دوشنبه, 7 خرداد 1403 2024,May

هوش مصنوعی جراحی مغز و اعصاب می‌کند

28 اسفند 1402
هوش مصنوعی جراحی مغز و اعصاب می‌کند
هوش مصنوعی امروزه با ورود به هر حوزه‌ای، منجر به ایجاد تحولاتی می‌شود. یکی از این تحولات در حوزه پزشکی رقم خورده است. در پیشرفته‌ترین سطوح جراحان مغز با استفاده از ابزار هوش مصنوعی، چگونه این تحول را رقم زده‌اند؟

به گزارش بانک اول ابزاری نوین با هوش مصنوعی به کمک جراحان مغز و اعصاب آمده است تا با ارائه اطلاعات دقیق و به‌موقع، دقت تشخیص و تصمیم‌گیری آن‌ها را در اتاق عمل بالا ببرد.

 این ابزار که در بیمارستان‌های هنگ‌کنگ و چین با موفقیت آزمایش شده، قادر است با سرعت و دقتی تا ۹۵ درصد، اطلاعات کلیدی مقالات علمی را استخراج و در اختیار جراحان قرار دهد.

انقلابی در دنیای جراحی مغز و اعصاب

مرکز هوش مصنوعی و رباتیک هنگ‌کنگ (CAIR) با رونمایی از هوش مصنوعی "CARES Copilot ۱.۰" دستیار جراحان مغز و اعصاب در عمل‌های پیچیده شده است. این ابزار نوین با هدف ارتقای تشخیص و قضاوت‌های پزشکی در اتاق عمل طراحی شده است.

مزایای هوش مصنوعی CARES Copilot ۱.۰

این ابزار نوین، مثل یک دستیار شخصی برای جراحان و پزشکان رفتار می‌کند. با تجزیه و تحلیل تصاویر مربوطه و داده‌های ثبت شده در پایگاه‌های اطلاعاتی، نتایجی حیرت‌انگیز با سرعتی باورنکردنی در اختیار افراد قرار می‌گیرد. این عملکرد به بهبود تصمیم‌گیری‌های حیاتی می‌انجامد و می‌تواند تاثیر عمیقی بر مکانیزم کلی پزشکی داشته باشد.

این فرایند باعث می‌شود احتمال خطا در قبل، حین و حتی بعد از عمل کاهش یابد. دقت عملکرد با استفاده از این ابزار افزایش قابل‌توجهی خواهد داشت. از طرفی راندمان کاری بهبود می‌یابد. جراحان با استفاده از این ابزار می‌توانند تمرکز بیشتری بر بیماران خود داشته باشند و با داشتن طیف وسیعی از اطلاعات پزشکی بیمار و دیگر اطلاعات تخصصی، با موشکافی و ریزبینی بیشتری نسبت به گذشته به کار خود بپردازند.

منتظر آینده‌ای روشن باشید

هوش مصنوعی CARES Copilot ۱.۰ گامی مهم برای ارتقای جراحی مغز و اعصاب محسوب می‌شود. این ابزار نویدبخش آینده‌ای روشن‌تر در این حوزه است، جایی که هوش مصنوعی به عنوان دستیاری توانمند، در کنار جراحان عمل می‌کند و به نجات جان انسان‌ها کمک می‌کند.

این ابزار می‌تواند در آینده‌ای نزدیک نقش اساسی در آموزش جراحان داشته باشد. از طرف دیگر با کاهش هزینه‌ها، خود راتبدیل به بهترین دستیار شخصی جراحان می‌کند.

چالش‌های پیش‌روی هوش مصنوعی

با وجود مزایای فراوان، هوش مصنوعی در جراحی مغز و اعصاب با چالش‌هایی نیز روبرو است. از جمله این چالش‌ها می‌توان به کمبود پایگاه‌های داده تخصصی، ناکافی بودن ارتباط بین بیمارستان‌ها و نیاز به آموزش جراحان برای استفاده از این ابزار‌های نوین اشاره کرد.

با وجود این چالش‌ها، هوش مصنوعی در حال تبدیل شدن به ابزاری حیاتی در جراحی مغز و اعصاب است و آینده‌ای روشن را برای این حوزه نوید می‌دهد.

اخبار مرتبط
در این میان، عملکرد قابل‌توجه میم ‌کوین‌های محبوب مانند دوج‌کوین (DOGE)، شیبا اینو (SHIB) و پپه (PEPE) نیز نشان‌دهنده پتانسیل بالای این بخش برای ارائه بازدهی بیشتر به سرمایه‌گذاران در سال جاری است.
این شرکت از مدت ها قبل مشغول آزمایش تولید عکس با هوش مصنوعی در پینت است و نسخه های اولیه Cocreator برای توسعه دهندگان و کارشناسان ویندوز از پاییز سال گذشته میلادی در دسترس بوده است. اما با معرفی رایانه های Copilot+ اکنون ویژگی به طور رسمی ارائه شده است.
دهقانی فیروزآبادی در ادامه از افتتاح و آغاز به کار مرکز ملی هوش مصنوعی تا بیستم خرداد خبر داد و گفت: بزرگترین اثر شهیدجمهور در حوزه علم و فناوری، ایستادن پای قانون جهش تولید دانش بنیان می‌دانم. او شخصاً ایستاد تا این قانون در دولت به نتیجه برسد و همه کسانی که از این قانون خبر دارند و روی آن کار کردند شهادت می‌دهند که بدون حضور آیت‌الله رئیسی این قانون به نتیجه نمی‌رسید.
کاربرانی که به خاطر فعالیت‌های مشکوک‌ یا گزارش‌های کاربران دیگر، در دسته با احتمال تخلف بالا قرار می‌گیرند حساب‌شان محدود شده و تنها قابلیت دیدن آگهی‌ها را دارند. امکان انتشار آگهی، چت یا دیدن شماره تلفن آگهی‌های دیگر از این افراد تا زمانی که هویت‌شان به صورت ویدیویی تایید شود گرفته خواهد شد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها