یکشنبه, 30 اردیبهشت 1403 2024,May

چرا شاخص بازار سهام نزولی می‌شود؟

10 اسفند 1402
چرا شاخص بازار سهام نزولی می‌شود؟

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به بیش‌واکنشی فعالان بورسی به برخی خبرهای منفی گفت: در موضوع اوراق گواهی بانک مرکزی واکنش فعالان بازار سرمایه بیش از اثرات واقعی این مولفه بر معاملات بورس بود و این اتفاق به تداوم شرایط منفی در بازار سهام دامن زد.

به گزارش بانک اول سرمایه‌گذاری در بورس به معنای خرید و فروش سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه است و این عمل افراد و شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا درآمد و سود از افزایش ارزش سهام یا تقاضا و عرضه در بازار بورس را بدست آورند. این نوع سرمایه‌گذاری معمولاً با ریسک‌هایی همراه است و نیاز به تحلیل دقیق و مطالعه بازار دارد.

مجتبی امینی در تشریح شرایط بازار سرمایه گفت: این موضوع کاملا واضح است که بازار سرمایه آئینه تمامی نمای اقتصاد است و در پی آن، تصمیماتی که در حوزه‌های مختلف گرفته می‌شود به صورت مستقیم بر این بازار اثرگذار خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در این راستا نگاهی به شرایط بورس از ابتدای امسال تا کنون نشان می‌دهد بازار سرمایه و فعالان آن در این مدت تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله تصمیمات دولت و مجلس در خصوص مواردی چون نرخ خوراک صنایع و فراورده‌های نفتی و نیز رخدادهای بین‌المللی از جمله حمله اسرائیل به فلسطین و تحولات یمن بوده‌اند، که این موضوع امری طبیعی است.

بی‌واکنشی بورسی‌ها به خبرهای منفی

وی ادامه داد: از نظر بنیادی و روانی هر رخدادی اثرات متفاوتی بر صنایع، نمادها و کلیت بازار سرمایه دارد. این که این بازار در سالی که گذشت شرایط گاها نامناسبی را پشت سر گذاشت بر کسی پوشیده نست، اما باید به هر یک از مولفه‌ها متناسب با اثرگذاری آنها وزن داد.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: این در حالی است که واکنش فعالان بازار سرمایه بویژه در فضای مجازی در برخی موارد، از جمله موضوع نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و این اواخر انتشار اوراق گواهی 30 درصدی بانک مرکزی به نوعی بیش واکنشی به خبرهای منفی بود.

ضربه واکنش‌ها و روایت‌ها نادرست و غیرکارشناسی به بورس

امینی افزود: روایت‌ها و موضوع‌گیری‌هایی که در این بازار در قبال مولفه‌های مختلف عنوان می‌شود و توسط عده‌ای نیز دامنه انتشار بیشتری می‌گیرد، شرایط بازار سرمایه را رقم می‌زند.

وی اذاعان داشت: این که یک موضوع در بازار سرمایه باید مطالبه شود، نقد صورت گیرد، و مسئولان نیز پیگیر آن شوند بر کسی پوشیده نیست؛ اما بیش واکنشی و گاها واکنش‌ها و روایت‌ها نادرست و غیرکارشناسی می‌تواند بزرگترین ضربه‌ها را به اقتصاد و بازار سرمایه بزند.

وی ادامه داد: در خصوص موضع گواهی 30 درصدی بانک مرکزی آمارها و انتشار گزارش بانک‌ها در کدال حکایت از این دارد که نقدینگی زیادی از سطح جامعه، جذب این اوارق نشده است و عمدتا سپرده‌های بانکی تغییر وضعیت داده‌اند و به نوعی این موضوع هزینه تمام‌شده را برای بانک‌ها جهت ارائه تسهیلات بالا برده است.

از ترس تبِ اوراق گواهی بانک مرکزی، بازار سرمایه را با مرگ مواجه کردند

امینی افزود: از طرف دیگر در حال حاضر فروش این اوراق انجام نمی‌شود، بنابراین دلیلی ندارد فعالان بازار سرمایه کماکان به این بهانه در فضای رسانه‌ای بویژه فضای مجازی بورسی از ترس تبِ اثرات منفی اوراق گواهی بانک مرکزی، بازار سرمایه را با مرگ مواجه کنند.

جای خالی تحلیل در بازار سرمایه

این کارشناس بازار سرمایه افزود: متاسفانه جای خالی تحلیل و مباحث کارشناسی در بازار سرمایه این روزها بیش از پیش دیده می‌شود، و باید مطالبه‌گری که حق مسلم فعالان این بازار هست، با چاشنی کارشناسی انجام شود؛ نه از روی هیجان و ایجاد روایت‌های منفی بیش از حد در بازار سرمایه، که از قضا بزرگترین آسیب این روزهای این بازار است.

اخبار مرتبط
نرخ اخزا در بازار این روزها به اعداد بالاتر از 35 درصدی رسیده است. سود آوری شرکت های بورسی در آخرین گزارش منتشر شده در سامانه کدال ارقامی را نشان می‌دهد که نسبت به دوره های قبل شرکت ها با حاشیه های سود خالص و ناخالص پایین‌تری گزارش شده‌اند و تعدادی از این شرکت‌ها در لبه مرز شناسایی زیان خالص هستند.
در بازار امروز 41 نماد در محدوده مثبت و 390 نماد در محدوده منفی و در بازار فرابورس 71 نماد در محدوده مثبت و 314 نماد در محدوده منفی معامله شدند.
همچنین نمادهای فملی، وبملت، نوری و وپارس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بازار سرمایه داشتند و در مقابل نمادهای جم و فارس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص برجای گذاشتند.
فرزاد وجیهی کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه خرید طلا برای حفظ سرمایه گزینه مناسبی است، گفت: خرید طلا تنها برای افرادی که به دنبال حفظ سرمایه هستند مناسب است. اما اگر کسی به دنبال کسب سود مازاد از تورم است باید در بازار بورس و صندوق‌های اعتباری سرمایه گذاری کنند

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها