دوشنبه, 7 خرداد 1403 2024,May

هوش مصنوعی به زودی از انسان پیشی خواهد گرفت

27 اسفند 1402
هوش مصنوعی به زودی از انسان پیشی خواهد گرفت

​​​​​​​یکی از برجسته‌ترین محققان در زمینه هوش مصنوعی هشدار داده است که در چند سال آینده، هوش مصنوعی ممکن است چند دهه زودتر از آنچه قبلاً انتظار می‌رفت، از هوش انسانی پیشی بگیرد.


به گزارش بانک اول بن گورتزل، ریاضیدان، گفت: «به نظر می‌رسد که ظرف 3 تا 8 سال آینده به هوش مصنوعی عمومی شبیه انسان دست پیدا کنیم.

گورتزل پیش‌بینی‌های خود را در شهر پاناما در طی سخنرانی پایانی خود در اجلاس سران هوش مصنوعی این ماه که بخشی از آن توسط شرکتش SingularityNET حمایت می‌شود، اعلام کرد.
 

بالاتر از سطح انسانی


بن گورتزل، که به رایج شدن اصطلاح هوش مصنوعی  عمومی (AGI) کمک کرد، توضیح داد که « پس از دستیابی به هوش مصنوعی  عمومی، هوش مصنوعی فوق‌العاده فوق بشری را می‌توان در عرض چند سال به دست آورد.»

وی طرحی برای توسعه هوش عمومی مصنوعی ارائه کرد تا اطمینان حاصل شود که توسط شرکت‌ها یا دولت ها کنترل نمی شود تا به جای آسیب رساندن به بشریت کمک کند.
 

پیش‌بینی قبلی

این اولین پیش‌بینی بالقوه خطرناک یا جسورانه در مورد هوش مصنوعی نیست.

گورتزل در ماه مه 2023 گفت که هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که در چند سال آینده 80 درصد از مشاغل انسانی را جایگزین کند. او در همان زمان در نشست وب در ریودوژانیرو گفت: «تقریباً هر شغلی که شامل کاغذبازی می‌شود باید خودکار باشد».

 وی توضیح داد که این موضوع را منفی نمی‌دانست و تاکید کرد که این امر به مردم امکان می‌دهد به جای کار کردن برای امرار معاش، کارهای بهتری در زندگی خود پیدا کنند.
 

سیستم های فعلی


گورتزل خاطرنشان کرد که تحقیقات هوش مصنوعی در حال ورود به دوره رشد تصاعدی است و شواهد نشان می‌دهد که هوش مصنوعی عمومی (AGI) که به اندازه انسان در بسیاری از زمینه‌ها توانایی دارد، در دسترس است.

اگرچه هنوز هیچ کس هوش مصنوعی عمومی در سطح انسان ایجاد نکرده است، گورتزل پیشنهاد کرد که سال 2029 یا 2030 محتمل ترین سال برای این اتفاق است.

با این حال، او اعتراف کرد که ممکن است اشتباه کرده باشد و ممکن است برای تحقق این امر به یک کامپیوتر کوانتومی با یک میلیون کیوبیت یا چیزی شبیه به آن نیاز داشته باشیم.

لازم به ذکر است که گورتزل بیشتر به خاطر کارش بر روی "سوفیا"، اولین رباتی که شهروندی قانونی دریافت کرده است، شناخته شده است، و در سال های اخیر نیز در حال بررسی مفهومی است که آن را "هوش مصنوعی فوق العاده (ASI) می نامد، که تعریف شده است. همانطور که هوش مصنوعی آنقدر پیشرفته است که با تمام قدرت مغز و قدرت محاسباتی تمدن بشری ترکیب می شود، او را "پدر هوش مصنوعی" نیز می نامند.

اخبار مرتبط
در این میان، عملکرد قابل‌توجه میم ‌کوین‌های محبوب مانند دوج‌کوین (DOGE)، شیبا اینو (SHIB) و پپه (PEPE) نیز نشان‌دهنده پتانسیل بالای این بخش برای ارائه بازدهی بیشتر به سرمایه‌گذاران در سال جاری است.
این شرکت از مدت ها قبل مشغول آزمایش تولید عکس با هوش مصنوعی در پینت است و نسخه های اولیه Cocreator برای توسعه دهندگان و کارشناسان ویندوز از پاییز سال گذشته میلادی در دسترس بوده است. اما با معرفی رایانه های Copilot+ اکنون ویژگی به طور رسمی ارائه شده است.
دهقانی فیروزآبادی در ادامه از افتتاح و آغاز به کار مرکز ملی هوش مصنوعی تا بیستم خرداد خبر داد و گفت: بزرگترین اثر شهیدجمهور در حوزه علم و فناوری، ایستادن پای قانون جهش تولید دانش بنیان می‌دانم. او شخصاً ایستاد تا این قانون در دولت به نتیجه برسد و همه کسانی که از این قانون خبر دارند و روی آن کار کردند شهادت می‌دهند که بدون حضور آیت‌الله رئیسی این قانون به نتیجه نمی‌رسید.
کاربرانی که به خاطر فعالیت‌های مشکوک‌ یا گزارش‌های کاربران دیگر، در دسته با احتمال تخلف بالا قرار می‌گیرند حساب‌شان محدود شده و تنها قابلیت دیدن آگهی‌ها را دارند. امکان انتشار آگهی، چت یا دیدن شماره تلفن آگهی‌های دیگر از این افراد تا زمانی که هویت‌شان به صورت ویدیویی تایید شود گرفته خواهد شد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها