در  سال آینده سیاست‌های اصلاحی در جهت سالم‌سازی ترازنامه بانک‌ها در دستور کار جدی مقام سیاست‌گذار پولی و بانکی خواهد بود. سال جاری از همان ابتدا و زمانی که جمع‌بندی کردیم سه موسسه نمی‌توانند به کارشان ادامه دهند، با یک برنامه اطلاع‌رسانی مشخص انحلال را پیش بردیم و خوشبختانه هر سه موسسه ناتراز را منحل کردیم و خیلی حواشی هم در جامعه نداشت؛ چون مطابق با یک برنامه مشخص در بانک مرکزی کار را پیش بردیم.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: به تعدادی از بانک‌های دیگر هم برنامه اصلاحی دادیم که آنها هم در حال اجرای برنامه موجود هستند. البته بارها تاکید کردم که بخشی از ناترازی موجود در بانک‌ها ناشی از ناترازی دولت است. این ناترازی به نظام بانکی منتقل  شده است؛ اما در هر صورت ما باید تلاش کنیم که این ناترازی کاهش پیدا کند.

فرزین با بیان اینکه به هشت بانک برنامه اصلاح ناترازی داده‌ایم و این برنامه اصلاحی را از سوی بانک‌ها پیگیری می‌کنیم، افزود: امروزه متاسفانه با انباشت زیاد دارایی‌ها و در برخی از بانک‌ها با شرکت‌هایی روبه‌رو هستیم که ارتباطی با بانک ندارد. بنابراین در بانک مرکزی برنامه داریم که بانک‌ها را کاملا تخصصی کرده و هر بانک بر اساس تخصص خود می‌تواند شرکت‌داری کند، از عقود مشارکتی استفاده کند، از عقد مبادله‌ای استفاده کند یا خیر. هر کدام از این موارد بستگی به حوزه تخصصی بانک دارد.

وی ادامه داد: شکل امروز نظام بانکی این است که همه بانک‌ها یک اساسنامه دارند و فعالیت‌های مشترک انجام می‌دهند. این در دنیا متداول نیست و ما بانک‌ها را حتما به سمت تخصصی شدن پیش خواهیم برد. البته کار به سرعت نمی‌تواند انجام شود، اما کار را شروع کردیم و در حال نوشتن آیین‌نامه‌ها هستیم و کم‌کم وارد اجرا و عملیات خواهیم شد. در صورتی که نتوانیم بانکی را اصلاح کنیم، به سمت ادغام، انحلال یا توقف آن خواهیم رفت تا هزینه‌هایی که به جامعه تحمیل می‌کند، کاهش پیدا کند./ایسنا

اخبار مرتبط
دفتر خدمات ارزی و مالی سازمان توسعه تجارت ایران مهلت ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال ۱۴۰۲ را تا پایان تیرماه اعلام کرد.
در این نوع از حمله فیشر در ابتدا نسبت به ساخت یک صفحه اینترنتی مشابه صفحه اصلی می‌کند و از طریق اعتماد به دست آمده اقدام به جمع آوری اطلاعات کاربران می‌کند. برنامه‌های مخرب و بدافزار هم می‌توانند ابزاری برای نفوذ فیشرها و دسترسی به اطلاعات کاربر باشد.
نقره همیشه در تاریخ برای خودش ارج و قرب داشته، حتی در دوره‌هایی ارزشی بالاتر از طلا داشته. اما حالا نقره به گرد پای طلا هم نمی‌رسد. ولی باز هم با این وضعیت، خیلی‌ها طرفدار نقره هستند. بعضی‌ها عاشق ترکیب نقره و فیروزه یا جلای نقره کنار سنگ عقیق هستند. بعضی‌ها هم پولشان به خرید طلا نمی‌رسد و زیورآلات نقره می‌خرند.
بخش قابل توجهي از اسناد و مدارك مرتبط با سانحه بالگرد ياد شده جمع‌آوري شده و براي بررسي برخي قطعات و اسناد، نياز به زمان بيشتري است كه پس از اتقان‌سنجي و كار تخصصي و كارشناسي دقيق‌تر در اطلاعيه‌هاي بعدي به سمع و نظر ملت شريف و انقلابي ايران خواهد رسيد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها