یکشنبه, 30 اردیبهشت 1403 2024,May

پیش بینی آینده بازار سرمایه در سه سناریو

08 اسفند 1402
پیش بینی آینده بازار سرمایه در سه سناریو
با نزدیک شدن مجدد شاخص‌کل بورس به سطح ۲‌ میلیون‌واحدی، مجددا سوال‌هایی در بین فعالان بازار سهام ایجاد شده‌است که بازار در ادامه مسیر معاملاتی در آخر سال به کدامین سمت و سو خواهد رفت.

به گزارش بانک اول نزول نماگر‌های تالار شیشه‌ای در روز گذشته نیز ادامه‌دار بود و شاخص‌کل بورس تهران سومین روز منفی معاملاتی متوالی منفی خود را تجربه کرد تا شاخص مجددا به همسایگی مرز روانی ۲‌ میلیون‌واحدی برسد. شاخص‌کل در روز گذشته، ۰.۸۱‌ درصد از ارتفاع خود را از دست داد تا نهایتا در سطح ۲‌ میلیون و ۴۹‌ هزار واحدی کار خود را به اتمام برساند. گفتنی است که سطح تجربه شده توسط شاخص‌کل در روز گذشته، کمترین مقدار تجربه‌شده نماگر اصلی بازار سهام از ۷ آذر سال‌جاری به بعد بوده‌است.

 از ابتدای زمستان شاخص‌کل، افت ۷.۲۷‌ درصدی را تجربه‌کرده است تا روزبه‌روز از ارتفاع این شاخص کاسته شود و بازدهی این شاخص از ابتدای سال به ۴.۵۴ درصد محدود شود، بنابراین همان‌طور که از آمار نیز قابل‌استنباط است، بورس در سال‌جاری در آستانه اتمام سال، یکی از بدترین بازار‌های دارایی به لحاظ ثبت بازدهی لقب گرفته‌است. همچنین در روز گذشته، شاخص هم‌وزن نیز با افت ۱.۴۸‌ درصدی همراه شد تا این شاخص نیز به مجاورت پله‌های ابتدایی کانال ۷۰۰‌ هزار‌ واحدی برسد. افت روز گذشته این شاخص، سنگین‌ترین افت این شاخص از ۳ بهمن امسال به بعد بوده‌است.

در فرابورس نیز شاخص‌کل این بازار نزول ۱.۰۳‌ درصدی داشت. ارزش معاملات خرد بازار سهام که شامل سهام و حق‌تقدم می‌شود، رقم ۳‌ هزار و ۸۷‌ میلیارد‌ تومان را ثبت کرد. ثبت چنین ارقام نازلی در ارزش معاملات گویای رکود حاکم بر جریان معاملات سهام است. همچنین در روز گذشته، ۲۹۲‌ میلیارد تومان دیگر از گردونه معاملات سهام خارج شد.

شاخص و مرز روانی مهم

بازار سهام، معاملات سال‌جاری را توفانی آغاز کرد و شاخص‌کل توانست تا سطح ۲‌ میلیون و ۵۳۵‌ هزار واحدی رشد داشته‌باشد. سقف تاریخی سال ‌۹۹ بورس تهران پس از ۳۱ ماه و در فروردین سال‌جاری شکسته شد، اما خزان بورس بسیار زود فرا رسید و شاخص‌کل تا سطح یک‌میلیون و ۹۳۸‌ هزار‌ واحدی نیز عقب‌نشینی داشت. شاخص‌کل در سال‌جاری به کرات با سطح روانی ۲‌ میلیون‌واحدی برخورد داشته‌است و هر‌ بار که شاخص به زیر این سطح روانی رسیده، بازار با حضور گروهی از خریداران حمایت شده و شاخص مجددا به بالای این سطح صعود کرده‌است. حال مجددا شاخص به سمت و سوی این مرز روانی مهم متمایل شده‌است و باید دید نوع واکنش بازار در این نوبت چگونه خواهد بود. گفتنی است که با افت روز گذشته شاخص‌کل بورس تهران، فاصله شاخص مذکور از سقف تاریخی به ۱۹.۲‌ درصد رسید.

سناریو‌های آتی بازار

با نزدیک شدن مجدد شاخص‌کل به سطح ۲‌ میلیون‌واحدی، مجددا سوال‌هایی در بین فعالان بازار سهام ایجاد شده‌است که بازار در ادامه مسیر معاملاتی در آخر سال به کدامین سمت و سو خواهد رفت. در پاسخ به این سوال می‌توان سناریو‌های مختلفی را مطرح کرد. اولین سناریو این است که بازار سطح ۲‌ میلیون‌واحدی را به سمت پایین بشکند و با توجه به فقدان محرک و همچنین فشار‌هایی که از ناحیه نرخ بدون‌ریسک بالای ۳۰‌ درصد وجود دارد، همچنان پایین‌تر از این سطح مورد معامله قرار بگیرد.

سناریوی دیگر این است که به‌رغم نزول شاخص به زیر این سطح، بازار با ورود گروه جدیدی از خریداران حمایت شود و مجددا به بالای این سطح بازگردد و در همین محدوده‌های فعلی به نوسان خود ادامه دهد. سناریوی دیگر این است که با توجه به رشد دلار در بازار آزاد، بازار از این محدوده نزول معناداری را تجربه نکند. نکته حائز توجه این است که دلار در بازار آزاد همچنان تمایلات افزایشی از خود بروز می‌دهد و بازار سهام همچنان به این موضوع بی توجه است. به‌رغم اینکه بورس تهران همواره در سنوات اخیر به نوسانات قیمت دلار توجه وافری داشته، در ماه‌های اخیر، ریسک‌های دیگر به بازار اجازه قدرت نمایی نداده است و در هر مقطع بازار با سایه شوم یک ریسک جدید مورد تهدید و فشار قرار گرفته‌است. تصمیمات و عدم‌حمایت‌های سیاستگذار بورسی، اقدامات سیاستگذار پولی در راستای افزایش نرخ بهره، ماجرای نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی و ریسک‌های ژئوپلیتیکی که در نتیجه منازعه خاورمیانه به‌وقوع پیوست، از مهم‌ترین ریسک‌هایی بود که در این مدت بورس را در تنگنا و مضیقه قرار داد.

در گزارش روز گذشته «دنیای‌اقتصاد» تحت‌عنوان «بازی خوانی بزرگان بورس» نیز به همین موضوع اشاره شد که ریسک‌های موجود در بازار سهام مانع از آن شده که بازار با استقبال همراه شود و این موضوع خود را در افت ارزش معاملات سهام و صندوق‌های اهرمی نشان‌داده و متعاقبا صندوق‌های طلا با افزایش ارزش معاملات همراه شده‌اند.

دنیای اقتصاد

اخبار مرتبط
در بازار امروز 41 نماد در محدوده مثبت و 390 نماد در محدوده منفی و در بازار فرابورس 71 نماد در محدوده مثبت و 314 نماد در محدوده منفی معامله شدند.
همچنین نمادهای فملی، وبملت، نوری و وپارس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بازار سرمایه داشتند و در مقابل نمادهای جم و فارس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص برجای گذاشتند.
فرزاد وجیهی کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه خرید طلا برای حفظ سرمایه گزینه مناسبی است، گفت: خرید طلا تنها برای افرادی که به دنبال حفظ سرمایه هستند مناسب است. اما اگر کسی به دنبال کسب سود مازاد از تورم است باید در بازار بورس و صندوق‌های اعتباری سرمایه گذاری کنند
معامله‌گران در بورس تهران با انجام 336 هزار معامله دادوستد کردند که ارزش آن به حدود 45 هزار میلیارد ریال رسید و در نتیجه آن، حدود 6 میلیارد و 427 میلیون سهم معامله شد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها