دوشنبه, 7 خرداد 1403 2024,May

سرخابی‌ها بانکی می‌شوند؟

24 اسفند 1402
سرخابی‌ها بانکی می‌شوند؟

پس از منتفی شدن واگذاری سهام دولت در 2باشگاه ورزشی و فرهنگی استقلال و پرسپولیس به نهادهای بیمه‌ای و پتروشیمی، در تازه‌ترین تصمیم‌گیری قرار است که این سهام به 2بانک غیردولتی واگذار شود. این خبر را سخنگوی دولت اعلام کرده اما نامی از این دو بانک به میان نیاورده است. سؤال مهم این است که سود و زیان پا به توپ شدن بانک‌ها چیست و چرا در شرایطی که بانک‌های کشور در تنگنای منابع و ناترازی به‌سرمی‌برند، قرار است مسئولیت 2باشگاه پرطرفدار پایتخت را هم بر عهده بگیرند.
 
چالش مالکیت مشترک
به‌گزارش بانک اول ، حضور بانک‌ها در ورزش فوتبال مسبوق به سابقه است و ورزشی‌ها یادشان است که روزگاری بانک‌های ملی ایران، سپه، صنعت و معدن و تجارت در مسابقات فوتبال باشگاه‌های تهران، تیم‌داری می‌کردند اما با گذشت زمان، بانک‌ها متوجه شدند که تیم‌داری و فوتبال جز هزینه، سودی برای آنها ندارد.
حالا اما ظاهرا قرار است وزیر اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی تصمیم بگیرند که این دو باشگاه با زیان انباشته زیاد به کدام بانک‌ها داده شود. اگر منظور سخنگوی دولت از بانک‌های غیردولتی، بانک‌هایی باشد که سهام آنها در چند سال اخیر در بورس عرضه شده، به ‌احتمال زیاد از بین 3بانک تجارت، صادرات و ملت، یکی از این 3 بانک باید مسئولیت استقلال و پرسپولیس را در سال‌های آینده برعهده بگیرد. مسئله و چالش اصلی اما این است که اعضای هیأت مدیره این 3بانک به‌صورت غیرمستقیم و البته با هماهنگی وزیر اقتصاد و دارایی تعیین می‌شود که با این وضعیت باز هم این دو تیم فوتبال با دردسر مالکیت مشترک و دخالت دولت مواجه خواهند شد و ممکن است مجوز حضور در مسابقات فوتبال باشگاه‌های آسیا را هم دریافت نکنند.

چرا بانک‌ها؟
علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت با بیان اینکه مذاکرات اولیه با 2بانک غیردولتی برای واگذاری 2باشگاه استقلال و پرسپولیس صورت گرفته گفت: قرار بود سهام پرسپولیس به تأمین اجتماعی واگذار شود و آنها را به شرکت‌های سودده خودش با توان اقتصادی بالا واگذار کند و دولت بعد از بررسی پیشنهاد با آن موافقت و مجوز را به هیأت واگذاری صادر کرد اما هیأت واگذاری روز گذشته با برگزاری جلسه و بررسی جوانب به نتیجه نرسیدند.
البته او توضیح داد که بانک‌ها به واسطه اینکه سرمایه‌های عمومی مردم داخل آن است و توان اقتصادی بالایی دارند هم به نوعی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مردمی هستند، اگر ما موفق به واگذاری تیم‌های مردمی به بانک‌های غیردولتی شویم، در حقیقت موفق شدیم که باشگاه‌ها را به بزرگ‌ترین شرکت‌های مردمی واگذار کنیم‌.
دولت درصورت داشتن قابلیت تحقق این پیشنهاد خیلی از آن استقبال می‌کند. سخنگوی دولت تأکید کرد: همه اجزای دولت توافق کردند که وزیر اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی مذاکرات لازم را با اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل بانک‌ها داشته تا یک حمایت مؤثر داشته باشیم. ان‌شاءالله که خبر خوبی برای هواداران هر دو تیم باشد و بازی های خوبی از هر دو تیم ببینیم.

روزنامه همشهری

اخبار مرتبط
دفتر خدمات ارزی و مالی سازمان توسعه تجارت ایران مهلت ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال ۱۴۰۲ را تا پایان تیرماه اعلام کرد.
در این نوع از حمله فیشر در ابتدا نسبت به ساخت یک صفحه اینترنتی مشابه صفحه اصلی می‌کند و از طریق اعتماد به دست آمده اقدام به جمع آوری اطلاعات کاربران می‌کند. برنامه‌های مخرب و بدافزار هم می‌توانند ابزاری برای نفوذ فیشرها و دسترسی به اطلاعات کاربر باشد.
نقره همیشه در تاریخ برای خودش ارج و قرب داشته، حتی در دوره‌هایی ارزشی بالاتر از طلا داشته. اما حالا نقره به گرد پای طلا هم نمی‌رسد. ولی باز هم با این وضعیت، خیلی‌ها طرفدار نقره هستند. بعضی‌ها عاشق ترکیب نقره و فیروزه یا جلای نقره کنار سنگ عقیق هستند. بعضی‌ها هم پولشان به خرید طلا نمی‌رسد و زیورآلات نقره می‌خرند.
بخش قابل توجهي از اسناد و مدارك مرتبط با سانحه بالگرد ياد شده جمع‌آوري شده و براي بررسي برخي قطعات و اسناد، نياز به زمان بيشتري است كه پس از اتقان‌سنجي و كار تخصصي و كارشناسي دقيق‌تر در اطلاعيه‌هاي بعدي به سمع و نظر ملت شريف و انقلابي ايران خواهد رسيد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها