دوشنبه, 7 خرداد 1403 2024,May

آخرین مهلت وراث جهت تعیین‌تکلیف سهام عدالت متوفیان اعلام شد

09 اسفند 1402
آخرین مهلت وراث جهت تعیین‌تکلیف سهام عدالت متوفیان اعلام شد

از هر 12 نفر دارای سهام عدالت، یک نفر فوت کرده است، و فردا 10 اسفند آخرین روز تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان خواهد بود.

به گزارش بانک اول ،انتقال سهام عدالت به وراث نه دادگاه می خواهد نه مراجعه حضوری به سازمان بورس؛ طبق اعلام سازمان بورس، کافی است یکی از وراث در سامانه میراث ثبت نام کند تا اصل سهام و سود آن بر اساس گواهی انحصار وراثت تقسیم شود. خانواده متوفیان می توانند تا فردا پنجشنبه 10 اسفندماه با مراجعه به 46 کارگزاری تعیین شده، روند انتقال این سهام را آغاز کنند.

18 سال پیش که سهام عدالت توزیع می شد، کسی به فکر تبدیل شدن این سرمایه به ارثیه نبود، ولی امروز بیش از 3.7 میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت فوت کرده اند و حدود 60 هزار میلیارد تومان معادل 3 ماه یارانه کل کشور از سهام عدالت بلاتکلیف مانده است.

آبان ماه سال جاری سامانه میراث برای ثبت نام وراث رونمایی شد؛ اما مشخص نبود که هزینه انتقال سهام و مالیات مربوط به انحصار وراثت بر عهده چه کسی است. مجید عشقی رئیس سازمان بورس، گفته بود: «این انتقال هیچ هزینه ای ندارد.» در حالت عادی، انتقال سهام در بورس شامل 1.28درصد سهم دولت و کارگزاری می شود. البته برخی از وراث می گویند انتقال این سهام تا 450 هزار تومان برای آنها هزینه داشته است.

در حال حاضر، سه نوع برگه سهام عدالت 492 هزارتومانی، 520 هزار تومانی و یک میلیون تومانی با ارزش 11 میلیون تومان، 13 میلیون تومان و 23 میلیون تومان قرار است میان وراث متوفیان تقسیم شود. از سال 99 تاکنون نیز از 4 میلیون تومان تا 8 میلیون تومان سود میان دارندگان سهام عدالت توزیع شده است که متناسب با سال فوت دارندگان میان وراث تقسیم خواهد شد.

البته بعد از گذشته 18 سال از توزیع سهام عدالت، هنوز موضوعاتی مانند زمان آزادسازی و خرید و فروش این سهام، واگذاری به جاماندگان و شرکت های سهام عدالت استانی هنوز بلاتکلیف مانده است. دولت در 2.5 سال گذشته تلاش کرده است تا به 10 میلیون نفر از افرادی که تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد هستند، سهام عدالت واگذار کند که هنوز موفق به اجرایی کردن این موضوع نشده و برخی معتقدند سهام عدالت متوفیان باید به افراد جامانده واگذار شود که این موضوع توسط دولتمردان مسکوت مانده است.

یک کارشناس بازار سرمایه علی مومنی درباره انتقال سهام عدالت به وراث می گوید: سهام متوفیان نباید به وراث منتقل شود و باید این سهام به افراد جامانده واگذار شود. این در حالی است که یک کارشناس دیگر بازار سهام رضا گلستانی معتقد است: دولت پول این سهام را طی 15 سال از دارندگان آن دریافت کرده است و این سهام به عنوان دارایی افراد شناخته می شود و باید به عنوان ارثیه به وراث منتقل شود.

اخبار مرتبط
زمانی که سود مرحله سوم و تسویه سهام عدالت تعیین تکلیف شد همانند سال‌های گذشته سود به شماره شبای بانکی افراد که در سامانه سجام اعلام کردند واریز خواهد شد. در نهایت هم سهامداران اخبار مربوط به واریز سود سهام عدالت و دیگر موارد مربوط به این حوزه را تنها از مراجع رسمی پیگیری کنند.
بنابر اعلام سازمان بورس، تمامی خدمات مربوط به انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث از طریق سامانه «میراث» در ۴ بانک و ۴۴ کارگزاری منتخب به صورت رایگان است و نیازی به پرداخت هیچ‌گونه وجهی نخواهد بود.
پیش از این هم شرکت سپرده سرمایه‌گذاری مرکزی اعلام کرده بود: سود سهام عدالت برای افراد به شش دلیل واریز نمی‌شود از جمله دلایل دریافت نکردن سود عدالت می‌توان به مورد درج شماره شبای نادرست، حساب بانکی مشترک، راکد بودن حساب، حساب بلندمدت، حساب بانکی مسدود و داشتن حساب ارزی اشاره کرد.
سود سهام عدالتی که انتهای آذر ماه سال گذشته بود که مرحله اول عملکرد مربوط به سال مالی ۱۴۰۱ شرکت‌ها به حساب سهامداران واریز شد، مرحله دوم واریز سود سهام عدالت هم ۲۴ اسفندماه بود سودی که بنابر اعلام سازمان بورس در مرحله دوم دارندگان سبد سهام عدالت ۴۹۲ هزار تومانی مبلغ ۴۴۶ هزار تومان، ۵۳۲ هزار تومانی مبلغ ۴۸۲ هزار تومان و سبد سهام یک میلیون تومانی ۹۰۶ هزار تومان سود دریافت کردند البته که میزان دریافتی سود بستگی به سبد سهام افراد داشت.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها