یکشنبه, 27 خرداد 1403 2024,June

۱۵ بانک بزرگ جهان با بیشترین دارایی و سرمایه

27 اسفند 1402
۱۵ بانک بزرگ جهان با بیشترین دارایی و سرمایه

ریسک رکود در بخش بانکی نگرانی های زیادی را به وجود آورده است به طوری که بازارهای وام مسکن و رهن دچار مشکلاتی شده اند.

به گزارش بانک اول، از زمانی که فدرال رزرو آمریکا افزایش نرخ بهره را آغاز کرد، بانک های بزرگ در کانون توجه قرار گرفته اند زیرا تحلیلگران بر این باورند که این افزایش نرخ به نفع صنعت بانکداری خواهد بود.

در این مقاله برخی از بزرگ ترین بانک های جهان را فهرست کرده ایم. ما این بانک ها را براساس کل دارایی هایشان انتخاب کردیم. برای هر بانک به ارزش کل دارایی های آن اشاره کرده ایم.

بزرگ ترین بانک های جهان

۱۵. مورگان استنلی

مجموع دارایی ها: ۱,۱۱۸ میلیارد دلار (۲۰۲۱)

مورگان استنلی یک شرکت خدمات مالی جهانی پیشرو با بیش از ۶۰ هزار کارمند و دفتر مرکزی در نیویورک است. این شرکت توسط هنری استرگیس مورگان و هارولد استنلی در سال ۱۹۳۵ تاسیس شد. این بانک نقشی کلیدی در برخی از بزرگ ترین معاملات مالی تاریخ ایفا کرده است، از جمله مساله بدهی ۳۰۰ میلیون دلاری جنرال موتورز، عرضه سهام ۲۳۱ میلیون دلاری IBM و عرضه اوراق ۲۵۰ میلیون دلاری AT&T.

مورگان استنلی یکی از بزرگ ترین موسسات مالی در جهان است. این شرکت طیف کاملی از خدمات را به مشتریان خود ارائه می دهد، از جمله بانکداری سرمایه گذاری، فروش و تجارت، تحقیق و مدیریت دارایی. مورگان استنلی یکی از مشاوران مورد اعتماد برخی از بزرگ ترین شرکت ها و سرمایه گذاران نهادی جهان است.

۱۴. State Street Corporation

مجموع دارایی ها: ۴.۱۴ تریلیون دلار (۲۰۲۱)

شرکت استیت استریت یک شرکت خدمات مالی آمریکایی است که دفتر مرکزی آن در بوستون، ماساچوست قرار دارد. در سال ۲۰۲۱، State Street درآمد ۱۲.۰۳ میلیارد دلاری را گزارش کرده است. این شرکت ۳۹،۴۳۹ نفر را در سراسر جهان استخدام کرده است.

شرکت استیت استریت ارائه دهنده اصلی خدمات مالی به سرمایه گذاران نهادی، از جمله مدیریت سرمایه گذاری، تحقیق و تجارت است. این شرکت طیف گسترده ای از محصولات و خدمات از جمله مدیریت دارایی، حضانت، صندوق های قابل معامله در بورس (ETF)، صندوق های پوشش ریسک، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، سهام خصوصی و املاک و مستغلات را ارائه می دهد. همچنین استیت استریت خدمات بانکی مانند وام، کارت های اعتباری و سپرده ها را ارائه می دهد.

در سال های اخیر، شرکت استیت استریت دامنه فعالیت های خود را فراتر از خدمات مالی سنتی گسترش داده است. این شرکت چندین خرید استراتژیک انجام داده است، از جمله چارلز ریور دولوپمنت (یک شرکت نرم افزاری)، گلد بولیون اینترنشنال (یک پلتفرم طلای دیجیتال) و eVestment (یک شرکت داده و تحلیل). این تملک ها به استیت استریت کمک کرده است تا کسب وکار خود را تنوع بخشد و از بازارهای رشد جدید استفاده کند.

۱۳. شرکت مالی کپیتال وان

مجموع دارایی ها: ۴۳۲،۳۸۱ میلیون دلار (۲۰۲۱)

شرکت مالی کپیتال وان (Capital One Financial Corporation) یک شرکت هلدینگ بزرگ بانکی آمریکایی است. دفتر مرکزی این شرکت در مک لین، ویرجینیا قرار دارد و بیش از ۷۰ هزار خودپرداز و ۳۳۳ شعبه در سراسر ایالات متحده دارد. شرکت مالی کپیتال وان در سال ۱۹۸۸ توسط ریچارد فیربنک و نایجل موریس تاسیس شد. این شرکت نرخ های رقابتی CD را ارائه می دهد و نرخ تولید سالانه آن ۱.۷ درصد است.

۱۲. گروه گلدمن ساکس

مجموع دارایی ها: ۱.۵ تریلیون دلار (۲۰۲۱)

گروه گلدمن ساکس یک شرکت مالی چندملیتی آمریکایی است که در زمینه بانکداری سرمایه گذاری جهانی، اوراق بهادار و مدیریت سرمایه گذاری فعالیت می کند. این شرکت در سال ۱۸۶۹ توسط مارکوس گلدمن تاسیس شد و در پاییز ۲۰۱۶ در بازار بورس نیویورک شروع به کار کرد.

در سال ۲۰۲۲، درآمد خالص این بانک ۵۹.۳۴ میلیارد دلار و دستاورد مالی خالص ۲۱.۶۴ میلیارد دلار داشته است. سرمایه گذاران نهادی ۷۲.۵۵ درصد از سهام شرکت گروه گلدمن ساکس را در اختیار دارند. این شرکت سابقه ای طولانی در سرمایه گذاری های موفق دارد و تامین مالی شرکت هایی مانند فورد موتور، یونایتد ایرلاینز و شرکت اپل را بر عهده دارد.

در سال های اخیر، این شرکت درگیر سرمایه گذاری های بحث برانگیزی مانند بحران وام مسکن بدون پشتوانه و رسوایی ۱ M DB بوده است. با این وجود، شرکت گروه گلدمن ساکس همچنان یک نیروی قدرتمند در دنیای مالی جهان است.

۱۱. بارکلیز پی ال سی

مجموع دارایی: ۱.۳۸۴ تریلیون پوند (۲۰۲۱)

بارکلیز پی ال سی (Barclays PLC) یک موسسه مالی پیشرو با مجموع دارایی ۱.۳۸۴ تریلیون پوند و ۸۳،۵۰۰ کارمند است. بارکلیز پی آل سی که در سال ۱۶۹۰ تاسیس شد، سابقه ای طولانی در تامین نیازهای مشتریان خود دارد. این بانک طیف گسترده ای از محصولات و خدمات از جمله بانکداری شخصی و تجاری، سرمایه گذاری و مدیریت ثروت را ارائه می دهد. دفتر مرکزی بارکلیز در لندن انگلستان قرار دارد و در بیش از ۵۰ کشور فعالیت دارد.

۱۰. Banco Santander, S.A.

مجموع دارایی ها: ۱،۸۳۳.۴۴۶ میلیارد دلار (تا سپتامبر ۲۰۲۲)

بانکو سانتاندر یک بانک چند ملیتی اسپانیایی است که طیف گسترده ای از محصولات و خدمات مالی را به مشتریان خود ارائه می دهد. این بانک یکی از بزرگ ترین بانک های جهان با مجموع دارایی ۱،۸۳۳.۴۴۶ میلیارد دلار است.

دفتر مرکزی این بانک در سانتاندر و بودیلا دل مونته، مادرید است. بانکو سانتاندر، در سال ۲۰۲۰ درآمدی ۵۱ میلیارد دلاری داشته است. این بانک دارای شبکه بزرگی از دستگاه های خودپرداز و شعبه است که در مجموع ۲,۰۰۰ دستگاه خودپرداز و حدود ۵۰۰ شعبه در سراسر جهان را شامل می شود.

بانکو سانتاندر طیف گسترده ای از محصولات و خدمات شامل پس انداز و بررسی حساب ها، وام ها، کارت های اعتباری، و محصولات سرمایه گذاری را ارائه می دهد. این بانک همچنین با داشتن وب سایت و اپلیکیشن موبایل، حضور آنلاین قدرتمندی دارد.مشتریان می توانند از این پلتفرم ها برای بررسی موجودی حساب، انتقال وجه، پرداخت قبوض و موارد دیگر استفاده کنند. بانکو سانتاندر یک بانک مورد اعتماد و معتبر است که خدمات بسیار خوبی را به مشتریان خود ارائه می دهد.

۹. شرکت گروه مالی میزوهو

مجموع دارایی ها: ۲۳۷.۰۷ تریلیون ین (۲۰۲۱)

گروه مالی میزوهو (Mizuho Financial Group) یکی از بزرگ ترین موسسات مالی در ژاپن است. تا سال ۲۰۲۱، مجموع دارایی های این بانک ۲۳۷.۰۷ تریلیون ین بود. این شرکت در جریان بحران مالی ۷ میلیارد دلار در زمینه تعهدات بدهی ضرر کرد اما از آن زمان تاکنون خود را بازیافته و درآمدی ۲۹.۵ میلیارد دلاری را در سال ۲۰۲۰ کسب کرده است. درآمد خالص این بانک در سال ۲۰۲۰ برابر با ۴.۱ میلیارد دلار آمریکا بوده است. دفتر اصلی این شرکت در مارونوچی، چیودا و توکیو ژاپن واقع شده است.

۸. گروه مالی سومیتومو میتسویی

مجموع دارایی ها: ۲،۲۰۹،۲۳۵ میلیون دلار (۲۰۲۱)

گروه مالی سومیتومو میتسویی (Sumitomo Mitsui Financial Group) یکی از بزرگ ترین بانک های ژاپن با مجموع دارایی بیش از ۲ تریلیون دلار است. این بانک تمرکز زیادی بر بانکداری تجاری و شرکتی دارد و همچنین عملیات خرده فروشی بزرگی دارد. این شرکت بیش از ۱۶ هزار کارمند دارد و در حدود ۵۰ کشور جهان فعالیت می کند.

در سال های اخیر، این بانک تعدادی از بانک ها و موسسات مالی دیگر از جمله شرکت هواپیمایی RBS را به مبلغ ۷.۳ میلیارد دلار تصاحب کرده است. دفتر مرکزی گروه مالی سومیتومو میتسویی در توکیو، ژاپن قرار دارد و رئیس آن کویچی میاتا است. این شرکت در ۲ دسامبر ۲۰۰۲ تاسیس شد.گروه مالی سومیتومو میتسویی تعدادی زیرمجموعه دارد، از جمله شرکت بانکداری سومیتومو میتسویی.

۷. شرکت پست بانک ژاپن

مجموع دارایی ها: ۲۰۵ تریلیون ین (۲۰۱۹)

شرکت پست بانک ژاپن یکی از بزرگ ترین بانک های ژاپن است که دارایی آن تا سال ۲۰۱۹ به بیش از ۲۰۵ تریلیون ین می رسد. این بانک همچنین یکی از قدیمی ترین بانک های کشور است که در سال ۱۸۷۵ تاسیس شده است.این بانک شبکه گسترده ای از شعب و دستگاه های خودپرداز دارد و به حدود ۱۵۰ میلیون دارنده حساب خدمات رسانی می کند.

دفتر مرکزی این بانک در توکیو قرار دارد. شرکت پست بانک ژاپن یکی از زیرمجموعه های شرکت پست ژاپن است و حدود ۱۲،۸۰۰ کارمند دارد.

۶. BNP Paribas SA

مجموع دارایی ها: ۲.۶ تریلیون یورو (۲۰۲۱)

BNP Paribas SA یک بانک بزرگ فرانسوی است که در سال ۲۰۱۸ درآمد خالص ۱۱.۴ میلیارد دلار را گزارش کرد و در همان سال در مجموع ۱۳۹.۹ میلیارد دلار سهام داشت. این بانک تا سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۹۰،۰۰۰ نفر را در استخدام خود داشته و دفتر مرکزی آن در پاریس، فرانسه قرار دارد.

BNP Paribas SA تاریخچه ای طولانی دارد که به سال ۱۸۴۸ برمی گردد، زمانی که با نام Banque Nationale de Paris تاسیس شد. این بانک یکی از بازیگران اصلی بازارهای مالی جهانی است و طیف گسترده ای از خدمات بانکی را به مشتریان خود ارائه می دهد. این خدمات شامل بانکداری خرد، بانکداری شرکتی و سرمایه گذاری، مدیریت ثروت و مدیریت دارایی است.

بانک BNP Paribas SA حضور قدرتمندی در اروپا دارد و همچنین در مناطق دیگر مانند آمریکای شمالی، آسیا اقیانوسیه و آفریقا فعالیت می کند. این بانک یک پایگاه مشتری متنوع دارد که شامل افراد، کسب و کارهای کوچک، شرکت های بزرگ و سرمایه گذاران نهادی می شود. بی ان پی پاریباس یک شرکت سهامی عام است و سهام آن در بازار بورس یورونکست عرضه می شود.

۵. شرکت سیتی گروپ

مجموع دارایی ها: ۲.۲ تریلیون دلار

شرکت سیتی گروپ یک شرکت خدمات مالی جهانی پیشرو با مجموع دارایی بیش از ۲ تریلیون دلار است. شرکت سیتی گروپ طیف گسترده ای از محصولات و خدمات مالی را به مشتریان، شرکت ها، دولت ها و سرمایه گذاران نهادی ارائه می دهد. این موارد شامل بانکداری، وام دهی، تجارت اوراق بهادار و بانکداری سرمایه گذاری است. این شرکت همچنین با بیش از ۲,۵۰۰ شعبه در سراسر جهان، حضور قدرتمندی در بازار جهانی دارد.

۴. Wells Fargo & Company

مجموع دارایی: ۱،۹۵۲،۹۱۱ میلیون دلار

شرکت ولز فارگو اند کامپنی (Wells Fargo & Company) با بیش از ۱۷۰ سال تجربه به یکی از مورد اعتمادترین و معتبرترین بانک های جهان با ۱.۹ تریلیون دلار دارایی تبدیل شده است.

۳. Bank of America Corporation

مجموع دارایی ها: ۳.۱۶ تریلیون دلار

Bank of America Corporation یکی از بزرگ ترین موسسات مالی در ایالات متحده آمریکا است. شرکت BofA در سال ۱۹۰۴ تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در شارلوت، کارولینای شمالی قرار دارد. این بانک ۵,۰۰۰ شعبه و ۱۶,۰۰۰ دستگاه خودپرداز در سراسر کشور دارد.

۲. شرکت جی پی مورگان چیس اند کو

مجموع دارایی: ۴ تریلیون دلار

شرکت جی پی مورگان چیس اند کو (JPMorgan Chase & Co.) یکی از بزرگ ترین بانک های ایالات متحده با دارایی هایی در حدود ۴ تریلیون دلار است. دفتر مرکزی این بانک در شهر نیویورک قرار دارد. شرکت جی پی مورگان چیس اند کو در سال ۱۷۹۹ به عنوان بانک شرکت منهتن تاسیس شد. در سال ۲۰۱۷، این بانک نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد با درآمد خالص ۲۴.۵ میلیارد دلار داشت.

۱. بانک صنعتی و تجاری چین

مجموع دارایی: ۴،۸۳۱،۶۹۹ میلیون دلار

بزرگ ترین بانک دیگر در جهان، بانک صنعتی و تجاری چین لیمیتد (Industrial and Commercial Bank of China Limited) با ۴.۸ تریلیون دلار دارایی است. با یک پایگاه مشتری که در پنج قاره گسترده شده است، ICBC واقعاً یک غول جهانی است. با توجه به اندازه و سلطه آن، جای تعجب نیست که ICBC هم برای ثبات مالی و هم برای سودآوری مالی نمرات بالایی کسب کرده است.

اخبار مرتبط
افخمی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد خدمات اداره ثبت اسناد و املاک به صورت غیرحضوری و الکترونیکی است، گفت: در حال حاضر بزرگترین مشکل در حوزه صدور اجرای سند مهریه است که با رشد جمعیت و کمبود نیروی کافی حجم مراجعات بیشتر شده است که با جذب نیرو در سال جدید در حال ترمیم این موضوع هستیم.
بخشنامه بانک مرکزی در خصوص مصوبه شورای فقهی بانک مرکزی با موضوع ضرورت تفهیم قراردادها با ادبیات گفتاری صحیح به مشتریان طی نامه شماره ۰۳/۶۷۰۴۶ تاریخ ۱۴۰۳/۰۳/۲۳ توسط مدیریت کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شد.
آیا می‌دانید کدام بانک‌ها برای کودکان افتتاح حساب می‌کنند و هر کدام از این طرح‌های بانکی چه مزایای احتمالی‌ای برای فرزندانتان دارند؟
اگر شخصی بخواهد از دیگری که ارز (دلار) متعلق به وی را با توسل به وسایل متقلبانه تصاحب و اصطلاحاً کلاهبرداری کرده است، شکایت کند، آیا برای این کار نیاز است که او منشأ ارز خود را اعلام و به‌عنوان مثال، فاکتور خرید از صرافی ارائه کند؟

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها